Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Zkuste si vyhledat tohle slovo, a jenom na tomhle portálu na vás vypadne přes 1,5 tisíce příspěvků, ve kterých narazíte na tohle slovo. Je to mantra, která je záminkou čím dál větší buzerace ze všech možných stran. Posedlost, která – podle mne – v konečném důsledku zvyšuje pravděpodobnost že jednou ucho onoho příslovečného džbánu utrhne.
Kriminální ústředna varuje: řádí nám tady falešní "američtí vojáci na misi"!
To není žádná pravda, že by pro linux nebyly žádné hry. Máme třeba Wesnoth, Tuxcart, Solitarii a... a... a Wesnoth jsem už říkál?
Tak úředníkům z digitální a informační agentury prý "nepřálo štěstí" . To si pamatujte - až třeba jednou totálně položíte informační systém celé firmy, tak dělejte jakoby se nic vážného nestalo a vymlouvejte se na "nedostatek štěstí" nebo na obligátní DDoS. Doufám, že se zde žádný takový nešťastník nevyskytne ale pokud přece: dejte nám pak prosím vědět, jestli Vám tato výmluva vyšla
.
Zaujal mě způsob uvažování o problémech, kdy se pokusíme problém převést na ekvivalentní, který ale intuitivně vypadá jinak, a pak zkoumáme, proč ho vnímáme jinak. Současně jsem si tohoto vzoru všiml v různých diskuzích o finančnictví.
Moto: Netvrdím, že tohle všechno je pravda, ale takhle si to pamatuji.
Jiří Kodet
/boot
minimálně 100MB. Řekl jsem si tenkrát běhěm dělení disku že nechám rači rezervu a udělal jsem ho 200MB veliký. Pokrok ale nezastavíš, jádro nám za ty roky hezky nakynulo. Až se mi dneska při přechodu z 6.6 ma 6.7 konečně objevila hláška:
zstd-compressed initcpio image: '/boot/initramfs-linux-fallback.img' zstd: error 70 : Write error : cannot write block : No space left on device
O Silvestru známá výmluva, že se prý "bugy potmě lépe chytají, protože se nebojí vylézat ze svých úkrytů" zřejmě neplatí - určitě je budou plašit výbuchy rachejtlí a petard .
Dle rozhodnutí Ústavního soudu z 23.04.1998 je „smyslem a účelem trestu v nejobecnějším smyslu ochrana společnosti před kriminalitou. Žádné jiné cíle trestem sledovat nelze, což znamená, že trest nesmí být prostředkem řešení jiných společenských problémů. Účel trestu, vymezený v ustanovení § 23 trestního zákona, je koncipován jako struktura dílčích cílů a konečného cíle, jež spolu vytvářejí jeden celek. Trest ukládaný pachateli v sobě spojuje jak moment trestní represe a prevence ve vztahu k němu samotnému (individuální represe a individuální prevence), tak i moment výchovného působení na ostatní členy společnosti (generální prevence).”