Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Nebojte se, nechci vás zatěžovat nudnou teorií, jen jsem si všiml, jak tvoříme některá slova.
Dnešním dílem rychlokurs končí. Ukážeme si pár zajímavostí, pár odkazů a možná dojde i na vtípek.
Posledně jsme si prošli azbuku, dnes v tom budeme chvilinku pokračovat a podíváme se na základní slovní zásobu stahovače.
V dalším díle sovětského vtipu ochutnáme akademický humor.
V dnešním zápisku se sovětským vtipem půjde do tuhého. Ukáže se totiž, kdo je mladý a perspektivní (vtipy nepochopí) a koho komunismus nějak ovlivnil (vtipy pochopí).
Jak jsem slíbil minule, dnes se podíváme na vztah Rusů k jiným národům. Budu to snad trošku lepší, než posledně.
Minulý vtip byl armádě, dnes se podíváme na dva kratší kousky. První je o špiónovi a druhý o hrdinovi občanské války
Nedávno jsme se dočkali nejnovějšího modelu dětského vozíku Burley d'lite Tiger. Myslím, že recenzí na tento vozík moc, neb jsem kdysi (asi tak v březnu) hledal a nic jsem nenašel. Předkládám tedy něco jako malou recenzi. Technické specifikace záměrně neuvádím, dají se lehce najít na internetu.
Tento zápisek pojednává o úplné blbosti. Pokud na to nemáte náladu, nečtěte ho. Píšu to sem jenom proto, že mě v souvislostí s tím napadla anketa.
Konečně jsem se dokopal upgradovat na Debian Etch. Doma se starám celkem o 2 počítače, takže jsem to vzal postupně. Na prvním (stolním) počítači jsem napsal apt-get dist-upgrade a po restartu jsem se divil, že to nefunguje. Když jsem si přečetl návod, tak jsem věděl proč. Takže jsem udělal čistou instalaci, aspoň se všechno nakonfiguruje pořádně a zmizí (moje) ohnuté konstrukce, které vznikají v zápalu choré mysli.
Včera mi přišel od mého poskytovatele internetu mail, že jsem překročil datový limit a omezují mi rychlost. To by nebylo nic divného, kdyby mail přišel na konci zúčtovacího období, ale ne týden po začátku.
Dnes mi Karneval.cz poslal mail s velmi lákavou nabídkou: nové tarify s vyššími datovými limity a lepším poměrem cena/rychlost (pomíjím otázku nesmyslnosti jejich limitů, nějakých 2-10G/měsíc nestačí ani na rádio). Informace mají i na svých stránkách, viz [1].
Před nějakou dobou jsem získal k používání Notebook Dell Latitude D600. Protože jsem zjistil, že neexistuje žádný česky psaný postup, jak na něm rozběhat linux, rozhodl jsem se napsat ho sám. Anglické zápisky existují, ale podle žádného z nich se mi nepodařilo rozběhat všechno.Moje konfiguráky jsou většinou v angličtině, takže to s tou češtinou nebude tak žhavé