Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Tak jsem vyzkoušel Vistu. Jako zaváděč na hry je to docela použitelné, více jsem prozatím nezkoušel. Ale o tom jindy. Funkci zavádeče pro hry u mě dosud stále zastávají Windows XP. Jak je známo Windows XP neumí režim řadiče disků AHCI, jehož nejdůležitějšími vlastnostmi je hot-swap a NCQ. Hot Swap nepotřebuji, a přínos NCQ je dost diskutabilní. Dokonce to vypadá, že Native IDE je co do rychlosti AHCI dost podobné, v něčem rychlejší v něčem pomalejší, rozdíly zanedbatelné.
Tak taky rozšířím poslední vlnu energetických zápisků na tomto portále. Rozhodl jsem se koupit si zdroj. Dlouhodobě preferuji Fortrony, pro jejich poměr cena/výkon, a také značně větší spolehlivost oproti různým dražším Enermaxům, Corsairům, Seasonicům.... Model, pro který jsem se předběžně rozhodnul je Forton Blue Storm II 500W. Jak jsem ovšem zjistil, specifikaci 80plus nemá, protože v minimální zátěži může mít účinnost pouze 74%, v průměrném pak už 85.
Prosím všechny nácky, fašisty, ale i fanatické humanisty, aby se tomuto blogpostu vyhnuli. Je to jen zamyšlení z čistě přirodního hlediska, z hlediska přežití.
Vy co používáte špičkové počítačové zdroje Enermax vězte, že dle Firefoxu tento podlý a zlý výrobce útočí na váš počítač! :-D Takže pozor. A vy co ještě nemáte Firefox 3, urychleně updatujte, ať jste i vy v bezpečí :-D
Navrhuji legislativně uzákonit manželství libovolného počtu osob libovolného pohlaví
Lyžování je pro mě naprosto nezajímavým sportem, o Liberecký šampionát se nezajímám, ale nemůžu si nevzpomenout jak Neumanová nechala zplundrovat kus CHKO jen aby ukradla pár metráku sněhu pro ten svůj taky-sport. Dneska se ukazuje, že někdejší politická čistka pod taktovkou Kuchtové měla skutečně ekonomicko mocenské pozadí. Vedoucí projektu šampionátu v Liberci byl totiž ministryní Kuchtovou odvolán a dosazena tehdejší ikona lyžování Neumanová. Na hlasy kritiků, že skrze Neumanovou si z Libereckého šampionátu udělá bussines její manager?-milenec?-partner? Josef Jindra - Kuchtová sebevědomě odpovídala, že něco takového je vyloučeno.
Doufám tedy, že Kráva Kuchtová, následkem jejíhož působení na ministersvu školství přišla ČR o miliardy z Bruselu, vyvodí osobní politickou odpovědnost a půjde už tedy konečně do prdele.
Dostala se i do rukou Windows Vista a mě napadlo, že by to mohl být dobrý zaváděč pro hry a že bych ji tedy mohl vyzkoušet. Asi si budete myslet, že jsem spadl z višně, ale opravdu, na klasickém Windows fóru se zeptat nemůžu. Nedozvěděl bych se totiž nic.
Dnes jsem se rozhodl, vyzkoušet některé aplikace, které jsem doposud nepoužíval. Bohužel, dopadlo to ve výsledku tak jsem jsem tušil. Do systému se mě nacpalo celé GNOME - teda téměř celé, protože při výběru sesion v KDM tem není gnome, ale jenom "metacity" a spustit to logicky nejde. Balíků gnome-něco mám ovšem v systému jak nasráno, aplikace se mi až tak nezamlouvají, ale co s tím.
V článku na root.cz se objevila v oce 2006 věta:
Nemožnost vytvořit jednu binární verzi „pro Linux” je současná největší brzda rozvoje trhu se softwarem pro Linux a také brzda rozšíření Linuxu na desktopu obecně.
Je rok 2008 a já má pocit, že jsme se nepohli ani o píď. Ach jo.
Promiň Péťo , ale musím to tak říct. Minule jsem se tu rozčiloval na Firefoxími GTK dialogy. Byv ujištěn, že za vše může zlý firefox, nikoli nebohé GTK+, nevím koho obvinit, a je mi to jedno
Na radu chytřejších moudřejších a zkušenějších uživatel tohoto serveru jsem si v tom Firefoxím dialogu výběru aplikace ručně (otrava) dohledal "Kaffeine" pro filmový soubor. Měl jsem představu, že kliknu na odkaz a Firefox se mě zeptá zda chci stáhnout, nebo otevřít v Kaffeine.
Zápisek obsahuje pubescentní výkřiky, proto jej prosím nečtěte
Tento zápisek píšu z Konqueroru. Updater mi povýšil Firefox na 3.0, ale ten se při spuštění vytasil s licencí. Na takovéto chování v poslední době nejsem moc zvyklý, aby program při spuštění vyžadoval odsouhlasení licence. Toto se většinou řeší již při instalacích. No nic. Po dlouhé době si zas něco přečtu
Nedávno zde vyšel velmi kritický blogpost známého to fanouška AMD/ATI Davida kritizující GTX 280. Včra v 15.00 vyšla HD4850 a já jsem marně čekám na nějaká slibovaná negativa této karty. Minimálně to že topí jako prase a jedná se o nejteplejší kartu vůbec (asi díky chladiči) by zmíněno být mělo. Co mě ovšem rozesmálo jsou komentáře na czechcomputer.cz
Opensuse 11 je fakt vynikající. Obvzláště správce balíčků extrémně zrychlil, subjektivně je o poznání rychlejší než třeba Apt v Ubuntu. Mé pocity jsou velmi pozitivní. Sice se mi nedaří instalovat balíky z hlavního repozitáře, ale mirror Carneval je funkční a hlavně i tak pro nás s kabelovkou mnohem rychlejší. Co mě ale štve, nevím zda je to bug nebo co, nefunguje mi klávesová zkratka ctrl+alt+backspace pro restart X-serveru. Stisknutí této trojkombinace má za následek dlouhé pípnutí PC-speakeru, ale jinak se nic nestane. Vy co máte 11, je to u vás stejné? Je to bug? Proč to nefunguje?
-----EDIT: Vzkaz pro P.T. Firefox 3 mě velmi mile překvapil. Konečně vypadá jako KDE aplikace, dokonce mi pobral z KDE i ikonky :-) super!
Možná jsem opožděný. Tak mi to promiňte. Ale právě jsem si omylem přečetl starší zprávičku, u které mi zamrzl úsměv na tváři. Co to do prdele je?
openSUSE - EULA u alfa a beta verzí
Nemám slov. Asi si tu jedenácku sakra rozmyslím a nebo přejdu do Shuttleworth-fan clubu...PS.: Pro rejpaly. Diskuzi jsem četl.
Po vynikajícím druhém poločase Turci rozstříleli České fotbalisty 3:2, kdy o poločase vedli češi 0:2. Radost z vítěství Turků mi může trošku kazit jen fakt, že češi měli kopat penaltu, za faul vysokou nohou a roztržení hlavy (tuším Poláka) kolíkem kopačky. Jinak jsem s výsledkem Maximálně spokojen. Jen už se na ten občasný fotbal dívám radějí doma. Po minulém vyřazení Řeckem, pro mé nadšení nemělo osazenstvo hospody příliš pochopení
Tak vztah Nokie k opensource se nám začíná vyjasňovat. Podle čelního představitele Nokie pro opensource, by se komunita měla naučit hrát podle bussines pravidel, přijmout technologie jako DRM a podobné příšernosti. Nevím. Má mi začít běhat mráz po zádech? Nekoupila Nokia Trolltech? :-(
Některé OS mají defaultně zablokovaný účet administrátora root. Není mi sice jasné jak je to provedeno Zda neznámým, extrémně dlouhým heslem, či naprostou blokací, ale to by až tak nevadilo. Mezi hlavní výhodu sudo bývají řazeny možnosti jemnějšího nastavení delegace práv a neznalost útočníka "jména administrátorského účtu". klasicky je to root, ale pokud root chybí, útočník ho nezná. V distribucích jako opensuse existují su a sudo vedle sebe. Naproti tomu ubuntu má jen sudo a roota zablokovali. Má zablokovaný root nějaké nevýhody? Pokud ne, proč jej postupně neblokují všechny distribuce? Naopak, generuje odblokování root účtu například v ubuntu nějaké technické problémy uživateli (ubuntu.wiki to důrazně nedoporučuje). Co preferujete vy?
Nejsem rasista. Kamarádil jsem s černochem, perfekně vycházím s vietnamci, vůbec celkově neřeším kdo má jakou barvu kůže. Ale včerejší ukázky od soudní síně mi hnuly žlučí. Olašská mafie v celé svojí kráse.
Vzhledem k mé nespokojenosti s internetovým vysíláním české televize a příšernou kvalitou televizních pořadů napříč stanicemi váhám zda si mám pořídit (rozuměj, dlouhodobě zapůjčit) televizní přijímač. Jednou za dva dny bych se podíval na zprávy, případně na občasný inteligentní pořad. Bohužel, za ten hnůj je třeba platit daň z elektroměru. Princip je takový, že každy kdo má elektroměr je podezřelý z vlastnictví televize. Každý kdo televizi nevlastní se musí prokázat čestným prohlášením. Bohužel, toto nemůže televizi poslat sám, nýbrž musí čekat, až bude vyzván a do 30 dnů odpovědět. Pokud to z jakýchkoli důvodů nestihne (nemoc, nepřítomnost v ČR), je okamžitě žalován. Moje otázka tedy zní. Lze neplatit televizní poplatky a občas kouknout na televizi?
PS.: Zlatá NOVA a PRIMA. Ty za ten hnůj nic nechtějí.
Chtěl jsem si na CT24 přehrát video. Na hlavní stránce jsou jednotlivé události, a k nim přiřazená videa. Bohužel, jak jsem zjistil, ČT24 streamuje live vysílání v Windows media a Real media, "archivní" videa k jedtlivým textovým zprávám pak pro jistotu bůh ví v čem. Konqueror s pluginem Kaffiene/Xine na místě videa zobrazuje jen černé pole, Firefox s VLC pluginem video přehrává, ale nelze jej zastavit ani posunout, "ovládání" chybí a ve čtverci běží jen obraz (+zvuk). Odhaduji to na Windows media, bohužel, stránky CT24 jsou tak napsané, že přímý link na video, abych ho mohl přehrát samostatně Mplayerem, Kaffeinem nebo VLC a případně tím pádem taky uložil pomocí VLC nemůžu ze stránek vydolovat. I tak mi funkčnost této služby přijde poloviční, možná ani to ne. Tohle si platím z daní? Jak může veřejnoprávní televize nutit diváka používat Microsoft Windows (tam to totiž jistě kromě uložení funguje bez problémů)
Vzhledem k tomu, že se minulě někteří dožadovali záznamu od soudu, podařilo se mi nalézt písemný zápis projevu soudce Cepla. Je to velmi zajímavé čtení. Koho tato kauza vypovídající o žalostném stavu naší justice nezajímá, nechť tento blogpost přeskočí.
Tak je to venku. Máme justiční "mafii" a není o tom pochyb. Nejvyšší státní zástupkyní počínaje a hovadem bývalým ministrem, zachráncem pedofilů, konče. Hned jak bude k dispozici video, doporučuji brilatní řeč soudce Vojtěcha Cepla ml., která před chvílí proběhla naživo éterem přímo z budovy soudu prostřednictvím ČT24. Nic víc k tomu říkat nebudu, jen že by měly padat hlavy, a mělo by jich být hodně!
Někdy si tak říkám, kam ten český internet spěje. Včera jsem zjistil, že My.Ego má co do kvality přístupu ke četnářům zdatnou konkurenci. Další příšerností se stává DDWorld. Jak to může někdo číst?
Na fóru sem nalezl velmi častý dotaz proč ještě někdo používá to zaostalé RPM, když balíčky Debianu a Gentoo jsou mnohem lepší. Když ale člověk položí otázku proč, dostane jen obvyklou bezobsažnou odpověď o Dependecy Hell. Proč jsou neustále šířeny tyto absurdní FUDy. Podíval jsem se tedy na problematiku RPM vs. DEB blíže.