Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Oznamuji, že je k dispozici první veřejná testovací verze ABC Linux 2005. Je k dispozici na www.abclinuxu.cz/download/dists/AbcLinux/2005/tests. Vaše konkrétní náměty a připomínky pište, prosím, do bugzilly.
Tohle jsem prostě napsat musel! Skutečně vynikající článek o Czechteku Paroubkovy Plastikové Pendreky je na serveru www.dfens-cz.com! Přímo od dfense. Doporučuji k přečtení i pokud Vás všemožné články o onom teknivalu unavují, nebo dokonce rozčilují.
Teď asi naštvu spoustu uživatelů rpm-based distribucí, ale podle mě je na rpm nejlepší tohle :-). Chtěl jsem dát přímo odkaz na Patrikovy stránky, ale nejsou tam kotvy, takže to bylo utopené až na konci stránky.
UPDATE: opravená adresa na slackware.com, díky Leoši
Mám dilema. V následujícím roce půjdu do posledního ročníku magisterského studia na FIT VUT v Brně. Vyšlo mi to tak, že v letním semestru budu mít, mimo diplomové práce, pouze jeden předmět.
Server abclinuxu se neustále vyvíjí a mění. Pamatujete si ještě, jak vypadal na počátku? Naštěstí tu máme webový archív na www.archive.org, takže můžeme podniknout cestu časem ...
Přesně před 20 dny jsem zde napsal svůj příspěvek Top 10 bloggerů! Na to, jak to vyšlo pozdě se to setkalo s poměrně velkým zájmem, například Marek Stopka tady dokonce vyhlásil, že se chce do příštího Top10 dostat.
Tak jsem hledal doporučená nastavení do /etc/make.conf
pro Athlon XP a google mi na klíčová slova make.conf AthlonXP Gentoo vrátil jako první odkaz na článek na abclinuxu. Vím, že to byl překlep, patřilo tam Athlon XP, ale tak nějak mě to potěšilo :).
Poměrně dlouho používám na systémovém disku souborový systém ReiserFS (verze 3.6). Podotýkám, že ne s "problémovými" jádry. Jenže po migraci systému (cp -a
) na nový 120GB disk se mi zničil už druhý oddíl s reiserFS, po /home
odešel další :(.
Včera večer jsme s Leošem a Robertem vybírali software pro ABCLive 2005 (oficiální název ještě nebyl vybrán) a věřte mi, nebylo to jednoduché.
Začínám si připadat jako věštec. Včera jsem vyjadřoval obavu z toho, co by si naši politici dokázali všechno vymyslet za protiteroristické opatření a už je to tady. Podle článku na BBC se vážně uvažuje o tom, že by policie měla mít, v případě podezření na možný útok, pravomoc vypnout v dané lokalitě mobilní telefony.
"Neumím anglicky" je jedna z mých oblíbených hlášek, hned po, jsem jenom začátečník a PLZ HELP, SPĚCHÁ (samozřejmě se zapnutým Caps-Lockem).
Poslední dobou slýchávám stále o tom, že Slax (potažmo jiná distribuce) nemá antivirus. Nějak nedokážu pochopit k čemu?
Kdybyste se měli učit znovu programovat, v jakém jazyce by to bylo?
Registry Windows, binární bordel, který proklíná většina počítačově znalých lidí (ostatním je to totiž jedno). Ale dají se nějak využít v Linuxu?
Pokud vás zajímá, kdo jsou ti nejaktivnější bloggeři na abclinuxu, tak čtete dál...
Vždycky jsem si myslel, že korupce je špatná věc. Po přečtení policejního zápisu z policejní akce u Radovana Krejčíře si to už nemyslím! Naopak, v tomto případě doufám, že tam korupce byla. Druhou variantou je totiž totální neschopnost zasahujících policistů a především jejich velitele.
Teď jsem se chystal si vypálit DVD. Vložím DVD-R do mechaniky a spustím k3b. Nic, totální výtuh. Spustím je ještě jednou v konzoli a nic, žádné chybové hlášení, prostě nic. Zkusím prohledat dmesg
a logy, zase nic. Práva jsou v pořádku. Detekce pomocí cdrecord -scanbus
vytuhla taky a navíc jsem se dozvěděl, že není povolené DMA. Pro jistotu jsem zkusil hdparm /dev/dvdrw
, ale on mi vytuhl taky!
To už začínalo jít do tuhého a tak jsem DVD z mechaniky zase vyndal, protože vypalovat se nebude ... a co se nestalo? Vše se zase jako zázrakem rozjelo. Tomu bych skutečně nevěřil.
Existuje spousta mýtů a jeden z nich je, že Slackware nemá balíčkovací systém. Je smutné, že si to myslí i jeden z předních vývojářů Miquel de Icaza, který pracoval na GNOME a nyní se zabývá projektem Mono.
Po přečtení článku, Jak jsem vypaloval, mi naskočila husí kůže, protože mám naprosto stejné příznaky - koupil jsem si DVD vypalovačku, používám Gentoo (druhý týden, předtím Slacka) a instalace jsem prováděl za střízlivého stavu. Proto jsem se duševně připravil na nejhorší....
Dva důvody proč nepracovat jako root. A jak vyřešit problém s lidskou leností.
Abych řekl pravdu, jenom málokdo asi čekal tolik upřímnosti v reklamní kampani MS Get the Facts, jako předvádí na živě.cz. Udělal jsem screenshot(png, 117kB) pro případ, že by reklamní akce již skončila :-).