Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Tak nevím, asi jsem už starý, nebo jsem přes noc zvážněl a ztratil jsem smysl pro humor. Anebo jenom žiji v představě, že každý komiksový strip musí dosahovat kvalit takového Hacklese!
O čem to mluvím? No o komiksových stripech na rootu. Už vyšel čtvrtý díl, ale já se nemohu zbavit dojmu, že to není ani trochu vtipné, spíš trapné! Ovšem poslední strip tomu nasadil korunu! Proto mě docela zarazilo, že místo obvyklého lamentování zazněly v diskusi pochvaly.
Tento text vznikl díky dotazům lidí, kteří si neradi čtou {man,info} gcc
. Trochu nepochopitelně nenese žádné prohlášení a ani nechce vyvolávat flame, za což se omlouvám .
Tak jsem si pročetl zprávičku 10 věcí, které na unixech nenávidím. Btw, těch -10 v url je jen náhoda )? Trochu jsem si pročetl odkazovaný článek. Přestože má, podle mě, v několika věcech pravdu, ve spoustě zase mluví bludy.
Severní Korea vyhlásila válku dlouhým vlasům zní nadpis článku na bbc. Opravdu jsem nevěděl, že moje krátké vlasy jsou důkazem mého veskrze socialistického a vojenského smýšlení. Argumenty typu
Dlouhé vlasy spotřebovávají příliš mnoho živin a mozku se tak nedostává dost energie.mi připomněly obrázky z koncentračního tábora Mauthausen, kde byly vystaveny "vědecké" publikace, v nichž se to hemžilo bakteriemi ve tvaru davidových hvězd a srpů s kladivy.
Z velkých a známých distribucí je Debian ta, kterou prakticky neznám. Přiznám se, že i mě odradilo dělení na stable/unstable/testing. Měl bych prostě špatný pocit používat něco označené jako unstable*. Rozhodně mě tato distribuce docela láká k vyzkoušení. Jednak má největší repository (15490 balíčků), spoustu uživatelů (rozsáhlé mailing listy).
Paradoxy jsou skvělá věc. Hlavně ty časové. Mě se dnes ráno povedlo překročit rychlost světla. Když jsem odcházel, ještě nebyly tři hodiny, ale doma jsem byl o půl třetí. To znamená, že cestovní rychlost musela být větší jak c.
Nainstaloval jsem si nové qt4. Když jsem si pustil QT Designera, objevil se mi právě ten nový. Už jsem se lekl, že mi KDE nstartovalo s qt4 a já si ničeho nevšiml . Věc se měla jinak. V Gentoo je qt včetně binárek uloženo v
/usr/qt/3
, jenže qt4 věci jsu v /usr/bin
. Snad i kvůli tomu je qt4 hardmasked a cesty se budou pravděpodobně měnit.
Unixů je opravdu spousta, dokonce až neuvěřitelně velká spousta. A kdo jiný by je měl všechny znát, než Dennis Ritchie?
Kdo zná knihu A. C. Clarka Rajské Fontány, pravděpodobně ví, o čem je řeč. Zdá se, že měl Clarke docela dobrý odhad a podle článku na scienceworldu
... v současné době se touto otázkou lidé skutečně seriózně zabývají. Doba realizace takového projektu je ovšem stále těžko předvídatelná. Optimisté hovoří o desetiletí, realita bude zřejmě méně příznivá ...
Velké naděje jsou proto kladeny do uhlíkatých nanovláken, která mají zajímavé vlastnosti. Pevnost v tahu je stokrát větší než v případě oceli a hmotnost přitom 6x menší.
Nultá léta, přesněji řečeno nultá léta prvního století (roky 1 až 9) byly o rok kratší, než všechny ostatní desetiletí. Tak to dopadne, když k tvorbě letopočtu pustíte nekvalifikovanou osobu. Jinak nerozumím, proč bylo nutné mít jako začátek letopočtu rok 1 a ne 0. Tím by odpadly problémy v určování století, respektive tisíciletí (2000 vs 2001). Ostatně astronomové to takto počítají už od roku 1740 (wikipedia).
Tak jsem byl nucen napsat malý cyklus v Perlu, což je jazyk, ve kterém prakticky neumím pracovat. Zatímco Python jsem zvládl bez problému, u Perlu jsem to nedokázal rozjet.
## Python import os mtab=file("/etc/mtab","r") for line in mtab: print line os.system("...")
## Perl open(MTAB,"/etc/mtab") @foo=<MTAB> foreach (@foo) { print $_; exec("..."); }
Protože
Podle uzavřené dohody dostane Sun nezveřejněnou částku za to, že do svého programovacího jazyka Java zakomponuje právě lištu s vyhledávačem Google.
— bbc.co.uk/czech/
Přestože se každý ohání volbami, jako podstatou demokracie, ve skutečnosti tomu tak není. V komunistickém Československu se také volilo - byla to demokracie? Když dostane na Kubě Fidel cca 98% hlasů, znamená to, že je Kuba demokratická? Jistě že ne!
Místo toho, abyste mi posílali e-mailové dotazy na Linux, zkuste
Dnes jsem se po dlouhé době nalogoval do www rozhraní gmailu a všiml jsem si červeného nápisu New! Auto-save and more. Tam je konečně toužebně očekávaná podpora exportů. Vůbec nerozumím, proč jim to trvalo tak dlouho.
Poslední newsletter Gentoo mi udělal velkou radost.
Python upgrade to 2.4
Python 2.4 will be stabled on x86 this coming Saturday, 8 October 2005. Other archictectures will likely follow soon after. A page detailing all the new features and changes in Python 2.4 is available at the Python project website. Important: All Gentoo users updating to Python 2.4 need to run thepython-updater.
Tak jsem se rozhodnul vyzkoušet novou beta verzi KDE 3.5, zvanou Kanzler. Kompilace je poměrně triviální, stačí si stáhnout konstruct-unstable.tar.bz2
tar -xjf konstruct-unstable.tar.bz2 cd kde/meta nice -n 19 make installa čekat. Díky jevu, zvanému Gentoo, jsem na dlouhé kompilace docela zvyklý
Myslím, že je na čase přiznat pravdu! Už jsem byl mockrát pochválen za svojí patičku
Paní Schrödingerová říká manželovi: "Cos dělal s tou kočkou? Vždyť je napůl mrtvá!"A taky se mě občas někdo pochválí, že jsem schopný něco takového vymyslet.
Tak jsem dostal za úkol sestavit domácí kino. První část byla poměrně snadná. Prostě jsem jenom zapojil 6 reproduktorů do receiveru, pak jsem k němu připojil DVD přehrávač pomocí koaxiálu a audiokabelu, který nebyl součástí dodávky(!) a nakonec jsem propojil televizi a DVD přehrávač a připojil antény k rádiu. Práce na pár minut.
Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně je (podle mě) jedna z nejvíce fascinujících staveb v naší republice. Byla stavěna od roku 1978 a dokončena v roce 1996, tj. po 18 letech. Ono taky postavit jezero na kopci a ještě k tomu v chráněné krajinné oblasti není žádná sranda. Nemluvě o protestech ekologů, které stavbu provázely.
Ne v neděli, jak jsem si plánoval, ale až dnes jsem se dostal k práci na pingu
. Kód jsem rozšířil, upravil, vylepšil a opravil chyby, takže jsem se dostal do stavu, v němž jsem měl být už minulý týden . Formátovací řetězec nyní zvládá i backslashed znaky (děkuji Yetimu za nakopnutí).
Dělat něco v noci, a ještě k tomu ve spěchu, se nevyplácí! Mě se povedlo zrušit nastavení suid a sgid bitů v celém systému, protože jsem omylem směnil změnil vlastníka adresáře /usr
na uživatele. Samozřejmě, že příkaz chown -R root:root /usr
ruší suid a sgid příznaky z důvodu bezpečnosti.
A po přečtení příspěvku Michala Marka
Vzhledem ke složení zdejšího čtenářstva (mff, jaderka, ...) mi to ani nepřijde OTmě jedna napadla. Upozorňuji majitele Konqueoru, aby pro návštěvu toho krásného flamewaru na téma život, vesmír a vůbec, raději použili jiný prohlížeč - viz bug #112231.![]()
Ping je velmi užitečný příkaz, bohužel je zcela nepoužitelný ve skriptech, protože má každá distribuce svoje specifické formátování. Yeti ho má dokonce na blacklistu programů, jejichž výstup by se neměl parsovat.
Chci mít možnost ovládat diskuze pod svým blogem. Zamykat fórum, mazat příspěvky, prostě být neomezeným vládcem :-). Už je to v bugzille - bug #301. Leoš chce seznam lidí, jimž přijde tato funkce zajímavá. Proto volám - blogeři na abclinuxu, spojte se! A hlasujte pro tuto bugu! Buďto přímo v bugzille, nebo tady v diskuzi (předem upozorňuji, že nesouhlasné komentáře budou hned po implementaci mazání smazány :-)).
Po přečtení titulku musíte mít pocit, že jsem se asi nejspíš zbláznil . To nic, já jenom zjistil, že lila je barva (odstín fialové, pro ty z nás, kteří uznávají pouze 16 barev).
Bohužel se to týká i autorů manuálových stránek. Například stránka příkazu mount
obsahuje poměrně zavádějící pasáž:
Když jsem začal pracovat na ABC Linux 2005, potřeboval jsem nějakou grafiku, která by nahradila tu ze Slaxe a tím obě distribuce odlišovala (tehdy alespoň) vzhledově. Protože vytvoření té oficiální s motivy abclinuxu ještě nebyla, nainstaloval jsem si Inkscape a vytvořil jsem v něm svoje veledílo .
Při debatách o životě, vesmíru a tak, mi začal nestíhat Konqueror. Vzpomněl jsem si, že se tu už jednou řešilo. Michal Kubeček navrhoval poslat bugreport.
Pokud bydlíte v nějakém městě, určitě víte, že probíhá spousta charitativních sbírek. Tu na slepecké psy, tu na postižené, nebo na cokoliv jiného. Většinu z výběrčích tvoří mladé holky, a přiznám se, že odolat jejich prosbě je velmi těžké . Myslím, že s tím organizátoři počítají. Ale vždy jsem to chápal jako činnost skrz naskrz dobrovolnou, buď ty peníze dám, nebo ne. A nikdo mě k tomu nenutí.
.uktápzop těpo ,ežneJ .avols mesj lešan ,ej ěntsalv ot meč o ,olamíjaz ěm ežotorP .)anitšníč okaj oladapiřp ot ěm( kedelsýv ícíjěnz ěvamíjaz ěnrěmop ávád žoC .ěnecárbo avols íjej uosj ež ,etzěv ,edj oc o etíven dukoP .ežílS ežýkroH ylepak akčinsíp ícíjakinyV
Právě řeším problém s ADSL modemy v ABC Linux 2005. Zyxely jsou mimo hru kvůli licenčním podmínkám. Spike mi slíbil napsat nějaký návod na instalaci (ovladač do jádra pak přidám). Užitečná by také byla podpora pro Sagem F@ST 840 a ostatní, které mají ovladače na eagle-usb.org. Po přečtení jejich faq a diskuzí tady na ábíčku jsem trochu zmatený a jelikož nemám ani ADSL a ani dotyčný modem k dispozici, nemůžu si to zkusit nainstalovat sám, abych věděl, co to všechno obnáší.
Tyto modemy jsou poměrně široce rozšířené, proto by bylo dobré je na LiveCD mít. Mohl by se mi ozvat někdo, kdo s tím má zkušenosti, a je mi ochoten s tím pomoci? Můžete psát na jabber resamon@njs.netlab.cz. Děkuji.
Tato verze měla vyjít už v neděli, ale vzhledem k problémům s mým připojením a také s Leošovým požadavkem na místo pro offline obsah, vychází tato verze až nyní.
Po dlouhé době tu už opět máme oblíbené TopXY. Narozdíl od minule se rozhodl statistiky rozšířit na Top20 (samozřejmě, abych se tam taky dostal ).
Při řešení této diskuze Konqueror a stránky bez háčků a čárek zjistil Netizen Trancelis , že centrum posílá znakovou sadu na základě řetězce User Agent
Po domluvě s Vlastimilem Ottem jsem se rozhodl, že do Firefoxe na ABC Linux 2005 nainstaluji nějaká rozšíření.
Jak mnozí z vás tuší (a mnozí taky ne), zvolil jsem název tohoto blogspotu podle písničky od Faithless (odkaz vede na vltavu). Z názvu už docela logicky plyne, že za tím bude elektronická muzika, Djové a podobné věci.
Jenom oznamuji, že jsem se taky odhodlal a přešel na jabber, místo používání ICQ. Dlouho za to mohla moje lenost a neochota se tím vůbec zabývat (když to funguje, tak proč do něčeho vrtat?). Ale byl jsem v diskuzi pod blogspotem Proč si myslím, že jsou uzavřené protokoly špatné přesvědčen o tom, že icq via jabber jede spolehlivě. Když jsem teď měl chvilku času, nainstaloval jsem si psi a začal nastavovat.
Oznamuji vydání třetí testovací verze ABC Linux 2005. Opět můžete stahovat z http://www.abclinuxu.cz/download/dists/AbcLinux/2005/tests/.
Tak jsem se rozhodl, že ty záložky konečně udělám. Nenapadlo mě, že to bude taková práce - zabralo to strašnou spoustu času a přitom taková blbost. Jsem rád, že Konqueror zvládá export do mozillího formátu.
I v Itálii mají svoje ábíčko. Tak to dopadá, když se ve vyhledávání na google.com přepíšu o jedno písmenko. Ale, na rozdíl od "našeho" ábíčka, to italské je mrtvé. Nevím to určitě, protože mají nějaký nevysvětlitelný odpor k psaní letopočtů v datech. Ale poslední statistika návštěvnosti je z roku 2002. A v sekci Argomenti, což je nějaké vyhledávání s rozcestníkem, chybí poměrně nové (vznikla kolem roku 2002) Gentoo. Což vypadá, že server už nežije.
Mimo jiné dávám dohromady seznam bookmarků pro ABC Linux 2005. Takže mi sem můžete dát vaše návrhy na zajímavé stránky, které by neměly chybět.
Na lidovkách vyšel převratný článek. Piloti nejsou vůbec potřeba! Letadla ve skutečnosti přistávají a startují úplně automaticky. Všechno je to jenom podfuk na lidi.
Jak informoval Leoš, vyšla nová, testovací verze ABC Linux 2005. Je k dispozici na http://www.abclinuxu.cz/download/dists/AbcLinux/2005/tests/
Co všechno na internetu není. Tahle stránka The Pi-Search Page mě docela dostala. Můžete si nechat vyhledat libovolnou kombinaci čísel v prvních 200 000 000 místech čísla PÍ.
Před nějakým časem jsem opět něco hledal. Omylem jsem zkopíroval adresu svého blogu do okna Podobné Najít stránky, které jsou podobné této stránce