OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Nehodlám se vyjadřovat k zákroku jako takovému, na to již bylo vyplácáno mnoho prostoru během doby kdy jsem byl offline . Jen dodám odkaz na jeden zápis, se kterým se ztotožňuji.
Co mě však opravdu dostalo je rozhovor s Bublanem a Paroubkem na iDNES. Český premiér tam odpovídá:
Někdo mě upozornil na recenzi nových Windows na Živě. Nu což podíváme se, co nového Microsoft přichystal.
Nedávno zde v blogu proběhla informace o Beethovenových symfoniích nabízených BBC zdarma ke stažení. Jak říká staré pravidlo, každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.
Už delší dobu mě na jednom počítači mutt neustále vítal hláškou:
Error in .../.mutt/muttrc, line 51: alternates: unknown variable source: errors in .../.mutt/muttrc Press any key to continue...
Připadá vám někomu, že jsem v této diskuzi nabídnul spolupráci? Tazateli zjevně ano.
Tak mi hned napsal (nevyžádaný) mail, který mimo jiné obsahuje kouzelnou větu:
Tato informace je prvotní a prosím považuj ji za důvěrnou.
Když pominu pochybnou myšlenku svěřovat důvěrné informace nešifrovanému mailu, tak pořád nechápu k čemu by mě taková věta měla zavazovat.
Chtěl jsem se podívat na předpověď počasí, tak jsem zavítal na stránku Meteopressu. A zaujal mě tam banner na MeteoTV, nabízející nejenom předpovědi online.
Tohle ani nepotřebuje další komentář: The War on Terror – As viewed from the Bourne shell.
Tak asi jsem arogantní fanatik, ale prostě mi připadá, že na web o Linuxu dotazy o instalaci MPlayeru do Windows nepatří. Vlezte si třeba na Škoda Fabia Club a zeptejte se tam jak přidělat sedadla z Fabie do Trabanta. Jsem zvědavý jak dopadnete. Ale třeba tamní komunita bude vstřícnější .
Neporadím vám, kde se na MPlayer pod Windows ptát, protože Windows nepoužívám, takže netuším jaké zdroje se na internetu nacházejí, ale určitě se nějaký najde.
Pokud to náhodou ještě někdo nezaregistroval, tak na víkend nám v Praze úředníci magistrátu připravili zpestření v podobě akce Voda 2005, kdy budou vyzkoušeny všechny protipovodňové zábrany.
Bude zavřeno mnoho míst, bude jinak jezdit MHD. No snad to aspoň k něčemu bude…
Ti co tvrdili, že problém bude asi v modemu, nejspíš měli pravdu. Technik Českého Telecomu přeměřil a vyzkoušel jiný modem a fungovalo to.
Reset modemu nepomáhal, tak jako poslední naděje mě napadlo nastavit výchozí konfiguraci a pak tam znova nandat to samé nastavení. A vida, najednou to fungovalo … bohužel jen pár hodin, nicméně tehle postup zatím spolehlivě přivádí linku k životu. No uvidíme, jestli se slíbený třetí modem chytne lépe, nebo všechny Zyxely jsou šmejdy :-).
Waiting for sf.impact.as
Prostě nesnáším různé monitorovací systémy, které ještě ke všemu zpomalují načítání stránek.
Ano není to jediný důvod, taky mi vadí blikající bannery, bannery jezdící přes stránku a další podobná zvěrstva.
Doma jsem si naštěstí ADSL nikdy nepořídil (než ho byl Český Telecom schopný v centru Prahy zavést, objevilo se zde CZFree.Net), ale v práci naneštěstí tuto úžasnou službu využíváme.
Pro IT firmu je půl dne bez připojení na internet celkem nepříjemná věc a ani Nextra (se kterou je smlouva na ADSL) ani Český Telecom (kterému pochopitelně patří dráty) se moc nemají k tomu to řešit.
Tuto cenu pro dnešek vyhrává následující skript, který se mi právě dostal do ruky :-)
cat ${RPM_SOURCE_DIR}/cross.def | \ sed "s|<CPP_CPU_SPEC>|$CPP_CPU_SPEC|g" | \ sed "s|<INSTALL_DIR>|%{install_dir}|g" | \ sed "s|<TARGET_ARCH>|%{target_arch}|g" | \ sed "s|<TARGET_CONFIG>|%{target_config}|g" | \ sed "s|<POSTINCDIR>|${POSTINCDIR}|g" | \ sed "s|<STDINCDIR>|${STDINCDIR}|g" | \ cat - > ${RPM_BUILD_DIR}/xc/config/cf/cross.def
Tak nějak nechápu vývojový cyklus ovladačů ipw2100 – často to je podle scénáře: dlouho žádná nová verze, pak jedna vyjde, zjistí se že má chyby, tak následuje několik opravných. Jedna taková vlna právě nastává teď, předtím byla na přelomu ledna a února. Nejlepší byl stejně začátek loňského listopadu, klidně i s dvěmi verzemi za den :-).
V souvislosti s dnes oznámeným prodejem Email.cz a mými tragickými zkušenostmi s freemaily mě napadá: opravdu někomu tato služba vyhovuje, nebo je využívána jen kvůli svojí ceně?
Letos poprvé jsem se zůčastnil této akce, přestože to z chalupy mám jenom asi pět km. Co mě zklamalo ještě než jsem tam vůbec vyrazil, byl naprostý nedostatek informací na netu. Pár věcí se dalo vyčíst z fóra na obecních stránkách, ale jinak nic, na stránkách pivovaru Svijany se člověk dočetl jen, že se ten termín něco koná.
Můj současný mobil už mě začíná silně štvát, například několikasekundová prodleva mezi zmáčknutím tlačítka a skutečným zvednutím hovoru telefonem je opravdu nepříjemná, tak se pomalu porozhlížím po něčem novém. Asi nejsem typický zákazník chtějící mobilní telefon. Nepotřebuju věci jako MMS, integrovaný foťák, polyfonní vyzvánění a kdo ví co ještě do toho dnes cpou.
Od vydání Sarge to bylo na spadnutí a tento týden k tomu konečně došlo – v Sidovi už nejsou XFree86 (s hromadou patchů z X.org), ale X.org. Trochu jsem se bál, jak proběhně upgrade, ale žádné problémy nenastaly. X Strike Force odvedla tradičně dobrou práci, jediné co mě zdrželo od upgradu, bylo čekání na opravení závislostí u ovladače pro synaptics touchpad.
Když sleduju místní boj o uveřejnění generátoru hesel pro nějaký obskurní modem a prohlašování všech jak je to špatné, tak jsem se rozhodl se přiznat: taky používám warez.
Když jsem viděl zápis o prvním linuxovém dotazu, snažil jsem se taky si vzpomenout. Nepodařilo se. Google mi taky nepomohl. Jediné co si vzpomínám je, že moje dotazy obvykle končí bez použitelné odpovědí, podobně jako těch pár, co jsem položil tady... Asi bych se měl víc ptát a míň řešit problémy sám :-).
Po tom co se mě několik lidí zeptalo na dotaz, jehož odpověď je název programu, rozhodl jsem se takovým programům věnovat trochu prostoru v blogu.
První na řadě je program dmidecode. Ten zobrazí různé informace o hardware počítače.
Na jednom počítači nefungoval reboot, prostě to akorát napsalo „Restarting system“. Stačilo se podívat do zdrojáků a řešení se objevilo. Je potřeba předat kenelu parametr:
reboot=b
Pak se použije reboot přes BIOS, který naštěstí funguje dobře :-).
Hledáním způsobu, jak označit certifikát za důvěryhodný pro použití v KMailu jsem strávil poměrně dost času, tak se o něj podělím.
KDE používají na spravování X.509 certifikátů program Kleopatra. To ovšem není nic jiného než klikátko pro gpgsm. Kleopatra sama o sobě neumí nastavit certifikát jako důvěryhodný, to je potřeba řešit přímo v gpgsm. Důvěryhodné certifikáty (tedy jejich fingerprinty) si uživatel zapisuje do souboru ~/.gnupg/trustlist.txt
ručně (je možné povolit spravovnání pomocí gpg-agenta, ale to není z bezpečnostních důvodů doporučováno, lidi moc často všechno odklikají .
Chcete si zahrát na vývojáře Debianu? Díky Joachimovi Breitnerovi můžete :-). Pokud nemáte představu, co všechno tato práce obnáší, tak se ze hry i něco dozvíte.
Původně jsem chtěl odpovědět do diskuze přímo pod tím zápisem, ale nějak jsem se rozepsal, tak to dám do blogu .
Instalace Gentoo nedonutí nikoho se nic naučit. Většina věcí je proveditelná slepým kopírováním z handbooku do terminálu a člověk nemusí mít nejmenší tušení jak ta věc funguje (a občas ani co vlastně dělá).
Koukám, že jsem tenhle zápis zapomněl publikovat, tak tedy drobným spožděním .
Sobotu jsem věnoval několika zajímavým přednáškám a pgp key signing party.
Není nad to se snažit pomoci vylepšit něco hlášením chyb a narazit na chybu :-). Gnome Bug Buddy odesílá chyby na adresu submit@bugs.gnome.org a to dopadne takhle:
This is the Postfix program at host menubar.gnome.org. I'm sorry to have to inform you that the message returned below could not be delivered to one or more destinations. For further assistance, please send mail to <postmaster> If you do so, please include this problem report. You can delete your own text from the message returned below. The Postfix program <submit@bugs.gnome.org>: mail for bugs.gnome.org loops back to myself
Tato chyba je samozřejmě již nahlášená :-).
Dnes jsem díky útoku v Londýně objevil Wikinews. A vypadá to, že se rychle zařadí k mým oblíbeným zdrojům. Nejsou tam žádné blikající reklamy zabírající většinu plochy okna, informace jsou aktuální a je to přehledné. Takhle by měl vypadat informační web.