Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Podrobnější články na téma, jak něco zprovoznit.
GRUB 2 je nová řada jistě nejrozšířenějšího zavaděče Linuxu. Podíváme se na možnosti jeho nastavení.
Občas když lidé píší shellové skripty, používají obraty z Bashe, aniž by si to uvědomovali. Někdy je pro změnu používají vědomě tam, kde je to zbytečné. V tomto článku si ukážeme několik příkazů z Bashe, jimž je třeba se vyhnout, chceme-li kompatibilitu, například s Dash.
V dalším díle Unixových nástrojů se podíváme na jeden z důležitých konzolových nástrojů pro práci s textem: AWK.
OpenMagazin má tentokráte přes padesát stránek. Přináší recenze, návody, tipy a triky a také výhled do budoucích verzí programového vybavení vašeho počítačového miláčka.
V dnešním dílu se podíváme na některé základní úpravy fotografií realizovatelné v grafickém editoru GIMP. Nepůjde tedy o export z RAWu, ale spíše o fotografie v JPEG souborech apod.
V minulé části jsme se naučili vytvářet Transformace a nyní si z nich vytvoříme úlohu, která již bude představovat plnohodnotné ETL.
V dnešním dílu se podíváme na dva programy určené pro zpracování fotografií bez nějakého "složitějšího voodoo" v plnohodnotném grafickém editoru. Jeden je primárně určen pro GNOME, druhý pro prostředí KDE, ale nic vám samozřejmě nebrání používat oba programy kdekoli. Podíváme se na základní úpravy typu ořezu, odstranění červených očí a nahrání fotografií na služby typu Flickr či Facebook.
Na minulý článek navazujeme nastavením card serveru OSCam.
Pentaho – ETL (Extract, Transform, Load), aneb jak získávat a automatizovat nahrávání dat z rozličných zdrojů a formátů. V minulém díle jsme si rozběhli Pentaho a nyní se (nejen) do něj naučíme nahrávat data.
V dalším díle seriálu se podíváme na to, jak si můžete naprogramovat jednoduchý modul do KMyMoney.
„Jak dekódovat (legálně) satelitní signál?“ zní často z úst uživatelů Linuxu. I přes mnohé dotazy to není věc nikterak složitá. V tomto článku Vás provedu instalací krok za krokem.
V tomto díle si představíme nástroj id
pro vypsání skutečného a efektivního UID, dále who
pro výpis přihlášených uživatelů, potom tty
pro výpis terminálu, který je otevřený jako standardní vstup a nakonec uname
sloužící k výpisu názvu systému.
Minulý díl byl lehkým úvodem do Business Intelligence (BI) a software Pentaho. Dnešní díl bude více technicky zaměřený a provede vás instalací, základní customizací a administrací Pentaho Comunity Edition (CE).
Na konferenci LinuxAlt (6.-7. 11. 2010) předvede Petr Krčmář ve svém příspěvku Jak prolomit šifrování disku za dvě sekundy takzvaný cold boot útok. Pokusím se vysvětlit, o co se vlastně jedná, jaké jsou možnosti obrany a popíši ukázkovou implementaci zahazování klíče pomocí nového cryptsetup
u.
Přinášíme vám openMagazin, který je nabitý novinkami ze světa svobodného softwaru. Přečtěte si co se chystá v oblasti webových prohlížečů, chytrých telefonů, telefonování přes internet nebo chatování. Zabrousíte i do světa kancelářského a sázecího programu. A to není vše.
kexec
je systémové volání, které umožňuje aktualizovat Linux kernel za běhu, tedy bez potřeby restartu počítače. Minimalizuje se tím odstávka stroje potřebná k aktualizaci jádra. V tomto článku si povíme něco z málo teorie a ukážeme si jak na to prakticky.
V dnešním dílu si dokončíme úvodní povídání k výběru fotoaparátu. Tentokrát si povíme, jak je to se světelností objektivu, parametry záznamu videa, podrobnosti o formátu RAW a další již podružnější aspekty, které je třeba zvážit.
Zveme vás k přečtení již osmého letošního openMagazinu. Na více než osmdesáti stranách najdete spoustu recenzí a návodů na software, ale také hry. Pokud hodně brouzdáte po Internetu a stahujete soubory, najdete v magazínu pár tipů na různé downloadery.
Tentokrát se přesvědčíme o tom, že KMyMoney vám může pomoci i ve vašem podnikání.
Protože do českých (a slovenských) luhů a hájů dorazil podzim, období plné barev, které si většina lidí tak ráda fotí, začíná na našem serveru krátký seriál, který bude postupně seznamovat s nástroji a programy, jež nalézají uplatnění při zpracování fotografií. Pochopitelně se zcela vyhneme drahým programům určeným pro nelinuxový svět, tento seriál si naopak vezme na mušku nástroje, které jsou dostupné pro operační systém, jenž má AbcLinuxu v názvu.
V tomto článku se seznámíme se základy používání programu LaTeX. LaTeX je program určený na sazbu textu v profesionální kvalitě. To ale v žádném případě neznamená, že jej nemůžete s úspěchem použít i u běžných textů. Opak je pravdou.
V tomto seriálu se zaměříme na problematiku nasazení linuxových systémů na produkty firmy Apple. Ty se začaly velmi rozšiřovat i mezi linuxové nadšence a čím dál tím častěji se tato problematika řeší. V tomto díle budeme instalovat systém Ubuntu 10.04.
Jak spustit programy v příkazové řádce na pozadí? Tento článek představí čtyři možnosti. Jsou to: úlohy shellu, nohup, disown a screen.
Při nebo po instalaci linuxové distribuce jsou ovladače pro grafickou kartu často první problém, který se řeší. Když jádro, resp. nástroje k tomu určené (udev, HAL), nerozpoznaly váš hardware tak, jak jste si představovali, musíte se o zprovoznění postarat sami. V článku se budeme věnovat instalaci ovladačů pro produkty výrobců Nvidia a ATI/AMD.
Pokud potřebujete v rámci kancelářského dokumentu pracovat s daty uloženými v databázi, OpenOffice.org to zvládne. Příprava ovladače JDBC a nastavení databáze i OpenOffice.org však není triviální. Tento článek vás celou procedurou provede. Kromě toho obsahuje návod na použití maker pro získávání dat z databáze.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: