Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Podrobnější články na téma, jak něco zprovoznit.
Rsync je program pro kopírování souborů zejména mezi počítači. Ale díky svým vynikajícím vlastnostem je tento nástroj mnohem užitečnější, než by se na první pohled zdálo. V článku vysvětlíme hlavní způsoby použití a na konci si prakticky předvedeme, jak lze pomocí rsync urychlit výměnu disku.
V tomto díle si představíme příkaz alias
pro nastavování a vypisování tzv. aliasů, type pro výpis typu daného příkazu a expr k vyhodnocení zadaného matematického výrazu.
Než začnu popisovat práci s rozpočty v KMyMoney, musím zmínit jinou část účetnictví. Část, kterou jsem zatím opomíjel, o které jsem tiše předpokládal, že je vám vlastní, jinak byste účetnictvím neztráceli čas. Abyste mohli účetnictví používat s úspěchem, musíte vědět, proč chcete své peníze sledovat, mít svůj vlastní cíl.
V dnešním díle si představíme programy nice
a renice
sloužící k nastavení priority procesům, a také umask
, který umí zjistit či nastavit masku oprávnění pro vytváření souborů.
Tento článek je volným pokračováním seriálu openSUSE Build Service. Neukážeme si v něm, jak poměrně snadno z dálky rozeznat různé druhy stromů. Mimo jiné. Ale jak si postavit vlastní Build Service.
Nedaly by se plánované transakce využít jako chytré šablony, které se objeví v mém peněžním deníku v tu pravou chvíli? To byla jedna ze zajímavých myšlenek, které mě napadly při překládání KMyMoney do češtiny. Začal jsem se věnovat plánovaným transakcím trochu důkladněji a své zkušenosti popsal v tomto článku.
V tomto díle si představíme program printf
sloužící k formátování a výpisu textu, dále wc
, který umí spočítat počet řádků, slov, znaků či bajtů v textu, potom nl
, který umí očíslovat řádky, a nakonec tee
, který umí výstup jiného programu ukládat do souboru a zároveň vypisovat na standardní výstup.
Když jsem začal psát seriál o KMyMoney, vůbec mě nenapadlo vyzkoušet půjčky. Až když jsem začal aplikaci KMyMoney překládat, zjistil jsem, že tato část KMyMoney je velmi propracovaná a rozhodně stojí za další díl seriálu.
V tomto díle si ukážeme, jak zpracovávat přepínače v shellovém skriptu pomocí getopts
, dále jak zjistit, kolik procesorového času spotřebovává daný program pomocí time
, a také jak spustit program tak, aby jej nepřerušilo ukončení řídícího terminálu pomocí nohup
.
Závěrečný díl seriálu o správě osobního účetnictví v programy KMyMoney nabízí informace o zakládání a evidenci investičních účtů a dalších méně obvyklých úkonech. Vedení účtu v cizí měně a směnné kurzy. Akciové účty a investice.
V minulém díle jsme se naučili, jak zadávat do účetnictví své transakce. Doporučil jsem vám, abyste vzali svůj poslední výpis z kreditní karty a celý jej přeťukali do KMyMoney. Pokud jste tak učinili, určitě jste neudělali žádnou chybu a teď máte přehled, za co jste utráceli minulý měsíc.
Minule jsme si připravili KMyMoney pro řádné používání, dneska si ukážeme, jak pracovat s peněžním deníkem. Abychom si vytvořili jednoduchý přehled o svých financích, nepotřebujeme toho znát více.
Před nedávnou dobou se objevila zpráva, že Google vydal užitečný nástroj z projektu GoogleCL, který umožňuje přistupovat ke službám Blogger, Calendar, Contacts, Docs, Picasa a YouTube přímo z příkazové řádky. Podívejme se, k čemu může být užitečný a jaká „kouzla“ se s tímto nástrojem dají dělat.
Příprava na založení osobního účtování. Článek popisuje, jak v KMyMoney vytvořit instituce (banky, spořitelny apod.), účty (aktiva, pasiva), kategorie (za co platíte a za co jste placeni) a investice.
V tomto díle si povíme něco o příkazech často používaných v shellových skriptech: basename
/dirname
, test
a read
.
KMyMoney je propracovaný program pro osobní účetnictví. Podporuje jednoduché i podvojné účetnictví a nabízí spoustu vlastností, které vám vedení osobního účetnictví usnadní. Náš seriál vám vysvětlí základy podvojného účetnictví, představí možnosti KMyMoney a provede vás kroky potřebnými k založení a vedení vlastního osobního účetnictví.
V tomto díle se seznámíme s programem find
, který slouží k vyhledávání souborů. Představíme jak standardní verzi, tak GNU rozšíření.
V tomto díle si popíšeme program ps
, který slouží k výpisu (stavu) běžících procesů, a program kill
sloužící k posílání signálů procesům.
V tomto díle seriálu si představíme tři příkazy související s plánováním pozdějšího spouštění jiných příkazů (at, sleep, wait).
V tomto díle se více zaměříme na samotné řešení (processing) problémů a ukážeme si základy práce s příkazy. Budeme řešit dva příklady, a to výpočet kapacity jiskřiště a výpočet indukčnosti dvojvodičového kabelu.
Tento seriál navazuje na nedávno publikovanou recenzi Agros2D – aplikace pro řešení fyzikálních polí. V tomto úvodním díle si na příkladu řešení přestupu tepla ve zdivu ilustrativního domu ukážeme základy práce s aplikací.
V dnešním díle si popíšeme nástroj split
pro rozdělování souborů na části a dd
pro nízkoúrovňové kopírování souborů.
V tomto článku se dozvíte, jak ovlivnit zobrazení výstupu programu na terminálu. Článek rozebírá především barvy a základní formátování.
V tomto díle si popíšeme příkaz echo pro výpis daného textu na výstup a k tomu přidáme vyhledávání v textu pomocí příkazu grep.
V tomto díle se naučíme základy pokročilé editace textu (se zaměřením na nahrazování, tedy příkaz „s“) pomocí editoru sed
.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: