Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 415: Soudní zákazXKCD česky.
Jaderné noviny – 17. 3. 2011: Licenční problémy s OpenSSLAktuální verze jádra: 2.6.38. Citáty týdne: Linus Torvalds, Steven Rostedt, Hugh Dickins. Demonstrace skupinového plánování. Začleňovací okno 2.6.39, část první. API pro senzory. PostgreSQL, OpenSSL a GPL.
Optimalizace spotřeby systému – tunedUživatelé GNU/Linuxu si často stěžují, jak špatně je na tom jejich systém se spotřebou elektrické energie a když nabootují Windows, vydrží jejich notebook v provozu na baterii déle. Víme však vůbec, jaké jsou v současných distribucích GNU/Linuxu možnosti v oblasti Power Managementu?
Jakou doménu zvolit?Pokud uvažujete o projektu, ale v cestě Vám stojí výběr správné lacné domény, jistě se zastavujete na tom správném místě, jelikož právě výběr domény může v krajním případě znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem.
HW novinky: Bulldozery od AMD i pro socket AM3Nejzajímavější zprávou pro majitele platformy AM3 je jistě možnost přesedlat na novou generaci CPU „Bulldozer“, jakmile se tyto objeví na trhu a výrobce desky vydá nový BIOS. Dále se podíváme na patrně poslední uvedený Phenom II X4, novou GeForce GTX 550 Ti a také na to, co si firma OCZ pořídila za 32 miliónů dolarů.
Komiks xkcd 416: Horlivé automatické nastaveníXKCD česky.
Rozhovor: Ondřej Surý na konferenci IETF v PrazeTento týden se v pražském hotelu Hilton koná konference IETF (Internet Engineering Task Force), a to dokonce jubilejní osmdesátá. Z České republiky se konference účastní CZ.NIC, spráce národní domény .CZ. Zeptali jsme se proto Ondřeje Surého z CZ.NIC, jak konference probíhá a jaké jsou procesy IETF a dále pak na několik dalších otázek.
HW novinky: dvě externí vypalovačky BDXLHlavní novinkou minulého týdne, která se reálně dostala do prodeje, byla nepochybně nová duální grafika od Nvidie. Vedle ní se podíváme také na jednu zajímavou dokovací stanici pro pevné disky, dvě BDXL mechaniky pro až 128GB Blu-ray disky a také na chystaný čipset Intel Z68 v podobě první uniknuvší základní desky.
Instalátor poslední verze Ubuntu nabízí možnost instalace nesvobodného software třetích stran (jako je například Adobe Flash Player nebo kodeky) a někteří uživatelé chtěli, aby byla tato možnost ve výchozím stavu zapnutá. Technická rada Ubuntu tento návrh zamítla – proti hlasovalo všech pět členů rady. Mezi důvody byla uvedena například snadná pozdější instalace pomocí přehrávače videa nebo prohlížeče.
Marcus Meissner oznámil, že 12. května (tedy dva měsíce po vydání verze 11.4) dojde k ukončení podpory openSUSE 11.2. Od tohoto data nebudou vycházet žádné oficiální aktualizace. Zda budou vydávány alespoň komunitou se zatím neví. Údržba openSUSE 11.3 bude probíhat do ledna příštího roku, zatímco verze 11.4 bude podporována do září 2012.
Po téměř roce vývoje (GCC 4.5 vyšlo v dubnu 2010) bylo vydáno GCC 4.6. Nová verze přináší celou řadu nových vlastností a vylepšení. Novinkou je například podpora programovacího jazyka Go (gccgo). Kompletní seznam změn.
Vyšlo nové vydání mikrojádrového operační systému HelenOS. Verze 0.4.3 opravuje některé chyby předchozích vydání a přináší řadu různých vylepšení, ze kterých jmenujme alespoň základní podporu běhu na OpenMoko FreeRunner nebo nové rozhraní pro psaní ovladačů zařízení běžících v uživatelském prostoru. Seznam všech důležitých nových vlastností je k dispozici v poznámkách k vydání.
Jabber server AbcLinuxu nyní běží na novém stroji. Je přístupný přes IPv6, nabízí ICQ a XMPP transport, web presence ikonku a do budoucna přibudou i další služby jako dopravní informace nebo kompletní TV program všech českých a slovenských stanic. Účet na Jabber serveru mají všichni registrovaní uživatelé na AbcLinuxu.
Nová vanilla linuxová jádra 2.6.38.2, 2.6.37.6 a 2.6.32.36. Řešen je například bezpečnostní problém CVE-2011-0726 (Red Hat Bugzilla – Bug 684569). Nejenom proto použil Greg Kroah-Hartman slova: „všichni uživatelé musí aktualizovat.“ S jádrem 2.6.37.6 byl oznámen také konec větve 2.6.37.
Phoronix porovnal výkon binárek generovaných kompilátory GCC 4.5.2, GCC 4.6 RC2, DragonEgg SVN a Clang+LLVM 2.9 SVN. Výsledek je ten, že GCC je sázka na jistotu, kdežto Clang+LLVM může znamenat malý výkonnostní zisk nebo také obrovský propad.
Vyšla nová verze IDE Lazarus pro vývoj ve FreePascalu. Byla opravena spousta chyb (přebírání tématu ze systému, události OnActivate() a OnDeactivate() atd.), vylepšeny některé komponenty (hlavně TChart) a podobně. Seznam změn je velmi dlouhý. Jedná se už zřejmě o poslední release před 1.0rc1.
Ubuntu týdeník informuje o nové funkci Ubuntu 11.04 – Centrum softwaru umožní uživatelům vyzkoušet si danou aplikaci ještě před tím, než ji nainstalují. Je k tomu potřeba nainstalovat balík qtnx (klient vzdálené plochy), který se pak připojí na server s Ubuntu, na kterém běží kýžená aplikace. Přestože neumožňuje vyzkoušet úplně kterýkoliv program, je tato funkce velmi zajímavá. Pokud chcete vědět, jak to celé vypadá, podívejte se na článek na WebUpd8.org, který obsahuje i video.
Okolo 1 300 techniků z celého světa přijelo do Prahy, aby zde celý tento týden diskutovali nad projekty týkající se především internetové bezpečnosti, směrování a internetových aplikací. Hostitelem jubilejního 80. setkání IETF je sdružení CZ.NIC. Mezi aktéry budou mimo jiné i výkonný ředitel sdružení Ondřej Filip nebo vedoucí Laboratoří CZ.NIC Ondřej Surý. Ten na půdě IETF spolupředsedá pracovní skupině Dane WG, která se věnuje možnostem ukládání a validaci certifikátů v DNS. Více v tiskové zprávě.
Na webu Openmobility vyšel rozbor současné podoby MeeGo Tablet UX, tedy především uživatelského rozhraní (kompletně v Qt) cíleného na tablety.
Každý první čtvrtek v měsíci od 20.00 se bude v pražském hackerspace brmlab konat večer s krátkymi pětiminutovými přednáškami - Lightning Talks. Formát je podobný známým Pecha Kucha Nights nebo Ignite, které se konají po celém světě. Pokud máte zájem přednášet, přečtěte si důkladně pravidla a zaregistrujte se použitím tohoto formuláře, výběr tématu je zcela volný a nejlepší přednášející si odnese hezké tričko. Začínáme už příští týden 7. dubna!
Ve středu 6. 4. 2011 od 18.00 se v prostorách Fakulty informatiky Masarykovy univezity v Brně (místnost A107) uskuteční další setkání JBoss user group. Na programu bude úvod do Springu a přednáška o projektu Snowdrop.
Kate Stewart oznámila, že 30. dubna bude ukončeno osmnáctiměsíční období podpory pro Ubuntu 9.10. Po tomto datu již nebudou vycházet žádné aktualizace, a to ani ty bezpečnostní. Je doporučováno povyšovat systém postupně, to znamená přes verzi 10.04 LTS a ne rovnou na nejnovější 10.10.
Vyšel druhý kandidát na vydání GNOME 3.0 označovaný také jako 2.91.93. Většina změn se týká aktualizace lokalizací, ale byly také opravovány chyby. Pro podrobnější informace nahlédněte do obou changelogů. Finální verze je naplánována na příští středu (6. duben).
Debian-linux.cz informuje o vydání Debianu „Squeeze“ 6.0.1a, opravených instalačních mediích. Důvodem vydání jsou nalezené chyby v obrazech údržbové verze 6.0.1 – například instalátor z větve testing v obrazech netinst a businesscard nebo špatné velikosti DVD obrazů pro některé architektury.
Na blogu společnosti Errata Security byl zveřejněn rozhovor s „hackerem“, který stál za vydáním falešných certifikátů partnerem Comodo. Identita hackera byla ověřena zveřejněným soukromým klíčem k vydanému falešnému certifikátu. ComodoHacker využívá ke komunikaci serveru Pastebin.com.
V sobotu 18. června 2011 od 9.00 se v Brně na půdě Fakulty informatiky Masarykovy univerzity uskuteční již druhý ročník konference Openmobility. Tématem budou otevřené mobilní technologie a open source hardware. Tedy hlavně Linux a další open source software na mobilních telefonech, tabletech a netboocích. Můžete se těšit na zajímavé embedded zařízení u kterých můžete plně využít jejich potenciálu a také na otevřený hardware.
Hledáme přednášející/předvádějící, kteří by představili zajímavé otevřené softwarové a hardwarové technologie a na těchto technologiích založené produkty. Další informace naleznete na portálu Openmobility.czLiberix, o.p.s., přeložil stránky Document Freedom, které jsou věnovány dnešnímu Dni otevřených formátů. Ten upozorňuje na to, že datové formáty kancelářských programů by měly být z technického pohledu otevřené, veřejně přístupné a tedy kontrolovatelné.
Zveme vás na další z pravidelných setkání nejen drupalistů, tentokrát zaměřené na vývojáře. Dozvíte se o strategiích nasazování nového kódu (Jakub Suchý), jak ladit a debugovat v PHP (David Grudl), kde a jak začít s vývojem modulů (Vojta Kusý), co je zátěžové testování webů (Štěpán Bechyňský) a o modulu Features (Andrew Burcin).
Určeno pro všechny, kteří si chtějí rozšířit znalosti o Drupalu, ale i pro ty, kteří se chtějí s tímto systémem pro správu obsahu teprve seznámit. Třeba Drupal může být ta správná platforma pro Váš příští projekt. Více informací a registrace na www.drupal.cz.Vyšla čtvrtá betaverze chystaného digiKamu SC 2.0.0. Nově přináší funkci seskupování položek a nástroj pro export na MediaWiki. Příjemné testování.
Ústavní soud zrušil část zákona o elektronických komunikacích, která požadovala po provozovatelech komunikačních sítí nebo služeb uchovávání provozních a lokalizačních údajů.
Open Document Format (ODF) 1.2 byl schválen jako specifikace příslušného technického výboru (Comittee Specification). Dalším krokem je schválení jako standard OASIS. Více na OSOR.eu.
Vyšel první release candidate NetBeans 7.0. Umí nové vlastnosti Javy v JDK 7, zlepšuje podporu Maven 3, integruje JUnit 4.8.2, podporuje editaci HTML5 a formátování JSON a ještě spoustu dalších věcí.
Ars Technica zmiňuje, že pro Android 3.0 Honeycomb, první verzi Androidu cílenou na tablety, po měsíci na trhu existuje pouze zhruba 50 aplikací optimalizovaných pro velký displej a nové možnosti této verze systému. Pro srovnání, v případě iPadu to bylo kolem tisíce aplikací v den vydání.
Ve Fedoře a pravděpodobně i dalších distribucích přibude adresář /run
. Budou jej používat udev, systemd, mdadm a další a nahradí současné nehezké bordelování /dev, kam si tyto služby ukládaly data do adresářů začínajících tečkou. /dev přitom k tomuto neslouží.
Microsoft si stěžuje na monopolní chování Google, které mu stěžuje získávání lepší pozice na trhu. Microsoftu konkrétně vadí, že neumožňují konkurenci využívat data z knih, které zdigitalizovali, nedávají ostatním přístup k údajům o zákaznících, která sbírají, a že není snadné na Windows Phone přehrávat videa z YouTube.
Nokia nyní umístila zdrojové kódy Symbian OS na symbian.nokia.com, dříve byly dostupné na stránkách (z)rušené Symbian Foundation. Jsou přístupné po registraci a odsouhlasení podmínek. Nacházejí se v Git repozitáři a jsou pod Nokia Symbian Licence.
Google stáhl z Android Marketu emulátor herní konzole PlayStation PSX4DROID s odůvodněním, že porušuje pravidla publikace. Nezdá se však, že by to byla pravda, spíše může jít o tah před uvedením herní platformy Sony Ericsson Xperia Play do provozu. Komentuje Ars Technica.
Jared K. Smith oznámil, že Fedora 15 vyjde oproti původním předpokladům o týden později, tedy 24. května. Čas navíc bude využit na testování. Zdroj: LinuxOS.sk.
Mandriva.cz informuje o spuštění oficiálního fóra pro uživatele distribuce Mageia. Zatím se moc živě nediskutuje, větší návštěvnost je očekávána po vydání první stabilní verze, které je naplánováno na 1. červen.
Vyšla první beta Ubuntu 11.04 „Natty Narwhal“. Tato verze již kombinuje desktopovou a netbookovou edici a obsahuje Unity jako výchozí uživatelské rozhraní. Součástí vydání jsou například Firefox 4.0, LibreOffice 3.3.2, Banshee 1.9.5 a další aplikace, jádro vychází z verze 2.6.38. Mezi dalšími novinkami je spousta vylepšení Launcheru, Ubuntu One, Software Center a podobně.
Podrobnosti naleznete v poznámkách k vydání. Několik screenshotů naleznete v článku na webu news.softpedia.com. Ostatních variant jako jsou Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu a další se vydání první beta verze týká také.Bylo oznámeno vydání verze 0.9.0 správce fotografií Shotwell. Přináší nové vyhledávání podle různých kritérií, podporu TIFF, lepší možnosti tisku a další vylepšení včetně oprav chyb. Podrobnosti naleznete na vývojářském blogu. Zdroj: H-Online.com.
Bruce Schneier, světově uznávaný odborník na počítačovou bezpečnost, se ve svém blogu také zabývá problémem falešných certifikátů vydaných partnerem Comodo: „Nejedná se o první problém společnosti Comodo. Nejbezpečnější by bylo, kdyby Microsoft, Mozilla, Opera a další dodavatelé webových prohlížečů kořenové certifikáty společnosti Comodo ze svých prohlížečů odstranili. To si ale nedovolí. Společnost Comodo by se s nimi začala okamžitě soudit.“
Pro zvýšení dostupnosti byly zavedeny létající mirrory kernel.org. O zabezpečení ještě vyšší než obvykle se starají lasery opatření žraloci. Konečně opravdová infrastruktura pro "cloud computing"! Více na http://skynet.kernel.org/.
Zrodila se distribuce Canterbury, společný projekt Arch Linuxu, Debianu, Gentoo, OpenSUSE a Grml. Cílem je vzít to nejlepší z výše zmíněných distribucí a společnými silami se postavit proprietárním OS. Ukázat, že vývojáři svobodného software jsou schopni zavrhnout roztříštěnost a pracovat pospolu. Canterbury má být jednoduché jako Arch Linux, tvárné jako Gentoo, stabilní jako Debian, živé jako Grml a otevřené jako OpenSUSE. Více viz stránky jednotlivých distribucí.
Již zítra, v sobotu 2. dubna, proběhne v pražském hackerspace Brmlab Ubuntu Global Jam. Jde o komunitní akci (lidé se scházejí na různých místech po světě), která si klade za cíl nějak vylepšit Ubuntu. Na zítřejším programu je lokalizace programů, tvorba návodů pro Ubuntu Wiki a testování vývojového Ubuntu 11.04 „Natty Narwhal“.
Vyšla nová verze hudebního přehrávače Clementine, který je vytvářen jako náhrada Amaroku 1.4. Mezi nové funkce patří například lepší úprava ID3 tagů a stahování informací z MusicBrainz. Více v přehledu změn. Poté vyšla ještě menší opravná verze 0.7.1.
Včera byla podepsána nejpopulárnější doména nejvyšší úrovně na světě, doména .com. Její správce, společnost VeriSign, eviduje více než 90 milionů domén s touto koncovkou. Nejen tuto informaci, ale také stručnou historii DNSSECu v České republice zmiňuje na blogu CZ.NIC Ondřej Filip.
Zítra (2. dubna) se opět koná akce Arch Translation Day. Pokud si najdete chvilku, zapojte se a pomozte nám tuto wikipedii rozšířit. Nově zde také byla vytvořena sekce, kde si uživatelé neznalí angličtiny mohou o překlad požádat.
WebUpd8.org informuje o dostupnosti nové grafické nadstavby pro MPlayer. Mezi přednosti nového „Universal Media Playeru“ patří podpora CSS motivů, široká podpora YouTube a shoutcastů. UMPlayer dále disponuje integrovanými kodeky a podporou pro GNU/Linux, MS Windows a výhledově Mac OS X.
Google přichází s inovací v ovládání počítače. Gmail Motion se ovládá pohybovými gesty skrze webkameru. Do budoucna by se mělo podobné ovládání objevit také u Google Docs. Podobný způsob ovládání, byť ne tak sofistikovaný, najdeme například u programu MouseTrap.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Dva monitory - jeden out-of-range | 2 | 27.3. 16:57 |
Load fw to xport pro linux | 0 | 27.3. 16:23 |
zapnout nebo vypnout ht?a jeste jeden dotaz | 0 | 27.3. 18:49 |
MegaRaid 9420-4i, raid0 s jednim harddiskem | 2 | 30.3. 21:47 |
Cisco WRVS4400N | 2 | 31.3. 09:47 |
Doska pre CarPC | 5 | 30.3. 23:10 |
nano ITX, mini ITX či nějaký router? | 5 | včera 10:09 |
Vypadává připojení k LAN | 2 | 31.3. 21:56 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Jak můžu obejít "stav" Locked v MySQL | 10 | 27.3. 18:02 |
postgresql optimalizace vykonu | 41 | 31.3. 10:39 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Maven archetyp a dynamické jméno souboru | 0 | 26.3. 10:22 |
php shell exec | 1 | 26.3. 12:17 |
Bash uprava textoveho suboru | 14 | 27.3. 19:21 |
bash-správný zápis presmerovani roury a sedu | 1 | 27.3. 01:07 |
Rozlišení vstupů z různých klávesnic | 3 | 28.3. 16:14 |
Jak na Gtk? | 31 | 29.3. 22:21 |
pole objektu v Pythonu | 2 | 30.3. 09:00 |
Upload souboru na web server . | 18 | 31.3. 17:20 |
Makefile - ZThrads | 6 | 30.3. 23:40 |
Spam v komentářích | 1 | 29.3. 13:07 |
Java: čtení čísel ze souboru do pole | 3 | 30.3. 07:10 |
Prosím o pomoc s WWW - nejdou mi v IE ![]() |
7 | 30.3. 12:17 |
PHP: Kontrola kliku na cizích www | 8 | 30.3. 14:07 |
Subnet | 12 | 30.3. 18:35 |
bash a rovnake riadky | 5 | 30.3. 21:00 |
Krivky v SVG | 1 | 31.3. 06:36 |
programování iterpretu ( v céčku, fork,dup2 a exec ) | 1 | 31.3. 12:51 |
perl: čtení výstupu z programu more | 5 | 31.3. 22:28 |
Dědění od std::vector | 8 | včera 15:01 |
POST + Redirect (PHP) | 18 | včera 21:40 |
Poradna skupiny Virtualizace | Reakcí | Poslední |
VMware player a virtio síťovka | 3 | 29.3. 22:27 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Samba do domeny WIN2008 | 1 | 29.3. 18:52 |
hromadná úprava souborů | 1 | 31.3. 06:55 |
dualboot freebsd a windows | 6 | včera 13:31 |
Solaris 11 nevidi externi ZFS pole | 2 | včera 10:52 |
moja IP doma ako name server pre resmerovanie domeny | 1 | včera 17:22 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: