Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Toto si myslí "specialista na vyhledávání v češtině" - vyhledávač Morfeo. Zkuste si vyhledat něco ryze českého, tedy nějaké slovo s diakritikou. Budete se divit.
Sice jsem před časem napsal, že spam je překonaná záležitost, nicméně tak docela to pravda není. Stále ještě přidělává dost zbytečné práce a tak se hodí každá metoda, která účinně pomůže s bojem proti němu. Jednou z takových metod je právě graylisting.
Sice jsem měl původně v úmyslu počkat, až uplyne celý měsíc s novými pravidly na silnici, ale nakonec mi to nedalo. Přináším proto souhrn toho, jak se celkově změnila situace na českých silnicích od 1. července.
Na jaře loňského roku jsem jásal nad tím, že poskytovat připojení k Internetu bude s novým zákonem mnohem jednodušší. Což o to, to byla a je pravda. Ale nový zákon o elektronických komunikacích přinesl i další věci, které stojí za zmínku a až tak pozitivní nejsou.
Masivní dotaci pro peprnou síť už jsme překonali. Nyní je tu nová lahůdka - oficiální stránky České republiky. Že za 32 milionů (ano, slyšíte dobře: slovy "dvaatřicet milionů"), které nás stojí vytvoření stránek a 4 roky údržby, máme něco, za co se nám budou ve světě smát, není to úplně nejdůležitější. Mnohem zajímavější jsou výroky, které v souvislosti s tím zaznívají.
Už jste si letos upekli nad ohněm špekáček? Ano? A chutnal vám? Jestli ne, určitě za to mohou ti zlí výrobci, kteří tam cpou všechno možné, jen aby si namastili kapsu. A není to náhodou jinak? Že by třeba platilo "Nezlob se na zrcadlo, máš-li křivou hubu."?
Patičky, které se zobrazují pod diskusními příspěvky (jak u blogů, tak ve fóru, u článků i jinde), jsou zajímavým místem, kde se autor příspěvků může vydatně projevit. Různí lidé mají různé patičky, někteří je nemají vůbec - obojí o něčem vypovídá.
Zejména v poslední době pozoruji, že mi v systému rychlým tempem přibývají jaderné procesy. Neskončí to nakonec tak, že se Linux dostane (i když jinou cestou) tam, kam se měl původně dostat Hurd?
Jednou z poměrně málo pochopitelných věcí je odpor k STL u programátorů v C++. Někteří pro něj mají pádné důvody, ale u těch ostatních většinou nevím o jediném rozumném argumentu, proč STL nepoužívat.
Na serveru D-FENS před časem ohlásili protestní akci nazvanou "Den pana Klobouka", která je plánována na 7.7. (tento pátek). Bude spočívat v tupě důsledném dodržování všech dopravních předpisů. Já jsem svůj "kloboukový den" absolvoval již dnes, nikoli jako protest (i když se mi nový zákon nelíbí), ale jako takový experiment.