Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Původně jsem chtěl odpovědět do diskuze přímo pod tím zápisem, ale nějak jsem se rozepsal, tak to dám do blogu .
Instalace Gentoo nedonutí nikoho se nic naučit. Většina věcí je proveditelná slepým kopírováním z handbooku do terminálu a člověk nemusí mít nejmenší tušení jak ta věc funguje (a občas ani co vlastně dělá).
Ano ta instalace je náročnější než instalace běžným instalátorem. Pokud se člověk chce něco naučit, tak se to naučí bez ohledu na distribuci, protože instalace stejně zabere jen chvíli (myslím doba kdy člověk něco dělá a ne čekání než doběhne emerge) a každodenní užívání a učení se to nemůže nahradit. Spuštění příkazu jednou prostě není naučení se ho používat.
Jediné co se může naučit je konfigurace kernelu, kde přecejenom člověk musí projevit trochu vlastní snahy.
Tiskni
Sdílej:
Jenže instalace je pro Gentooisty posvátná, takže ...Kdo jsou vlastně ti Gentoisti? Jsem to i já? Posvátného na tom nic neshledávám ačkoliv Gentoo jsem si oblíbil.
Ve svem blogpostu jsem si dal tu praci a vypsal, o jake zkusenosti je takovy zacatecnik po instalaci v Gentoo bohatsi nez ten, ktery si ji naklikal (nebo se posadil k hotove). To co nasleduje, uz zalezi na kazdem z nich (jestli se uci nebo neuci).
Co je zkušenost? To že okopíruju příkaz z handbooku? Pak to dopadá nějak takhle.
Kdyz uz pouzivas Linux od roku 1995, tak ti mozna ani neprijde, ze problem muze byt uz jen lomitko na zacatku adresarove struktury nebo proste pouziti cp. Dokonce takovy problem, ze se do textove radky radeji clovek ani neodvazi, aby neco nezkazil, takze pak pri nejakem problemu namisto reseni radeji rezignuje.
Ale tohle záleží na člověku a ne na distribuci.
Prirovnavals muj postup k tomu, ze chci ucit lidi derivovat, kdyz neznaji zakladni pocetni operace.
To jsem asi nebyl já
Kdyz se zacinas ucit cizi jazyk, tak je didakticky velmi zajimava zkusenost, kdyz se naucis napodobovanim par frazi, o nichz ti reknou, co znamenaji a pomoci kterych se domluvis v jednoduchych situacich, i kdyz je jeste nedokazes gramaticky rozebrat. Nebo taky ti nekdo muze ukazat cely cizojazycny film, z nehoz nerozumis ani slovo (to abys videl, ze se tim jazykem da opravdu krasne plynne mluvit), a pak ti rict, at se na nej radsi divas v dabingu, protoze kdyz neumis vsechna slovicka a gramatiku od zacatku ,nema cenu pokouset se porozumet.Instalaci Gentoo můžu klidně chápat jako cizojazyčný film, z něhož nerozumím ani slovo, jenom ho absolvuju.
Co se tyce tveho nadpisu, mam spis pocit, ze na hodne lidi pusobi slovo Gentoo jako hadr na cerveneho byka a hned si zacnou stezovat na "sektu" (nepusobilo jeste pred nedavnem podobne slovo Debian?), ackoliv k tomu nemaji zadny vecny duvod.Nadpis už jsem tu výše vysvětloval.
Viz zacatek myho prispevku, ja bez emoci vypisu par faktu, cim si clovek projde pri instalaci, a pro tebe to znamena automaticky "zase obhajobu Gentoo". Nezapomen proto psat podobne reakce pokazde, kdyz se nekde objevi jmeno jakekoliv distribuce, jinak budes vypadat jako fanaticky Antigentooista :PPokud vypadám jako Antigentooista, tak mě aspoň ukliní, že nejsem sám kdo má takový názor.
Co je zkušenost? To že okopíruju příkaz z handbooku? Pak to dopadá nějak takhle.A co? Chyba kompilace, ktera VUBEC nezavisi na tom, kdo kompiluje. Nekdy je chyba v ebuildu, velice tohle zpusobuje nejaka chyba hardwaru, pameti apod. a to zadnou chybovou hlasku, ktera by byla pouzitelna, neukaze. A zkusenost je, kdyz neco pouziju. Jestli to zkopiruju z handbooku nebo z jine ucebnice (nebo podle rady zivyho cloveka), je asi dost nepodstatne, ono to totiz jinak nez napodobovanim nejakeho pokynu nejde.