Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Podrobnější články na téma, jak něco zprovoznit.
Mezi nejznámější svobodné vektorové editory bezesporu patří Inkscape, který spustíte hned na několika platformách. Vyniká zejména svou jednoduchostí a také množstvím funkcí, díky kterým jej lze použít na mnoho účelů. V dnešním článku si ukážeme, jak vytvořit leták a při té příležitosti se seznámíme s celou řadou funkcí.
Při podnikání je mnohdy potřeba pořizovat a využívat různý majetek, ať již hmotný, či nehmotný. V účetním softwaru se pak tento majetek eviduje a účtují se jeho odpisy. Jak majetek zaevidovat při pořízení, jak správně pracovat s odpisy a jak na konci majetek zase vyřadit, se dozvíte v tomto dílu seriálu o programu FlexiBee.
Thunderbird je oblíbený svobodný multiplatformní e-mailový klient, jenž v základu nabízí uživatelům funkce pro příjem a odesílání e-mailů. Pokud chtějí uživatelé více funkcí, mohou sáhnout po některém rozšíření. Jedním z nich je také Lightning, který do aplikace přidává kalendář s možností vytváření událostí a úkolů. Pojďme se tedy podívat, co všechno dokáže a jakým způsobem vám usnadní práci a zamezí tomu, abyste na něco zapomněli.
Nahrávání obrazovky slouží nejčastěji využíváno k nahrávání videonávodů na používání různých aplikací. Vedle samotného zachytávání obrazu je však možné zaznamenat také zvuk a nahrát například komentář z mikrofonu nebo prezentaci vedenou z daného počítače. Ať už ale máte jakékoliv využití, budete muset použít k tomu vhodnou aplikaci. Jednou z nich je také výborný recordMyDesktop.
Dnes už není největším majetkem zařízení nebo programové vybavení, ale jsou to samotná data. Jejich nevratná ztráta může firmu položit. A když k tomu připočteme i klesající kvalitu zařízení, musíme dávat větší důraz právě na zálohování. AFS umožňuje několik cest jak zálohovat a lze je různě kombinovat dle potřeb. Mezi zajímavý způsob patří online záloha volumu, kterou lze okamžitě připojit. AFS má vlastní systém zálohování, ale můžete využít mechanismu dumpů, který lze snadno napojit k již existujícím řešením zálohování.
Říká se mu „Swiss-army knife for TCP/IP “ – Švýcarský armádní nůž pro TCP/IP. Samozřejmě mluvím o dobře známém Netcatu. Jedná se o síťový nástroj primárně určený pro zápis a čtení z TCP nebo UDP roury (socketu). Ale jeho dnešní implementace zvládají i celou řadu jiných užitečných věcí.
Dnes se podíváme, jakým způsobem provést migraci systému, na co si dát pozor, pro jaké řešení se rozhodnout a jak migrovat vzdáleně.
Tentokrát se podíváme na méně obvyklé nástroje z balíčku schedutils.
Dnes se podíváme, jak co funguje při bootování systému a jak provést migraci systému na jiný disk.
VirtualBox je aplikace sloužící k virtualizaci operačních systémů na vašem počítači. Můžete si tak bez nutnosti aplikace vyzkoušet a klidně i nechat běžet více operačních systémů, aniž byste je fyzicky instalovali do počítače. Možnosti s touto aplikací jsou velmi široké a v dnešním článku si ukážeme, co všechno a jak nastavit pouhým naklikáním, včetně tipů z praxe, a vrátíme se i k virtuálním diskům.
Kdo podniká ve službách, například vývoji softwaru nebo poradenství, často se obejde bez sledování skladových zásob. Jiné je to ale už u prodeje, ať už v kamenné či internetové prodejně, nebo v případě výroby. Pojďme se podívat, jak se se zásobami pracuje ve FlexiBee a jaká má zde tento program specifika.
Doposud jsme se v rámci seriálu o vývoji mobilních aplikací v Qt Quick seznamovali s vývojovým prostředím (Qt SDK a Qt Creatorem) a předvedli jsme si, jak si přeložit svou první aplikaci v QML. O tomhle zajímavém deklarativním jazyce jsme si pak podrobněji pověděli v druhé části seriálu. Probrali jsme strukturu QML a aplikací, do krve se nám snad i dostala syntaxe jazyka a máme i představu, kam Qt Quick patří v rámci frameworku Qt. V následujících dílech budeme pokračovat v rozšiřování našich znalostí a v tomto se zaměříme na komponenty v QML.
V minulém dílu seriálu o vývoji aplikací v QML jsme si ukázali, jak nainstalovat vývojové prostředí, vytvořit projekt a přeložit jednoduchou ukázkovou aplikaci napsanou právě v jazyce QML, a to s využitím Qt Components. Hello World prostě k životu programátora tak nějak patří. V pokračování se dostaneme více do teoretické roviny – představíme si jazyk QML, Qt Quick, možnosti jeho využití a prvky pro tvorbu uživatelského rozhraní.
Dá se říct, že v dnešní době mobilní aplikace válcují svět. A to nejen klasické „prográmky“, ať již více či méně užitečné, ale také každá významnější akce má svou vlastní mobilní aplikaci, téměř všechna dnešní vydavatelství také nabízí svůj obsah touto formou a do mobilů proniká také televize. Dokonce i herní svět se výrazně proměnil s návratem k původním přenosným zařízením.
V tomto díle se budeme věnovat čerstvě vytvořenému uživateli z minulého dílu. Založíme mu volume, nastavíme mu jednoduché zálohování a ukážeme, jak si může vytvořit vlastní skupinu.
Co dnes na webu letí a jak připravit videa pro přehrávání na internetu, aby se na ně podívalo co nejvíce lidí? Co všechno vlastně dnešní webové prohlížeče podporují? Minule jsme procházeli přípravnou fází, dnes se podíváme na tu praktickou, ovšem nějaké té omáčce se stejně nevyhneme.
Co dnes na webu letí a jak připravit videa pro přehrávání na internetu, aby se na ně podívalo co nejvíce lidí? Co všechno vlastně dnešní webové prohlížeče podporují?
Obtěžují vás značky HTML při psaní textů určených k publikování na webu? Chcete texty šířit v čitelné podobě s minimálními nároky na softwarové vybavení jak vaše, tak čtenářů? Zkuste použivat některý minimalistický značkovací jazyk pro formátování prostého textu, např. Markdown.
Původním cílem projektu Pystromo bylo vytvoření nástroje umožňujícího nastavení kláves na herním zařízení Belkin Nostromo n52, jehož variantu n52te si v tomto článku představíme. Vedle toho se také podíváme na možnosti použití programu Pystromo, který nakonec můžeme použít k "přeprogramování" funkce tlačítek na takřka libovolném vstupním zařízení.
V dnešním díle si uděláme pořádek v základních tělesech a jak už název napovídá, podíváme se na pokročilejší techniky modelování. Jednak to budou speciální tělesa, dále se podíváme na některé vychytávky na úpravu základních těles a ve finále si rozlouskneme klonování a automatické rozmísťování objektů v prostoru. Už to vypadá, že dnešní díl bude spíše suchopárný výklad.
Wine zná snad už každý, ovšem málokdo ví, co všechno dokáže. Dnes si ukážeme několik tipů a triků ohledně Wine pro (mírně) pokročilé uživatele.
VirtualBox je aplikace sloužící k virtualizaci operačních systémů na vašem počítači. Můžete si tak bez nutnosti aplikace vyzkoušet a klidně i nechat běžet více operačních systémů, aniž byste je fyzicky instalovali do počítače. Možnosti s touto aplikací jsou velmi široké a v dnešním článku si aplikaci představíme a ukážeme si, jak vytvořit nový virtuální počítač a disk.
Další díl seriálu věnovanému snímacímu zařízení Kinect pro Xbox 360 a jeho využití v operačním systému GNU/Linux. V dnešní části Kinect k počítači s nainstalovaným Linuxem už konečně připojíme. Nejprve jej použijeme jako webovou kameru. Následně se zaměříme na projekt OpenKinect a knihovnu libfreenect. Tu si stáhneme, přeložíme a nainstalujeme. Seznámíme se s programy, jež jsou s knihovnou instalovány.
Hromadná korespondence je nástroj, pomocí kterého lze zjednodušit tvorbu dokumentu určeného pro mnoho lidí zároveň – dopis nebo elektronickou poštu. Funguje stejně v kancelářském balíku OpenOffice.org, tak v jeho derivátu LibreOffice.
Dnes se podíváme na produkty Crystal HD od společnosti Broadcom. Pod tímto obchodním názvem se skrývá skupina šikovných karet, které jsou schopné akcelerovat dekompresi videa různých formátů.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: