Portál AbcLinuxu, 21. července 2025 11:02
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 685: Bod GXKCD česky.
Stavíme poštovní server – 12 (TLS)Mnoho lidí si zvyklo posílat e-mailem i velmi citlivá data. Přitom bezpečnost této technologie je srovnatelná s bezpečností pohlednice nebo korespondenčního lístku. Přestože pro skutečně bezpečnou komunikaci je třeba, aby byla každá zpráva zašifrována ještě před předáním do poštovního komunikačního řetězce (a naopak dešifrována až po výstupu z něj), mnohé zvědavé uši lze odstavit i šifrováním na úrovni komunikačních kanálů.
Grafické programy v Qt 4 – 10 (SQL)V minulém díle jsme si ukázali základy model-view architektury. V díle dnešním se ponoříme do vod relačních databází, oblasti IT milované i proklínané, kde právě architektura model-view nachází elegantní použití.
Jak udělat snímek obrazovkyMožná už jste se chtěli pochlubit vzhledem svého desktopu (třeba ve zdejší sekci Desktopy), případně se nějaký program choval ne právě podle očekávání a vy jste potřebovali nahlásit chybu. Obrázek řekne víc než tisíc slov, jak se říká. Ale jak ten obrázek udělat? Vzít fotoaparát a zamířit ho na monitor není to úplně nejvhodnější řešení…
Ubuntu 9.10 CZ, Praktická příručka uživatele LinuxuOpět po roce se setkáváme s aktualizovaným vydáním knihy o Ubuntu pro linuxové začátečníky. Načasování bylo opravdu výborné, autorský kolektiv v čele s Ivanem Bíbrem ji stihl vydat na začátku listopadu 2009, jen asi dvacet dní po vydání finální verze Ubuntu 9.10. Stejně jako před rokem je kniha kompletním průvodcem pro instalaci, používání a administraci dlouhodobě nejpopulárnější desktopové distribuce. Recenzi předchozího vydání jste si v únoru 2009 mohli přečíst zde na Ábíčku, co se od té doby změnilo?
Lehký úvod do CouchDB – 1 (základní API)V posledních letech získává na oblibě zejména mezi webovými programátory jistý druh nerelačních databází, které můžeme souhrnně označit jako bezschémové. V tomto trojdílném seriálu si představíme jednu z nich, která se těší poměrně velké popularitě, totiž CouchDB. V prvním díle si na příkladech popíšeme prakticky celé základní API.
Komiks xkcd 538: BezpečnostXKCD česky.
Jaderné noviny – 5. 1. 2010Aktuální verze jádra: 2.6.33-rc3. Citáty týdne: Avi Kivity, Casey Schaufler, Alan Cox, Larry McVoy. list_sort() – řazení spojových seznamů. Omezení sítě. Shlukování využité paměti. RCU řetězce.
Jak se dělá Plasmoid 4: RunneryRunner je knihovna, kterou využívá KRunner (dialog (nejen) pro spouštění programů). Když píšete název nějaké aplikace, KRunner postupně volá hlavní funkce všech dostupných runnerů a předává jim zadaný řetězec.
Hardwarové novinky 3/2010CES je za námi, CeBIT teprve před námi, takže se tento týden vracíme do starých kolejí běžných hardwarových novinek. I tak je to ale poměrně zajímavé: Kromě dvou desek s očekávaným čipsetem AMD 890GX se (opět) zastavíme u 40nm výroby TSMC, abychom vše završili pohledem na chystanou grafiku Nvidie konečně spadající do generace Fermi.
V nově vydané opravě jádra 2.6.32.5 se mimo různé opravy objevila také částečná podpora "horkých kláves" pro notebooky řady Lenovo SL. Podpora je přidána do modulu asus-laptop, neboť tyto notebooky mají velmi podobné DSDT s notebooky ASUS.
Před pár dny byly spuštěny stránky projektu OpenMOO2. Cílem projektu je vytvoření multiplatformního open-source klonu vesmírné tahové strategie Master of Orion 2. Hra je vytvářena v programovacím jazyce Python s použitím knihoven PyGame.
Hans Chen popisuje, jak sestavit KDE SC ze zdrojových kódů v SVN s pomocí nástroje kdesvn-build. Hans vás provede vytvořením nového uživatele, instalací potřebných balíčků, nastavením kdesvn-build, řešením problémů a nakonec spuštěním zkompilovaného KDE.
Robert O'Callahan z Mozilly vysvětluje, proč není rozumné používat H.264 jako kodek pro HTML5 tag <video>. Hlavní problém jsou samozřejmě patenty.
Vyšla nová verze účetního a ekonomického systému i pro Linux s novým názvem WinStrom FlexiBee. Hlavní novinkou této verze je podpora mobilního přístupu se speciálními aplikacemi pro iPhone a Android. Ostatní zařízení nepřijdou zkrátka díky podpoře webového rozhraní. Oficiální oznámení.
Na petitionspot.com běží petice, žádající, aby YouTube umožnilo použít svobodný kodek Ogg Theora pro svou nově spuštěnou HTML5 verzi (tj. za pomoci tagu „<video>“).
Vývojáři sestavili plán vydání pro GIMP 2.8. Podle něj bychom se stabilní verze mohli dočkat 27. prosince tohoto roku. Verze 2.8 by měla přinést mnohými žádané vlastnosti jako jednookenní mód, dokování panelů do jednoho okna s více sloupci nebo seskupování vrstev. Více informací naleznete na blogu Martina Nordholtse.
Edward Toroshchin vysvětluje, že Git je váš kamarád, ne nepřítel. V prvním dílu svého zápisku o výhodách Gitu představuje koncept distribuovaného SCM, v druhém větve (branches).
CIO.com píše o novozélandské střední škole a její IT infrastruktuře zcela postavené na open source (navzdory státní smlouvě s Microsoftem, která vyžaduje použití jeho produktů ve všech školách). Představitelé Albany Senior High School z Aucklandu o svých výsledcích mluvili na letošní konferenci Linux.conf.au 2010 ve Wellingtonu.
Na YouTube se objevilo video, na kterém je předveden dual-boot systémů Maemo 5 a Android 1.6 na telefonu Nokia N900. V prostředí Androidu zatím nefunguje perfektně klávesnice a dotyková obrazovka, ale je to začátek.
Vyšlo KDE 4.4 RC2. Poznámky k vydání. Vylepšení se dočkal Nepomuk a Plasma, přibyly nové aplikace (například blogovací Blogilo) a vývojářská platforma byla doplněna o framework KAuth.
Vyšla první veřejná verze programu pro převod obrázků mezi ICC profily CMYKTool. Autor ji označuje za velmi experimentální. Více na stránkách projektu.
Pokud jako hlavní prohlížeč webu v KDE používáte Firefox, mohlo by se vám hodit 5 rozšíření, která pomáhají s integrací tohoto programu do pracovního prostředí. Kromě vzhledu můžete například nastavit používání KWallet nebo plasmových notifikací.
Red Hat spustil stránky Opensource.com, které mají být portálem o všech věcech open source - IT, životní styl atd. Vizte také komentář na The Register: Red Hat sponsors open source religion.
Groklaw popisuje, jak chtěl Microsoft přesvědčit Intel, aby nepoužíval Linux (pro EDA, Electronic Design Automation). V roce 1999 pojmenoval Bill Gates tuto snahu "Jihad". Informace pochází z e-mailů zveřejněných v rámci antimonopolního případu Comes v. Microsoft.
The VAR Guy shrnuje osud různých pokusů o open source burzy (exchange) - zrovna byla totiž založena další: Openbravo Exchange. Například zmiňuje Red Hat Exchange (rhx.redhat.com), která je bezmála tři roky po spuštění asi mrtvá.
FSFE (Free Software Foundation Europe) byla udělena cena "Theodor Heuss Medal". Uděluje ji organizace Theodor Heuss Stiftung (pojmenovaná po první poválečném německém prezidentovi). Nadace si klade za cíl "upozorňovat na věci, kterými je nutné se v demokraci zabývat, aniž by měly být kdy dokončeny".
Po srovnání KDE a Gnome, co se týče aplikací z oblasti hudby a fotografií, se Bruce Byfield pustil do poštovních klientů a nástrojů pro konfiguraci a administraci. Evolution se prý mnohdy může srovnávat s KMail, ale jen těžko jej porazí. Ve druhém článku autor pochválil obě prostředí (až na některé oblasti jako konfigurace sítí), ale vítězem se přeci jen stalo KDE díky širším možnostem nastavení. Výjimkou budiž zpřístupnění prostředí například nevidomým, kde Gnome prý stále vede.
Vyšlo stabilní KDE SC 4.3.5. Opravuje několik chyb v KIO, včetně aktualizace výpisu zobrazených adresářů, a také problém v kded, který způsoboval v jistých situacích 100% zátěž CPU. Oprav se dočkal také Konqueror a Kate. Vizte seznam změn.
Rick Spencer oznámil, že od verze 10.04 bude Firefox v Ubuntu ve výchozím nastavení vyhledávat pomocí Yahoo! (a ne Google jako doposud). Změnit vyhledávací engine však bude jednoduché. Druhou změnou je, že nastavení vyhledávače v poli vedle adresního řádku ovlivní domovskou stránku. Canonical uzavřel s Yahoo! dohodu, která by mu měla přinést nějaké finanční prostředky navíc.
Představitelé SourceForge.net na blogu oznámili, že začali blokovat přístup uživatelům z některých zemí, aby dostáli zákonům Spojených států. Omezení se týká Kuby, Íránu, Severní Koreje, Súdánu a Sýrie.
Michal Čihař objevil, že jistý výrobce telefonů používá software Gammu v rámci svého oficiálního proprietárního řešení pro práci s telefony. Poskytnou zdrojové kódy, jak to vyžaduje GPL?
Již tuto sobotu (30. 1.) proběhne sraz uživatelů AbcLinuxu.cz v Plzni. Těšíme se na setkání v 15.00 v restauraci Na Spilce (v pivovaru).
KDE.News popisuje nový KDE projekt ownCloud, který má uživatelům umožnit využívat výhod cloudu na otevřené platformě. ownCloud by měl umět "namíchat" data (obrázky, blogy, dokumenty, e-maily, ...) uložená u různých poskytovatelů pro jednotný přístup.
Google vydal čtvrtou verzi webového prohlížeče Chrome přinášející na 1500 nových vlastností oproti třetí řadě včetně rozšíření, synchronizace záložek a vyššího výkonu. Jedná se o první oficiální stabilní verzi pro Linux.
Při jízdě po Praze jsem si všiml velké reklamy na krabicové mléko s Tuxem. Název zní jednoduše Mléko Tučnák. Byla tam i adresa www.tucnakovo.cz. Jelikož ani na této stránce nejsou nějaké informace, ponechám uvažování nad novým mlékem na čtenářích AbcLinuxu.cz.
Phoronix informuje o vydání ovladače AMD Catalyst 10.1. Přináší mimo jiné drobnosti opravy v AMDCCCLE, HDMI hotplugu a podpoře OpenGL 3.x. Podpora X Serveru 1.7 stále chybí, nicméně ovladač by měl fungovat s Linuxem 2.6.32.
International Bussines Times a Slashdot referují o představení tabletu Apple iPad veřejnosti. Přístroj běžící na iPhone OS by měl mj. umožnit snadné čtení e-knih a e-novin.
První krok k podepsání kořenové zóny byl právě (asi před hodinou) učiněn a server L.Root-Server.Net začal jako první vracet podepsanou (ale nevalidovatelnou) kořenovou zónu. Více informací najdete na blogu sdružení CZ.NIC.
Businessový magazín ITBiz.cz se zamýšlí nad koupí Sunu Oraclem a jaký bude mít dopad na zaměstnance a portfolio open source aplikací s MySQL v čele.
Byla vydána nová verze přehrávače Banshee s označením 1.5.3 (neboli 1.6 beta 4). Přináší nový způsob vyhledávání mezi skladbami, možnost zobrazovat obal alba, knihovnu audio knih, hlídání složek s hudbou, stahovač hudby, opravy 75 chyb a další vylepšení. Podrobnosti naleznete v poznámkách k vydání.
V rubrice Ask Slashdot se objevil dotaz "Jak dát lidem vědět o svém FOSS projektu?" - Máte zajímavý open source projekt, spoustu šikovných funkcí, ale žádné uživatele a komunitu?
Apache Software Foundation vydala SpamAssassin 3.3.0, první novou velkou verzi tohoto antispamového řešení od roku 2007. Od verze 3.3.0 budou pravidla dodávána v samostatném balíku sa-update.
Na ComputerWorld píše Steven J. Vaughan-Nichols: Anything the iPad can do, Linux can do better (vše, co umí iPad, umí Linux ještě lépe). V článku předpovídá, že se do konce roku objeví několik podobných výrobků od firem jako Acer, Asus nebo MSI, které budou levnější a bez DRM.
Na CES byl k vidění ODM smatrbook s 12" displejem. SoC Armada 510 obsahuje ARM procesor na frekvenci 1.2 GHz a dále integrovanou grafiku s akcelerací 1080p videa. Výdrž je pouze 4 hodiny, ale cena by se měla pohybovat okolo $200.
Vyšlo Ubuntu 8.04.4. Jedná se o čtvrté a poslední údržbové vydání verze 8.04 LTS. Jeho podpora bude na desktopu pokračovat do dubna 2011 a na serveru do dubna 2013. Podrobnosti o opravách naleznete v poznámkách k vydání. Příští LTS verzí bude 10.04, která vyjde již za tři měsíce.
Vědci ze skupiny kvantové a nelineární optiky Společné laboratoře optiky UP Olomouc a FzÚ AV ČR ve spolupráci s Katedrou optiky UP Olomouc publikovali výsledky svého nedávného experimentu v časopise Physical Review A vydávaným Americkou fyzikální společností. V tomto experimentu dokázali vhodnou manipulací s dvojicemi fotonů připravit velice specifický kvantový stav světla. Takto připravené světlo má významné aplikace v oblasti kvantového počítání. Již několik let je známo, že vhodný stav světla může významně zvýšit efektivitu budoucích kvantových počítačů. Olomoučtí vědci jsou však prvními, kdo dokázal požadované stavy světla experimentálně připravit. I díky jejich práci je tak kvantový počítač na bázi optiky zase o něco blíže.
Probíhá registrace soutěžících třetího ročníku programátorské soutěže studentů středních škol PilsProg. Více na http://pilsprog.fav.zcu.cz.
Ačkoliv sněhové podmíky přejí spíše lyžování, aplikační programátoři by neměli příští týden opomenout 3. února konferenci U-IN-X a 4. února konferenci P2D2, které se obě konají v Praze v Masarykově koleji. Dozvíte se například o portování ZFS do NetBSD či o jazyku Erlang. Ze světa PostgreSQL by vám nemělo uniknout představení integrované replikace chystané do verze 9.0. Na obě akce je nutná registrace.
Linux Foundation spustila bezplatné online semináře (webináře) o Linuxu. Na adrese training.linuxfoundation.org se můžete zaregistrovat. První seminář (1. března) povede Jon Corbet (LWN) na téma "Jak přispívat v linuxové komunitě".
Knihovna VDPAU (libvdpau) vyšla ve verzi 0.4. Hlavní změnou je doplnění infrastruktury pro zjišťování VDPAU ovladače z X serveru prostřednictvím rozšíření DRI2 verze 1.2 (bude v xserveru 1.8). To znamená, že bude možné, aby VDPAU správně fungovalo na obrazovkách X, které jsou napojeny na grafické karty různých výrobců.
Plumiferos - první celovečerní 3D film připravený v Blenderu - se po dlouhém odkladu snad dočká premiéry 18. února. Na Plumiferos pracovalo argentinské studio Manos Digitales (zároveň také půjde o první argentinský 3D film).
Na webu InfoWorld vyšla série snímků shrnující historii Sun Microsystems. Vizte Sun Microsystems pod křídly Oracle.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
realtek RTL8111/8168B a Lenovo SL 500 | 10 | 27.1. 15:32 |
Mini-ITX + skrinka | 6 | 25.1. 14:08 |
Instalace OpenWRT na RouterStation | 6 | 28.1. 20:30 |
Cg podpora graficke karty | 4 | 26.1. 15:28 |
EXT3 připojení disku | 1 | 25.1. 22:25 |
SATA RADIC a jeho vykon | 1 | 27.1. 01:09 |
Koupě notebooku - prosím o radu | 4 | včera 21:16 |
linux a USB modem Huawei E160 | 0 | včera 20:49 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
limit 8 nespravna syntax | 10 | 24.1. 11:04 |
syntax select dotazu premenna v apostrofoch | 5 | 24.1. 15:09 |
select z databaze | 24 | včera 12:17 |
phpPgAdmin ukazuje vsechny DB | 1 | 26.1. 12:43 |
Vyladenie MySQL (MySQLtuner) - rada | 0 | 27.1. 17:32 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Něco jako dbus ve windows... | 6 | 25.1. 12:19 |
cisla_stranek | 2 | 25.1. 15:08 |
automaticke presmerovani www stranky | 7 | 27.1. 18:05 |
Kontrola stejnosti dat | 5 | 25.1. 19:50 |
Překódování ASCII2 do UTF-8 | 6 | 26.1. 16:48 |
PHP vypis adresare... | 19 | 28.1. 15:04 |
Výpis souboru + stažení | 2 | 28.1. 20:29 |
Bash expanzia | 9 | včera 22:45 |
Zkompilovaný program nelze spustit, nenajde Python. | 2 | včera 23:10 |
C posielanie argumentov cez argv aj stdin | 3 | včera 23:53 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
Mail - vlákna při sledování diskusí na abclinuxu | 0 | 23.1. 18:39 |
Zmena RSS formatu u zpravicek | 1 | 25.1. 10:45 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
instalace programu | 4 | 25.1. 13:38 |
Re-streaming multicast proudu do VPN | 2 | včera 01:29 |
Propojení dvou PC - SSH | 7 | včera 17:51 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.