Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 493: Chvilka pojišťovací matematikyXKCD česky.
Jaderné noviny – 16. 12. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.32.1. Citáty týdne: Dave Airlie, Zachary Amsden, Linus Torvalds. Chyby RCU. Omezování spotřeby. kmsg_dumper – informace o pádu systému. Nová sada operací specifických pro CPU. Začleňovací okno 2.6.33, část druhá. Změna návrhu asynchronního uspávání/probouzení. Náhlé začlenění Nouveau.
Vstupní metody aneb Japoncům ASCII nestačíÚvod do problematiky vstupních metod. Jak do počítače zadávat znaky, které nejsou na klávesnici. Jak fungují vstupní metody, jaký software existuje pro Linux, pro které jazyky jsou vstupní metody k dispozici, jaké jsou možnosti konfigurace, využití v programech a integrace do desktopových prostředí.
Gettext snadno a rychleUž jste někdy jako programátor potřebovali přeložit svou aplikaci nebo jako překladatel vytvářet nové překlady a nevěděli „jak na to“? Tímto návodem se pokusím věc trochu objasnit a vysvětlit „vše“, co byste jako programátor nebo překladatel měli znát.
Hardwarové novinky 2/2010 – dozvuky CESMinule jsme se věnovali pouze Intelu, který toho ale měl hodně co říci, dnes se tedy společně podíváme na pár zbývajících zajímavostí z monstrózní akce CES v Las Vegas: NVIDIA Tegra 2. generace, DisplayPort 1.2 apod.
Komiks xkcd 684: Ano, my vímeXKCD česky.
KDE 4.4: Akonadi a ostatní novinkyAkonadi je poslední z velkých pilířů KDE 4, který jsme si ještě nepředstavili, takže to v tomto díle napravíme. Rovněž si představíme různé zajímavé novinky z KDE 4.4, čímž dostaneme nejvíce obrázkový díl z této minisérie.
Jaderné noviny – 23. 12. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.33-rc1. Citáty týdne: Alan Cox,. pr_nechceme(). Turbulence pro pracovní fronty řízené souběžností. Dva, kteří to nezvládli (AlacrityVM a CephFS).
OpenShot Video Editor 1.0Editor, který vám dnes představím, je mladý program OpenShot, sloužící k nelineárnímu střihu videa. Věnuji mu dnešní článek především kvůli nové verzi s označením 1.0, která nedávno vyšla.
Vyšla zpráva o setkání vývojářů KDE PIM v Osnabrücku. Diskutoval se chystaný port KDE PIM na mobilní zařízení (umožněný frameworkem Akonadi), integrace SyncEvolution, probíhající integrace s Akonadi, možnost přechodu na GIT a problémy s tím spojené, užitečné nástroje pro vývoj KDE PIM (np. CDash) a další.
Komunitní projekt otevřených geografických dat OpenStreetMap (OSM) získal licenční povolení na zpracování družicových snímků části území Haiti, nasnímaných krátce po zemětřesení. Haiti už bylo dříve dobře zmapované OSM projektem Project Haiti. Amatérští kartografové v krátké době provedli vizuální interpretaci podle očekávaného mapového klíče zaměřeného na následky katastrofy. Mapy (webové mapy např. 1 2) jsou v minutách aktualizovány a samozřejmostí jsou i výstupy typické pro použití v GIS i pro GPS přijímače s proprietárním softwarem. Během 2 dnů byly mapy hotové, včetně vytvoření potřebné přípravy datového modelu, zpracování snímků a účelových exportů map. Nyní se pracuje na družicových snímcích dalšího území, které byly OSM poskytnuty později.
Vyšla nová verze Wicd 1.7.0 manažera pro bezdrátové a kabelové sítě. Přehled změn a opravených chyb je na launchpad.net/wicd.
Vývojář Arch Linuxu Dusty Phillips píše na svém blogu o „copyrightových válkách“. Kromě tradičního dělení všechna práva vyhrazena - nějaká práva vyhrazena - žádná práva vyhrazena rozebírá především přístup známý z akademické sféry a komunitního vývoje svobodného softwaru: Místo práv na dílo staví do popředí „povinnost tvořit“, tedy volný přístup k publikovanému obsahu výměnou za závazek ho dále obohatit.
Na Web Upd8 je článek o skriptu apt-fast, který nahrazuje apt-get (program pro instalaci a správu balíčků DEB). Výhodou apt-fast je to, že pro stahování balíčků používá akcelerátor stahování Axel, což výrazně urychluje práci.
Dnes ráno začala v novozélandském Wellingtonu jedna z největších linuxových konferencí: Linux.conf.au 2010 (podruhé pořádaná mimo Austrálii na Novém Zélandu). V průběhu konference by měly být k dispozici živé video streamy přednášek.
Podle neoficiálních informací by Ubuntu 10.04 (Lucid Lynx) mohlo obsahovat možnost nakupovat hudbu z úložiště spojeného se službou Ubuntu One. Nasvědčuje tomu i stránka na oficiální Ubuntu Wiki. Vše by mělo být dostupné přímo z hudebního přehrávače nebo webového rozhraní. Není jasné, zda by Canonical provozoval své vlastní úložiště nebo spolupracoval například s Amazon.com.
OpenOffice.org Thumbnail plugin (pro vytváření náhledů dokumentů ve formátu OpenDocument v aplikacích KDE Konqueror a Dolphin) byl vydán ve verzi 1.0.
Monty Widenius, zakladatel MySQL a v současné době odpůrce převzetí MySQL Oraclem v rámci odkupu Sun Microsystems, se obrátil na regulátory v Rusku a Číně, když se zdá, že Evropská komise akvizici povolí.
Na KDE.NEWS vyšlo shrnutí prvního dne setkání Camp KDE, které se pořádá v San Diegu. Přednášky zahrnovaly např. KDE na Windows, KOffice a technologie KDE na mobilních zařízeních. Později budou k dispozici videa.
Slashdot informuje, že se autor systému ReactOS (svobodná reimplementace Win32 API) rozhodl celý subsystém Win32 od nuly přepsat a využít kód z Wine.
Willow Garage, která stojí za open source operačním systémem pro roboty (Robot Operating System), nabízí výzkumným týmům 10 svých open source robotů PR2 Beta (velmi kvalitní a šikovný robot, který se, mimo jiné, umí sám zapojit do zásuvky, potřebuje-li dobít baterii). Účastníci musí svůj výzkum založený na PR2 Beta zveřejnit pod open source licencí. Více na singularityhub.com.
The Register píše o vydané RC verzi MariaDB 5.1. MariaDB je fork MySQL, který sponzoruje Michael "Monty" Widenius, původní zakladatel MySQL (zatímco "My" je jméno Montyho 1. dcery, "Maria" je jméno jeho 2. dcery). MariaDB obsahuje engine XtraDB jako náhradu za InnoDB, kterou již delší dobu vlastní Oracle.
Po více než roce vývoje vyšla konečně první veřejná verze administračního webového panelu pro OpenVZ vyvíjeného v rámci sdružení vpsFree.cz – vpsAdmin 1.0. Uvolněn je pod licencí GNU GPLv3. Podrobnosti a návod k instalaci jsou k dispozici na webu vpsAdminu.
Paul Cutler na svém blogu oznámil založení wiki stránky na live.gnome.org, která má vyvracet mýty o Gnome 3 a dokázat tak, že není třeba se nové verze bát. Zatím není příliš podrobná, ale lze očekávat její postupné rozšiřování. Píše se zde například o hardwarových nárocích, kompatibilitě se staršími aplikacemi, závislosti na Mono a podobně.
Vyšel kernel 2.6.32.4. V changelogu je zajímavá hlavně řada oprav v ovladačích grafických karet intel. Rovněž vyšly nové verze stabilních řad 2.6.31.12 a 2.6.27.44.
Specifikace nejmodernější sběrnice USB 3.0 již nějakou dobu existuje, v Linuxu běží podpora již od září 2009 v jádru 2.6.31, zato na podporu ve Windows 7 a MacOS Snow Leopardu si uživatelé stále musejí počkat. Celý článek (anglicky) naleznete na LinuxPlanet.
Web Royal Pingdom nabízí svůj seznam 9 nejdůležitějších událostí v historii open source. Seznam obsahuje např. založení GNU, Linuxu a Red Hatu, ale pomíjí vznik Debianu nebo knihu Katedrála tržiště. Jak by vypadal váš seznam?
Vyšlo Qt 4.6.1 opravující různé chyby a s ním jako obvykle i nová verze Qt Creatoru, 1.3.1, která zlepšuje podporu debugování a editor C++.
Mezinárodní fórum o Ubuntu přesáhlo 1 milión registrovaných uživatelů.
Vyšla stabilní verze Samby 3.4.5. Opraveno je pár chyb, které jsou popsány v poznámkách k vydání.
Phoronix otestoval výkonnost souborového systému Ext4 v jádrech 2.6.28 až 2.6.33. V mnoha testech výkon s novými verzemi výrazně poklesl (kvůli doplňování funkcí zajišťujících stabilitu a spolehlivost).
Linux Magazine nabízí několik tipů na efektivní využití příkazového rozhraní VirtualBoxu. Zatímco grafické prostředí umožní lehce naklikat nové virtuální stroje a jejich parametry, příkazová řádka lze použít při automatizaci tohoto procesu.
Od verze 7.5 obsahuje X.org systém XInput2, který zahrnuje i podporu MPX (Multi-Pointer X). Vícedotykové ovládání si můžete vyzkoušet i s běžnou myší - jen je potřeba více než jedna.
Dnes byla vydán třetí Release Candidate kancelářského balíku OpenOffice.org 3.2. Podle vyjádření na stránkách OpenOffice.org jde o finální verzi, která ale zatím neprošla posledními testy, proto se nedoporučuje její použití ve firemním prostředí. Stahujte například z ftp.linux.cz nebo ze ftp.sh.cvut.cz.
Slashdot informuje, že projekt Open-PC přináší konkrétní výsledky – koncem února bude k dispozici první otevřený počítač s nízkou spotřebou. Je poskládán výhradně z hardwarových komponent, pro které existují svobodné ovladače, distribuován s linuxovou distribucí s KDE a to vše za 359 eur. Specifikace: procesor Atom N330 1,6 GHz Dual-Core, 3 GB RAM, 160 GB HDD, Intel GMA 950. Další podrobnosti naleznete na webu projektu.
Slovenskému webu LinuxON.sk poskytl rozhovor Linus Torvalds. Většina otázek je více méně standardních a už na ně bylo odpovězeno dříve na jiných místech, ale přesto jde o zajímavé počtení: 10 otázok pre Linusa.
Článek 10 Blockbusters Made with the Help of Linux nabízí seznam 10 filmů, při jejichž produkci se používaly linuxové systémy. Kromě toho na konci článku najdete odkazy na podrobnější zdroje informací.
Red Hatu se nelíbí, že Novell nabízí podporu systému RHEL (na základě předplatného). CNet rozebírá konkrétní případ takového střetu ze Španělska/Portugalska.
Bezpečnostní podpora Debianu Etch bude ukončena 15. února, tj. rok po vydání nové verze 5.0 „Lenny“. Je doporučeno upgradovat.
Čínská média a vládní představitelé tvrdí, že hrozba Googlu, že se z Číny stáhne kvůli kyber útokům na svou infrastrukturu a GMail účty čínských disidentů, je politická konspirace americké vlády. Více na CNN.
Oracle může bez dalších podmínek převzít výrobce počítačů Sun Microsystems. Převzetí za 7,4 miliardy dolarů (137 miliard korun) dnes schválila Evropská komise. Podle výkonného orgánu EU akvizice nepředstavuje riziko, že by obchod mohl narušit konkurenci na trhu s databázemi. Vizte např. Finanční noviny.
Precentral.net srovnává srovnává rychlost nové revize Palmu Pre -- Palm Pre Plus s jeho původní verzí. Recenzent uvádí, že Pre Plus zvládá až 50 současně spuštěných aplikací oproti 13 na původním Pre. Nové Pre disponuje 512 MiB RAM a 16 GiB vnitřní paměti a bude v prodeji od 25. ledna v síti amerického Verizonu. Stejný přístroj bude brzy nabízet od 129 € s úvazkem francouzský operátor SFR.
Phoronix otestoval výkon souborového systému Btrfs v porovnání s Ext4 pod kernelem 2.6.33-rc4. Zatímco výkon Ext4 se v posledních verzích jádra snížil, výkon Btrfs se naopak zvýšil. V některých testech Btrfs drtivě vyhrává (např. až 11× vyšší výkon v Threaded I/O Tester), v jiných má silně navrch Ext4 (4,5× vyšší výkon v pgbench). Zajímavé je také porovnání výkonu Btrfs se zapnutou a vypnutou gzip kompresí.
Prohlížeč Mozilla Firefox 3.6 je na světě. Tisková zpráva Mozila Europe říká: Firefox 3.6 je o 20 procent rychlejší než Firefox 3.5 a obsahuje rozsáhlé úpravy „pod kapotou“, které zrychlují vaše každodenní činnosti jako je práce s poštou, nahrávání fotek či interakci se sociálními sítěmi. Přináší též nové funkce, jako jsou přizpůsobitelné motivy Personas, nástroj na aktualizaci zásuvných modulů, zlepšený výkon JavaScriptu či řadu vylepšení existujících funkcí jako je chytrý adresní řádek, který se přizpůsobí vašemu stylu prohlížení.
ComputerWorld UK píše o začátku migrace londýnské burzy (LSE, London Stock Exchange) na Linux. Migrace potrvá rok, takže koncem 2010 by měla LSE kompletně přejít na linuxovou obchodovací platformu MillenniumIT, jež nahradí dosavadní řešení TradElect (postavené na Microsoft .NET).
Byl vydán Thunderbird 3.0.1. Tato verze poštovního klienta přináší opravy řady chyb – jejich seznam naleznete v changelogu.
Vyšla druhá beta Skype 2.1 s označením „Talking Screens“. Uživatelům GNU/Linuxu přináší zajímavé vlastností jako například sdílení plochy (můžete člověku na druhé straně ukázat, co děláte), podpora pro styly grafického rozhraní, lokalizovaný formát času a podobně. Stahujte.
Pokud máte Safari nebo Chrome, můžete si na YouTube a Vimeu zapnout experimentální přehrávání pomocí značky video. Tato značka (specifikovaná v HTML5) nahrazuje původní flashové přehrávače a přehrávání videa by díky ní mělo mít mnohem menší systémové nároky. Oba servery používají kodek h264.
Vyšlo Bordeaux 2.0.0 pro Solaris a OpenSolaris. Od této verze si Bordeaux s sebou nese vlastní sestavení Wine (v této verzi konrétně Wine 1.1.36). Mezi další novinky patří podpora Internet Explorer 7, Microsoft Office 2007, nový instalátor a progress bar.
Ve dnech 26. 3. – 28. 3. proběhne další Ubuntu Global Jam. Minule česká komunita zorganizovala online sezení za účelem vylepšit překlady a návody na Ubuntu Wiki. Nyní by ráda uspořádala „živé“ setkání a rozšířila zaměření o další činnosti. Svůj zájem můžete projevit na Ubuntu fóru.
Dne 27.1.2010 od 9.00 se koná Den otevřených dveří na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, jejíž součástí je i katedra informatiky a výpočetní techniky. Více informací na dod.kiv.zcu.cz.
Vyšlo wine 1.1.37. Kromě obvyklé řádky oprav přináší vylepšení v MSXML, opravy chyb v MSI a podpoře AVI souborů.
Bob Sutor z IBM, který ve své přednášce na konferenci LinuxCon zpochybnil snahu prosazovat Linux jako platformu pro desktop, nyní vyjádřil podobný sentiment ohledně her. Ačkoliv ve svém novém zápisku neodrazuje od vývoje linuxových her, nevěří, že by mohl Linux v herní oblasti hrát významnější roli.
Poradna skupiny Překlady | Reakcí | Poslední |
recover, refresh, restore | 5 | 18.1. 21:10 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
usb wifi adapter - promiskuitni | 1 | 16.1. 01:45 |
nevé pc a linux | 2 | 16.1. 20:25 |
Levná náhrada za 2,5" sata disk? | 23 | včera 12:15 |
Epson Stylus Photo R1900 versus GNU/Linux | 0 | 17.1. 14:04 |
NB Asus Eee PC 1000HD - signalizace wifi | 3 | 17.1. 17:41 |
HDD 1x100GB + 2x320GB | 2 | 18.1. 13:26 |
Selhávající disk? | 2 | 18.1. 19:54 |
Jaký pracovní notebook s Ubuntu? | 12 | 20.1. 16:27 |
OpenVZ & Intel ATOM | 0 | 19.1. 11:32 |
Internet a Samsung SGH D980 | 1 | 19.1. 14:33 |
SAS radic pre FreeBSD8 | 15 | včera 22:54 |
TV karta JETWAY H17-TV878RBK | 2 | včera 08:30 |
Programátor jednočipů | 37 | včera 23:49 |
Podpora virtualizace | 8 | dnes 00:00 |
Hewlett-Packard ProBook 6545b (NN192EA) | 0 | 21.1. 11:24 |
Opravdova rychlost SSD | 3 | 21.1. 19:19 |
Dual DVB-T karta s podporou pro Linux? (idealne PCIe) | 1 | včera 00:13 |
Dell M400 HDMI Audio | 2 | včera 22:03 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
ktora z tychto hodnot je smerodajna? mysql (characterset) | 6 | 20.1. 10:29 |
zotriedenie a kodovanie v phpMyAdmin | 1 | 20.1. 00:00 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Generování znaků | 35 | 20.1. 11:26 |
color space | 5 | 20.1. 16:43 |
Javascript; parsing dat z Google Base | 2 | 20.1. 10:13 |
Qt 4.5 - nastavení pozice v QListView a QDirModel | 2 | 19.1. 17:13 |
Pomoc s php REGEXP | 2 | 20.1. 14:15 |
ziskani textu z klavesnice | 9 | včera 21:30 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Update z 32bit systemu na 64bit (FreeBSD) | 15 | včera 02:24 |
redirect stdin ze scriptu | 9 | 21.1. 13:09 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: