Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Distribuční novinky - 43/2008T-Mobile G1 s Google Android v prodeji, nalezena první díra. Hra Prey portována na Linux. Linux Foundation vydala odhad nákladů na vývoj distribuce. Jak Sambě pomáhá spor EU a Microsoftu. SCO se nevzdává, plánuje budoucnost. Linux Mint 5 "Fluxbox". SimplyMEPIS 8.0 Beta 3. openSUSE 11.1 Beta 3. Distribuční rada: dva nástroje z alsa-utils (speaker-test a alsactl).
Učebna Univerzity Pardubice využívá virtuální desktop RaydeskVirtuální desktopové prostředí Raydesk v kombinaci s tenkými klienty Sun Ray 2 našlo uplatnění v počítačové učebně Univerzity Pardubice. Nový bezúdržbový a energeticky úsporný terminálový systém umožňuje využití centrálního datového skladu MS Active Directory s databází všech studentů při zachování možnosti provozovat stávající vědecké a vývojářské nástroje v novém prostředí.
GNOME 2.24 (nové aplikace)Nové programy, které byly zařazeny do oficiální distribuce GNOME 2.24: Hamster, aplet pro sledování pracovního času (+ krátký rozhovor s vývojářem Hamsteru); Empathy, univerzální komunikátor (Jabber, ICQ apod.); Ekiga, softwarový telefon s podporou SIP a H.323.
Hardwarové novinky 43/2008SLI na Intelu X58 u mnoha výrobců. AMD uvedla Radeon HD 4830. Radeon HD 4850 X2 obrazem. Rohový chladič od Scythe. VIA chce levné netbooky.
Do soutěže „VIP“ se přihlásilo více než 30 projektůDo soutěže „VIP – Vyvíjej, Inovuj, Programuj“ přihlásili zájemci celkem 32 projektů, z nichž pětičlenná porota vybrala 12, kterým podle obtížnosti a významu přidělila finanční částky od 10 do 55 tisíc korun. Celkem může být mezi všechny vybrané projekty rozděleno 405 tisíc korun. V článku je představeno všech 12 vybraných projektů.
Jaderné noviny - 17. 9. 2008 (Kernel Summit 2008)Aktuální verze jádra: 2.6.27-rc6. Citát týdne: Ted Ts'o. Linux Kernel Summit 2008, Den 1.: Linux 3.0; Interakce souborového systému a blokové vrstvy; Kvalita jádra a vývojový proces: Regrese; Vývojový proces. Den 2.: Všechno o vláknech.
Zpravodaj o Víně - 352Používanost Wine. Codeweavers Chromium. Statická analýza kódu s Coverity. Spouštění linuxových programů z programu ve Wine. Změny v databázi aplikací: Změny od správců programů, Změny od uživatelů.
Vyšel beta ovladač NVIDIA 177.61.02. Přidává podporu OpenGL 3.0 (zatím neúplná) a OpenGL Shading Language (GLSL) 1.30. Spolu s dalšími funkcemi tak dohání ovladače NVIDIA pro Windows, nicméně je tato verze určena především pro vývojáře.
Vyšel Kid3 1.1, program pro správu ID3 tagů pro KDE. Mezi nové vlastnosti patří například import dodatečných tagů ze služeb MusicBrainz a Discogs a nastavení kódování pro ID3v1.1.
Fedora 10 vyjde za necelý měsíc, takže je na úterý 28. 10. naplánováno zmrazení vývoje. V posledním snapshotu už bylo jako výchozí nastaveno nové pozadí plochy (solar theme). Jádro v Rawhide je aktuálně 2.6.27 a Gnome 2.24.1. Více na Phoronixu.
Tuxánci, známá linuxová hra, dnes vychází již ve verzi 0.21.0. Z řady změn zmíním alespoň podporu gettextu a vylepšenou správu arén, vč. možnosti jejich transportu ze serveru ke klientovi. Pro distribuci Gentoo se již balíček nachází v hlavním stromu, ostatní distribuční balíčky jsou na cestě.
Firma BMW spolupracuje s Intelem a Wind River Systems na linuxovém open source systému pro automobily. Open source je zde protlačován proto, aby byl systém rychle schopen reagovat na poslední novinky v oblasti "infotainmentu" (informace a zábava). Podle AutoNews.com žádá BMW další výrobce, aby se k iniciativě připojili.
Minulý týden uvolnil nezávislý vývojář patche, které do ovladače RadeonHD přidávájí podporu zvuku přes HDMI. Ta byla nyní zařazena do repozitáře projektu. Část práce staví na zpětném inženýrství, protože nebyla dostupná veškerá potřebná dokumentace. Více vědí na Phoronixu.
Portál zaměřený na články nejen o programování devnet.yweb.cz prošel velkými změnami. Byl kompletně předělán jeho vzhled a došlo k přejmenování na netdeveloper.cz. Portál už má i svoji vlastní doménu netdeveloper.cz. Přibyla i funkce založení vlastního blogu, viz blog.netdeveloper.cz.
Seznam.cz potichu testuje jabber. Zatím jen jako technologickou hračku, přesto kdokoliv s existujícím účtem na Seznamu může používat jejich server.
Dne 28. října 2008 dostane každý americký návštěvník stránky společnosti CodeWeavers kód, který ho opravňuje k jedné licenci CrossOver zdarma (Linux nebo Mac verze), včetně podpory. Akce je důsledkem prohrané veřejné sázky týkající se prezidenta USA George Bushe. Více v tiskovém prohlášení.
Facebook, populární "sociální" web, vydal svůj interně používaný systém Scribe jako open source. Scribe je "server pro agregaci dat z logů streamovaných v reálném čase z velkého počtu serverů". ZDnet spekuluje, že chtěl Facebook tímto vydáním umlčet kritiky, kteří pochybovali o tom, jestli bude Facebook schopen udržet funkční infrastrukturu za rozumnou cenu i po obrovském nárůstu uživatelů a posílaných objemů dat.
Phoronix představuje Plymouth, nový bootovací proces používaný v distribuci Fedora 10. Plymouth, který je postavený na kernel mode setting (KMS), ve Fedoře nahrazuje RHGB. Součástí článku je i několik videí.
Asustek (výrobce Eee PC) plánuje na první pololetí 2009 vydání telefonu se systémem Android. Podle Digitimes.com bude nejprve uveden na tchaj-wanském trhu a později rozšířen k ostatním operátorům.
4 největší inovace, které vzešly z open source. Linuxformat.co.uk nabízí svůj seznam čtyř softwarových inovací, kterými přispěl open source: 3D desktop, živá CD, wiki a VNC.
Instantní Linux integrovaný přímo do hardwaru nazývaný SplashTop se bude nacházet na netboocích Lenovo. Zde bude pod jménem "QuickStart" a uvidíte jej například na novém IdeaPad S10e. Více na Phoronixu.
Dalším programem z KDE 4, na který se dívá polishlinux.org, je digiKam určený ke správě fotografií. Program je ve fázi beta5 a proto se v něm ještě nacházejí nehotové funkce a chyby. Mezi zajímavé vlastnosti patří například lokalizace místa, kde byla fotografie zhotovena, přes Marble.
OpenOffice.org 3.0 může nyní být spuštěné i ve vašem prohlížeči, a to díky službě Ulteo.com. Ulteo už nějakou dobu nabízí provozování linuxového desktopu skrze Java aplet a toto je poslední vylepšení.
EFF uvolnila dokument k 10. výročí DMCA: Nechtěné dopady: Deset let s DMCA. Jedná se o soupis zdokumentovaných případů, kdy byl kontroverzní protipirátský Digital Millennium Copyright Act aplikován nikoliv na piráty, ale na spotřebitele, vědce a legitimní konkurenci.
Nová verze multimediálního přehrávače VLC přináší opravy bezpečnostních chyb. Jde o bezpečnostní riziko v TiVo Demuxeru a pak také v libpng pro Mac a Windows. Přechod na novější verzi je doporučen.
Vyšel Nouveau Companion 40. Shrnuje novinky ve svobodném nVidia ovladači Nouveau za posledních 6 měsíců. Jde například o podporu GeForce 8 s 2D akcelerací EXA, části implementace Gallium3D, změna správce paměti (GEM API místo TTM), a také kernel mode-setting.
Vyšel qBittorrent 1.2.0. Přináší systém front s prioritami, zobrazuje se počet DHT vláken, RSS lze nyní vypnout a navíc bylo vylepšeno webové rozhraní a opraveno několik chyb.
Vyšlo ALSA 1.0.18. Přináší velkou spoustu aktualizací různých ovladačů, několik nových, dále výsledky práce z Google Summer of Code a mnoho dalšího. Ovladač pro Creative SB X-Fi zařazen není, protože ještě nebyl stabilizován.
Hra On the Rain-Slick Precipice of Darkness je v druhé epizodě dostupná pro Linux. Prodává se za 15 dolarů a oproti první epizodě [recenze] přináší pokročilejší možnosti.
Sardinie navzdory aktivitě lobbistů a jiným překážkám schválila zákon, který podpoří použití open source softwaru. Ten například stanovuje, že státní správa musí vždy odůvodnit zvolení proprietárního softwaru místo open source a při veřejných kontraktech mohou nabídky používající OSS získat extra body. Více na LinuxWorld.
K dispozici je PDF dokument Bash očima Bohdana Milara vytvořený s přispěním časopisu LinuxEXPRES. Dokument je pouhou kopii článků pana Bohdana Milara z výše jmenovaného časopisu. Dokument ke stažení naleznete prozatím pouze na webu SuSE HOWTO.
Na stránkách Qt Software byla oznámena Technology Preview Qt Creatoru. Qt Creator je IDE pro programování programů na knihovně Qt. Stahovat můžete z oficiálních stránek pro platformy Linux, Windows i MacOS.
Finálna verzia Ubuntu 8.10 sa objavuje na FTP serveroch. Je dostupné napríklad na ftp.vectranet.pl/ubuntu-releases/, prípadne môžete skúsiť niektorý iný HTTP/FTP server zo zoznamu na ubuntu.com.
Přestože se tvrdě pracuje na nové verzi Xfce 4.6, vyšla dnes nová verze Xfce 4.4, konkrétně 4.4.3. Neobsahuje žádné novinky, pouze opravy chyb. Více v seznamu změn.
Bylo oficiálně oznámeno vydání nové verze Ubuntu s označením Intrepid Ibex. Čtěte poznámky k vydání a přehled novinek. Mezi nejvýznamnější novinky v této verzi patří nové Gnome 2.24, nové jádro 2.6.27, Xorg 7.4, Network Manager 0.7 a další. Stahovat můžete z ubuntu.com, protože se ale očekávají výpadky serverů vlivem velkého zájmu, doporučujeme využít torrenty.
Vyšel GIMP 2.6.2. Opravuje regresi uvedenou v řadě 2.6, která velice zpomalila škálování, dále různě vylepšuje uživatelské rozhraní a přináší podporu pro nové verze GEGL. Navíc byl aktualizován český překlad.
Německé Ministerstvo zahraničních věcí přechází na open source. Rolf Schuster, diplomat německé ambasády v Madridu a bývalý šéf IT na zmiňovaném ministerstvu, tvrdí, že náklady na údržbu OSS desktopů jsou mnohem nižší - nyní průměrně pouhých 1000 euro za rok, přičemž u jiných ministerstev jde o 3000 euro. Zatím byly migrovány 4000 desktopů z 11000. Více na OSOR.eu.
Jim Zemlin, výkonný ředitel Linux Foundation, ve svém blogovém zápisku píše, že Linux může už příští rok být na desktopech dodávanějším systémem než Windows nebo Mac OS X. Tajemstvím úspěchu je takzvaný instantní Linux, který bude čím dál více výrobci integrován do hardwaru počítače.
V novém slyšení k případu Bilsky, který před lety de facto otevřel cestu k patentovatelnosti softwaru a obchodních metod v USA, došel soud k závěru, že patent je validní, pouze pokud (1) je spjat se specifickým strojem nebo přístrojem, nebo (2) transformuje předmět do jiné věci či stavu. Jak uvádí Techdirt, toto rozhodnutí výrazně limituje patentovatelnost softwaru a obchodních metod v USA.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: