Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 1092: Michael PhelpsXKCD česky.
Jaderné noviny – 3. 12. 2014: 2. verze sady oprav kdbusAktuální verze vývojového jádra: 3.18-rc7. Citáty týdne. Stupidní triky RCU: rcutorture zachytí chybu RCU. Odeslána 2. verze oprav kdbus. ACCESS_ONCE() a chyby překladače. 2. verze sady oprav kdbus.
Samsung a LG rozšiřují možnosti chytrých televizorůSpolečnost Samsung oznámila, že všechny její chytré televizory uvedené v tomto roce budou používat operační systém Tizen. Výrobce spotřební elektroniky tak reaguje na konkurenční LG, které v tomto roce na trh uvede nové smart TV s WebOS 2.0.
Jak si vedl Linux v roce 2014: dobré, zlé a ošklivéRok 2014 před několika dny skončil, a tak nastal čas připomenout si ty největší události týkající se Linuxu, které se v něm odehrály. Celý rok jsme vás informovali o dobrých, zlých i ošklivých novinkách týkajících se Linuxu a open-source. Pojďme si tedy rok 2014 zrekapitulovat.
HW novinky: první várka z CES 2015Tento týden je ve znamení každoroční monstrózní akce CES v Las Vegas, Největší výstava IT a dalších souvisejících věcí (včetně TV apod.) letos sice nepřináší velké revoluční věci, ale i tak je tu řada zajímavostí, na které se společně podíváme. Dnes na první část zahrnující 5k produkty, monitory FreeSync, novou Tegru X1 a GeForce GTX 965M pro notebooky a nakonec i nová levná SSD s čipy TLC.
Richard Hughes představil na svém blogu aplikaci GNOME MultiWriter (GitHub) určenou pro zápis ISO obrazu na více USB zařízení najednou.
WhatsApp Messenger je proprietární multiplatformní aplikace umožňující výměnu zpráv a multimediálních souborů mezi vlastníky chytrých telefonů. OpenWhatsapp je neoficiální open source klient služby WhatsApp. V listopadu byla do oficiálního klienta pro Android začleněna podpora end-to-end šifrování z TextSecure (zprávička). Na Silvestra byla přidána podpora end-to-end šifrování také do knihovny Yowsup, jež je využívána OpenWhatsapp klienty. Knihovna Yowsup je nově k dispozici pod licencí GPLv3. [Slashdot]
Přechod oblíbené firewallové distribuce pfSense postavené na FreeBSD pod společnost Electric Sheep Fencing LLC, která se následně rozhodla přelicencovat projekt pod jakousi pseudo-BSD licencí a zamezit uživatelům a vývojářům v přístupu ke kritickým vývojovým nástrojům a komponentám, pokud neodsouhlasí speciální licenční smlouvu (PDF), nevzbudil mezi částí komunity přílišné nadšení. Vznik forků byl proto jen otázkou času.
Po již loni na podzim vzniknuvším projektu VirtualPF s Creative Commons licencí, zaměřeném na provoz ve virtuálních strojích, nyní přichází další plně open-source fork - OPNsense. Dle slov autorů je krom výrazného pročištění kódu jedním z hlavních cílů poskytnout komunitě a vývojářům veškeré zdrojové kódy a nástroje potřebné k dalšímu vývoji pod jednoduchou, dvoučlánkovou BSD licencí - přesně tak, jako tomu bylo původně u pfSense.
Ke stažení již je první stabilní verze 15.1, určená výhradně pro architekturu AMD64, spolu s návodem k instalaci. Vzniku projektu si povšiml i spoluzakladatel pfSense Scott Ullrich, mezi nímž a novým vlastníkem již delší dobu nepanují příliš přátelské vztahy a vzájemná komunikace zřejmě probíhala výhradně přes právníky.
Siddhesh Poyarekar publikoval na blogu Red Hatu věnovanému vývojářům (Red Hat Developer Blog) článek o zrychlení matematických operací v knihovně glibc (Improving math performance in glibc). Vylepšení jsou již součástí glibc 2.18. [Slashdot]
Od 6. ledna proběhne v Las Vegas veletrh spotřební elektroniky CES 2015 (Consumer Electronics Show). Při té příležitosti Samsung prohlásil, že všechny jeho nové televize poběží na operačním systému Tizen. LG pro změnu sází na webOS 2.0.
Příspěvek na blogu Wikimedie Česká republika informuje o autorských dílech, jež se 1. ledna 2015 stala volnými, neboli v angličtině - Public Domain (Public Domain Day). Jedná se o autorská díla, u kterých vypršela doba ochrany, tj. uplynulo více než 70 let od smrti posledního autora, tj. autor zemřel v roce 1944 nebo dříve.
Spolek OpenAlt zve na promítání filmu Internetový chlapec: Příběh Aarona Swartze (The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz), které proběhne 12. ledna v 17:30 v Brně v kině Scala. Vstup volný.
Vývojový tým OpenSSL informuje, že 8. ledna budou vydány verze 1.0.1k, 1.0.0p a 0.9.8zd kryptografické knihovny OpenSSL. Opraveno bude několik bezpečnostních problémů. Detaily a patche nebudou do vydání nových verzí knihovny zveřejňovány.
Byla vydána verze 1.0.0 aplikace GNOME Internet Radio Locator (GIRL). Jak název napovídá, jedná se o program sloužící k naladění internetových rádií v prostředí GNOME. Poslech rádií zabezpečí například přehrávač Videa (dříve známý jako Totem).
Po téměř dvou letech od vydání poslední stabilní verze vyšel Fluxbox 1.3.6. Přehled novinek obsažených v nejnovější verzi tohoto správce oken v souboru NEWS.
Po Tizenu a webOS (zprávička) se v chytrých televizích objeví také Firefox OS. Na právě probíhajícím veletrhu spotřební elektroniky CES bylo oznámeno, že to bude v televizích od společnosti Panasonic. [Mozilla.cz]
Po čtyřech letech od vydání verze 3.0 (zprávička) vyšla nová stabilní verze 3.1 serverové linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Openwall GNU/*/Linux neboli zkráceně Owl. Vydáním stabilní verze 3.1 končí podpora verze 3.0. Nejnovější Owl řeší například také bezpečnostní problém linuxového jádra CVE-2014-9322 zneužitelný k lokální eskalaci práv.
Byl vydán Blender 2.73. Blender Foundation spolu s online vývojářskou komunitou představují nejnovější vlastnosti. Řada novinek je výsledkem projektu Gooseberry (zprávička). Demonstrace nových vlastností na oficiálním videu.
Gogo, poskytovatel internetového připojení ve více než 2000 letadlech, provádí MITM na své uživatele. Adrienne Porter Felt z bezpečnostního týmu Google Chrome o tom informovala na Twitteru (certifikát *.google.com podepsaný Gogo). Gogo v oficiálním vyjádření uvádí, že bezpečnost a soukromí uživatelů bere velice vážně a použité řešení slouží pouze k omezení rychlosti nebo blokování streamovaného videa.
V GDG Plzeň jsme pro vás připravili přednášku o OpenWRT. Přednášet vám bude Martin Strbačka z organizace CZ.NIC. A o čem to tedy bude: V poslední době se v domacích routerech stále více objevují zadní vrátka zanesená výrobcem úmyslně nebo nedopatřením. Ať už je pravda jakákoliv, určitě je ve svém zařízení nechcete. Jedním z možných řešení jak se jich zbavit je instalace OpenWrt. Co všechno instalace obnáší, jak OpenWrt funguje, na co si dát pozor a co vše vám to přinese se dozvíte na této přednášce.
Akce se bude konat 23.ledna 2015 v 19:00 v budově PilsFree, Tachovská 41, Plzeň.
Registrace je nutná - http://goo.gl/forms/nWAv0vSGtE
Více informací - http://goo.gl/v6mQc5
Google+ - http://goo.gl/tjYuIq
Vývojový tým OpenSSL dle plánu (zprávička) vydal nové verze kryptografické knihovny OpenSSL. Ve verzích 1.0.1k, 1.0.0p a 0.9.8zd je opraveno osm bezpečnostní chyb.
Honza Horák se v článcích na Fedora.cz věnuje MariaDB 10.0, MySQL 5.6 a projektu Galera. První článek je věnován vlivu NoSQL databází na klasické SQL databáze, kompatibilitě MariaDB s MySQL a projektu Galera. Druhý článek je věnován novinkám nabízeným MariaDB 10.0 a MySQL 5.6 v nové Fedoře 21.
Mezinárodní organizace pro sledování rotace Země a referenčních systémů (IERS) stanovila, že noc z 30. června na 1. července bude o tzv. přestupnou sekundu delší. V roce 2012 měla řada systémů s přestupní sekundou vážné problémy (zprávička).
Organizátoři zveřejnili program konference DevConf.cz 2015, která se koná 6.-8. února na FIT VUT v Brně a je zaměřená na open-source technologie jako Linux, JBoss, OpenStack a další. Během tří dnů bude pro návštěvníky připraveno 154 přednášek a workshopů, rozdělených do okruhů Kernel, JBoss, Networking, OpenShift, OpenStack, Security, Storage, Software Quality, System Management, Virtualization, Desktop, Containers, Databases, Hardware, Documentation. Třetí den konference je pak primárně věnovaný distribucím Fedora a CentOS. Konference je volně přístupná a registrace není potřeba.
Po 11 letech přestal fungovat DNS Blocklist AHBL (ahbl.org), který používá v defaultu SpamAssassin. Je třeba vypnout jeho používání, jinak zprávy dostávají vyšší spam skóre a nemusí být doručeny. Oficiální oznámení.
Intel na veletrhu spotřební elektroniky CES představil Intel Compute Stick, miniaturní počítač s čtyřjádrovým Atomem Z3735F, HDMI výstupem, 1x USB 2.0, 1x MicroUSB, slotem na microSD karty, Bluetooth 4.0 a Wi-Fi dodávaný s předinstalovaným Ubuntu 14.04 LTS nebo Windows 8.1. Miniaturní počítač by měl být k dispozici v březnu nebo dubnu. Verze s Ubuntu by měla stát 89 dolarů (8GB eMMC, 1GB RAM) a verze s Windows 149 dolarů (32GB eMMC, 2GB RAM).
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Intel tablet a napajeni/nabijeni prez usb hub, | 2 | 3.1. 18:37 |
pevný disk dle počtu ploten | 17 | 6.1. 22:52 |
Je nutné vždy vykořenit Android tablet před instalací "Linuxu" | 1 | 6.1. 20:11 |
Levný gamepad | 4 | 8.1. 20:26 |
Starý USB-SATA můstek vs nový 4 TB disk | 7 | včera 21:15 |
locknute sata hdd | 6 | včera 10:12 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Hlídání zápisů do Mysql | 6 | včera 15:12 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
PHP a echo() za AND | 4 | 3.1. 12:25 |
Kde můžu najít takové ty jednoduché již napsané funkcionality? | 1 | 4.1. 02:35 |
PHP popup window | 3 | 6.1. 19:26 |
Zásady správného návrhu - mají třídy uchovávat ID dílčích "objektů" nebo jejich instance? | 6 | včera 22:57 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: