Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 242: RozdílXKCD česky.
Jaderné noviny – 18. 8. 2011: Procesor v roli předákaAktuální verze jádra: 3.1-rc2. Citáty týdne: Ingo Molnar, Brian Swetland. Možné změny v dlouhodobé údržbě jader. Sdílení bufferů mezi zařízeními.
Vyhlášení letní soutěže ve vysokém rozlišeníV tomto článku se můžete dozvědět, jestli jste vyhráli v Letní soutěži ve vysokém rozlišení.
Chakra Linux: stále nic mocJe tomu již více než rok, co jsem se dozvěděl o Chakra Linuxu a následně se rozhodl si ho otestovat. KDEmod pro Arch Linux se tehdy pomalu blížil ku svému konci a jeho vývojáři se začali zaměřovat na vlastní distribuci. Už v té době bylo jasné, co by jednou měla Chakra svým uživatelům nabídnout. Na pohled efektní uživatelsky přívětivý systém založený výhradně na technologiích KDE a s Arch Linuxem pod kapotou.
UFO Alien Invasion – zachraňte Zemi před mimozemšťanyOtázkou, zda existuje mimozemský život, se zabývá lidstvo od nepaměti. Hra UFO – Alien Invasion vám dá možnost vést boj proti nepřátelským mimozemšťanům, kteří se snaží terorizovat a ovládnout Zemi.
Komiks xkcd 245: DlaždiceXKCD česky.
HW novinky: grafická karta v clouduVedle jedné poměrně zajímavé miniITX desky pro platformu AMD „Llano“ se podíváme na dvě nové technologie od Nvidie, novinky kolem čipů, jež bude pohánět iPad 3, ale závěr věnujeme dvěma parádním novým foťákům od Sony, které zase o kus posouvají hranice.
Byl uveřejněn nový open-source editor videa slowmoVideo, jehož hlavní devizou je změna rychlosti videa, a to včetně přehrávání pozpátku. Oproti pouhé změně snímkové rychlosti slowmoVideo produkuje video, které je plynulé. K dispozici jsou i ukázky. slowmoVideo využívá grafickou kartu k dopočítání snímků.
O srovnávání jednotlivých mobilních platforem není nikdy nouze, pravděpodobně poprvé však mají 5. září v rámci brněnské konference Mobera možnost utkat se vývojáři při tvorbě aplikace od úplného základu. Multiplatformního Mobera Hackathonu se účastní 2-4 členné týmy, jejichž cílem je vytvořit pro svou oblíbenou mobilní platformu aplikaci na zadané téma. Aplikace se vytváří od úplné nuly a týmy by měly být schopny ji předvést alespoň v beta verzi na konci Mobera Hackathonu (tedy po 6-7 hodinách práce).
Účastníkům hackathonu budou po celý den k dispozici mentoři pro jednotlivé platformy (Android, iOS, Windows Phone 7 a Symbian). Téma vyvíjené aplikace se týmy dozvědí na začátku dne, aby do soutěže vstupovaly se stejnými podmínkami.
Na Mobera Hackathonu se podílejí GUG.cz & Google, Nokia, Microsoft a iStyle. Pro tvůrce nejlepší aplikace v každé platformě budou připraveny tyto ceny:
Lego Mindstorm a VIP vstup na Google Developer Day pro všechny členy nominovaného týmu
Bezplatné služby Jihomoravského Inovačního Centra
Bezplatný vstup na konferenci Mobera pro všechny členy týmu
Coworking prostory v HUB Praha
a další ceny od jednotlivých partnerů
Registrace na Mobera Hackathon je zdarma, další informace jsou k dispozici na stránkách GUG.cz a na webu konference Mobera.
Slezská univerzita pořádá 21. října 2011 v Karviné konferenci OpenSource řešení v sítích. Konference má za cíl seznámit veřejnost s otevřenými systémy a svobodným softwarem. Zváni jsou všichni zájemci o IT technologie a svobodný software zvláště.
Organizátoři nabízejí možnost prezentovat praktické řešení postavené na svobodném softwaru, podnikatelský úspěch související se svobodným softwarem, ale také další informace týkající se této oblasti. Pokud máte téma, přijďte ho sdělit návštěvníkům. Termín pro přijímání přednášek je 10. října 2011, podklady vkládejte přes stránku http://ors.slu.cz. Partnerem je Liberix a LinuxEXPRES.
Bylo oznámeno zmrazení Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot. Všechny další změny, samozřejmě kromě oprav chyb, budou před zahrnutím do systému vyžadovat výslovný souhlas "release týmu". V současné době se pracuje na první beta verzi, která je plánována na 1. září.
EnterpriseDB, společnost specializující se na produkty stavějící open source databázi PostgreSQL, představila nový produkt zvaný Postgres Enterprise Manager. Pomocí něj lze spravovat a monitorovat samotnou PostgreSQL databázi, ale i komerční Postgres Plus Advanced Server. Aplikaci lze zakoupit samostatně nebo jako součást jiných produktů.
Vývojáři open source nástroje pro správu databází phpMyAdmin vydali dvě nové verze 3.4.4 a 3.3.10.4. Obě přinášejí opravu chyby CVE-2011-3181 umožňující útok pomocí cross-site scripting (XSS).
Vývojář Arch Linuxu Allan McRae pokračuje v popisu implementace podepisování balíčků v chystaném pacmanu 4.0.0. PGP klíče, kterými jsou podepsané balíčky, se ukládají do klíčenky. Tu lze spravovat buď přímo pomocí PGP, nebo s využitím nástroje pacman-key
, který PGP obaluje a obohacuje o některé specifické funkce. Klíče lze do klíčenky přidat několika způsoby: z místního souboru, ze vzdáleného serveru či z existující klíčenky. Kromě toho existuje mechanizmus, který umožnuje distributorovi poskytnout sadu klíčů k patřičnému repozitáři.
Dan Williams shrnuje novinky nedávno vyšlého NetworkManageru 0.9. Mezi ně patří: rychlé přepínání uživatelů, optimalizovaný WiFi roaming, podpora WiMAX, flexibilní správa oprávnění, konsolidované ukládání nastavení a další.
Vyšel X.Org Server 1.11. Toto vydání se zaměřuje především na opravy chyb – očekávané nové funkce (zejména X Input 2.1 a RandR 1.4) byly odloženy. Dochází také k rozbití ABI grafických ovladačů, nejnovější NVIDIA blob však již tuto verzi podporuje.
Od dnešního dne je možné si objednat tištěnou verzi knihy Jiřího Peterky Báječný svět elektronického podpisu. K dostání je na stránkách Edice CZ.NIC, a to za cenu 459 korun, respektive 399 korun. Nižší cena platí pro ty čtenáře, kteří si publikaci objednají přes IPv6. Na stejné internetové adrese je ke stažení i elektronická verze této knihy.
V souladu s časovým harmonogramem vyšla nová verze distribuce Mandriva Linux 2011. Kódové jméno je Hydrogen a v oficiálním oznámení je také odkaz na manuál k upgradu z verze 2010.2. Můžete stahovat.
Byla vydána nová verze util-linux. Verze 2.20 přináší celou řadu vylepšení a oprav. Novinkou je například nový příkaz mountpoint(1). Po 18 letech bylo pořádně sáhnuto do zdrojových kódů příkazu dmesg(1). Z nové verze util-linux budou ale zklamání diskordiáni. Příkaz pro zobrazení diskordiánského času ddate(1) už není standardně instalován. Nebude vám „Today is Boomtime, the 23rd day of Bureaucracy in the YOLD 3177“ chybět?
Na ITBizu probíhá první kolo soutěže s IBM o hodnotné ceny. Tentokrát je pro výhru nutné orientovat se v produktech a historii IBM.
Pracovníci bezpečnostního týmu CSIRT.CZ, který provozuje sdružení CZ.NIC, odhalili při analýze dat provozu DNS v České republice přibližně 1 500 DNS serverů s velmi nízkou úrovní zabezpečení. Příčinou tohoto slabého zabezpečení je absence základního bezpečnostního opatření – náhodných portů pro odchozí dotazy. Martin Peterka, který v CZ.NIC vede bezpečnostní tým CSIRT.CZ, k tomu dodává: „V těchto dnech odesíláme dopisy s upozorněním první skupině konkrétních držitelů domén, u nichž byla v rámci kampaně za větší bezpečnost domén .CZ zjištěna nízká úroveň zabezpečení jimi využívaných DNS serverů. Součástí tohoto upozornění je i nabídka speciálních vzdělávacích kurzů týkající se DNS a DNSSEC, které pořádáme v naší Akademii.“ Více v tiskové zprávě.
Vyšla nová stabilní verze populárního ruského webového serveru nginx - 1.0.6. Přináší několik oprav chyb a nových vlastností, vizte seznam změn.
Vyšly aktualizace jader 3.0.4, 2.6.32.46 a 2.6.33.19 obsahující řadu změn. Greg Kroah Hartman varuje, že se blíží konec udržování řady 2.6.33, neboť patche -rt, pro něž je tato řada především určena, budou již brzy ve své verzi pro řadu 3.0 prohlášeny za stabilní.
Bezpečnostní blog Mozilly informuje, že došlo k revokaci falešného certifikátu domény Googlu. Tento certifikát byl úspěšně použit k útokům v Íránu. K jeho vydání došlu již 10. července. Více viz rozbor EFF.
Phoronix informuje o chystané podpoře PWM regulace otáček větráčků grafických karet NVidia v ovladači Nouveau. Zatím byla zveřejněna vývojová verze kódu, již je potřeba otestovat, detaily popisuje Martin Peres v oznámení v poštovní konferenci.
Martin Gräßlin oznamuje, že optimalizuje výkon vykreslování v KWinu. Prvního zrychlení se uživatelé dočkají již s vydáním KDE SC 4.7.2, k dalšímu dojde ve vydání KDE SC 4.8. Tato práce je součásti Martinovy snahy dosáhnout při vykreslování konstantní rychlosti 60 snímků za sekundu.
Phoronix provedl srovnání výkonu svobodných a proprietárních ovladačů grafické části Llano APU. Pro správnou funkčnost svobodných ovladačů jsou potřeba nejnovější vývojové verze jádra, Mesy i samotných ovladačů. Jejich výkon ve hrách pak i tak dosahoval jen čtvrtiny až poloviny výkonu proprietárních ovladačů.
Vyšla verze 2.2.20 webového serveru Apache opravující především dříve zmíněnou DoS zranitelnost při zpracování většího počtu rozsahů v hlavičce Range
(CVE-2011-3192).
Byla vydána nová stabilní verze HTTP klienta wget označená jako 1.13.3. Vyznačuje se podporou HTTP/1.1, ve výchozím nastavení pro kryptografii používá GnuTLS, při rekurzivním stahováním zobrazuje celkový čas, opravuje práci s cookies, HTML nebo CVE-2010-2252.
Počátkem srpna bylo několik serverů v rámci infrastruktury kernel.org napadeno. Zjistilo se to až 28. srpna. Zdrojové kódy linuxového jádra by měly být nedotčeny. Pro jistotu probíhá jejich analýza, reinstalace serverů, výměna SSH klíčů všech 448 uživatelů. Podrobnosti na kernel.org.
Denverský desátý obvodní soud potvrdil rozhodnutí předchozího soudu, který v březnu 2010 přiřkl autorská práva k Unixu společnosti Novell. SCO proti tomuto rozhodnutí podalo odvolání, to však bylo nyní (opět) zamítnuto. Jedinou další možností společnosti SCO, jak v boji o Unix pokračovat, je podle Groklaw.net podání odvolání k Nejvyššímu soudu, ale předpokládá se, že i to bude bez slyšení zamítnuto.
The Document Foundation vydala LibreOffice 3.4.3, který přináší množství oprav, a to jak jednotlivých aplikací (Writer, Calc, Impress, ...), tak samotného jádra tohoto kancelářského balíku. Vývojáři však sami upozorňují, že větev 3.4.x stále obsahuje řadu chyb, z nichž jedna je hodnocena jako velmi kritická. Ty by měly být opraveny ve verzi 3.4.4, jejíž vydání je naplánováno na začátek října.
V reakci na falešný certifikát Googlu vydala Mozilla nové verze prohlížeče Firefox (6.0.1 a 3.6.21) a e-mailového klienta Thunderbird (6.0.1). Ze stejného důvodu vydal aktualizovaný prohlížeč Chrome (13.0.782.218) i Google.
Byla vydána první beta Ubuntu 11.10 „Oneiric Ocelot“. Tato verze přináší Thunderbird jako výchozího poštovního klienta, zálohovací nástroj Dejà Dup, aktualizované verze programů (například Ubuntu Software Center mimo jiné nově umožňuje zobrazit seznam nejlépe hodnocených aplikací, upravovat a mazat vlastní dříve napsané recenze nebo urychluje instalaci samostatných balíčků) a další novinky.
Vydání beta verze se týká také Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Mythbuntu, Ubuntu Studio a Lubuntu. Druhá beta by měla podle plánu vyjít 22. září. Dále je plánován kandidát na vydání (6. 10.) a finální verze bychom se měli dočkat o týden později, tedy 13. října.Pokud vám při relaxu pod palmami, jehličím či ve skalách přinesla múza téma na letošní konferenci LinuxAlt 2011, máte poslední šanci jej uvést v život – 4. září a pak až za rok.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Chyba ext3 na USB | 14 | 28.8. 11:01 |
Spolehlivy ADSL+ Wifi router? | 2 | 28.8. 21:07 |
Pulseaudio Rear Mic + Front Mic | 6 | 29.8. 07:44 |
Externí WiFi adaptér? | 1 | 29.8. 11:54 |
GSM 3G repeatre | 7 | 29.8. 21:46 |
Doporučte prosím miniaturní router | 1 | 31.8. 16:05 |
PC se po 3 vteřinách vypne | 11 | 31.8. 22:05 |
Tunnel NANOSTATION M5 | 2 | 1.9. 10:34 |
Linux a OCZ RevoDrive na PCI Express kartě ? | 0 | 1.9. 13:30 |
ogg/flac/mp3 kapesni hudebni prehravac | 14 | včera 18:31 |
Výběr grafické karty pro Linux (Ati nebo Nvidia?) - 2D výkon | 7 | včera 19:22 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MySQL ENCRYPT - jaká funkce v PHP ? | 13 | 31.8. 12:18 |
počítanie auto increment odznovu na začiatku roku | 3 | 31.8. 07:58 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
perl telnet | 2 | 28.8. 21:58 |
Použití C++ DLL knohovny v C# | 8 | 29.8. 08:27 |
XPath a získání všech a href | 2 | 29.8. 10:59 |
PHP + SNMP + zatizenost portu na switchi | 7 | 31.8. 23:41 |
Pascal-změna písmene | 21 | 31.8. 09:46 |
tvorba UML diagramů pod linuxem | 2 | 1.9. 16:29 |
HTTP upload velkých souborů | 6 | včera 23:04 |
C++ cyklus | 6 | včera 23:05 |
bash - načtení proměnných ze souboru | 7 | včera 20:11 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: