Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Potřeboval jsem kvalitní, jednoduchý a spolehlivý (funkční) QoS, tak jsem si něco sepsal, co myslíte je to správně?
Tak už i správcům sítě (či jak je nazvat :-) u nás na fakultě (Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů na ČZU) došlo, že neexistuje jenom Internet Explorer, ale že se používá i jakýsi Firefox. Sice ho zamaskovali pod ikonku Explorera, aby někteří lidé nebyli zmateni, až si sednou k počítači a ono modré "E" tam není. Ale je tam a to je důležité. Ještě kdybych tu jednoho dne našel místo Windows XP Linux budu šťastný jako blecha :-D
Tento zápis by se také mohl jmenovat „i slepé cesty je třeba prozkoumat“. Wessie měl být modulární publikační systém napsaný v PHP. Víceméně se to podařilo splnit (a zápočet jsem za to dostal ). Akorát se už nikdy nepodařilo vytvořit verzi, která by byla opravdu uvolnitelná, hlavně kvůli nedodělané administraci.
V komentářích minulého blogu padla otázka, zda si připouštím,že existují u nás chudí lidé. Abych uměl odpovědět na tuto otázku, musel bych se dohodnout co si pod tím pojmem představuje tázající a co já.
Jelikož jsem na škole úspěšně absolvoval kurs C++, řekl jsem si, že by bylo pěkné naučit se i Javu. Něco jsem už vyrobil v NetBeansech v J2ME pro svůj mobil, ale "naklikání" GUI a sesmolení kódu podle pár příkladů tak, že to sotva jede, nepovažuju za programování. Inu vydal jsem se do knihovny a zapůjčil knihu se sympatickým názvem Java bez předchozích znalostí od jistého Jamese Koegha...
Minulý týždeň som dorábal template pre e-shop zen-cart. Bolo to pomerne škaredé zadanie od jednej reklamnej agentúry. Bol som nesmierne rád že som to konečne dokončil a že to celé vyzerá presne ako na návrhu. Včera sa mi však ozval zadávateľ že v Internet Exploreri je to rozbité.
Tak jsem si přečetl článek na root.cz Linux nebo Windows internet. Samotný článek hodnotit nebudu, protože mi přišlo, že autor si našel jenom názvy programů a napsal z nich článek. Což je škoda, pokud by byly ony programy srovnané více (ano vím, chce to čas), mohl by to být velmi přínosný článek.
Vzdělání je (například) když píšete IQ test a máte před sebou otázku s černými a bílými koulemi, když je jedna černá, tak druhá je bílá atd... No a vám ještě před tím, než se vůbec podíváte na možné odpovědi, bleskne hlavou "á, modus ponens". :-)
Podle iDnesCz a iHnedCz se asi bude měnit vlastník eBanky. Ne, že by její služby byly laciné, ale přece jen za tu kvalitu mi stojí. I diskuse pod článkem je zajímavá. Tak poznam, co bude dál. Zatim mne láká Živnobanka, navzdory italským majitelům.
V X.org opraven chybně nastavený setuid bit (X11 6.9.0-3). Oprava bezpečnostní chyby v X.org (x11 6.9.0-2) a opravené testing jádro 2.6.15.6.
Více na changelog.
Za chvíľku päť hodín a mne sa stále nechce spať, takže píšem. Používame Linux, alebo GNU/Linux? Táto otázka sa pravidelne vo vlnách objavuje a stále častejšie mám pocit, že práve tí najhlasnejší sú len zblbnutí a nevedia svoj názor rozumne zdôvodniť, alebo používajú zastaralé argumenty. Nechcem nikoho presvedčiať a dokonca ani hľadať pravdu. Tá nech kľudne zostane vo hviezdach.
Taká blbosť. Len oznamujem že som premenoval blog a aj svoj nick. Neviem prečo ale tu na abclinuxu som už dávno dávno začal používat nick DRACO aj keď v skutočnosti používam nick DJJET. Ani neviem prečo. Tento článok zmažem po týždni.
V posledních desetiletích se rozmáhá přesvědčení u určité části spoluobčanů, že pokud nemají to na co si ukážou, strádají. A že nejenom strádají hmotným „nedostatkem,” také vlastně tím nepřímo naznačují, že jestli se někdo o ně nepostará poškozuje tím jejich lidská práva. Neb nejsou naplněny jejich možnosti blahobytu.
Něco zkušeností ze stavby počítače a hardwarové kompatibility – proč proboha nemůžu SATA II řadič propojit se SATA II diskem pomocí SATA II kabelu?
Předpokládám. že výrobcům se nechtělo přecházet na jiné konektory, tak použili stávající. No co, tak si zbrusu nový SATA II kabel schovám, třeba se ještě někdy bude hodit…
...aneb uz dospěl ten správný čas ?
Poslední dobou si docela vážně pohrávám s myšlenkou zcela přejít na OS Linux. Používám gentoo a docela dobře se v něm začínám orientovat (i když odladění pro novice je tak na 2 měsíce čistého času). Našel jsem si všechny potřebné alternativy k windows aplikacím, a tak už je rozhodnutí jen se utrhnout a přejít. Mám však obavy, pokud to udělám a koupím si např. nový digifoťák nebo scanner, že mi nebude fungovat. V těchto věcech si nejsem zcela jistý. Zajímá mě tedy především názor lidí, kteří přešli na Linux a nyní s odstupem času mohou hodnotit správnost toho kroku.Tak nám zase trošku přibylo:
cairo 1.0.4 - nová verze.
gtk+ 2.8.16 - nová verze.
dnsmasq 2.27 - nová verze.
Více na changelog.
Pro úplnost píšu tento zápis, přestože mnohé jste již mohli přečíst v anketě či zprávičce. Po velmi dlouhé a otravné práci jsem změnil způsob ukládání komentářů. Před tím byla uložena celá diskuse v jediném řádku jako XML blob, což způsobovalo výkonnostní problémy při hledání komentáře dle uživatele a zjišťování počtu jeho komentářů. Nově jsem vytvořil samostatnou tabulku a každý komentář má svůj vlastní řádek.
Vezmu to jen letmo: myslím si, že většina těchto webů to dělá naprosto špatně. Účelem by mělo být vyzdvihování OSS a ne házení špíny na jednu jistou firmu. S tím vyzdvihováním by se to taky nemělo přehánět, přeci jenom GNU má ještě mnoho mušek, much a masařek. IMHO kdyby autoři neztráceli čas se stránkama jako Linux rulezzz a radši udělali (klidně uzavřený) konečně kloudnej účetní program, určitě by tak prospěli víc. Kvalitní systém by si určitě našel uživatele sám. Jenže ono je lepší udělat stránku a urážet (mnohdy lepší) práci jinejch. Howg!
Současné podobě webu getthetruefacts.com byla silně vytýkána zaujatost. Původně jsem to opravdu mínil jako "Čím Microsoft škodí a proč je správné používat alternativy", na čemž podle mého není nic špatného, pokud se to udělá slušně a pravdivě (to v této počáteční fázi asi fakt nebylo). Ostatně "getthefacts.com" je také "proč je Windows nejlepší a proč se Linux nevyplatí" a medvědí službu si tím asi MS nedělá.
Po přečtení komentářů pod minulým GtTFblogem jsme se s pár lidmi dohodli změnit postup: poukazovat jen na opravdová "true facts" a pokusit se o zásadní dodržování objektivity (kromě současného obsahu úvodní stránky, jež vyjadřuje náš záměr). Pokud už nějaký názor, potom ve formě "někteří lidé tvrdí, že". Jinak jen pevné, podložené skutečnosti; odkazy na zdroje; argumenty protistran. Získá se tím důvěryhodnost a navíc předkládání ověřitelných informací není napadnutelné ani právně, ani morálně.
Neviem, ci sa nazov firmy p. Gatesa moze pisat bez kadeakych R v kruzku a podobne, tak som ho radsej v titulku napisal odzadu.
Neverím na žiadne nadprirodzené veci, ale včera sa mi stala veľmi zvláštna vec, ktorú si vôbec neviem vysvetliť. Týkala sa Linuxu.
Totiž na houpačce komentářů, které díky nové (sexy) hvězdě předvolebních preferencí poskytují jedinečnou příležitost k odhalení jejich plytkosti a nepotřebnosti. Nedělní politická dávka zaručeně se netýkající linuxu ;)
Zdravím linuxákov a hlavne Debianistov. Tak dnes som sa rozhodol že sa pokúsim vytvoriť STEP-BY-STEP návod na inštaláciu Debian Sarge 3.1 servera. Tento návod bude rozdelený na kapitoly a v každej z nich sa budem venovať konfigurácii, inštalácii a popis vlastností jednotlivých serverových služieb ako napr. DHCP server, doménový radič a file server-SAMBA, Proxy-SQUID, firewall-IPTABLES, web server-APACHE, a ďalšie služby.
Uff, to je název. Ale k zápisku mě vedly minuty Hannibala, které jsem zrovna viděl.
Takto pred týždňom som spustil môj oficiálny weblog na vlastnej doméne depi.sk, kde odteraz oficiálne blogujem. Verím, že si radi prečítate moje príspevky aj na depi.sk, kde už teraz nájdete pár zaujímavých príspevkov z oblasti IT a môjho života. Dnes sme napríklad s mojím kolegom blogerom Braňom Rácom, spustili spoločný projekt Weekendcast - čo je akýsi weekendový podcast.
Ten, kterého jméno se nevyslovuje, zde již dvakrát píše o tom, že nedokáže využít více ploch. Vesměs ignoruje komentáře, které mluví k věci a opakuje stále dokola stejnou písničku. Proto jsem se rozhodl o sepsaní několika málo vět o tom, jak používám své plochy.