abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:33 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 211. sraz, který proběhne v pátek 19. září od 18:00 ve Studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Na srazu proběhne přednáška Jiřího Eischmanna o nové verzi prostředí GNOME 49. Nemáte-li možnost se zúčastnit osobně, přednáškový blok bude opět streamován živě na server VHSky.cz a následně i zpřístupněn záznam.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:33 | IT novinky

    Microsoft se vyhnul pokutě od Evropské komise za zneužívání svého dominantního postavení na trhu v souvislosti s aplikací Teams. S komisí se dohodl na závazcích, které slíbil splnit. Unijní exekutivě se nelíbilo, že firma svazuje svůj nástroj pro chatování a videohovory Teams se sadou kancelářských programů Office. Microsoft nyní slíbil jasné oddělení aplikace od kancelářských nástrojů, jako jsou Word, Excel a Outlook. Na Microsoft si

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    12.9. 14:00 | Nová verze

    Samba (Wikipedie), svobodná implementace SMB a Active Directory, byla vydána ve verzi 4.23.0. Počínaje verzí Samba 4.23 jsou unixová rozšíření SMB3 ve výchozím nastavení povolena. Přidána byla podpora SMB3 přes QUIC. Nová utilita smb_prometheus_endpoint exportuje metriky ve formátu Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.9. 12:00 | Zajímavý článek

    Správcovský tým repozitáře F-Droid pro Android sdílí doporučení, jak řešit žádosti o odstranění nelegálního obsahu. Základem je mít nastavené formální procesy, vyhrazenou e-mailovou adresu a být transparentní. Zdůrazňují také důležitost volby jurisdikce (F-Droid je v Nizozemsku).

    🇵🇸 | Komentářů: 20
    12.9. 05:33 | Bezpečnostní upozornění

    Byly publikovány informace o další zranitelnosti v procesorech. Nejnovější zranitelnost byla pojmenována VMScape (CVE-2025-40300, GitHub) a v upstream Linuxech je již opravena. Jedná se o variantu Spectre. KVM host může číst data z uživatelského prostoru hypervizoru, např. QEMU.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.9. 22:00 | Komunita

    V červenci loňského roku organizace Apache Software Foundation (ASF) oznámila, že se částečně přestane dopouštět kulturní apropriace a změní své logo. Dnes bylo nové logo představeno. "Indiánské pírko" bylo nahrazeno dubovým listem a text Apache Software Foundation zkratkou ASF. Slovo Apache se bude "zatím" dál používat. Oficiální název organizace zůstává Apache Software Foundation, stejně jako názvy projektů, například Apache HTTP Server.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    11.9. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.104 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.104 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    11.9. 15:33 | IT novinky

    Spotify spustilo přehrávání v bezztrátové kvalitě. V předplatném Spotify Premium.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.9. 15:00 | IT novinky

    Spoluzakladatel a předseda správní rady americké softwarové společnosti Oracle Larry Ellison vystřídal spoluzakladatele automobilky Tesla a dalších firem Elona Muska na postu nejbohatšího člověka světa. Hodnota Ellisonova majetku díky dnešnímu prudkému posílení ceny akcií Oraclu odpoledne vykazovala nárůst o více než 100 miliard dolarů a dosáhla 393 miliard USD (zhruba 8,2 bilionu Kč). Hodnota Muskova majetku činila zhruba 385 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    10.9. 21:22 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-09 aneb Eclipse 4.37. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Pro otevření více webových stránek ve webovém prohlížečí používám
     (81%)
     (7%)
     (3%)
     (3%)
     (4%)
     (2%)
    Celkem 176 hlasů
     Komentářů: 12, poslední 10.9. 13:00
    Rozcestník
    Přehled zápisů ze všech blogů našich uživatelů. Blog si může založit registrovaný uživatel ve svém profilu.

    Nejčtenější za poslední měsíc Nejkomentovanější za poslední měsíc

    Akt války? Vojenský útok RF na Česko?

    17.4.2021 21:13 Jirkoviny | JiK | Zivot a tak | Komentářů: 581, poslední 14. 7. 2021 | Hodnocení: 40 % (5 hlasů)

    Podle této zprávy 1 a policejního pátrání 2 to vypadá reálné.

    Vyvolat výbuch v muničním skladišti je akt války. I kdyby saboteři chtěli, aby exploze proběhla až v tom Bulharsku. Jsou dva mrtví. Buď na Česko Ruská federace vojensky zaútočila nebo někdo chce, aby to tak vypadalo. Předložila vláda nějaké seriózní důkazy? Zveřejnila je? Proč už nemáme nouzovou schůzi parlamentu?

    Covidpas aneb etické selhání naší společnosti

    17.4.2021 10:48 FUD: Férový Uživatelův Deníček | Platonix | Nezařazené | Přečteno: 2313× | Komentářů: 174, poslední 27. 4. 2021 | Hodnocení: 54 % (13 hlasů)

    S hrubou nelibostí sleduji zprávy týkající se postupného zavádění průkazek o bezinfekčnosti obecně nazývaných jako Covidpas.


    KOMIX - Kolorový televizor

    17.4.2021 00:00 HOVORKUV_CTVERECKOVANY_SVET_DO_KAZDE_DOMACNOSTI | HO▽ORK△ | KOMIX | Přečteno: 1740× | Komentářů: 5, poslední 20. 4. 2021 | Hodnocení: 60 % (5 hlasů)

    Víte, kdy se přestalo s výrobou černobílých televizorů? Když se o nich přestalo mluvit ;-).


    Právo být zapomenut

    15.4.2021 13:06 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Jen tak na okraj | Přečteno: 2102× | Komentářů: 56, poslední 22. 4. 2021 | Hodnocení: 39 % (18 hlasů)

    Žádné takové právo nikdo nemá! Bez ohledu na to co o tom soudí vedoucí orgány EU, soudy a jiné instituce. Pokud si myslíte že ano, pak jste na omylu, neboť jste ho ztratili už v okamžiku, kdy jste se narodili. Jediné právo jaké v tomto směru máte je nebýt zapomenut.


    Když se vládne na orloji…

    11.4.2021 09:50 kenyho_stesky | Aleš Kapica | To jsem vážně jediný? | Přečteno: 2936× | Komentářů: 174, poslední 23. 4. 2021 | Hodnocení: 22 % (23 hlasů)

    Vymknutá z kloubů doba šílí, a tak máme dál ono pochybné privilegium být při tom, když se úspěšný podnikatel mafiánského typu rozhodne řídit celou společnost jako svoji firmu. Je to jak na orloji. Jakmile panák v okně začne lidi srát, vrazí se tam nový. A než se diváci rozkoukají a postřehnou, že se tím vlastně vůbec nic nezměnilo, je zase dalšího půl roku zhoubného bujení k dobru.


    Státní zklamání

    10.4.2021 17:46 Bystroushaakův blog | Bystroushaak | Obecné IT | Přečteno: 4122× | Komentářů: 159, poslední 2. 6. 2022 | Hodnocení: 61 % (28 hlasů)

    Tenhle blog není o koroně, kde myslím že netřeba cokoliv komentovat, a asi všichni vidí schopnost a neschopnost našeho státu na vlastní oči. Bohužel jsem byl v poslední době nucený interagovat se státem víc než by mi bylo milé a celkově jsem z toho vesměs znechucený, takže tady jsou nějaké moje zkušenosti.


    KOMIX - Víra v systém

    10.4.2021 08:53 HOVORKUV_CTVERECKOVANY_SVET_DO_KAZDE_DOMACNOSTI | HO▽ORK△ | KOMIX | Anketa | Přečteno: 2445× | Komentářů: 19, poslední 25. 4. 2021 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Už jste se sečetli? A na jedničku? Anebo na pětku, a tu si nyní musíte ještě do konce školního roku stihnout opravit?


    podtaktovani r pi 4 vlivem teploty?

    9.4.2021 18:44 Jirkoviny | JiK | Linux | Přečteno: 2030× | Komentářů: 6, poslední 10. 4. 2021 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Prizpevek se tyka podivneho chovani noveho r pi 4 (4GB pameti). Provozuju to headless, bezi 24/7, s originalnim zdrojem, bez chlazeni a s SSD diskem, jako server, ktery je pripojeny pres domaci wifi.

    HTPC v3: úsporný počítač pro rok 2021 a Debian 11 (updated)

    6.4.2021 19:00 FluxBlog | pushkin | Linuxení aneb hrátky se šrotem | Přečteno: 4014× | Komentářů: 36, poslední 22. 4. 2021 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Před časem jsem tu zjišťoval jaký je stav na trhu ohledně procesorů s nízkou spotřebou. Výsledek byl v porovnání s historií dosti smutný (se spotřebou do 40 W se dá reálně koupit maximálně Athlon 3000G), a protože nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř, řekl jsem si, že není čas na čekání a praštil jsem do toho, než ze skladu zmizí i on.


    Jednoduché formáty souborů (NetPBM, Dot, PCAP…)

    5.4.2021 19:15 Jenda | Jendа | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 4027× | Komentářů: 17, poslední 9. 4. 2021 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Představíme si formáty souborů vhodné pro rychlé bastlení - zpracování obrazu, ladění datových struktur a síťovou komunikaci. Hlavní zajímavostí je jejich čtení a zápis pomocí ad-hoc skriptů bez použití externích knihoven.


    Použití topografických dat SRTM (Česká přehrada)

    4.4.2021 00:51 Jenda | Jendа | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 4014× | Komentářů: 18, poslední 29. 7. 2022 | Hodnocení: 100 % (15 hlasů)

    SRTM jsou výškopisná data (topografie) zemského povrchu - jsou tam vidět kopce a údolí. Ukážeme si, jak s nimi pracovat. A jako vedlejší efekt si ukážeme, jak vygenerovat pro webový prohlížeč vlastně jakoukoli mapu.


    KOMIX - Gordický uzel

    3.4.2021 00:00 HOVORKUV_CTVERECKOVANY_SVET_DO_KAZDE_DOMACNOSTI | HO▽ORK△ | KOMIX | Přečteno: 2159× | Komentářů: 27, poslední 8. 4. 2021 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Tak letos opět oslavíme Velikonoce v duchu domácího násilí :-D.


    Rozcházení Fedory na ASUS ROG Strix G733QS

    2.4.2021 20:57 Bluebearův samožerblog | Bluebear | Přečteno: 1992× | Komentářů: 12, poslední 14. 4. 2021 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Pořídil jsem tento noťas jako pracovní stanici pro vývoj her (proto tento formát, dost nezvyklý pro linuxáky). zde stručný popis, jak rozchodit Fedoru (je to easy).

    Recense pro Elseviery a jiné parasity

    2.4.2021 20:08 Technokratovo_zrcadlo | ⧠ A = 0 | Přečteno: 2403× | Komentářů: 24, poslední 15. 4. 2021 | Hodnocení: 90 % (10 hlasů)

    Vždycky jsem se vyhýbal publikaci své práce u šmejdů, i když to občas znamenalo o něco více přemýšlení, kam to poslat, a taktéž občas o chlup menší impakt faktor. A zcela upřímně řečeno, pokud nějaký cizí článek má na začátku typickou elsevierovskou hlavičku, znatelně klesá moje motivace jej citovat.

    Ovšem jednou to asi přijít muselo – před několika dny mi přišla zpráva následujícího znění (potenciálně citlivé části censurovány) z domény elsevier tečka com:

    Môj postoj k prístupu RPi Foundation k ich OS

    30.3.2021 15:00 figliarstva | figliar0 | Přečteno: 4080× | Komentářů: 47, poslední 2. 4. 2021 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Nedávno som sa zaoberal kauzou okolo predvolených repozitárov tretej strany v operačnom systéme Raspberry Pi OS. Od začiatku mi na tom niečo podvedome vadilo a tak som si povedal, že sa pokúsim zdôvodniť svoje počiatočné stanovisko. Upozorňujem, že sa jedná len o môj názor.


    plazmový mqtt čudliky na plochu

    30.3.2021 00:41 Grétin blogísek | Gréta | Výběrový blog | Přečteno: 6029× | Komentářů: 49, poslední 2. 4. 2021 | Hodnocení: 100 % (11 hlasů)

    sem si začala psát mqtt widget pro plasma/kde5 desktopový prostředí protože žádnej hotovej mqtt widget tam neměli :O :/ eště to neni hotový ale ten stou rsm čtečkou sem taky strká nehotový :D ;D


    KOMIX - Otevřený dopis

    27.3.2021 00:00 HOVORKUV_CTVERECKOVANY_SVET_DO_KAZDE_DOMACNOSTI | HO▽ORK△ | KOMIX | Přečteno: 3940× | Komentářů: 15, poslední 5. 4. 2021 | Hodnocení: 90 % (10 hlasů)

    Dopisujete si s Richardem Stallmanem? A věší si Vaše dopisy na ledničku, nebo směřují rovnou do odpadkového koše?


    O smysluplnosti protikoronavirových opatření

    24.3.2021 11:30 kenyho_stesky | Aleš Kapica | To jsem vážně jediný? | Přečteno: 4698× | Komentářů: 166, poslední 7. 4. 2021 | Hodnocení: 22 % (23 hlasů)

    Lidská společnost miluje nálepkování, takže místo předkovidových buzzwordů "sluníčkář", "vítač", atp. Dnes slýchám od stejných lidí "antirouškař", "popírač", apod. i přesto že nic z toho nejsem. Jenom se nehodlám vzdát zdravého rozumu a nečumím na svět ze žabí perspektivy. Proto jsem jim také přilepil nálepku – "koronaviroví buzeranti", abych poukázal na to, že ve skutečnosti jim vůbec nezáleží na zdraví společnosti jako celku. Sobecky je zajímá jenom jejich vlastní zdraví a hlavně je těší, že jim tahle vláda dala do rukou páky k tomu aby mohli buzerovat ty ostatní. Ovšem takoví lidé tu vždycky byli a budou. Tenhle blogpost chci psát o opatřeních a svém přístupu k nim.


    .desktop soubory

    21.3.2021 00:00 Od každého trochu… | jiwopene | Výběrový blog | Přečteno: 4916× | Komentářů: 9, poslední 23. 3. 2021 | Hodnocení: 100 % (15 hlasů)

    Narazil jsem zde na diskusi na téma vytvoření Desktop Entry souboru pro aplikaci s určením working directory. Desktop Entry soubory používám ke spouštění aplikací poměrně často, takže, abych se o tom dozvěděl trochu víc, než že tam je Type, Name a Exec, jsem si přečetl specifikaci (a poznámky zveřejním zde, když už jsem si ten blog založil).


    Strach ze smíchu

    20.3.2021 19:44 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Jen tak na okraj | Přečteno: 3985× | Komentářů: 24, poslední 26. 3. 2021 | Hodnocení: 50 % (28 hlasů)

    Tentokrát nehodlám psát sám za sebe, protože chci na tomto místě umístit text který napsal zhruba před 100 lety někdo jiný. Text, který je stále platný.


    KOMIX - Právo na opravu

    20.3.2021 00:00 HOVORKUV_CTVERECKOVANY_SVET_DO_KAZDE_DOMACNOSTI | HO▽ORK△ | KOMIX | Přečteno: 3618× | Komentářů: 6, poslední 21. 3. 2021 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Tak se ke mně po čtvrt roce dostala zpráva, že FSF vydala video o právu na opravu :-).


    Problémy s dětmi

    19.3.2021 22:31 Life_in_Pieces | Agent | Hračky | Přečteno: 3937× | Komentářů: 35, poslední 3. 4. 2021 | Hodnocení: 27 % (15 hlasů)

    Dělám děti.

    Přichází jaro

    19.3.2021 08:40 Tomik | Tomáš | Různé | Přečteno: 3791× | Komentářů: 94, poslední 25. 3. 2021 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Zítra je první jarní den. (20. března v 10:37)

    Přizdisráčství

    18.3.2021 22:47 Max_Devaine | Max | plky | Přečteno: 5851× | Komentářů: 211, poslední 6. 1. 2023 | Hodnocení: 89 % (27 hlasů)

    Přizdisráči všech zemí, spojte se ... a odejděte.

    Bitwarden: Nejlepší správce hesel?

    16.3.2021 23:44 Max_Devaine | Max | linux | Anketa | Přečteno: 8925× | Komentářů: 104, poslední 27. 3. 2021 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Existuje mnoho správců hesel, ale který si vybrat?

    Pamatujete Vox populi?

    14.3.2021 16:10 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Jen tak na okraj | Anketa | Přečteno: 4089× | Komentářů: 92, poslední 25. 3. 2021 | Hodnocení: 33 % (9 hlasů)

    Ne? No to byly takové budky na ulici, ve kterých se mohl každý vyžvanit jak chtěl a šlo to rovnou do éteru. A překvapuje vás, že zmizely? Mě ne. Ale jeden anonym tu požádal, jestli by někdo neudělal na jeho přání anketu, tak jsem k ní připsal další pell mell pro pobavení a nasrání těch potrefených.


    Hledá se procesor s TDP pod 40 W

    14.3.2021 15:00 FluxBlog | pushkin | Něco off-topic | Přečteno: 4099× | Komentářů: 59, poslední 10. 4. 2021 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    Jelikož už je tomu víc, než pět let, co jsem naposledy sáhl na své HTPC, stálo by za to ho aktualizovat. Ale ejhle - já bych kupoval, ale co nabízí trh?


    Jak na tmavý web?

    13.3.2021 16:08 Denicek_programatora | filbar | ostatní | Komentářů: 19, poslední 2. 4. 2021 | Hodnocení: 17 % (6 hlasů)

    Chtěl bych zažít v životě zase nějaké vzrušení(nemyslím porno, ale ostatní obsah) a tak bych se chtěl naučit tmavý web - ONION. Kde najdu nějaký vyhledávač? Zkoušel jsem v Brave prohlížeči přes tor URL adresy jako google.onion a jinak třeba kb.onion bo třeba rb.onion a nic mi to nenašlo.

    KOMIX - Nezbytný prefix

    13.3.2021 00:01 HOVORKUV_CTVERECKOVANY_SVET_DO_KAZDE_DOMACNOSTI | HO▽ORK△ | KOMIX | Přečteno: 2127× | Komentářů: 13, poslední 17. 3. 2021 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Na počátku bylo slovo. A to slovo bylo "linux". Jsou ovšem mezi námi i tací, kteří tvrdí, že toto není pravda ;-).


    Snezny pavouk? WTF?

    12.3.2021 18:19 Jirkoviny | JiK | Zivot a tak | Přečteno: 2022× | Komentářů: 45, poslední 27. 3. 2021 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    Zda se, ze nejen v roce 2020, ale i v roce 2021 je mozne vsechno. Videli jste uz nekdy pavouka na snehu?

    Alternativní světlý vzhled webu

    12.3.2021 00:00 Od každého trochu… | jiwopene | Přečteno: 1910× | Komentářů: 20, poslední 15. 3. 2021 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Vytvořil jsem alternativní světlý vzhled pro AbcLinuxu, měl by být trochu přehlednější. Příspěvky v diskusích jsou doplněny grafikou (čárami) a zvýrazňuje se odkazovaný příspěvek.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.