Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Dlouhá doba od posledního zápisu. Životní tragédie, Ktraf, Krevize, můj nový pohled na webové stránky, dneska toho bude hodně :)
Život programátora je těžký, nicméně tento víkend jsem na sebe pyšný. Podařilo se mi udělat jednu aplikaci a jeden nástroj, kterej mi ulehčí hodiny s... s xhtml formuláři. Taky jsem se rozhod dělat něco se svou fyzickou kondicí. Taky nám vyšel nový BitTorrent :(
Poslední dobou prožívám takové divné stavy. Nechce se mi nic dělat. Nechce se mě ani nic nedělat. A to bych něco dělat měl. Když už se do něčeho pustím tak se nedaří. Zkusím aspoň něco napsat.
Posledních pár dní jsem zkouknul filmy jako Pirates of Silicon Valley a Revolution OS. Také jsem přečetl několik článků o vychvalování Vist, Linuxu, Ubuntu atd...udělal jsem z toho několik závěrů o které se s vámi podělím. Také jsem si dlouho nenapsal žádný blogpost tak to aspoň napravím :)
...život bez bolesti, nemá smysl. Kdo zná trpaslíka tak to ví. Jestli to fakt řekl, tak to možná vědí i ostatní a jestli to neřekl...to se dozvím zítra u matury :)
Další 2 dny pryč a já si chci zaznamenat jak jsem si užíval nejlepší(to jsem to fakt napsal?) období svého života.
Posledních pár dní pro mě bylo dost těžkých. Podle studíjního plánu na maturu moc nejedu a skoro jsem si vyřídil svýho slacka. Na druhou stranu se mi takovým zvláštním způsobem podařilo známému dostat do hlavy, že ten linux nemusí bejt zas tak špatnej. No ale postupně.
Dneska se JXP navážel do všech co používají cokoli jiného než ICQ nebo Skype. Tak jsem si řekl, že negativní reklama je taky reklama a šel jsem vyzkoušet Jabber :)
Jsem si poslední dva dny hrál s novou verzi kosma. Pokusím se tu zrekapitulovat co se mi podařilo udělat. Na konci prosím ještě odpovězte do ankety a vyjádřete svůj názor na věci co zde napíšu v diskusi.
Dneska jsem doset ve škole k druhé třetině maturit. První je už za mnou a zbývá poslední.
Jsem se včera trochu nudil, tak jsem si řekl, že si zas napíšu nějaký scriptík v pythonu :)
Tohle je trochu offtopic zápisek, proto bych byl rád, aby někteří co mi to chtějí říct radši nic neříkaly:)
Teď mě blog o hrátkách s win dovedl k jedné starší myšlence.
Před týdnem jsem tu psal o mém pythoním projektu. Sice jsem slíbyl první verzi ve středu no, ale lepší pozdě než nikdy :)
Trochu jsem postrádal na Linuxu katalog filmů, do kterého bych mohl rychle zadávat nové položky a neotravoval se s nějakými žánry, délkou atd. a taky viděl kdo kdy měl film půjčený. V rámci svého studia Pythonu jsem si řekl, že něco napíšu a pokusím se tím přispět.
O výhodách/nevýhodách příkazové řádky víme všichni. Ale jsou mezi námi tací co je neznají a hodnotí příkazovou řádku podle předsudků. Resp podle "Tohle neznám, to je špatný."
Tak mi o víkendu odešel telefon. Repráček už nedělal co má, a i když by jeho výměna nebyla nákladná, tak jsem se rozhod si koupit nový telefon a nahradit s ním svoji dosavadní M35i.
Tohle je absolutně nezáživný zápis na několikrát omílané téma. Prostě se jen vypisuju.
Vždycky když jsem se učil novej jazyk tak to bylo kvůli něčemu. Táta chtěl databázi revizí tak mi nezbývalo nic jiného, než ho donutit koupit mi C++ za 21 dní a na builder.cz nastudovat winapi.
Po přechodu na linux jsem se setkal s mnoha výhodami UNIX systémů. Ale pak taky s jednou tou nevýhodou a tou je nedostatek zábavy.
Poslední dobou se tu hemžej příspěvky od člověka Plešingra. Někteří se ho zastávaly a někteří zase ne. Vyvolalo to war pod všemi jeho zápisky do blogu a i několik samotných zápisků do blogů. Původně jsem se toho nechtěl zůčastňovat, ale pak jsem jednou při obědě doma narazil na zajímavou věc..
Přechod z jedné věci, kterou znám na věc, kterou neznám je komplikovaný, vydlážděný problémy a předsudky. Já osobně přecházel na linux několik let. Pokusim se tedy popsat jak tento "životní krok" dělal já, náctiletý uživatel PC.
Vždycky jsem chtěl vyzkoušet jaký to je blogovat a teď na to mám náladu tak jsem tu:)
Je to pár týdnů co jsem přešel na tučňáka. Dříve jsem zkoušel distribuci slackware tak jsem si řek proč u ní nezůstat. Nainstaloval jsem, překompiloval jádro ,všechno si nastavil, vyřešil jsme pár problémů za pomocí hodných spolulinuxářů a teď jsem spokojený jako želva.