V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Shodou celkem nešťastných okolností jsem nucen připravovat instalaci stroje, na kterém by měla běžet jedna zcela brutální DOSová aplikace. Protože M$ už DOS neprodávají a neprodají, musíme zkusit FreeDOS. A vzhledem k tomu, že FreeDOS je téměř linux a veškeré přípravy páchám na Ubuntu, tak jsem se rozhodl o postupu podělit s mým deníčkem tad y na ábíčku
Lutze před lety v komentáři k mému příspěvku v blogu navrhl pro Ubuntu 9.04 označení Jankovitý Ježek - a musím říci, že to bylo označení takřka prorocké. Na rozdíl od Feistyho, Chlupatého Gibona a podivné volavky (infantilního ichtiosaura jsem neinstaloval) musím říci, že se Ježek chová fakt divně. Pár postřehů jsem si poznamenal pro případ, že bych ho ještě někdy musel instalovat a třeba to někomu i pomůže ...
Článek na blackhole.sk rozebírající skutečnost, že psaní "všemi deseti" v klasické podobě využívá jen zlomek našich schopností mne inspiroval ke krátké úvaze a výpočtu s překvapivým závěrem: teoreticky je možné napsat za dvacet minut knihu !
Po updatu na Ubuntu 8.04 (viz minulý příspěvek) jsem zjistil, že mi nefunguje automount na flešky a podobný binec. Pro prostudování příslušného vlákna na Ubuntím fóru jsem zjistil, že oficiální řešení je update na 8.10. Na to nemám čas a chuť, takže jsem chvíli dumal a skončilo to krátkým skriptem.
#!/bin/sh
vecho Kontroluji média &
cmd=$(echo "echo " $(dmesg|grep "sd.: sd.1"|egrep -v "sda|sdb|sdc"|sed -e s/"\(.*\):\(.*\)"/"\2"/g|sort|uniq|sed -e s/" "/"; \/usr\/bin\/gnome-mount -d \/dev\/"/g ) )
echo $cmd>/tmp/tmpbin
sh /tmp/tmpbin
Příkazu vecho si nevšímejte, ten jen volá jednořádkový skript
espeak -v cs "$*"
.Mám 3 disky /dev/sda-c, proto ten egrep -v, zbytek nechť je považováno za výměnné médium. Pokud už dříve připojené zařízen není k dispozici, tak to nevadí, protože gnome-mount ho prostě tiše nepřipojí.Odkaz na skript jsem hodil na plochu a jenom na něj poklepu po připojení flešky a je to ...
Tak jsem musel použít záchranou volbu a přeformátovat uživatelskou část disku. Co k tomu vedlo se dočtete níže.
Před časem proběhlo bezpečností upozornění na chybu v openSSL (viz debian-security-announce), která v podstatě znamenala aktualizovat openssl na Debianu a Ubuntu a přegenerovat všechny klíče. Zatímco ikonky se aktualizovaly v EEE každou chvíli, ssl se musí dělat pěkně růčo, což níže popíšu.
Používám ještě OpenOffice ještě 2.2ku a dnes jsem měl celkem jednoduchý problém, který se mi však nepodařilo vyřešit během krátké doby, takže jsem si pomohl sedem - možná však někdo poradí kudy vede cesta
O co jde: potřeboval jsem v daném sloupci udělat něco jako s/"x(.*)"/"\1"/g (resp. to bylo trochu složitější, ale tohle stačí jako dostatečně zjednodušení. Dal jsem úpravy-najít a nahradit-více voleb-regulární výrazy a naivně předpokládal, že do políčka Hledat zadám "x(.*)" a Nahradit za "\1". Ano, hádáte správně, ve všech řádcích bylo napsáno "\1". Zkusil jsem to i s dolarem ($1) a taky nic. Tak jsem se dožral, exportnul do CSV, protáhnul to sedem a narval zpět. Ale je to hnus, když už se to tváří, že to umí regulární výrazy, mělo by je to fakt umět, ne ? nebo mi něco uniká ?
Byl jsem svědkem nahrazení příšerného ADSL winmodemu rozumnějším Asus 600g. Ten má i bezdrátovou podporu (2,5 GHz samozřejmě) a instalace je celkem bezbolestná a nestála by za zápis do blogu. Dočetl jsem se však, že má i telnetové rozhraní a neodolal jsem tomu, podívat se dovnitř ...
Když jsem se zamýšlel nad možnostmi vzdáleného logování (PGP šifrované maily atd), uvědomil jsem si, že se dá problém celkem elegantně řešit pomocí Jabberu, který už v sobě šifrování má. Otevřel jsem jabbeřího bota, kterého jsem nedávno studoval a zjistil jsem, že udělat prográmek typu logger, který pošle string přes jabber není až tak složité. Třeba se níže uvedený prográmek bude někomu hodit ...
Jak jsem psal v minulém příspěvku na mém blogu, spouštět php4 a php5 v rámci jednoho stroje není zcela jednoduché. Programátorský zájem mi nedal spát a vydal jsem se do kódu phpBB zjistit, proč že to nechodí. A co jsem nezjistil:
Protože Wiki je dneska v módě, řekl jsem si, že jí na svou doménu nainstaluji. To jsem ale netušil, že poslední verze vyžadují PHP5 ...
Protože na mém dvojjádrovém desktopu ještě týden poběží výpočet, který ho vytěžuje na 200%. musím odložit instalaci nové verze Ubuntu 7.10 Odvážný Gibon. Abych si ukrátil čas, vydal jsem se na výzvědy co je v této verzi novéhoa učinil šokující objev: od příštího roku bode kódové označení i v češtině.
Bylo nebylo, jednoho dne jsem objevil na YouTube video, které by se mi hodilo na výuku pro studenty. Tak jsem stránku stáhnul a zjistil, že Flashový skript je jen downloader...
Jak jsem psal do dřívějšího příspěvku, tak vytvořit RAID pole není nic těžkého. Bohužel jsem zjistil, že vážně ohrozit jeho integritu také ne. V tomto příspěku si ukážeme, jak na to.
Byl jsem donucen vytvořit konečně slušnější cca 6 MB databázi v MySQL (pár set tisíc řádků). Trochu jsem si hrál s PHP a po vypečeném křížovém dotazu byla mašina schopná klidně pár hodin chroustat na 2x100% výkonu. Moje databáze byly vždy víceméně kapesní, seriózně jsem nikdy v SQL nedělal, takže jsem tyto problémy nemusel řešit. Kupodivu mi tentokrát nepomohlo abíčko, neboť zde se indexy řešily před lety a používaná syntax se od dob mysql 3.x trochu změnila ;-), ale pomlouvaný portál. CREATE INDEX index_podle_ceny ON produkty (cena)
bylo to co do mě koplo a nyní mysqlka lítá jako drak. člověk se furt učí ...
Ačkoliv mi v diskusi pod minulým zápisem byl doporučen VirtualBox, tak vzhledem k tomu, že mi nechodí nejnovější jádro a tudíž jaderné moduly virtualboxu/qemu jsem se rozhodl jít cestou nejmenšího odporu. Pokud by mne někdo chtěl následovat, tak cesta vede tudy:
Protože k práci potřebuji GraphPad, který pod Wine perfektně funguje až na to, že se v něm nedá vytvořit nebo otevřít žádný soubor, tak se pozvolna schyluje k potupné instalaci Windows. A protože žijeme v 21. století, tak samozřejmě chci instalovat virtuální stroj. Poradí mi někdo jaký ?
Zdá se, že můj procesor neumí (nebo se tak alespoň tváří) VT, takže co jsem tak pochopil, tak Xen/KVM nemá moc cenu. Ve hře tedy zůstává VirtualBox,VMware a qemu. Zatím jsem prošel Ubuntí fóra a přes názory v nich uvedené dozrávám ke quemu. Je nějaký důvod proč bych měl jít do něčeho jiného ?
Desktop s Linuxem je úžasná věc, ale člověk si s ním moc neužije přírody, sluníčka a tak. Protože potřebuji dotáhnout pár věcí přes léto (není nad to být postgraduální student )tak jsem si vzal silostroj na chalupu. Jenomže sedět zavřený vevnitř když venku je tak krásně, sluníčko svítí, travička se zelená a koušou komáři je celkem škoda. Z toho důvodu jsem si vypůjčil erární postarší notebook s Windows, abych se mohl více přiblížit přírodě.
Z diskuze pod minulým zápisem do blogu vyplynulo, že HW RAID na mojí desce je čirá reklamština a tak přišel onen okamžik, kdy vytvořím SW RAID. Třeba ten postup někomu k něčemu bude ...
Byl jsem nucen se poprat s prvními drobnými zákysy v Debianu. V "ignorant-friendly" instalačním menu nebylo MySQL a po jeho instalaci nefungovaly MySQL funkce v PHP i když jsem odkomentoval .ini soubor. S pomocí vlastního mozku a googlu jsem to bez větších problémů vyřešil. Pokud nechcete jeden z těchto nástrojů požít, přečtěte si celý zápis.
Po instalaci Debianu na JEC jsem zjistil docela humornou věc: když na Lynxu dám ping ELIS
trvá cesta paketu po koaxu a zpět 1ms, když dám stejný příkaz na JEC (Debianu) tak to trvá 3-4 ms :o Předpokládám, že to bude asi tím, že 2-3ms routuje Debian, ale je to celkem síla.
Mimochodem: elis#ping Lynx
trvá také 1 ms :)))
Vzhledem k tomu, že se nacházíte na serveru abclinuxu, tak začnu tím, že na všech strojích běžely (a na jednom ještě občas běží) MS-Windows. Většinovým systémem je však samozřejmě LINUX
V tomto úvodním blogovém článku jen shrnu můj hardware - doufám, že tím nepřilákám zloděje :)))