Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Linux používám už opravdu dlouho, asi od jádra 1.2.13, možná i déle. V dřevních dobách jsem tahal distribuci ze školy domů na několika balíčcích 3,5" disket, z nichž vždy aspoň jedna byla vadná, což protáhlo instalaci na několik týdnů. I tehdy byla častá odpověď na dotaz RTFM, akorát dokumentace bylo poněkud málo. To byl koneckonců jeden z impulsů, proč jsem založil Linux Hardware, který se časem vyvinul do dnešního Abíčka. Jenže něco se změnilo.
V polovině devadesátých let byla většina uživatelů linuxu vysokoškoláci IT oborů. Nastavení probíhalo pouze pomocí úprav konfiguračních souborů, webmin byla žhavá novinka přinášející do té doby nevídané možnosti. Všichni si pomáhali a byli plni ideálů. Zakládal se CZLUG, organizovaly Linuxové víkendy, místo bug reportů se posílaly rovnou patche s řešením. Jenže naše generace pamatující převrat dokončila školy, pořídili si rodinu a hypotéku, zmizel volný čas. A bohužel dorost nedorostl, teenageři místo open source dávají přednost paření her a facebooku. Naštěstí se najdou výjimky jako třeba Luboš Doležel, ale jejich generace je jiná.
Situace není dramatická, spíše dochází k decentralizaci. Místo jednoho CZLUGu teď existuje spousta lokálních sdružení (typu Linux v Brně), které pořádají místní srazy a pravidelně se setkávají. Nicméně vzrůstající nezájem o Linux je vidět na trendu návštěvnosti dvou leaderů české linuxové webové scény. Jak Abíčko, tak Root za poslední rok dva silně poklesly. Obě křivky unikátních návštěvníků vypadají podobně a smutně. Napadá mě několik vysvětlení:
Asi nemá smysl plakat na třetí možností, lidé jsou ve své podstatě sobečtí a na zájmy vydavatele kašlou. Je to krátkozraké, vše je spolu provázané. Sníží se počet čtenářů, inzerenty přestane médium zajímat, ořežou se náklady na minimum. Médium bude živořit nebo zanikne. Předchozí dva body jsou možná blíže pravdě, přeci jen se nedá očekávat, že vzhledem k vysokému procentu čtenářů z vyhledávačů může blokování stálou komunitou vysvětlit propad. Linux se sice rozšiřuje do netbooků a mobilů, ale je na úrovní firmwaru v konzumní elektronice. Nejedná se o skutečné uživatele Linuxu. Ti si nainstalují operační systém sami nebo s pomocí přátel. Neznám aktuální výsledky průzkumu, ale bojím se, že toto číslo stále stagnuje pod jedním procentem.
Tiskni
Sdílej:
Já tady nic "out" nevidím. Všechno nemůže být růžový. Žádný změny nechci, vzhled i obsah mi vyhovuje.
…akorát trošku přiblížit grafiku víc dnešku.
Jsem proti. Grafika není skoro žádná, takže neruší při čtení a nezdržuje při načítání stránky. Naprostá většina dnešních webů tyto vlastností nemá, a to většinou ani ty, které mají informační charakter, takže po žádném přibližování dnešku netoužím.
grafika nezdržuje – prohlížeč si ji stáhne jen jednou a pak ji už znovu nenačítá (obrázky, css)
Toho bych se chtěl jednou dožít…
304 Not modified
. Co se týče rychlosti načítání, tak mi mnohem víc vadí javascripty a css, které jsou roztříštěné do spousty souborů, a pro každý z nich se musí posílat HTTP požadavek/odpověď (byť jen hlavičky – 304). Oproti tomu pár obrázků nic není – a hned by to tu vypadalo líp Vždyť to tak je už teď – na většinu požadavků prohlížeč odpovídá 304 Not modified.
A ten request i odpověď má nulovou délku a cesta tam a zpět trvá nulovou dobu? Ostatně ty časy máte i na tom vašem obrázku. Sice se to částečně paralelizuje, ale jen částečně.
.js
a .css
do méně souborů). Nebo by to nemusel být ani jeden HTTP požadavek navíc, protože nějaká grafika tu je už dnes (např. logo webu, facebooku, twitteru, identi.ca…), takže by stačilo tyhle obrázky dát do jednoho a stahovat je jedním HTTP požadavkem (pokud to někomu trhá žíly).
Částečně? Paralelizuje se to velmi dobře
Defaultní hodnota limitu pro počet současných persistentních spojení na jeden server je u aktuální verze Firefoxu šest, dříve to bylo ještě méně.
takže by stačilo tyhle obrázky dát do jednoho a stahovat je jedním HTTP požadavkem
Tyhle triky mne moc neoslovují. Obvykle s nimi jeden problém vyřešíte za cenu toho, že vytvoříte dva nové. Skládání více obrázků do jednoho a "odmaskování" má smysl hlavně tam, kde se mezi těmi obrázky pak přepíná, jinak moc ne.
Prostě si na ABCLinuxu mimo jiné cením právě toho, že si jako (bohužel) jeden z mála informačních webů udržuje maximálně úsporný a účelný design. Byl bych velice nerad, kdyby tato vlastnost měla padnout za oběť snaze zaujmout "moderním" vzhledem. Web tohoto typu by měl zaujmout především obsahem, ten rozhoduje o tom, jestli sem lidé budou chodit nebo ne.
A co ho dotahovat dynamicky, až když se na nějaké stránce zobrazí <pre/> se zvýrazněnou syntaxí? (na většině stránek není)
Ono je totiž potřeba si uvědomit, že konkrétní tlačítko, ikonka nebo kulatý roh se sice možná stáhne jen jednou a pak se bere z cache, ale každá taková vylomenina o kousek nafoukne HTML stránky, ve kterém je použita. A když jich pak je přes stovku (dnes nic výjimečného, jednou jsem to počítal pro titulní stránku iDnes a bylo to přes 150 souborů), tak stokrát nic umoří nejen osla, ale i čtenáře.
Nemluvě o tom, že ani ta teze, že se obrázek načte jen jednou, není tak úplně pravda. Protože při kliknutí na reload se sice vložený obrázek nestahuje znovu, ale neposlal-li server hlavičku Expires
(což není obvyklé), prohlížeč stejně pošle request a teprve když dostane 304, zobrazí verzi z cache. Což tak jako tak znamená 1-2 roundtripy zdržení a určité množství přenesených dat po lince. A ani v případě použití Expires
si nejsem stoprocentně jistý, že žádný prohlížeč ten request určitě nepošle.
ale každá taková vylomenina o kousek nafoukne HTML stránky, ve kterém je použita
Takhle píše dneska weby leda prase. Věci spojené s vizuální stránkou věci patří do CSS – kdežto HTML by mělo být minimalistické, označí se v něm jen třídy* (např. class="tlacitko-s-kulatymi-rohy"
) a definice toho, jak bude vypadat (např. obrázek na pozadí) se udělá na jednom místě v CSS (i kdyby tam těch tlačítek bylo tisíc).
*) často i třídy jsou zbytečné – stačí nastylovat element (třeba <button/> nebo <a/>) v daném kontextu.
Ale o to tady přece vůbec nejde. Jde o to, že ať to uděláte kterýmkoli způsobem, tak jako tak vám ta grafická hejblátka zvětší objem přenášených dat a zpomalí odezvy.
Navíc je tu ještě jeden problém: i když by k tomu teoreticky neměl být důvod, ty "moderní" grafické layouty typicky hrozně plýtvají místem. Ze zkušenosti vím, kolik práce dá upravit návrh od grafika, aby byl jakž takž použitelný jako grafický návrh pro web informačního charakteru.
tenhle i ten předchozí byly stažený z netu a neupravovanýAha. Pak asi nemám nic.
Používat JPEG na malé obrázky nebo ikony je pěkná kravina....ale proč?!
...ale proč?Jde o způsob uložení dat v JPEGu. Je to formát konstruovaný k exploitování lidských nedostatků k dosažení docela velkého kompresního poměru za cenu vyházení takových dat, které není průměrné lidské oko (a nebo které mozek záměrně ignoruje…chceš-li vědět víc, hledej termín
psychovisual) v normálních podmínkách registrovat. Bohužel ani to není dokonalé a při vyházení či zmenšení přesnosti na některých frekvencích se zanáší do obrazu něco co by v něm být nemělo a to něco je zvláště viditelné u malých obrázků. Doporučuji se třeba mkrnout na náhledy obrázků na Googlu. Některé jsou fakt hnus zelený.Zvláště dobře je to vidět na barvách, které tím utrpí jako první. No pokud si to už tak stáhl, nic moc s tím dělat nejde, takže budiž. Druhá věc je způsob reprezentace dat v takovém obrázku. Normálně je to nějaká matice pixelů nějakým způsobem zkomprimovaná tak že se dobře zpracovává počítači. V JPEGu je to skupina koeficientů, které je nejprve potřeba zrekonstruovat do obrazu. Čím větší je kompresní koeficient, tím více těchto koeficientů je do obrazu uloženo a zrekonstruovat je do původní podoby je pro počítač tím náročnější. Stejně u tak malého obrázku moc dat neušetříš a většinou jsou metody jako PNG a GIF efektivnější u takových rozměrů. Pokud chceš jednoduchou odpověď, tak to nedělej prostě protože proto.
(snad mi teď někdo neomlátí o hubu diit)Chtěl jsem, ale nakonec to teda neudělám.
a tímto končím s reagováním na jakékoli zmínky o diitTak to je pak těžké. Reagovat nemusíš. Ale v jedné diskuzi na cdr.cz plno lidí psalo, co jim vadí (oranžová, malé písmo, přeplácanost) a dokonce jeden udělal i grafický návrh na změnu. Taky 46.4% lidí, co jim stálo za to podívat se na diit.cz se v anketě vyjádřilo, že je to horší, než cdr.cz. Prostě tak radikální změnou ztratíte identitu a ztratíte ji stejně, jako ji ztratil root. Přijdou noví čtenáři, kteří do diskuzí budou dávat stupidní žvásty o spiknutí, nebo budou jen flamovat. To je ta nová generace, pro kterou tu změnu webu dělat a vykašlat se na ty, kteří brblají, ale věrně brblají? A to se týká všech webů.
Jasně, stejně nejlepší z blogů byla Abigail
Na motorku se sbalit holka IMHO da, ale na kompilovani jadra nebo pokrocile hratky se systemem? No, nevim.S tím bych si dovolil nesouhlasit.
A prosím nechovat se přezíravě k těm méně znalým, jak se dost často stává na fórech, ta "ramena" některých linuxáků působí dost kontraproduktivně, protože končí definitivním návratem začátečníka zpět do náruče velkého Billa a mnohdy zbytečně.Na RTFM jsem alergicky, to by se melo zakazat. Kdyz je nekdo liny poradit, at si takove vypady odpusti.
Ano, je to rada, ale z minuleho tisicileti.
To jsem i já. Nebo i Linux, když na to přijde.
Nikomu nepomuze
Ale pomůže. Pomůže tomu, kdo se podle ní zachová.
jen ublizi a nastve
Neublíží nikomu a koho naštve, ten si za to může sám.
Jinak je k nicemu, protoze vetsina novacku netusi, kde tu dokumentaci hledat.A tady přichází na řadu druhá zkratka: STFG
Ano, je to rada, ale z minuleho tisicileti. Nikomu nepomuze, jen ublizi a nastve. Kdyz uz si ji nekdo nemuze odpustit, tak at laskave prida odkaz na ten manual. Jinak je k nicemu, protoze vetsina novacku netusi, kde tu dokumentaci hledat.Tady bych rád upozornil (a možná to pro Vás tady bude překvapení..), ale existují lidé (já jsem byl ještě vcelku donedávna jedním z nich), kteří vůbec netuší, co znamená "RTFM"
GNU je soubor spatne napsanych programu, ktere ani tu jednu vec neumi udelat dobre.Máš něco lepšího?
A Linux (jadro) se zmenil v nehorazne obludny moloch, ktery trpi vykonostnimi, bezpecnostnimi a mnoha dalsimi problemy (nemluve o tom, ze mi stejne nikdy neprisel "good-enough"Mně tedy Linux dost dobrý přijde – alespoň dost dobrý na to, abych mohl počítač používat tak, jak chci. Rezervy současného Linuxu nevidím v něm samotném, ale ve světě kolem. Linux je dobrý operační systém, ne dokonalý, ale dobrý. Vylepšovat se dá, stejně jako se dá vylepšovat všechno, jenže tato vylepšení už nenesou takové ovoce. Problém je totiž jinde – v dostatku aplikací (situace v oblasti hardwaru už je celkem dobrá). Chybějící aplikace jsou právě ten důvod, proč člověk často nemůže používat svobodný operační systém. A pokud se tohle má změnit, je potřeba aby se Linux šířil i mezi obyčejné uživatele.
Dneska je pro me sexy napriklad Plan9! (I kdyz ten byl asi sexy vzdycky, ne?)Glenda je sice super maskot, ale asi máš jiné pojetí toho, co je sexy než já
Linuxáci jsou dostatečně technicky zdatní na instalaci různých blokovacích doplňků, takže ve statistikách nejsou vidět.U mě tady spolu soupeří dvě poměrně významné síly: lenost a nasranost. Nutnost neustále odklikávat vadný certifikát například zajistila, že nasranost zvítězila nad leností a natrvalo jsem na firewallu zablokoval odchozí provoz na adarbo2.bbmedia.cz:443 Polská spirhit brzda je další na řadě; obzvlášť pokud se mi nepodaří nějak vypnout tu úžasnou vlastnost, kvůli které se mi velké <pre> oblasti smrsknou na malej kousek s tlačítkem rozbalit*. Kombinace těchto dvou totiž zpravidla vede na to, že se mi rozečtená stránka najednou úplně přeskládá. * technickej dotaz - tohle dělá Opera, nebo je to "vylepšení"?
Taky jsem to nepochopil.
Tim je ale zrejme myslena navstevnost tech inzerentu (cili kdyz se klikne na reklamu) a ne tedy navstevnost te hlavni stranky.
Tak zavedeme povinnost kliknout aspon 1x mesicne na 1 reklamu, kdo to neudela, tomu bude zablokovan profil na cely tyden :)
Místo ankety (to je jako hlasovat o pravdě) by se měla porovnat statistika z reklamních společností a statistika z logu serveru. Teprve pak se ukáže, jak moc jsou linuxáci zdatní v blokování. Odsud vedou dvě cesty:
Hodně se blokuje, pak je třeba zavést placený přístup nebo obsahem/formou přitáhnout běžné lidi, co blokovat neumí.
Blokování je zanedbatelné, je třeba zvýšit návštěvnost obsahem/formou.
A pak je tu ještě jeden činitel: Pokud je linuxáků obecně málo, je třeba rozšířit obsah o nelinuxovou tématiku (Root si pořídil Zdroják, ale asi to nepomohlo) nebo zvážit placený přístup, nebo pokud oba přístupy jsou proti přesvědčení, je třeba se smířit s živořením nebo to tu zavřít (respektive ustrnout ve vývoji a obsah nechat pouze v rukou čtenářů, pokud teda účet za elektriku tolik nebolí).
Pokud jde o obsah, je pravda, že je dost technický (Jaderné noviny, Hardwarové noviny, Unixové nástroje, Stavíme poštovní server). Asi nic pro desktopového BFU.
Jestli je ale tohle problém, by se dalo zjistit jedině pokusem nebo srovnáním s uživatelsky orientovaným linuxovým webem. (Je vůbec nějaký?)
Jinak srovnání se stavem před deseti lety je úplně mimo. Tehdy na webu nebylo všechno, polovina webu byla o počítačích a počet uživatelů Internetu rostl. Dnes už neroste (přesněji řečeno roste jen jak stárne první internetová generace) a existuje velké množství jiných lákadel. V tomto směru se obávám, že křivka dosáhla maxima a teď zbývá již jen trvale udržitelné přežívání. Takže jestli chybí čtenáři, musí se sebrat někomu jinému. Noví už nebudou.
(Teď si připadám jako Goldenfish, fuj.)
Pokud jde o obsah, je pravda, že je dost technický (Jaderné noviny, Hardwarové noviny, Unixové nástroje, Stavíme poštovní server). Asi nic pro desktopového BFU.Na desktopového BFU je mnohem více zaměřen LinuxEXPRES. Abíčko je a vždycky bylo hodně technické.
To neni pravda. Kdyz jsem Abicko zalozil, vydaval jsem hlavne clanky pro zacatecniky.To možná ano. Ale co existuje LE, ten rozdíl tu od počátku je. Navíc začátečníci tehdy a začátečníci dnes je trochu rozdíl, v oněch dobách (které už sice nebyly z hlediska Linuxu až tak dřevní, ale stejně) bylo pro běžné používání GNU/Linuxu potřeba více technických znalostí než dnes.
Já to vím určitě. :> Jsem na technické škole, obor informační technologie, většina lidí kolem ty hry hraje, na Facebooku je a nějaký ten GNU/Linux je spíš otravuje, že se ho vůbec někdo pokusí ve výuce zmínit, nebo se stejně nikdy nepokusili ho použít jako svůj hlavní systém. Nevidí žádné velké výhody (legálnost se kdyžtak stejně neřeší), nezajímá je. Z celé školy (asi 600 studentů) může, tipnul bych si, tak maximálně 10 studentů ovládat tento systém na nějaké dobré úrovni.
Z mojí třídy (vzorek 34 lidí) má třeba vážnější zájem tak možná jeden pomatenec, který má na notebooku Kubuntu i Ubuntu naráz a líbí se mu Compiz s plnými efekty.
Jsem na technické škole, obor informační technologie ... GNU/Linux je spíš otravuje, že se ho vůbec někdo pokusí ve výuce zmínitno ked sa dostanu do praxe, tak zistia, ze unix/oracle, linux/oracle je dost rozsirena kombinacia v komercnej sfere, takze by som im odporucil sa do toho unixu-linuxu urcite pozriet
(Speciálně pro amigapowera: máš pravdu, určitě taky chlastají a sexujou, ale co kromě toho?)Potřebuješ něco víc? :)
Mafia Wars nebo FarmvilleFarmVille hrajou všechny moje kamarádky ve věku 16 - 19
Já vím, že se říká, že mladá generace paří hry, ale to se říkalo už před deseti, možná patnácti lety.Nejen před deseti či patnácti lety, ale byla to pravda i před téměř 25 lety. Vedl jsem kroužek PMD-85, pln našení, jak zájemce něco naučím a spolu s nimi se zdokonalím. Výsledek byl ten, že jsem si tam sám něco šomtal, protože ostatní je pařili Manic Miner, Papucha a duchy, nebo něco jiného, co si odněkud dotáhli na magnetofonové pásce. Zájem dělat něco jiného, než pařit hry, byl nulový. Jediná tvůrčí činnost, o niž byl zájem, byla tvorba místností pro Pampucha.
Nejedná se o skutečné uživatele Linuxu. Ti si nainstalují operační systém sami nebo s pomocí přátel.Já třeba používám (tj. ve starém smyslu slova samostatně spravuji) Linux zhruba deset let. Za tu dobu už jsem si zvykl na určité postupy hledání řešení problémů, přesněji řečeno na hledání zpráv o řešeních, která už vymyslel někdo jiný. Musím říct, že z tohoto důvodu vyhledávám zdejší abíčko stále méně a méně, v posledních letech prakticky vůbec. Na to jsou daleko lepší specializovaná fóra distribucí, mail-listy, bugzilly apod. - tam jsou informace většinou aktuální, dá se hledat přes standardní anglickojazyčné chybové hlášení (hlavně proto jsem se taky coby uživatel=správce po pár pokusech s češtinou prostě vrátil k anglické jazykové verzi prostředí) atd. Takže pro zkušené uživatele=správce (aniž bych se označoval za odborníka) podle mě nabízí abíčko málo "sexy administrace". Chodím sem stále jen kvůli tomu, že prolétnu zprávičky a perexy článků, jestli mě nezaujme nějaká novinka, o které ještě nic nevím, a vypadá, že bych se o ní chtěl informovat. To se ale stává málokdy. Rozhodně se nechovám jako pravidelný čtenář většiny obsahu. Takže z hlediska vydavatele zaplaťpánbůh za nějaký ten flamewar v rámci blogů, v němž si občas dostanu náladu zaválčit, což mě ponoukne víceméně k pravidelným návratům po nějaký čas. To ale většinou nemá s obsahem portálu nic společného.
Ty skripty jsou vsechny na Vasi homepage? Me takove veci taky zajimaji vic nez klikatka a pokud nekdo ma peknou sbirku uzitecnych skriptu, tak se na to rad podivam.
skripty$ cat avinampg #! /bin/sh #Níže se upraví název vstupního avi. nazev="La_beaute_du_Diable" ffmpeg -i $nazev.avi -target pal-dvd -aspect 16:9 -sameq $nazev.mpg #ffmpeg -i $nazev.avi -newsubtitle nazev.srt -target pal-dvd -aspect 4:3 -sameq $nazev.mpgmpg pak převádím dále do VIDEO_TS.
#! /bin/sh while getopts m: o do case "$o" in m) movie="$OPTARG";; [?]) print >&2 "Usage: $0 [-m] movie" exit 1;; esac done ffmpeg -i $movie -target pal-dvd -aspect 16:9 -sameq $nazev.mpgTakhle si hezky rozparsujete vstup a pak muzete prikazu proste pridat parametry a vse vypada a funguje pekne UNIXove.
parametry na x radkuNo vždyť o to mi jde. Pochopil bych to mencoderu, u toho sám nevím co mám psat, ale v případě ffmpeg, pokud je něco delší než jeden řádek(cca. pár slov), tak je něco špatně. A ještě se to doplňuje TABem, takže to jde od ruky skoro samo.
Jinak na převod čehokoliv na DVD bych spíše než ffmpeg doporučil MJPEGtools. Ten je na to stavěný.
jinak při konkrétním dotazu mohu dodat hnedStacilo by hodit treba nejaky zip na homepage, at se v tom kazdy prohrabe sam. I to je nekdy uzitecnejsi pro nekoho nez si sestavovat skripty pomoci vyhledavani na webu. Me by se aktualne hodil nejaky skript na vypalovani audio-cd vcetne
normalize
pred vypalenim.
Diskuze reklamy vs. placeny pristup tu problehla nescetnekrat (ja osobne si radei priplatim, nez si zasirat linku tim prasacky naprganym svinstvem), a ze se veci meni? Pred nedavnem tu problehla bourliva diskuze s clovekem, ktery se vyjadril, ze by chtel Linux jak za starych casu. Dost lidi ho odsuzovalo, ale clovek s nim v urcitych bodech musel souhlasit. Staci se podivat do cerstve nainstalovane Fedory a srovnat s RH 5.1, na kterem jsem zacinal. Kolika procentum systemu clovek skutecne rozumi dneska a tehdy? Muj /bin adresar ma 114 souboru, /sbin 340 a /usr/bin 2500. Dokazes rict, co ktera utilita dela? Taky me to stve, clovek mel kdysi vetsi prehled, co se v systemu deje, ale to u Windows 95 taky. Adresar Program Files jsem na disk D stehoval zmenou dvou klicu v registrech, dneska je to zazrane tak hluboko, ze s tim nic nenadelas.
Musime se smirit s tim, ze Linux dospel do faze, kdy se snazi byt mnohem vic atraktivni pro uzivatele, coz haze lidem, co na Linuxu zacinali v devadesatych letech, klacky pod nohy. Ale to je dan za to, je dneska v sekci Hardware pribyvaji spis veci, ktere funguji, nez postupy, jak neco slozite rozchodit. Kolik zapisu z tehdejsi Linux Hardware poradny je dneska platnych?
1k ročně? Jedno předplatné na zkoušku bych určitě dal.
Prej jsem kuriozita ... kdo ví, v čem všem
Staci se podivat do cerstve nainstalovane Fedory a srovnat s RH 5.1, na kterem jsem zacinal. Kolika procentum systemu clovek skutecne rozumi dneska a tehdy? Muj /bin adresar ma 114 souboru, /sbin 340 a /usr/bin 2500. Dokazes rict, co ktera utilita dela?
Klasický nostalgický efekt. Vzpomenete si také na to, kolik z těch programů mělo v defaultní instalaci SUID bit a kolik ho má dnes? Nebo na to, že tehdejší distribuce jakéhokoli síťového démona, kterého jste nainstaloval, taky automaticky spouštěly s nějakou defaultní konfigurací? Jak pečlivě tehdy linuxový uživatel musel vybírat interní modem, scanner nebo levnou tiskárnu? Zkuste si nějakou takovou tehdejší distribuci cvičně nainstalovat a nakonfigurovat, je to dobrá terapie; já to zkusil a až jsem se divil, na co všechno jsem rád zapomněl.
Popravdě na ABC Linuxu jsem docela dlouho. Přišel jsem na něj v okamžiku, kdy se na něj přesunula HW poradna z penguin.cz (kde jsem předtím vegetil). Myslím, že mám id účtu 77. Což není tak zlé. Na ABC linuxu čtu hlavně zprávy o kernelu, ktřebaže se jím nezabývám. Uvedení nových programů, zprávičky, které mne často převedou na úplně jiný portál... no a pak čánky o "cool věcech", které nejsou přímo linuxové (můj toužený Palm Pre, zajímavá N900, nové verze androidu).
Proste ABC Linuxu již pro mne není zdrojem informací technického rázu nezbytného pro moji činnost v linuxu, spíš je to informační portál, který mi rozšiřuje obzory u věcí které neřeším.
Pokud jde o nové uživatele, tak pár jich mám kolem sebe v práci. Většinou jsou se svou Fedorou, Ubuntu či OpenSuse zcela spokojení. Jen občas chtějí nějakou radu, jak to v tom systému vlastně funguje. Ale většinu svých potřeb si naplní systémovými utilitami. Googlením a občas i obřadným ./configure && make && make install.
Když se vrátím k reklamám. Tak ačkoliv mne štvou, tak je ABCLinuxu jednou z mála stránek, kde svítí můj AdBlock+ zeleně. Osobně bych nic nenamítal, kdyby byla možnost prémiového čtenářství, za nějaký rozumný obnos. Stejně jako mi vyhovuje Premium Member u Geocachingu.
Linux holt vyrostl, a študáci si raději hrají s Win 7, které mají ze školy zdarma, než s Linuxem, u kterého to není žádné privilegium a není to už ani cool.
Celkově však portálu ABCLinuxu držím palce, a je mi trochu líto, že časově nezvládám přispívat k jeho obsahu. Svůj díl práce na poli OSS se snažím podat na jiném poli.
Hodně zdaru,
Vašek OK1NIL…když čte stále dokola a dokola stejné otázky, někteří experti se dokážou zeptat i na to, co bylo ob jednu otázku níže zodpovězeno. No a pak jsem tam měl pár konfliktů s některými fanatickými jedinci
…zatímco tady nic z toho nehrozí. :-)
ale pocitace jsou cim dal tim vic nefunkcni a frustrujici. uz proste nemam naladu se v tom vrtat
Přesně tak. Od té doby, co jsem na svém linuxovém stroji finančně závislý (80 % práce dělám na něm), tak se snažím spíš vyvarovat různých šíleností typu "tak si na týden vyzkouším Ubuntu". Když se totiž něco rozbije a zákazník volá, že mu nefunguje databáze a ať s tím něco udělám a já nemám funkční vývojové prostředí, tak je to dost problém.
Protože mě dost rozčilovala čerstvá instalace nepovedené 11.1čky SUSE, tak jsem asi před rokem zkusil Visty abych zjistil, zda ten systém nebude vyžadovat méně údržby než nějaký ten Linux. Zjistil jsem že tomu tak bohužel není.
V poslední době pokukuju po Macu, jsem ale liný si zase zvykat na nové aplikace (ano, vím, že lze provozovat ty linuxové, ale taky hádám, že to není uplně procházka balíčkovacím systémem) a dost mě irituje neexistence klitorisu na jejich noteboocích. Měl jsem před měsícem cca na hodinu v ruce Air a i přes zatím nejlepší touchpad, co jsem na notebooku viděl, mě to nepřesvědčilo. A naprosto neergonomická špinící se Mighty Mouse? Díky nechci. A co jsem zatím měl možnost vidět Win 7, tak teda taky nic moc, tak debilně složité rozhraní jsem ještě neviděl.
Někdo by asi měl přenést eleganci a jednoduchost Palm webOS na desktop, jak to tak vidím (že by nějaký tiling WM s podporou karet? ).
…internet - to je více-méně generační záležitost. A pokud přetrvají, tak asi to nebude na komerční bázi.
Nepletete si náhodou Internet s webem?
protože další generaci už neosloviliosps!!! nenene
http://www.natami.net/Tým fandů dokonce vyvíjí novou, zpětně kompatibilní 68k SuperAGA Amigu. Po několika letech vývoje mají funkční prototyp a příští rok plánují sériovou výrobu. Osobně si jeden kus koupím.
BTW: hele, když vypnou proud, internet běží dál? (jde mi o to, jestli se mi vyplatí UPS)...chlapy, fakt by mně to zajímalo! Konkrétně mi jde o UPC, pokud bych měl UPSku pro comp, monitor a modem, chodil by ten net bez elektriky? v práci nám vyply/zaply proud a vzalo to UPSku, když jsme jí rozebrali, bylo tam něco jako baterka z motorky. Kdybych pod ní připojil silnou autobaterku, teoreticky bych vydržel pár hodinek
Dost divny nazor. Oba extremy nejdou. Bud jedno nebo druhy. Kdyz jsou oba, tak je automaticky i prostredni cast.
Poznámka hnidopicha: tá prvá veta je úplný nezmysel. Keď už sa chcete oháňať matematikou, tak sa aspoň na 5 sekúnd zamyslite
mainstream ocení pohodlí windows (koupím software, funguje, že to musím občas reinstalovat, atd.. no a co?). Navíc hry, které jsou pro mainstream taky klíčové (geek tolik nepotřebuje).Me pokazde udivi takovy nazor, ktery jeste k tomu pise zrejme linuxak. Sam pouzivas Inkscape a Gimp, cili mainstream, a tvrdis, ze linux neni pro mainstream vhodny. Dnes uz muzeme i strihat videa, komponovat hudbu, delat animace a ja nevim co jeste. Pred par lety to jeste bez vetsich problemu neslo.
A nemuzu vubec pochopit nazor, ze pro linux nejsou hry. Kde se takovy nazor bere? Je jich 1000+, to nestaci?
Mně vážně zajímají ta kvalitní RPG (Diablo, Baldur's Gate, Fallout 2,...), kvalitní válečné strategie (Age of Empires II, Steel Panthers,...) a sportovní hry (FIFA, NHL). Na odpověď čekám...
Odpoved je hned tady :) Zrejme kazdy chape slovo "hry" ruzne, pro me je hra kus software, ktery me na par hodin / dnu / tydnu zabavi, kdybych se nahodou zacal nudit. Vyjmenoval jsi uz primo nazvy her, cili uplne jiny pohled na cely "problem". Mimoto v emulatorech se otviraji dvirka k dalsim a dalsim (pro moje potreby uplne dostacujici, a verim ze pro plno dalsich lidi taky). Takze zalezi pouze na tom, jake ma kdo naroky.
To same s jinym software, nekomu staci kdenlive + pomocne programy a zkousne obcasne spadnuti kdenlive, jiny si radsi nacerno stahne program za 2000 kc pro wokna. Trochu mi vadi, ze se lidi ohaneji tim, ze je pro linux malo opravdu kvalitniho software, a resi to tim, ze ho kradou pro wokna (nemyslim ted tim vubec tebe, ale takhle to ve spolecnosti dnes vypada, vidim to u znamych).
Nad tou tvojí "pipinou", ne?
commander stalinTo je fakt hra jo, tyvado..
warzone 2100
Dohrál jsem (možná ne úplně), na opětovné hraní to nemá tu šťávu (oproti výše zmíněným starším hrám pro MS Windows).
RG Pro Hockey
Před rokem v tom byl nějaký háček, pohnul se vývoj? Hlavně mám ale obavy, že mě to neuspokojí -- jistou zdejší diskuzi o NHL 2007 jsi asi nečetl...
danger form the deep, ufo-ai
Hrál jsem, celkem rychle mě to přestalo bavit.
open ttd, railroad tycoon 2, lincity-ng
Znám, dobré, ale moc mě to nebavilo. Málo adrenalinu.
majesty, majesty northern expansion, widelands
To je něco jako Settlers, ne? Pokud ano, nuda, nuda, nuda.
freecol, freeciv
Hrál jsem, oproti originálu jsem se tak nějak nudil, chyběla mi encyklopedie, především.
battle for wesnoth
Mám propařeno skrz-na-skrz.
vdrift, torcs, racer
Dobré, znám. Nebudu furt opakovat, že tomu něco chybí...
glest
Podivnost, ale možná se vývoj pohnul.
sacred
Hrál jsem kdysi na MS Windows, časem omrzí, ale znovu si na to brousím zuby.
planeshift
To je AFAIK MMORPG.
unknown horizons, uplink, stendhal, lgeneral, vcmi, hive rise, commander stalin
Neznám, díky -- mrknu na to.
kvalitní RPG (Diablo, Baldur's Gate, Fallout 2,...)Co z toho je RPG? A co z toho kvalitní?
Co z toho je RPG? A co z toho kvalitní?
Všechno (záleží na definici, klíčový je vývoj postavy), jenom Diablo je spíš akční "RPG" (ale skilly jsou tam vymakané). Věci od Black Isle jsou RPG jednoznačně (D&D). A všechno jsou to parádní pařby A HÁDEJ SE! ~_^
A zkousel jsi crossover games? Viz zpravicka
Primarni vec je ze lide (dospeli) nemaji obecne cas se necim zabyvat.
Proste hekticka doba. Za komaru lidi prisli z prace a meli cas na veci jako je kultivovana zabava (teda aspon co ja vzpominam). Zmena zajmu mladeze ve prospech her a multimedii - pokud teda vubec se o neco zajimaji. Dnes uz si malokdo mlady bude vytvaret, procitat a upravovat kod nejake aplikace (bez ohledu na platformu)
Prednostni je byznys a pokud hobby nevydelava, tak jde stranou.
Zacatecnik si nejakou tu distribuci nainstaluje sam takze trochu opada procitani webu.
Linuxovi nadsenci Linux pouzivaji, a zajima je primarne jako operacni system tj obecne technologie, filesystemy, TCP/IP .... a hlavne ze se v tom da stourat. Proto casto Linuxari v dualbootu maji i windows (casto nejnovejsi edice) a to z tohoto duvodu (zajimaji se o operacni systemy i obecne) Duvod ze neco nejde v jejich distru a proto museji pustit win je davno, davno druhorady.
Blokovani reklam - to je bohuzel v dnesni dobe nutnost, coz ovsem prinasi pokles navstevnosti z pohledu monitoringu nikoliv z pohledu samotne web stranky. Jedine reklamy, ktere je ochoten snad kazdy ctenar uznat jsou reklamy textove - graficke nikoliv - tudy cesta nevede a proto reload reklam klesa. U textovych reklam by se to nikdy nestalo.
Co kdyz duvod proc neuzivam uz ABClinux a Root s takovou frekvenci je mnohem jendodussi? Meli jsme pred temi 10 lety tak schopny Google?
Na tom něco je. Předtím, než se objevily opravdu kvalitní vyhledávače, byl člověk nucen vycházet ze známých serverů a k dalším se dostával prakticky jen přes odkazy z nich (nebo když mu někdo poslal URL). Proto taky tehdy byly tak populární katalogy, po kterých už dnes neštěkne pes. Když chci dnes něco zjistit o XY (o němž nic nevím), tak první, co mne napadne, je napsat XY do vyhledávače, ne že budu pátrat po obecných webech z daného oboru.
U nich to totiž z pohledu uživatele jednoduše funguje,Jednoduše ani omylem
uživatel se nemusí vztekat nad obrovským množstvím nedodělků a může se ihned věnovat tomu, co chce s PC dělat,opět ani omylem, souvisí s předchozím, nutnost půl dne shánět a doinstalovávat ovladače není ihned.
software se daleko snáze instaluje
apt-get install software
je definitivně jednodušší než sehnat instalačku - nastavovat kam s tím a podobné nesmysly - next,next,next,next - restart (občas)
(nutnost generování stále nových repozitářů pro každou verzi distra téměř co půl roku je prostě stupidita a z principu v nich nikdy nebude vše)To je možné, nicméně já mám toho softwaru k dispozici cca 15 DVD a jenom málokdy tam není všechno, co bych chtěl. Suma sumárum - kecáš
Pekný príbeh. Ilustruje, prečo je vhodné vedieť pracovať v príkazovej riadke: nebolo by jednoduchšie prečítať manuál k nejakému konzolovému vypaľovaciemu programu, než vypaľovať cez klávesové skratky? Tie programy by mali byť už nainštalované, lebo klikátka ich obvykle používajú ako backend. Ukázali by ste sa ako poriadny macher (BFU vždy na konzolu čumia ako puci a aj linuxáka, ktorý nepíše nič viac ako ls a cd a nejakú inštaláciu balíčku už považujú človeka minimálne za Gandalfa ). Určite lepšie ako sa snažiť z klávesnice ovládať GUI program
Bohužel, redakce tohoto média (a bohužel i rootu) nemá žaludek na to se odříznout od těch pár uživatelů, co si myslí, že sežrali šalomounovo hovnoNechci rejpat, předsedo, ale v takovém případě bys byl mezi prvními odříznutými...
Bohužel, redakce tohoto média (a bohužel i rootu) nemá žaludek na to se odříznout od těch pár uživatelů, co si myslí, že sežrali šalomounovo hovno a začít psát pro většinového čtenáře.
Něco mi říká, že kdyby chtěla redakce psát pro většinového čtenáře, může web rovnou přejmenovat (pro méně chápavé upřesním, že "ABC" by mohlo zůstat).
A strčte si svoje chytrý názory, jak nemám pravdu, laskavě do prdele...
Spousta lidí je přesvědčena o své neomylnosti a o tom, že ostatní (především ti, kdo si dovolí nesouhlasit) jsou naprostí blbci, ale málokdo má náturu, aby to dával tak okatě najevo.
Jestli zajímá většinu linuxových uživatelů Ubuntu, psát o Ubuntu.Jenže co? Prostě se to spustí a jede to. Co je o tom třeba psát?
Co si mám myslet já o tobě? Když neumíš ani dočíst, na co reaguješ?Vim dobre na co reaguji a pouze svobodne vyjadruji svuj nesouhlas. Takto je to v civilizovane spolecnosti bezne. Skoda, ze jsou i netolerantni vyjimky.
Cítíš se jako geek? Asi ano viď?Vubec ne. Citim se toliko jako bezny uzivatel.
Abclinuxu je atraktivní pro zvláštní sortiment lidí. Většina z nich toho moc nekoupí,To mozna nekoupi, ale prispeje i jinak. Narozdil od jinych.
má většinou špatný vkusA ty se patrne citis dostatecne kvalifikovan na to, posoudit, kdo ten vkus TM ma a kdo ne, ze? Ja zase usuzuji, ze tvurce webu jabbim.cz nema vkus. Ale narozdil od tebe budu tolerovat nazor tvrdici opak.
blokujou reklamu.Neblokuju reklamu. Pouze blikajici flash protoze me rusi.
To jsi asi i ty, geek.Palis dost vedle.
Zvykněte si na to, že linux začinají používat i normální lidé. Už je to tak. Ubuntu leze do počítačů lidí, ve kterých Linux před deseti lety prostě nemohl být. Máme tu linuxový mobily.A o tom vsem se tu taky pise.
1. Totálně překopat design, zvolit atraktivní formu prezentaceNejakym dilcim zmenam se nebranim, ale totalni prekopani je nesmysl. Pro mne je spis lakava jednoduchost a cistota vzhledu. Graficke kravinky jsou opruz a rusi.
2. Najít a objevit pro česká linuxová média nové způsoby komunikace, zapojit video, zapojit uživatele víc onlineTohle neodsuzuju, ale obavam se, ze tudy cesta moc nevede. Vkladat videa z youtube uz sem tusim jde. To bych povazoval za dostacujici.
3. Psát o věcech, které většinu uživatelů Linuxu zajímají a to tak, že atraktivní formou. Inspirace: http://omgubuntu.org.ukS timto souhlasim. Ale kdo je bude psat? Tezko to bude delat redakce ve trech lidech. Zatim musi brat co je.
4. Přestat ignorovat mobilní platformu, abclinuxu na mobilních prohlížečích je děs a hrůza, inspirace http://m.aktualne.cz , http://m.idnes.czTohle nejsem schopen posoudit. Mobil mam na telefonovani a SMS, takze tohle jde mimo mne.
5. Jestli zajímá většinu linuxových uživatelů Ubuntu, psát o Ubuntu. Vykašlete se na články o novinkách v Linuxovém jádře, ty co to zajímá, si to přečtou i v EN. Ušetřené peníze obratem vražte do článků zajímajících normálního čtenáře.Tohle jse ale nepochopil. Jak bude abicko lepsi tim, ze tu bude mene takovych veci. Nemyslim si, ze by tohle byla takova palba, ze by kvuli ni Redakce musela odmitat jine clanky. Spis mam pocit, ze berou vse rozumne ale jaksi se nedostava.
Bohužel, redakce tohoto média (a bohužel i rootu) nemá žaludek na to se odříznout od těch pár uživatelů, co si myslí, že sežrali šalomounovo hovno a začít psát pro většinového čtenáře. Je ostudou, že čtivější články o Linuxu v poslední době vycházejí i na takových médiích, jako je živě.cz.Na tohle se uz vyjadrovali jini a ja jenom podotknu, ze jako clovek mimoradne netolerantni se tu profilujes ty.
A strčte si svoje chytrý názory, jak nemám pravdu, laskavě do prdele...A to je prave to smutne. 20 let bez rudoblaznu u kormidla a porad se mezi nami potuluji takovato "tolerantni" individua.
...jen bych asi ještě dodal, že od toho by tu měl být spíš web věnovanej samostatný distribuci ubuntu, než abclinuxu...5. Jestli zajímá většinu linuxových uživatelů Ubuntu, psát o Ubuntu. Vykašlete se na články o novinkách v Linuxovém jádře, ty co to zajímá, si to přečtou i v EN. Ušetřené peníze obratem vražte do článků zajímajících normálního čtenáře.Tohle jse ale nepochopil. Jak bude abicko lepsi tim, ze tu bude mene takovych veci. Nemyslim si, ze by tohle byla takova palba, ze by kvuli ni Redakce musela odmitat jine clanky. Spis mam pocit, ze berou vse rozumne ale jaksi se nedostava.
jaderné noviny - dříve jsem alespoň očima prolétl pravidelně, ale... IMHO by se VEDLE tohoto seriálu uživil i další, který by nějakou čtivou populárně naučným stylem popisoval jádro Linuxu a srovnával ho s ostatními, případně s minulostí.Jak který článek, některé jsou IMO docela stravitelné i pro laika a jádro popisují vcelku srozumitelně. (Jiné jsou naopak spíše pro programátory jádra, to uznávám). Co se srovnání s minulostí týče, na to je tady v archivu přes 200 dílů.
On ten nezájem o Linux a obecně o operační systémy bude asi systémový. Zajímavé je i srovnání operačních systémů. Teď jde opravdu jen o to, zda je ten graf tvořen hledáním řešení problémů nebo publikováním úspěchů Pokud jde o tu první variantu, tak by to docela odpovídalo