Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Recenze softwaru či hardwaru.
Článek kriticky rozebírá dva druhy instalace Kubuntu 6.10: 32bitové verze, totiž instalaci z běžícího LiveCD určenou pro nováčky a začínající uživatele; a instalaci z alternativního CD-ROM v tzv. OEM-režimu, která je zajímavou možností např. pro obchodníky s počítači, kteří chtějí nabízet předinstalovaný operační systém.
I když se jedná o proprietární program, má mezi PIM aplikacemi na GNU/Linuxu své místo. Tím spíš, že po nějaké době útlumu (způsobeném bankrotem firmy, která ho vyvíjela) byl tento projekt oživen a již vzniklo několik nových verzí.
Další díl seriálu o PIM aplikacích se nese opět v duchu pohledu do daleké budoucnosti. Právě tam totiž míří projekt Haystack, který nemá za zády nikoho menšího, než světově proslulou univerzitu MIT. A slibuje podobnou revoluci v PIM oblasti, o jakou se pokouší Chandler.
Blíží se vydání nové Fedora Core, tentokrát už s číslem 6, takže je na čase vyzkoušet novinky poslední testovací verze před vydáním stabilní. Přečtěte si o instalaci a prvních dojmech z používání.
Další z představovaných PIM řešení v sobě skrývá jednoduchost a nenáročnost. Hodí se zejména pro uživatele, kteří nepožadují velkou konfigurovatelnost a ukládání množství informací, zato však chtějí co nejjednodušší ovládání a spolehlivou funkci.
Valknut mrtev... a náhrada? Jestli čekáte článek o triumfálním vzestupu nového krále mezi klienty pro Direct Connect, tak vás nejspíše zklamu. Ale rád bych představil jeden velice nadějně vypadající projekt - LinuxDC++.
Mnozí už jste asi četli o některých připravovaných novinkách v KDE 4. Ambiciózní projekty jako Plasma, Solid, Phonon a Oxygen jsou vcelku často probírané. Ale toto nejsou jediné změny, které nás čekají v KDE 4. Jsou tu i další projekty pro KDE 4, o kterých se zas až tolik nemluví.
Představím vám program, který je sice poměrně málo známý, není ani ještě zdaleka dopracovaný, ale je současně velice revoluční. Přináší totiž do oblasti PIM řadu nových (nebo i starších, ale nerealizovaných myšlenek). Takže i kdyby sám o sobě příliš nezaujal, jeho koncepce může přinést mnoho pozitivního.
Program Evolution, velice známý zástupce aplikací PIM, je ze značné části pravým opakem minule představeného balíku Kontact. Je postaven na GTK+ verze 2, využívá knihovny desktopového prostředí GNOME, tvoří ho jediná velká aplikace a vývoj je podporován firmou Novell.
Organizace času, komunikace s lidmi, psaní poznámek, podpora týmové práce - sloučením toho všeho získáme program, kterému se říká Personal Information Manager (správce osobních informací). V GNU/Linuxu jich máme v současné době na výběr hned několik.
Sériou revolučných počítačových hier sa inšpirovali François Chazal (YaKuake) a Martin Galpin (Kuake) a nezávisle na sebe naprogramovali emulátor terminálu podobný konzole z Quake.
Programy dostupné po standardní instalaci. Konfigurace systému. Instalace a odinstalace pomocí balíčkovacího systému PC-BSD (PBI balíčky), používání FreeBSD balíčků a portů.
Cílem projektu PC-BSD je nabídnout *BSD systém jednoduchý na instalaci i na obsluhu pro koncové uživatele. Proto ve srovnání s otcovským systémem FreeBSD klade důraz na zdánlivé drobnosti, které jsou ale velmi vstřícné pro nováčky a laické uživatele. Článek představuje instalaci a základní rysy PC-BSD z pohledu uživatele.
Název projektu Wine obsahuje rekurzi Wine Is Not Emulator. A tato věta je pravdivá. Ačkoli Wine většina uživatelů chápe jako jeden z emulátorů, není to přesné. Řečeno slovy autorů Wine: "Wine je překladová vrstva (a zavaděč programů) schopná umožnit běh aplikací z Windows na Linuxu nebo na jiném operačním systému kompatibilním s normou POSIX." Lubomír Čevela.
Slax je linuxová live distribuce, která se díky velikosti pouhých 188 MB vejde na mini-CD (o průměru 8 cm), případně na flash disk. Článek popisuje zkušenosti s verzí 5.0.7 Czech Edition a protože se zaměřuje hlavně na nováčky, upozorňuje především na problémy, které mohou uživatele potkat.
Vznik Quantianu motivovala touha nabídnout zvýšení výkonu sdíleně prováděných počítačových operací, umožnění pouze dočasného použití počítačových laboratoří nabootováním z DVD nebo ze sítě či umožnění práce v jednotném prostředí s minimální administrací.
Jak si stojí grafický program Krita pro KDE (součást KOffice), čím se liší od GIMPu, pro jaké použití je vhodný.
Člověk, který vyvíjí v PL/SQL, nemá na Linuxu na růžích ustláno. Sice má k dispozici celou řadu kvalitních textových editorů, ale velice nedostatečně jsou zastoupeny nástroje DBA, popřípadě DB vývojáře. Co vybrat?
Live distribuce Linuxu, původně založena na legendárním Knoppixu, ale více zaměřena na laické uživatele. Článek se věnuje poslední verzi (2005-04) s kernelem 2.6.14.5 a KDE 3.4.3, včetně instalace na pevný disk.
Fluxbox je minimalistický, hardwarově nenáročný a příjemný správce oken pro X window system vycházející z Blackboxu. Přečtěte si o jeho výhodách, instalaci, spouštění, konfiguraci a šikovných doplňkových programech.
V závěrečném pokračování seriálu o myšlenkových mapách a aplikaci FreeMind si popíšeme způsob komunikace FreeMindu s dalšími aplikacemi, včetně možností exportu a importu myšlenkových map do různých souborových formátů.
Pocketlinux je distribuce Linuxu, která vychází ze Slackware a snaží se pomocí odlehčeného KDE (KDE Light) nabídnout jednoduché uživatelské prostředí.
V dnešní části seriálu věnovaného myšlenkovým mapám a zejména aplikaci FreeMind se budeme zabývat popisem operací s uzly a hranami myšlenkové mapy. Na první pohled se sice jedná o jednoduché a přímočaré činnosti, ovládání FreeMindu se však v tomto ohledu liší od mnoha podobných aplikací, zejména díky některým "skrytým" operacím.
CentOS je komunitním klonem RHEL - Red Hat Enterprise Linuxu. V článku najdete podrobný popis instalace a stručné shrnutí poinstalačního nastavení.
Ve druhém pokračování seriálu o aplikaci FreeMind si popíšeme pracovní prostředí spolu s nejdůležitějšími ovládacími prvky.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: