Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Recenze softwaru či hardwaru.
Dozrievanie informačných technológií v rámci firiem a organizácií prebieha niekedy veľmi podobne. Zamestnanci zvládnu používanie e-mailu, iniciatívnejší „skrotia“ kalendár. Postupne rastie potreba synchronizovať kalendáre a kontakty, stupňujú sa požiadavky na spoločné plánovanie úloh a projektov. To už žiada celkom nový prístup.
V této recenzi se podíváme na dvě knihy od vydavatelství Computer Media. Obě jsou to knihy o kancelářském balíku OpenOffice.org, konkrétně o Writeru a Calcu. Jde o stručné příručky, které mají své mouchy, ale přesto mohou být užitečné.
Ubuntu - populární distribuce, o níž neslyšel málokdo. Ač o ní zlí jazykové tvrdí, že Ubuntu znamená neumím nakonfigurovat Debian (Slackware), ve skutečnosti je mottem Ubuntu - Linux pro lidi a jedná se o jednu z nejpoužívanějších desktopových distribucí, která je cílena na běžné domácí uživatele. Nová stabilní verze 7.10 vyšla před nedávným časem, takže jsem neodolal a vyzkoušel ji.
Možnosti virtualizace. Seznam dostupných jader s popisem začleněných funkcí; rozděleno podle nejvhodnějšího nasazení (desktop, notebook, server, starý počítač). Konfigurace systému. Seznámení se strukturou repozitářů a alternativními zdroji balíčků. Změny u Mandriva Clubu a edice Powerpack.
Před nedávnem vyšla verze 10.3 distribuce openSUSE. Čím se tato verze liší od předchozích, se můžete dozvědět v našem stručném přehledu.
Po betaverzích s kódovým označením Cassini a Galilee a po dvou RC verzích Copernic a Kepler vyšla nová verze Mandriva Linux, konkrétně ve verzi 2008.0 s kódovým označením Tycho. Po půl roce, který je standardní dobou vydávání nových verzí Mandriva Linuxu, tu máme další novou Mandrivu. Pouze další v řadě? Já si myslím, že ne, a budu se vás o tom snažit přesvědčit v této recenzi.
Někomu nevadí psát HTML přímo, někdo používá WYSIWYG editory a někdo používá udělátka pro konverzi vhodně zapsaného čistého textu do HTML.
Asi před půl rokem jsem potřeboval vytisknout pár astronomických map. Bohužel jsem nenašel žádný program splňující moje nároky. Mapy jsem nakonec vytiskl v Cartes du Ciel a ručně dokreslil. Zároveň s tím začalo vznikat zbrusu nové planetárium. Nedávno vyšel třetí milestone a už je na co koukat.
Před nějakým časem vyšel na abclinuxu.cz přehled hudebních přehrávačů využívajících GTK+. V tomto článku se můžete dozvědět o přehrávačích pro KDE/Qt.
Zmlsaní množstvím novinek z minulého článku zkoušíme aktuálně vydanou testovací verzi KDE 4. Ve druhé části článku je také popsána problematika portů KDE 4 na další platformy a něco málo o používání D-BUS.
Čtvrtá verze prostředí KDE je zcela jistě jedním z nejočekávanějších projektů ve světě open source softwaru. Pojďme se podívat pod kapotu vývoje - první díl minisérie vás seznámí s technologiemi, na kterých bude KDE 4 založené.
Snívali ste niekedy mať aspoň na chvíľu poriadny teleskop, aby ste cez výkonnú optiku videli na oblohe objekty, ktoré voľným okom nevidno ani za najjasnejšej hviezdnatej noci? Alebo ho vlastníte a zišla by sa vám pomôcka pre galaktické potulky? Možno sa len radi občas pozriete na oblohu a chceli by ste vedieť viac o tom, čo vidíte. Kým mnohí vám sľubujú modré z neba, Stellarium bude fungovať ako skutočná interaktívna hvezdáreň.
Recenze dalšího vydání české varianty distribuce Mandriva Linux. Čím se liší "krabicová" verze od té internetové? Zvládne instalaci i začátečník? Co najdete v příručce?
Fedora Core je mrtva, ať žije Fedora. Ano, i tak by mohlo znít motto sedmé verze této distribuce. Jednou z hlavních novinek je totiž spojení repozitářů Extras a Core do jednoho repozitáře Fedora. Pojďme se společně podívat, co se od minulé verze změnilo.
Dnes vás seznámím s dalším zajímavým desktopem, tentokrát orientovaným na vzhled spíše než na inovaci funkčnosti. A vězte, že svému jménu Looking Glass určitě dostojí.
Pro vypalování CD a DVD v Linuxu najdeme mnoho grafických aplikací. Některé z nich jsou velmi propracované a zvládají vše, co od nich potřebujeme, jiné mají méně funkcí nebo se specializují jen na určitou činnost. V tomto srovnání se postupně podíváme na pět z nich. Konkrétně to budou: Graveman, Xfburn, Serpentine, Brasero a K3b. Která z nich vás zaujme?
V tomto dvoudílném miniseriálu představím dva méně známé 3D desktopy. Oba dva jsou stále ve fázi vývoje a přinášejí mnoho zajímavých a zatím nevyužitých nápadů pro práci s počítačem. Jedná se o Metisse a Looking Glass.
Red Hat Network je velmi silnou součástí systému RH Enterprise Linux. S pomocí RHN můžete mít přístup k informacím o vašem počítači odkudkoliv, kde je přístup k internetu.
V dnešní recenzi si představíme polskou distribuci KateOS 3.2, která je mezi uživateli sice méně známá, ale to jí vůbec neubírá na funkčnosti a použitelnosti. KateOS si bere ze Slackware, na kterém byla původně založena, to nejlepší: jednoduchost a možnost provozui na starším hardwaru; a samozřejmě přidává i něco svého.
Komunitní diskuse nad obchodně právní strategií firmy Novell neutichají, ale vývoj jednoho z nejoblíbenějších linuxových operačních systémů SUSE pokračuje svým tempem. Distribuce SUSE se stejně jako její komunitní odnož openSUSE dočkala přibližně po roce verze 10.2.
Používáte síť BitTorrent? Nebo jste o ni slyšeli a chcete si ji vyzkoušet? V tom případě je dobré mít klienta a ještě lepší dobrého klienta. KTorrent určitě patří mezi ty povedenější.
Každý, kdo se kolem Linuxu točí, ví, že existují stovky, možná i tisíce distribucí. Arch, Debian, Gentoo, Fedora, Mandriva, SUSE, Slackware, Ubuntu, ... Každá má zapřísáhlé fanoušky i zapřísáhlé odpůrce. Mezi sebou se liší několika věcmi, ale asi nejvíce právě způsoby instalace softwaru a formáty balíčků.
Že je pro KDE (potažmo Qt) nejlepším hudebním přehrávačem Amarok, o tom není pochyb. Jak jsou na tom ale uživatelé GTK+/GNOME? Špatně? Ale kdepak...
Článek navazuje na recenzi instalace a zabývá se základní orientací v desktopovém prostředí, jeho lokalizací, správcem balíčků a instalací programů v nové verzi Kubuntu.
Vyčerpávající popis nové verze desktopové distribuce založené na Slackware.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: