Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Recenze softwaru či hardwaru.
Ekonomické systémy WinStrom mají tradici již od roku 1991. Minulý rok byla vydána nová generace tohoto systému s názvem WinStrom 10, jejíž zásadní novinkou je doplnění podpory operačních systémů Linux a Mac OS X. Článek tento produkt krátce představuje.
Mnoho dat proteklo ethernetovými kabely od poslední recenze Debianu tady na AbcLinuxu.cz. Protože už by měl každou chvíli vyjít Debian Lenny, rozhodl jsem se shrnout, co se ve vývoji Debianu poslední dobou odehrálo.
Distribuce openSUSE sice zvýšila čísla verze jen o desetinu jednotky, ale změn v ní najdete poměrně dost. Přečtěte si, co je nového, co se povedlo, co méně, a co můžete od openSUSE 11.1 čekat.
V úterý 25. listopadu jsme se dočkali už desáté verze projektu Fedora (dříve Fedora Core), komunitní distribuce podporované Red Hatem a základny komerčního Red Hat Enterprise Linuxu. Měsíc po vydání Fedory 10 končí podpora Fedory 8 a řada jejích uživatelů, kterým z nějakého důvodu devítka (Sulphur) zrovna moc nesedla, hleděla k vydání desítky s nadějí i obavami.
Stručný souhrn a představení programů, které lze v Linuxu provozovat pro vědeckou (nejen) biologickou práci.
Nové programy, které byly zařazeny do oficiální distribuce GNOME 2.24: Hamster, aplet pro sledování pracovního času (+ krátký rozhovor s vývojářem Hamsteru); Empathy, univerzální komunikátor (Jabber, ICQ apod.); Ekiga, softwarový telefon s podporou SIP a H.323.
Článek představuje některé aplikace, které lze v prostředí GNU/Linuxu používat pro vědecký výzkum (přičemž zmiňuje i proprietární programy běžící na Linuxu). Zároveň nabízí konkrétní příklad zpracování výpočtu a prezentace výsledků z oblasti silnoproudé elektrotechniky.
Co nového přináší OpenOffice.org 3? Žádný redesign aplikace od základu se neděje, nicméně zásadních změn ospravedlňujících vyšší číslovku je dost - najdeme mezi nimi obligátní vylepšení vzhledu, podporu nových formátů, několik killer features a pak kopec drobností. Pojďme si nejdůležitější změny projít.
24. září vyšlo nové vydání GNOME – verze 2.24. Tímto článkem počíná série věnující se změnám, které uživatele čekají. První díl se zaměřuje na novinky v aplikacích, které jsou v GNOME již několik verzí.
Poslední díl bude věnován balíku KOffice2 (import a export ODF, stabilita) a multimédiím (Amarok2, Juk, Dragon Player, Kaffeine) v KDE 4.1. Rovněž nesmí chybět závěrečné hodnocení a zmínka o tom, co vlastně ještě chybí.
V tomto díle si představíme různé programy pro KDE 4.1 (Konqueror, Gwenview, Dolphin, Kopete, Yakuake, ...) a nové KDE PIM (Kontact, KMail, Korganizer).
V tomto díle dokončíme představení technologie Plasma a budeme se věnovat schopnostem kompozitních vylepšení správce oken KWin. Aneb "Welcome to Wobblyland".
Koncem července vyšlo KDE 4.1 a my chceme zjistit, co se změnilo od předchozího vydání (4.0). Tento článek přináší dlouhodobé uživatelské zkušenosti dvou různých lidí (a ze dvou různých distribucí). Obsahuje tedy dvakrát více subjektivních dojmů než obvykle a dvakrát větší možnost flamewaru v diskusi než u běžných článků! První díl nabízí stručný úvod, instalaci a Plasmu.
Recenze low-endové počítačové sestavy Barbone Fenix od firmy TS Bohemia. Pojďme prozkoumat jak samotné PC, tak i předinstalovaný Ubuntu Linux. Dozvíte se i něco o celkovém přístupu TS Bohemia k Linuxu.
V predchádzajúcej časti sme si predstavili projekt eGroupWare a jeho základné aplikácie. Teraz sa pozrieme na niektoré ďalšie aplikácie z tohto rozsiahleho balíku.
Slobodný softvér preniká do ďalšej oblasti, ktorá bola doposiaľ komerčnou doménou. Predstavíme si zrejme najslobodnejšie komplexné riešenie pre grupvér.
Před pár měsíci se firma, kde pracuji, rozdělila na dvě nové, nezávislé společnosti. Připadl mi úkol osamostatnit naše interní systémy a vytvořit novou infrastrukturu pro budoucí rozvoj. Čekal mě tedy úkol vybrat vhodnou linuxovou náhradu za Active Directory, MS Exchange, file server, network monitoring a pár dalších služeb.
První stručné postřehy z používání nové verze openSUSE 11. Co se změnilo, co zůstalo stejné, co se zlepšilo, co ne. Které verze hlavních softwarových balíků v distribuci najdete. Jak funguje KDE4 (4.0.4) a Firefox 3 (beta 5). Změny v YaSTu a Zypperu.
Lukáš Jelínek již dlouho píše články pro AbcLinuxu.cz i LinuxEXPRES, vede si blog na Abíčku a na stránkách Respekt a spravuje stránku s generovanou dokumentací k jaderným rozhraním kernel-api.org. Teď napsal velmi zajímavou knihu, již ocení jak zkušení hackeři, tak začátečníci, kteří si chtějí přečíst o tom, jak jádro funguje a jak pro něj programovat.
FatRat je správce stahování a uploadování pro Linux/Unix napsaný v C++ s grafickým rozhraním v Qt 4. Není to ovšem jen tuctový stahovač; má několik velmi zajímavých vlastností.
Recenze linuxové distribuce Ubuntu 8.04 LTS označené jako Hardy Heron (neohrožená volavka), která vyšla 24. dubna 2008. O tom, které aplikace jsou nově k mání ve výchozí instalaci, o technických novinkách a o mnohém jiném.
GNOME je deset let. Tato recenze shrnuje a hodnotí novinky, které se dostaly do jeho nejnovější stabilní verze, tedy GNOME 2.20.
Letmý pohled na pátou verzi nejúspěšnější enterprise distribuce. Popis instalace, softwarového vybavení a rozdílů mezi verzemi Server a Client.
24. listopadu 2007 nastala změna, ve kterou leckdo už ani nedoufal (a třeba už dlouho před tímto dnem změnil peněžní ústav) - Komerční banka upravila své internetové bankovnictví MojeBanka tak, že by mělo fungovat (téměř) nezávisle na operačním systému a prohlížeči. Podívejme se, jak to s tímto bankovnictvím vypadá v Linuxu.
KDE 4.0.0 představuje první ostrou verzi, o níž vývojáři usoudili, že je vhodná pro široké testování. Pojďme se tedy podívat na to, jak vypadá a co (ne)umí.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: