Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Recenze softwaru či hardwaru.
Když před pěti měsíci vyšel revoluční Amarok 2.0, trpěl podobnými problémy jako KDE 4.0, tedy chybějícími funkcemi a občasnou nestabilitou. Nyní je tady nová verze. Podařilo se jí dohnat (a předehnat) funkce verze 1.4, v níž patřil Amarok mezi „nejnabušenější“ přehrávače vůbec?
Mozilla Prism (dříve Webrunner) je projekt, jehož cílem je umožnit používání webových aplikací s většinou výhod aplikací desktopových a začlenění webových aplikací do uživatelského prostředí desktopu.
WebKit je knihovna určená k vykreslování webových stránek. Používá se v celé řadě nejen webových prohlížečů, ale například i e-mailových klientů, a to především na platformě Mac OS X. V poslední době se objevují prohlížeče, které využívají WebKit, jako houby po dešti.
Není tomu ani rok, kdy Google představil svůj dlouho očekávaný webový prohlížeč Chrome. Práce na linuxovém portu pokračují a už se dá i rozumně vyzkoušet. Chrome přinesl do nabídky prohlížečů nejednu novinku…
Dne 13. 5. 2009 vyšla první betaverze prostředí KDE 4.3. Následující text (a obrázky) přináší rychlý přehled nových možností, vlastností a také chyb.
Pokud budete pro své KDE hledat dvoupanelového správce souborů, určitě neminete aplikaci jménem Krusader. A po jejím vyzkoušení už nejspíš také nebudete hledat dál.
Obrázková recenze nejnovějšího Mandriva Linuxu 2009.1 Spring. Co se změnilo, co zůstalo stejné, jak vypadá instalace a tři hlavní desktopová prostředí.
V sedmém a posledním díle seriálu o Mandrivě 2009 se společně podíváme na vybrané aplikace týkající se zvuku.
18. března bylo oznámeno vydání GNOME 2.26. Co nabízí nového? Tento článek shrnuje nejdůležitější novinky.
V šestém díle seriálu o Mandrivě 2009 se společně podíváme na vybrané aplikace týkající se videa a multimédií.
Světu vládnou různé úkolníčky a ToDo listy. Platí to nejen pro vývojáře a osoby školou povinné. Filosofie jako Getting Things Done nebo Zen To Done zažívají v poslední době velký úspěch i mezi veřejností. Pojďme se podívat na jeden jednoduchý úkolníček se spoustou vlastností.
Další díl ze série článků, které představují OpenSolaris, popisuje základní postupy konfigurace sítí, vysvětluje systém spouštění systémových služeb a poskytuje úvod do práce s balíčky a balíčkovacím systémem IPS.
Jedním z největších trháků OpenSolarisu (a vlastností nejvíc propíranou) je souborový systém ZFS a právě o něm bude třetí díl seriálu. Ale nebojte se, zabrousíme i kousek stranou k NFS a CIFS.
Pátý díl seriálu je posledním z trojice věnovaných desktopovým prostředím. Dnes si ukážeme, jak v Mandrivě 2009 autoři vyřešili prostředí Xfce, a v krátkosti dojde i na další správce oken: IceWM, LXDE, OpenBox a WindowMaker.
Čtvrtý díl seriálu o poslední české Mandrivě věnujeme čtvrté verzi desktopového prostředí KDE, tedy přesněji verzi KDE 4.1.3, která je aktuálně v základních Mandriva repozitářích k dispozici.
T-Mobile G1 je první telefon vybavený operačním systémem Android z dílny firmy Google. Android je open source a postavený na Linuxu. Hardware telefonu má na starosti společnost HTC, která je proslavená svou nabídkou mobilních telefonů/PDA s konkurenčním systémem Windows Mobile. G1 se dostal na americký trh 22. října 2008 a od 30. ledna si jej mohou oficiálně koupit i čeští uživatelé.
V dnešním dílu o české Mandrivě 2009 se opět telegraficky a se spoustou screenshotů podíváme na prostředí GNOME. Seznámení se systémem vychází ze základní instalace s volbou „GNOME“ bez dalšího výběru balíčků. Zajímá nás, co se v základu do systému dostane.
V lednu 2009 se objevilo aktualizované vydání české knihy o Ubuntu Linuxu z dílny Ivan Bíbr a kolektiv. Součástí edice jsou také dvě DVD s přizpůsobenou verzí tohoto systému. Přečtěte si, jaká je úroveň zpracování a pro koho je kniha určena.
V první části seriálu o Mandrivě 2009 CZ jsme se podívali na uživatelskou příručku, dnes nás čeká proces instalace, základního nastavení systému a milion screenshotů.
NOVÝ ČLÁNEK: Lidé, kteří uvažují o tom, zda si nové Ubuntu nainstalovat, vždy zvažují všechna pro a proti. Ať už jsou to ti, kteří běží na starších verzích, nebo ti, kteří by rádi na Ubuntu přešli z jiných systémů. Jarní verze Ubuntu totiž byla ta s delší podporou a uživatelé si ji pochvalují jako spolehlivou. Co navíc tedy nabízí nová verze? V tomto článku bych se chtěl podělit o praktické zkušenosti s třítýdenním používáním Ubuntu a poreferovat o novinkách, které potěší nejednoho uživatele.
Jak probíhá instalace, jak se vyznat v základních adresářích, čím se adresářová struktura liší od Linuxu, co jsou to contracty, kde najít běžné nástroje pro práci s procesy, a proč se mít na pozoru před killall.
Mandriva 2009 vyšla před čtvrt rokem. Kromě obvyklých edicí (One, Free a PowerPack) si u nás můžeme koupit Mandriva 2009 CZ, která navíc přináší Extra DVD a výbornou více než 400stránkovou uživatelskou příručku. Dneškem počínaje spouštíme krátký seriál věnovaný tomuto domácímu počinu, který všem dává šanci přejít takřka bezbolestně na Linux.
V říjnu vyšla už třetí major verze nejpoužívanějšího svobodného kancelářského balíku OpenOffice.org a v listopadu následoval i jeho komerční bratříček, devítka StarOffice. Pod ním je podepsaná firma Sun Microsystems, známější spíš programovacím jazykem Java, operačním systémem Solaris, který má rovněž open-source verzi – OpenSolaris, IDE Netbeans nebo v poslední době akvizicí MySQL.
Slova jako OpenSolaris, ZFS nebo DTrace už kolem vás určitě proletěla. Je to jen hype, promyšlený marketingový tah využívající bloggery, nebo stojí za námahu se tím zabývat? To se s trochou štěstí dozvíte dále.
Kdykoli vezmete do ruky desetipalcové Eeečko, neubráníte se této myšlence: je to spíš notebook, nebo netbook? 1000H je po vybalení větší, než jak jste si ho možná představovali – pořád menší než „plnohodnotný“ dvanáctipalcový notebook, ale rozhodně dost velký na zařízení, které byste měli všude tahat s sebou.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: