NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Recenze softwaru či hardwaru.
Nová verze tohoto francouzského počinu nesoucí kódové označení „Adelie“ je s námi již více než dva týdny, a tak nastává čas se podívat, co přináší: Jak si vybrat „tu správnou“ Mandrivu? Máme staženo. Co dál? První dojmy, druhé dojmy. Gnome 2.28.1, KDE 4.3.2 a Moblin. Software a nástroje pro správu systému.
Wine umožňuje provozování mnoha aplikací pro Windows v prostředí Linuxu (a BSD), ale konfigurace Wine a instalace windowsovských programů nebývá jednoduchá. Naštěstí existuje několik pomocných nástrojů, které celou proceduru usnadňují. Připraví konfiguraci Wine, stáhnou potřebné knihovny a uživateli dají funkční aplikaci. (Winetricks. CrossOver. Cedega. Wine-Doors. PlayOnLinux. Bordeaux.)
Podzim je plný nových verzí linuxových distribucí. Nedávno jsme tu měli Ubuntu 9.10 a také Mandrivu 2010, za pár dní přijde Fedora 12. Dnes je pravý čas na OpenSUSE 11.2. (Instalace. Prostředí KDE 4.3. Compiz. Další programy. Instalace a aktualizace. GNOME. Další prostředí. Dojmy z používání.)
Dnes si dokončíme to, co jsme minule nestihli. Podíváme se, jak si vede duo Intel Atom a Nvidia ION z hlediska spotřeby, hlučnosti a jaké jsou možnosti přetaktování počítače ASRock ION 330, a to jak CPU, tak GPU. Kromě toho pár slov o výkonu systému při hraní různých her.
Amarok byl jedním z programů, které se dlouho vzpamatovávaly z přechodu na Qt/KDE 4. Mnoha lidem chyběl ten schopný a vyladěný přehrávač hudby, na který byli zvyklí ve verzi 1.4. Přečtěte si, jak se Amarok vrátil. (Uživatelské prostředí. Kolekce. Internetové služby. Playlist. Záložky. Bude ekvalizér?)
Tak jako každý půlrok, opět je tady nová verze populární distribuce Ubuntu. Tentokrát má číslo 9.10 a kódové označení Karmic Koala. Příští verze, která vyjde v dubnu 2010, bude LTS (long term support, podpora tři roky na desktopu a pět let na serveru), a tudíž by se v ní nemělo již provádět příliš mnoho změn. Co tedy nabízí Karmic Koala revolučního? Nebo evolučního?
Canonical se chystá dát světu novou verzi (9.10, Karmic Koala) linuxové distribuce Ubuntu, takže je nejvyšší čas se společně podívat na to, jaké přináší novinky, jak vypadá, jak se obsluhuje, a tak dále. (Instalace. Nastavení. Instalace aplikací. Multimediální programy. Dojmy z používání.)
Chromium se stává plně použitelným webovým prohlížečem s podporou rozšíření a pluginů a obsahuje mnoho originálních i aktuálních nápadů. Pojďme se tedy podívat, co nám nabízí.
Druhého října vyšla nová verze ne zcela neznámé na Gentoo postavené distribuce – Sabayon Linux 5.0. Pokud Gentoo odmítáte kvůli složité instalaci, nechcete, aby váš počítač měl jen dva módy (tedy kompiluji a vypnuto) nebo si prostě chcete rozšířit obzory, přijměte mé pozvání na ochutnávku tohoto italského zákusku.
V dnešní recenzi se podíváme na sice ne zcela horkou novinku, ale přesto nesmírně zajímavý produkt. ASRock ION 330 je malá krabička obsahující kompletně celý úsporný počítač, jehož jádrem je dvou(čtyř)jádrový procesor Atom doprovázený čipsetem ION od Nvidie, který nese integrovanou GeForce 9400. Jak si povede na běžném linuxovém desktopu, jaké jsou jeho schopnosti hardwarové akcelerace videa, nejen na to si dnes odpovíme.
Adobe AIR je multiplatformní běhové prostředí, které vám umožní na desktopu instalovat a spouštět aplikace naprogramované pomocí technologií spíše spojovaných s webem: Flash, Flex, AJAX a HTML.
Program Tellico (dříve Bookcase) slouží k udržování přehledu o libovolných sbírkách. Ve výchozí instalaci obsahuje šablony pro 12 různých předmětů sběratelské vášně (od knih a komiksů přes mince, vína a známky až po deskové hry), ale umožňuje snadnou definici vlastní nové kategorie. V září vyšla verze 2.0, která je první určena pro KDE 4.
Na začátku září vyšla desátá verze webového prohlížeče Opera. V článku najdete popis nových i starých funkcí (Presto, Opera Link, Opera Turbo, Opera Unite) a pár tipů na závěr.
Existuje mnoho mobilních operačních systémů. Jen několik z nich je však tak otevřených jako Palm webOS. Nejenže je uživateli díky návrhu systému na bázi HTML + CSS + JavaScript zpřístupněna většina zdrojových kódů aplikací, ale ani sám dodavatel platformy proti úpravám svého kódu nic nemá a s hackery ochotně komunikuje. A to i přesto, že systém není jako otevřený nikde oficiálně prezentován.
HTC Hero je dalším telefonem s Google Android od tohoto výrobce. Podíváme se na zoubek nejen tomuto hardwaru, ale také na to, kam se posunul Android od únorové recenze T-Mobile G1.
Telekomunikační operátor Vodafone uvedl na trh vlastní telefon s operačním systémem Android. Co tento chytrý telefon dokáže, si můžete přečíst v recenzi. Telefon vystupuje v České republice pod názvem HTC Magic. Budu vám popisovat uživatelské zkušenosti po 3 týdnech používání.
Před několika málo dny vydala Mandriva SA betaverzi chystané distribuce Mandriva Linux 2010. Finální vydání nás sice poctí svou přítomností až začátkem listopadu, ale i tak je vhodný čas se podívat (se spoustou screenshotů), jaké novinky nás čekají.
Simplix, Simplix… Dell, HP, IBM, Simplix? Copak je zač ten Simplix? Společnost Simplix není žádným velkým producentem hardwaru, je to vítěz soutěže o Nejlepší podnikatelský záměr roku 2008 s tématem „Přechod na Ubuntu ze systému Windows“. Specializuje se na GNU/Linux – provádí instalace GNU/Linuxu se zaškolením a nyní nabízí i sestavy s předinstalovaným GNU/Linuxem, na něž se chce specializovat. Jednou z těchto sestav je ecoSimplix, který se mi dostal na několik dnů do spárů…
V průběhu prázdnin vyšlo druhé aktualizované vydání sbírky tipů a triků pro programátory v jazyce Java. K aktualizaci přistoupilo nakladatelství z přirozených důvodů – zejména kvůli obohacení tipů o práci s novou verzí JDK6, který umožňuje především komfortnější vývoj uživatelských rozhraní, multimédií a aplikací pro mobilní zařízení.
Většina recenzí Pre hodnotí nejlépe z celého telefonu právě operační systém. Ani já nemohu jinak. webOS je prostě skvělý! Troufám si tvrdit, že v dnešní době neexistuje mobilní operační systém, který by multitasking zvládal s takovou lehkostí jako webOS.
Po dlouhé době, kdy se už pomalu zdálo, že trh mobilních zařízení přijde o jednu z legendárních firem, přišla společnost Palm s chytrým telefonem na novém linuxovém operačním systému. Podařilo se Palmu vrátit zpět na výsluní?
Přehrávání hudby, videa a rádia. Kvalita fotografií a videozáznamů. Propojení s počítačem, přístup k datům z Linuxu, použití telefonu jako bezdrátového modemu.
Z bohaté nabídky mobilních telefonů finského výrobce (včetně tzv. smartphonů) je model Nokia N97 jeden z těch nejlepších. Vlajková loď, jak říká klišé. Má vše, co byste mohli u telefonu této třídy čekat: veliký dotykový displej, hardwarovou QWERTY klávesnici, široké možnosti konektivity, GPS, pohybový senzor, kameru a spoustu úložného prostoru. Jaké je to s ním v praxi? Čtěte naši rozsáhlou recenzi.
Už v roce 2001 vydal Linus Torvalds, původní tvůrce jádra Linux, autobiografickou knihu, ve které mapuje svůj přesun z dětského pokoje v Helsinkách do centra počítačového dění v kalifornském Silicon Valley. Ačkoliv při tom málokdy odhlédl od obrazovky počítače, neváhá se v knize podělit o svůj pohled na svět, byznys, open source a nevyhnutelně i smysl života. Podtitul knihy je „Příběh revolucionáře proti své vůli“ (The Story of an Accidental Revolutionary).
Součástí projektu KDE je i balíček výukových aplikací. Hned několik z nich může docela pomoci při učení cizích jazyků (a nejen jich).
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: