NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Recenze softwaru či hardwaru.
V druhé části recenze ThinkPadu Edge se podíváme na kontroverzní rozhodnutí použít v počítači řady ThinkPad procesor AMD: Jaké přineslo výhody a nevýhody a v čem se liší od verze s procesorem Intel. Kromě toho přijde na řadu displej, grafická karta, multimediální možnosti a konektivita. Nakonec výdrž na baterie a shrnutí, včetně poznámky o podpoře Linuxu.
Lenovo nedávno na český trh uvedlo novou řadu notebooků, které mají představovat přechod mezi spotřební řadou IdeaPad a pracovní řadou ThinkPad. Edge 13 je první zástupce této řady. Zároveň je to spolu s ultrapřenosným ThinkPadem X100e první notebook od Lenova s procesorem AMD.
Na internetu je k dispozici mnoho plasmoidů, malých appletů na plochu, které přineslo KDE4. Největší repozitář plasmoidů je portál kde-look.org. Tento článek přináší přehled a krátký popis několika nejzajímavějších a mezi návštěvníky portálu oblíbených appletů.
Pozorný čitateľ AbcLinuxu.cz už iste zaznamenal, že osud systému Maemo 5 je už spečatený a Nokia s ním zrejme v ďalších prístrojoch už nepočíta. Miesto neho sa už pracuje na systéme MeeGo. Napriek týmto skutočnostiam sa v dnešnom diele seriálu o N900 pozrieme na to, ako vyzerá systém Maemo 5 vo vnútri.
Agros2D je univerzální multiplatformní aplikace určená pro řešení fyzikálních polí. Je napsaná v jazyce C++ a pro řešení parciálních diferenciálních rovnic využívá knihovnu Hermes2D založenou na hp-FEM (adaptivní metoda konečných prvků vyššího řádů přesnosti). Aplikace je vyvíjena na Katedře teoretické elektrotechniky FEL ZČU v Plzni a je distribuována pod GPL licencí.
Clementine je port Amaroku 1.4 na knihovnu Qt4, jelikož Amarok 2 spoustě lidí nevyhovuje. S verzí 0.2 se z Clementine stává už docela dobře použitelný přehrávač a správce kolekce hudby, ačkoliv celá řada funkcí zatím chybí.
V rámci desktopového prostředí KDE4 můžete používat několik různých variant hlavního menu. Od základního, které neposkytuje nic víc než prosté menu po komplexní „spouštěče“ nového stylu, které vám zprostředkují přístup k souborovému systému, konfiguračním volbám apod. pojďme si je představit.
Nové vydání Amaroku, hlavního hudebního přehrávače pro KDE, se nese ve znamení změn spíše kosmetických – cílem je snazší použitelnost, ačkoliv některé úpravy jsou poněkud kontroverzní.
Čtečka elektronických knih Kindle od společnosti Amazon byla první produkt s tzv. elektronickým inkoustem, který se uchytil na širším trhu běžných uživatelů. V současnosti se dodává již druhá generace Kindle. Od podzimu 2009 navíc Amazon nabízí mezinárodní verzi Kindle, která je dobře použitelná i v ČR. Jak toto zařízení, které jako operační systém samo používá Linux, funguje a jak spolupracuje s Linuxem? A co je to ten elektronický inkoust?
Dingoo A320 je další čínský levný kapesní multimediální přehrávač… nacpaný k prasknutí emulátory klasických herních konzolí. Právě díky tomu si vysloužil u celosvětové komunity značnou popularitu. Navíc na něm funguje linuxová distribuce Dingux, díky níž je jeho používání příjemnější… a je to i zajímavá hračka pro geeky.
Sdružení CZ.NIC, správce české domény, vydalo český překlad knihy o populárním verzovacím systému git: Pro Git. Je kniha opravdu tak skvělá, jak se tvrdí? A stojí český překlad za to?
Nový prístroj s operačným systémom Android – Samsung i5700 Spica. Jedná sa o nástupníka predchádzajúceho modelu – i7500 Galaxy, na ktorý sa veľmi podobá rozmermi aj výbavou. V nasledujúcich odstavcoch sa pozrieme na základné vlastnosti tohoto prístroja.
Rok se s rokem sešel, a tak se před několika týdny objevil již tradiční produkt z českého linuxového světa, kniha doprovázená bohatým obsahem na DVD: Mandriva Linux 2010 CZ. Nakolik v něm autorský tým v čele s Ivanem Bíbrem zúročil další rok zkušeností s Mandrivou a jak se mu podařilo podchytit všechny změny, na to se nyní společně podíváme.
Laboratoř kvantové optiky (Společná laboratoř optiky Univerzity Palackého a Fyzikálního Ústavu AV ČR) nasazuje Linux a open source software ve všech fázích své práce od výzkumu až po publikaci. Článek přibližuje výhody open source, ukazuje konkrétní příklady využití a vyjmenovává jednotlivé součásti aplikačního vybavení laboratoře.
Opět po roce se setkáváme s aktualizovaným vydáním knihy o Ubuntu pro linuxové začátečníky. Načasování bylo opravdu výborné, autorský kolektiv v čele s Ivanem Bíbrem ji stihl vydat na začátku listopadu 2009, jen asi dvacet dní po vydání finální verze Ubuntu 9.10. Stejně jako před rokem je kniha kompletním průvodcem pro instalaci, používání a administraci dlouhodobě nejpopulárnější desktopové distribuce. Recenzi předchozího vydání jste si v únoru 2009 mohli přečíst zde na Ábíčku, co se od té doby změnilo?
Akonadi je poslední z velkých pilířů KDE 4, který jsme si ještě nepředstavili, takže to v tomto díle napravíme. Rovněž si představíme různé zajímavé novinky z KDE 4.4, čímž dostaneme nejvíce obrázkový díl z této minisérie.
Tento díl představí jeden ze základních pilířů KDE 4 – Nepomuk. Jedná se o inovativní otevřený standard pro sémantický desktop. Co umí nebo má umět? Automaticky a/nebo interaktivně shromažďovat metadata pro indexaci a vyhledávání. A co to k čertu znamená? Čtěte dál…
Prvé dve časti miniseriálu o Nokii N900 boli orientované skôr na vlastnosti prístroja pre bežného používateľa. Mnohých čitateľov AbcLinuxu ale asi bude zaujímať, ako vyzerá N900 zvnútra – čo sa týka hardvéru aj softvéru. Tento článok je určený presne pre nich – pozrieme sa na elektroniku vo vnútri N900.
Mozilla Firefox je nejpopulárnější linuxový prohlížeč a druhý nejpoužívanější prohlížeč vůbec. Stále probíhá jeho vývoj a co nevidět vyjde nová verze 3.6. Pojďte se podívat, zda přináší nějaké zajímavé změny.
Pojem KDE 4 souhrně označuje sadu myšlenek a nových technologií, které zde byly hojně prezentovány. Verze 4.4 je už páté zastavení na cestě od prvního vydání KDE 4.0 k ideálu jménem KDE 4. Tento díl bude ohlédnutím za vývojem v uplynulých letech a měsících, přičemž porovnáme sliby a současný stav.
Napriek tomu, že vo svete mobilných telefónov je Maemo novým operačným systémom, jeho prvá verzia bola vydaná v roku 2005 spolu s tabletom Nokia 770. Žiadna z predchádzajúcich verzií však priamo nepodporovala mobilné hovory. V tomto pokračovaní seriálu o N900 teda zistíme, nie len ako je na tom N900 ako multimediálny minipočítač – ale aj to, kam sa v ňom dostala podpora bežných telefónnych funkcií.
Po dlouhé době a několika odkladech vyšla třetí verze populárního pošťáka: Mozilla Thunderbird 3. Přináší nové grafické rozhraní, vyhledávání a vylepšenou práci se složkami.
Po niekoľkotýždňovom odklade sa do predaja dostáva linuxová Nokia N900 – do veľkej miery nasledovník modelovej rady predchádzajúcich „Maemo tabletov“ Nokia 770, N800 a N810. Na rozdiel od nich však ide o masovejšie zameraný produkt, čoho dôkazom je aj to, že ako prvý z tejto rady sa oficiálne predáva aj na trhoch Českej a Slovenskej republiky.
Arora je jedním z mnoha lehkotonážních prohlížečů používajících jádro WebKit. Z šedého průměru ale vybočuje tím, že stojí nad knihovnou Qt4 a především již ve výchozí instalaci umožňuje blokování reklamních bannerů. Ke všemu už je docela stabilní…
Mezi podzimní várkou distribucí Linuxu naleznou novou verzi i příznivci odnože Red Hatu – Fedory, která již dospěla do 12. verze s kódovým označením Constantine.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: