NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Recenze softwaru či hardwaru.
V článku si představíme dva programy na sledování denního příjmu kalorií a základních živin potravin: iDiet a Perfect Diet Tracker.
Webový prohlížeč Google Chrome oslavil šestou verzí své druhé narozeniny. Po těch dvou letech se trošku lépe integruje do systému, podporuje rozšíření a je až třikrát rychlejší – to je vše… Novinky, vysokému číslu aktuální verze navzdory, nikterak zásadní.
V článku si představíme celkem 17 programátorských neproporcionálních písem pro využití ve vývojových prostředích či v emulátorech terminálu. U každého písma je také tabulka s problematickými znaky, ze které se dozvíte, jak si které písmo se snadno zaměnitelnými symboly poradí.
Každý uživatel pravděpodobně při své práci používá některý z textových editorů. V článku si představíme výběr celkem sedmi grafických nástrojů pro úpravu textu a zaměříme se na jejich vlastnosti a funkce, které uživateli nabízejí.
Každý uživatel pravděpodobně používá pro práci se soubory a adresáři některý ze správců souborů, jichž je pro linuxové systémy dostupné velké množství. Ty lze rozčlenit do dvou hlavních skupin – dvoupanelové filemanagery, jednopanelové a správce souborů, které jsou součástí některého z desktopových prostředí. V tomto článku se podíváme na to, jak se od sebe tyto aplikace vzájemně liší a jaké pokročilé nástroje pro práci se soubory a adresáři nabízejí.
KDE SC 4.5 dnes vyšlo, tak se podívejme, co pro nás vývojáři připravili za novinky.
Různých poskytovatelů hostingu souborů existuje na celosvětové síti velká spousta. V tomto článku si představíme několik linuxových aplikací, které usnadňují stahování z těchto hostingů, a ukážeme si některé z dalších funkcí, které nabízejí.
Uplynuly dva roky od doby, kdy nejen linuxový svět nedočkavě vyhlížel nastupující platformu KDE 4. A Gnome se stalo mezitím útočištěm spousty nespokojených uživatelů, kterým změny v KDE 4 nesedly. Situace se ale pomalu mění a v září tohoto roku má vyjít nové Gnome 3.0, přinášející spoustu změn a nových technologií. Bude to obdobně revoluční vývoj jako přechod z KDE 3.5 na KDE 4.0, nebo půjde Gnome stále spíše evoluční cestou? Zkusíme se na to blíže podívat v článku.
Kdysi dávno někdo vytvořil myšlenkovou mapu. Vizuálně ztvárněné myšlenky propojené podle kontextu. Kdysi byly takové obrázky uměleckým dílem. A pak je začali využívat lidé. S příchodem počítačů přišel i software na jejich tvorbu. Jedním z nich je nyní i XMind.
Krátce po Mandriva Linuxu 2010.1 Spring přichází se svým „letním vydáním“ i openSUSE. Bez delšího zdržování se pojďme společně podívát, jak verze 11.3 vypadá.
Každý asi používá netbook nebo tablet k něčemu jinému, přesto je několik (druhů) aplikací, které se mohou hodit snad každému. Patří mezi ně prohlížeč obrázků, slovník, čtečka knížek, poznámkový bloček… a trošku jiný poznámkový bloček.
Období nervózního okusování nehtů nad osudem francouzské společnosti Mandriva SA skončilo, firma sehnala strategické investory, a tak je její přežití (minimálně na jistou dobu) zaručeno. Díky tomu máme k dispozici jarní verzi Mandriva Linux 2010.1 (Spring). Sice se zpozdila o měsíc oproti plánům, ale je zde a je stále stejně dobrá, takže se pojďme společně podívat, jak systém vypadá.
KMyMoney je propracovaný program pro osobní účetnictví. Podporuje jednoduché i podvojné účetnictví a nabízí spoustu vlastností, které vám vedení osobního účetnictví usnadní. Náš seriál vám vysvětlí základy podvojného účetnictví, představí možnosti KMyMoney a provede vás kroky potřebnými k založení a vedení vlastního osobního účetnictví.
Firefox, Chromium, Operu nebo Konqueror zná asi každý. Ale v poslední době dospěla celá řada dalších, „lehkotonážních“ webových prohlížečů do použitelné podoby. Mezi nejvýraznější z nich patří Arora, Epiphany, Kazehakase, Midori a Rekonq.
Jaký je současný stav sémantického desktopu v operačním systému GNU/Linux? Projekt NEPOMUK probíhal za finanční účasti Evropské Unie. Hlavním cílem bylo poskytnout infrastrukturu rozšiřující osobní desktop do prostředí podporujícího jak správu osobních informací, tak i sdílení a výměnu těchto informací v rámci sociálních a organizačních vztahů, tedy definuje sociální sémantický desktop.
Možná (téměř zcela jistě) jste někdy řešili hlučnost svého chladiče. Jedni to řeší přechodem na vodní chlazení, jiní novějším procesorem s nižším TDP, další zase tlumením počítačové skříně. Již nějakou dobu jsou ale na trhu k dispozici mnohé alternativy v podobě velkých chladičů s řadou heatpipe a mohutným žebrováním, které umožňují velmi tiše chladit i ty nejnenasytnější procesory. Králem mezi nimi nepochybně je téměř 1,3 kg vážící obr s deseti heatpipe: Scythe Orochi.
HP Mini 5101 je klasický netbook první generace: Malý, nevzhledný a velmi šikovný. Základní sestava je cenově velmi příznivá. Dodává se se systémem SUSE Linux Enterprise Desktop 11, i když na něm fungují i jiné linuxové systémy. V článku je popsán také netbooková varianta Ubuntu.
N900 je spolu s Maemo 5 na trhu už skoro pol roka, Maemo ako také oveľa dlhšie. Práca so systémom od výrobcu je síce fajn – väčšina ľudí si ale N900ku zrejme kúpi skôr kvôli rozšíriteľnosti ďalšími aplikáciami. V dnešnom pokračovaní seriálu o N900 sa teda pozrieme na to, čo zaujímavé je možné do tohoto „mobilného počítača“ doinštalovať – a aké sú možnosti si tieto zaujímavosti vytvoriť vlastnoručne.
Fedora 13 Goddard. Pojďte se podívat, jak vypadá nová verze oblíbené distribuce. Spousta screenshotů a postřehů z instalace, prvního spuštění, základní konfigurace a obecného používání. Fedora 13 se povedla.
Lukáš Jelínek, známý tuzemský autor linuxových publikací, napsal knihu s názvem Vytváříme vlastní distribuci Linuxu. Pokud vás zajímá, zda je možné proces tvorby distribuce vměstnat do tří set stran, anebo vás zaujalo téma, pokračujte ve čtení.
Den před uvedením finální verze, jsme se podívali na to, jak vypadá Ubuntu 10.04. Spolu s ní ale byla jako vždy uvedena celá baterie dalších variací na Ubuntu, takže se společně podívejme ještě na druhou: Kubuntu. Jak se systém liší a jak vypadá KDE 4 v této konkrétní instalaci?
Máte rádi Vim? Nebo jen hledáte jednodušší a rychlejší způsob ovládání webového prohlížeče? Pak je tu Vimperator. Rozšíření pro Firefox, kterým jej plně ovládnete.
Google se rozhodl vydat betu připravované verze 5,0 svého webového prohlížeče Chrome. Kromě toho, že se program chlubí několika novými vlastnostmi (začátky podpory HTML5, integrovaný plugin Flash), má být také výrazně rychlejší javascriptový engine V8.
Ubuntu 10.04 s kódovým názvem Lucid Lynx (bystrý rys) je v pořadí již 12. verze této populární distribuce a zároveň třetí vydání s prodlouženou podporou (LTS – Long Term Support). To znamená, že bezpečnostní opravy na všechny balíčky budou vycházet po dobu minimálně tří let, vybrané balíčky důležité pro chod serveru budou podporovány dokonce pět let, tedy do jara 2015 (!).
Zítra Canonical pouští do světa finální verzi Ubuntu 10.04, která se opět po dvou letech vyznačuje přídomkem „LTS“ neboli „Long Term Support“. Tuto verzi bude Canonical podporovat na desktopech do dubna 2013, na serverech dokonce do dubna 2015, pročež je pochopitelně vhodná pro různá nasazení, kde se nedělají reinstalace každý druhý měsíc.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: