Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Recenze softwaru či hardwaru.
Canonical, tvůrce Ubuntu, se již loni, při vydání Ubuntu 10.04, odhodlal k úpravám uživatelského prostředí GNOME. Po letech přišel s vlastními motivy vzhledu, vlastním fontem, a o čem se nejvíce diskutovalo, přemístil tlačítka pro práci s okny vlevo. Všechny tyto úpravy ale ve srovnání s tím, co Canonical nachystal pro Ubuntu 11.04, vyznívají jako naprosté maličkosti. Nové Ubuntu totiž neobsahuje jenom upravené prostředí, ale zcela nové, nesoucí jméno Unity.
Kniha Ponořme se do Pythonu 3 (Dive into Python 3) je reedicí známé Dive into Python Marka Pilgrima, tentokrát přizpůsobená reáliím nové verze tohoto jazyka. Odpověď na klasickou otázku – koupit, či nekoupit – se potom skrývá v následujícím textu.
Dostal jsem tu příležitost ozkoušet si nový telefon s Androidem v podání Google, i když tedy výrobcem telefonu je vlastně Samsung.
Přibližně před týdnem byla vypuštěna verze 11.4 distribuce openSUSE, která přichází s rozličným souborem novinek. Máme pro vás „screenshotový průlet“ skrze openSUSE 11.4, který vám ukáže, jak distribuce vypadá s různými desktopovými prostředími a přidává pár drobných poznámek z praxe.
Pokud chcete vyvíjet aplikace v C++ pro Qt (KDE) a používat IDE, pravděpodobně budete stát před volbou jaké IDE zvolit. Vybral jsem dvě nejznámější, která vám představím.
Google Chrome OS je operační systém od Google, na kterém je jedinou aplikací webový prohlížeč. Aby Google otestoval svůj systém ve skutečném prostředí, připravil v rámci pilotního programu notebook (netbook) Cr-48 jakožto testovací prototyp. My se hardwaru i softwaru podíváme na zoubek.
Tato recenze se zaměřuje na telefon HTC Desire HD, který je teď vlajkovou lodí chytrých zařízení značky HTC s Androidem.
Na včerejší recenzi Palm Pre 2 navazujeme recenzí systému, který se na tomto telefonu nachází: HP webOS 2.0.
Když se začaly objevovat první recenze původního Palmu Pre a webOSu, asi jen málokdo věřil, že se webOS stane jedním z nejlépe použitelných mobilních systému, jehož prvky konkurence často a ráda kopíruje. Nápady a inovacemi se to v Palmu, tedy dnes už Hewlett-Packardu, jen hemží.
Před nějakou dobou vyšel dlouho očekávaný Red Hat Enterprise Linux 6. Přináší hodně novinek, dochází v něm k nemalým změnám a určitě i nemálo překvapí. Rád bych se tedy s vámi podělil o informace získané z konference o RHEL 6.
V druhém díle naší recenze se podíváme na další funkce elektronické čtečky knih Amazon Kindle 3. Mimo jiné i na webový prohlížeč.
Kleopatřino loďstvo se vydává na průzkum. Meče řinčí u bitvy o hrad vévody z Oxnorth. Policie se stahuje před gangstery z Los Angeles. Vesmírné lodě Romulanů dobývají kosmickou stanici Bona Dea. Robin Hood se pokouší vymanit se z obklíčení šerifa z Nottinghamu. Sovětský svaz útočí na japonské ostrovy, jež brání hrstka odhodlaných, kteří ovšem podléhají a druhá světová válka končí vítězstvím Spojenců.
Amazon nedávno uvedl na trh už třetí generaci elektronické čtečky knih Kindle 3. V první díle recenze se podíváme na možnosti použití právě jako čtečka knih.
Včera se objevilo již čtrnácté vydání linuxové distribuce Fedora, tentokrát s přívlastkem „Laughlin“. Bez dlouhého úvodu se pojďme podívat, jak systém vypadá.
28. října vyšlo MeeGo 1.1 včetně edice pro netbooky. Zkusil jsem ji nainstalovat na Asus Eee PC 901 a používat. V tomto článku se s vámi podělím o své zkušenosti.
Před zhruba dvěma týdny jsme si ukázali, jaké úpravy v desktopovém prostředí učinil samotný Canonical v Ubuntu 10.10. Ale ani na prostředí KDE nezapomínáme, dnes se spolu podíváme na Kubuntu 10.10.
10. 10. 2010 vyšlo Ubuntu 10.10 s označením Maverick Meerkat neboli vzpurná surikata. Nevím, proč bylo zvoleno přídavné jméno „vzpurná“ (tuto vlastnost bych u svého operačního systému asi neocenil), nicméně podívejme se, zda je nové Ubuntu alespoň tak chytré, rychlé a společenské, jak by správná surikata měla být.
Máme tu (tedy za pár dní budeme mít) datum 10. 10. 2010 a s ním přichází očekávané podzimní vydání linuxové distribuce Ubuntu. Verze 10.10 Maverick Meerkat slibuje nové verze řady programů a vylepšení, které nemohly z „LTS důvodů“ přijít do 10.04 a pochopitelně další zlepšování vlastností.
GNOME 2.32 nepřináší příliš mnoho změn. Je to mimo jiné tím, že vývojáři usilovně pracují na verzi 3.0, která byla opět odložena (tentokrát na jaro 2011), a od které se očekávají některé „revoluční“ novinky. Je možné, že opravdu vyjde již za půl roku a verzi 2.32 tak lze považovat za pověstný klid před bouří.
Pokud nechcete šetřit na iPad, můžu Cruz Reader doporučit jako levný internetový tablet – čtečku s Androidem. Hardwarově sice nepatří k přeborníkům na trhu, ale pokud si nechcete přehrávat HD videa, splňuje v zásadě všechna očekávání.
V tomto seriálu chci přiblížit open source řešení pro business intelligence (BI) Pentaho. Na úvod si dovolím krátkou exkurzi do BI a popis jednotlivých oblastí. V dalších dílech se již zaměříme na vlastní softwarové řešení Pentaho a s ním spojené nástroje.
Vodafone 845 je jeden z nejlevnějších chytrých telefonů s linuxovým systémem Android, který lze u nás koupit. Vzhledem k nízké ceně neohromí výkonnostními parametry ani výbavou, ale v žádném případě také neurazí. Rozhodně není ošizený a nabízí i pokročilé funkce, včetně např. GPS, WiFi a 3G.
Čtvrtá verze populárního prohlížeče přináší lepší zabezpečení, vylepšenou práci s panely, jednodušší synchronizaci a mnoho dalšího.
Pomaly ale iste sa blíži vydanie prvých kúskov hardvéru s operačným systémom MeeGo – vývojári pre Maemo ale stále nelenia a tak sa dnes pozrieme na ďalší zaujímavý softvér pre túto platformu: Navigácia; zábava cestou do práce; akčné hry a stratégie; logické hry; emulátory; Easy Debian.
Google Mail se řadí mezi nejpokročilejší webové e-mailové schránky s množstvím pokročilých funkcí a jiných výhod oproti konkurenci. V článku si představíme několik aplikací pro práci se schránkou Gmailu, které využijí zejména uživatelé používající standardní webové rozhraní.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: