Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Recenze softwaru či hardwaru.
Po dlouhé odmlce se dnes opět podíváme na jednu z nových linuxových distribucí pohledem klávesy PrintScreen. Fedora 17 vyšla před pár dny a protože je to již jeden a půl roku, co jsme se na ní naposledy pořádně podívali (tehdy to byla Fedora 14), čeká na vás více než stovka screenshotů. Jaké je GNOME 3.4 a další prostředí a jejich aplikace v nové „Fidorce“?
Na novou verzi oblíbeného open source bitmapového editoru GIMP si jeho uživatelé museli počkat opravdu dlouho. Po 3,5 letech vývoje se však nakonec dočkali a změn je tentokrát poměrně hodně a rozhodně je lze označit za přínosné vzhledem k tomu, že často řeší často zmiňované neduhy aplikace. Pojďme se proto podívat na hlavní změny, které s sebou verze 2.8 přináší.
V psaní na klávesnici se lze podobně jako ve většině dalších činností cvičit a zlepšovat. Prvním krokem je samozřejmě zvládnutí techniky, tedy psaní všemi deseti se stabilním prstokladem. Pak následuje neméně důležitá činnost, totiž trénink častých digramů a trigramů, popř. rovnou celých slov. Pomoci nám v tom může různý specializovaný software — na některý se nyní podíváme.
V současné době jsme svědky boomu elektronických čteček knih, tabletů a různých mobilních multimediálních zařízení vlastně včetně telefonů. Jejich společným jmenovatelem je hlavně to, že se hodí především ke konzumaci, nikoliv však tvorbě obsahu. Výjimkou budiž například tablet Indamixx nebo v tomto článku recenzovaný "kreslící" tablet Asus Eee Note EA-800. Je smutnou skutečností, že těmto bílým vránám poněkud chybí zdravá konkurence. Bohužel právě Asus Eee Note je toho ukázkovým příkladem...
Pokud potřebujeme pracovat se soubory na vzdáleném serveru pomocí protokolu FTP či SFTP, hodí se nějaký FTP klient. Pro Linux jich existuje hodně, pokud nemáte ještě vybráno, zkuste FileZillu.
Cinnamon, fork chladně přijatého GNOME Shellu, nedávno vyšel ve své první stabilní verzi. Pro GNOME je šancí na znovunabytí ztracené popularity, která utrpěla právě příchodem GNOME Shellu a Unity. Cinnamon ale není dalším z pokusů o znovuvynalezení kola.
O virtualizaci toho již bylo napsáno poměrně mnoho, emulátor QEMU tedy snad netřeba představovat. Pro úplnost se jedná o svobodný emulátor hardwaru počítače, a to včetně architektury procesoru. Samotné QEMU nedisponuje zvlášť vysokým výkonem, což ještě ve verzi 0.10 řešil dodatečný modul kqemu. Namísto něj dostalo QEMU podporu KVM (Kernel-based Virtual Machine) a o něco později i Xenu. Ve spojení s těmito virtualizačními technologiemi QEMU zastává funkci emulátoru ostatního hardwaru.
Dnes se podíváme na produkty Crystal HD od společnosti Broadcom. Pod tímto obchodním názvem se skrývá skupina šikovných karet, které jsou schopné akcelerovat dekompresi videa různých formátů.
Svět Linuxu dostal předčasný vánoční dárek – Razor-Qt 0.4. Další grafické prostředí, další možnost volby. Naopak řady odpůrců „různorodosti a rozštěpenosti“ Linuxu dostaly další důvod, proč skřípat zuby. Útěchou jim může být, že tentokrát jsou to knihovny Qt, kdo se stal základním kamenem nového prostředí.
Po minulých základních správcích a prohlížečích obrázků se dnes zaměříme na čistokrevného správce digiKam, který je všeobecně považován za jednoho z vůbec nejlepších správců fotek pro Linux. Je tomu opravdu tak, jak se pracuje s touto aplikací a je pro každého?
Dnes se podíváme na anglický výkladový slovník Oxford Advanced Learner's Dictionary (OALD). Jde o software, který je dodáván na CD spolu s tištěnou variantou tohoto slovníku, avšak za tištěnou verzí nepokulhává.
V dnešním článku z volného seriálu věnovanému aplikacím pro správu a úpravu fotografií se budeme věnovat F-Spot, který patří do kategorie základních prohlížečů fotografií se základní funkcí pro správu fotografií ve vašem počítači. Vedle základního představení aplikace se zaměříme na jednoduchost jeho ovládání a porovnáme jej s dvojicí již recenzovaných prohlížečů.
Nejeden potenciální „linuxák“ se před svým přechodem na Linux poohlížel po distribuci co možná nejvíce připomínající Windows. Dnes není problém si poměrně slušnou napodobeninu Windows 7 nebo Windows XP vytvořit svépomocí, ať už pomocí rozličných transformačních „balíků“, upravených motivů plochy nebo Emeraldu.
V dnešním článku z volného seriálu věnovanému aplikacím pro správu a úpravu fotografií se budeme věnovat Gwenview, který je jakýmsi základním nástrojem této kategorie pro grafické rozhraní KDE. Ačkoliv je prezentován jako jednoduchý prohlížeč, nabízí celou řadu zajímavých funkcí a bezesporu patří k tomu nejlepšímu, co pod Linuxem v této kategorii nalezneme.
XKCD česky.
Lingea je dlouholetým českým vydavatelem knižních i elektronických slovníků. Na práci této firmy je velmi sympatická podpora různých platforem, rozhodně se neomezují jen na Windows. V tomto článku otestujeme konkrétně Lexicon 5 Anglický velký slovník pro Linux.
Mepis LLC je poradenská společnost veterána počítačového průmyslu Warrena Woodforda, pod jejíž záštitou započal a dodnes pokračuje vývoj linuxové distribuce Mepis. Warren, o jehož zkušenostech jasně vypovídá jeho profil na LinkedIn, založil společnost i samotný vývoj nové distribuce koncem roku 2002. Mepis, jinak zvaný také simplyMepis, je koncipován jako alternativa k Ubuntu, Mandriva Linuxu, OpenSUSE a dalším distribucím, které jsou sice user friendly, ale poměrně nabobtnalé. "Prostě funkční" – takový je Mepis podle Warrena. Distribuce, kterou lze snadno nainstalovat, snadno používat a snadno přizpůsobit k obrazu svému.
Pokud se vám líbí ovládání v Mac OS X, pak právě pro vás je určen dnešní článek. Pozornost bude totiž věnována dokovacímu panelu Avant Window Navigator pro ikony a spuštěné aplikace, který lze přizpůsobit k obrazu svému.
Je tomu již více než rok, co jsem se dozvěděl o Chakra Linuxu a následně se rozhodl si ho otestovat. KDEmod pro Arch Linux se tehdy pomalu blížil ku svému konci a jeho vývojáři se začali zaměřovat na vlastní distribuci. Už v té době bylo jasné, co by jednou měla Chakra svým uživatelům nabídnout. Na pohled efektní uživatelsky přívětivý systém založený výhradně na technologiích KDE a s Arch Linuxem pod kapotou.
Když se dnes v souvislosti s počítači řekne tablet, asi většině lidí se vybaví mobilní multimediální zařízení jako iPad nebo hordy jeho čínských klonů s Androidem, především grafiky napadne vstupní zařízení a nejsem si jist, kolik lidí si vzpomene na tablet PC, tedy notebooky s (otočným) dotykovým displejem. Ale právě počítač s grafickým tabletem nebo rovnou tablet PC se velmi dobře hodí pro črtání schémat, psaní poznámek a podobně.
Když jsem před nějakým časem psal článek o distribuci SalixOS, nepřímo jsem Salix přirovnal k Ubuntu. Pokud bych se měl řídit svým vlastním příkladem v případě Zenwalku, byl by nejlepší volbou pravděpodobně Debian. I toto přirovnání však není zcela ideální. A to hlavně proto, že výchozí instalace Debianu je ve srovnání se Zenwalkem zbytečně oplácaná softwarem.
Nový tablet od HP, bývalého Palmu, byl dlouhou dobu považován za jedno z mála zařízení, které by mohlo ohrozit veleúspěšný iPad od Apple. Má podobnou hardwarovou výbavu, podobné rozměry, stejný displej a operační systém webOS plně přizpůsobený dotekovému ovládání. Jak si však povede proti mnoha tabletům, které jsou v současné době na trhu?
Když jsem zde před více než rokem psal o Clementine, nebylo moc co popisovat: portfolio funkcí tohoto hudebního přehrávače nebylo vůbec rozsáhlé a když jsem se rozplýval nad tím, že se mi zhroutil pouze jednou denně, nesetkal jsem se s pochopením. Ani Amarok 2 tehdy nebyl v ideálním stavu, ostatně právě proto Clementine vznikl – s cílem přinést to hlavní z původního Amaroku 1.4 na současný desktop využívající toolkit Qt4. Vývoj za tu dobu pokročil jak u Amaroku 2, tak u Clementine... a právě z Clementine už je docela vyspělý, ale stále na zdroje poměrně nenáročný hudební přehrávač a správce hudební sbírky.
Když měla společnost Mandriva S.A. loni opět problémy s financemi, někteří se obávali konce Mandriva Linuxu a přemigrovali jinam, další pevně věřili, že se to zase nějak vyřeší a ostatní nad tím jen mávli rukou. Nakonec to ale vypadá, že vlk se nažere a koza zůstane celá. Mandriva S.A. své problémy vyřešila a je tu i další nová distribuce na Mandrivě založená, určená pro pravověrné uživatele Mandriva Linuxu.
Slackware jako takový si stále udržuje svou image distribuce pro opravdové geeky. Tento systém z rukou Patricka Volkerdinga je sice principiálně jednoduchý, ale k uživateli poměrně spartánský. „Vnitřní struktura“ je přehledná, konfigurační soubory velmi podrobně okomentované, ale na grafické nástroje je Slackware skoupý.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: