Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Recenze softwaru či hardwaru.
Při příležitosti vydání hry Battle for Wesnoth ve verzi 1.0 na AbcLinuxu vyšla recenze. To bylo v roce 2005. Doba pochopitelně pokročila, ale tahle fantasy strategie je tu stále s námi. Zatím poslední stabilní verze je 1.10.6 a vypadá opravdu dobře.
Komplexních kancelářských balíků je pomálu. O to více potěší každá alternativa, která dává uživateli na výběr. My jsme vyzkoušeli stále známější Kingsoft Office Suite. Ačkoliv není vydáván jako open source, je k dispozici i pro Linux.
Jak daleko pokročila distribuce Chakra Linux od starší, negativně laděné recenze z doby před dvěma lety? Má tato distribuce původně založená na Arch Linuxu šanci napodobit Linux Mint, který je populární jako “vyladěné Ubuntu”? Pojďme se podívat, jak vypadá linuxový desktop zaměřený výhradně na KDE.
A máme tady přelom dubna a května a s tím i nové Ubuntu 13.04 Raring Ringtail. Vedle drobných designových úprav a použití novějších verzí aplikací jde spíše směrem drobných, byť sympatických úprav – žádnou revoluci proto nečekejme. Z toho postřehnutelného stojí za zmínku třeba synchronizační menu, nový způsob přepínání mezi okny nebo „blbuvzdorné“ vyhledávání.
Po minulém článku, věnovaném zadávání textu na Tablet PC se podíváme na další usnadnění ovládání uživatelského rozhraní bez použití klávesnice, a sice na gesta. Tuto funkcionalitu před lety do jisté míry popularizoval především webový prohlížeč Opera, ale k masovému rozšíření nakonec nedošlo. Při ovládání perem ovšem gesta přijdou vhod.
Je tomu asi půl roku, co jsem svůj původní NAS Synology DS-108j nahradil novým hardwarem. Použil jsem mainboard JNC9C-550LF od Jetway (s 5 LAN adaptéry – zároveň pracuje jako router), 2GB RAM, SSD 64GB od OCZ, HDD z řady Red od WD a tohle všechno jsem namontoval do trofejní desktopové mATX skříňky, která stále ještě poskytuje dost prostoru pro přidání dalších disků...
Spectraball: Extended Edition je nenáročná logická hra se zářící kuličkou v hlavní roli. Jste ale dostatečně zruční na to, abyste se probojovali až k cíli?
Obvyklé využití webkamery jsou videohovory — typicky přes Skype. Nedávno se ale objevila snadno použitelná alternativa, byť také proprietární: Google Hangout. Jako další způsob použití vytane na mysli nahrávání videa, co za aplikaci zvolit na linuxovém desktopu pro tyto účely? Možností překvapivě není mnoho: v důsledku vlastně jen Cheese a GUVCViewer…
Článek je určený pro ty, co někdy potřebují modelovat logické schéma databáze (zjednodušeně „ty tabulky“) nejenom na platformě Linux a vybrali si databázi MySQL. Nemusí jít jenom o vyloženě databázové experty, protože úkol vytvořit databázi se objevuje už na středních školách v rámci projektů.
V předchozím článku jsme se zabývali v obecnější rovině ovládáním linuxového desktopu pomocí dotykového displeje, resp. grafického tabletu. Nyní se zaměříme na některé aplikace pro zadávání textu. Nejprve se podívejme na to, co je výchozí v současných desktopových prostředích KDE Plasma Desktop Workspace a GNOME 3. Pak si ukážeme některé alternativy (založené na knihovnách GNOME) a skončíme u aplikace CellWriter, která umí především rozpoznávat rukou psané písmo.
Rostoucí počet mediálních zařízení s připojením do místní sítě i do Internetu si žádá centralizované řešení sdílení multimediálních souborů na lokální síti i v rámci Internetu. Pro jednoduché sdílení multimédií v lokální síti je oblíbeným řešením DLNA, o kterém se zde na AbcLinuxu již párkrát psalo.
V posledních letech zažívají boom tablety, ovšem především jako jednoúčelová zařízení určená pro konzumaci obsahu. Vedle nich však existují grafické tablety (polohovací zařízení) a konvertibilní tablety (subnotebooky s otočným dotykovým displejem obvykle reagujícím na dotyk pera). Pojďme se podívat, jak se dají použít v kombinaci s linuxovým desktopem (prostředími a aplikacemi primárně určenými pro desktop).
V minulých článcích jsme si představili vybrané doplňky doplňky pro blokování potenciálně nebezpečného nebo nechtěného obsahu a taktéž doplňky mimo jiné pro stahování Flash videí nebo obrázků. Tentokráte se zaměříme na rozšíření pro snímání webu, tedy vytváření screenshotů webových stránek a to nejen ve Firefoxu, ale také v Chrome.
Pod označením XBMC se skrývá svobodná platforma pro užívání multimediálního obsahu jako videí, hudby nebo fotografií. Tomu je také přizpůsobené vlastní grafické prostředí, které vyniká svou jednoduchostí a přizpůsobením ke svému použití. Ve volném pokračování úvodního článku se podíváme na prostředí z uživatelského hlediska.
Necelé dva měsíce po vydání prvního dílu se společně podívejme, kam mezitím Mageia 2 pokročila, jaké že to dvě verze GNOME vlastně nabízí a jak je to tedy s těmi uzavřenými ovladači grafických karet. Na závěr také vysvětlím, proč přes všechny nepříjemnosti u Mageia 2 nadále zůstávám…
Pod označením XBMC se skrývá svobodná platforma pro užívání multimediálního obsahu jako videa, hudby nebo fotografií. Podle toho je také zařízeno vlastní grafické prostředí, které vyniká svou jednoduchostí a přizpůsobením ke svému použití. Výhodou je také to, že projekt se nezaměřuje pouze na HTPC běžící pod Linuxem, ale také na stále populárnější mobilní operační systém Android i desktopový a komerční operační systém Windows.
18. října vyšla finální verze nového vydání Ubuntu 12.10 známého jako Quantal Quetzal. Oproti verzi LTS verzi 12.04 z letošního dubna přináší zejména vyšší integraci webových služeb, správu účtů na jednom místě zlepšenou cloudovou službu Ubuntu One. Změny se však dotkly také uživatelského prostředí. V recenzi si představíme základní změny a ukážeme, komu se vyplatí přejít.
V minulém díle jsem slíbil, že dnes budu psát o instalaci Arch Linuxu. Ani po mnoha pokusech a studiu diskuzních fór se mi nepodařilo oficiální obraz dostat do použitelného stavu, a tak se dnes zaměříme na to, jak z Raspberry Pi udělat pomocí XBMC multimediální centrum.
V minulých článcích jsme si představili vybrané doplňky doplňky pro blokování potencionálně nebezpečného nebo nechtěného obsahu a taktéž doplňky například pro stahování flash videí nebo obrázků. Tentokráte se zaměříme na rozšíření spojující webový prohlížeč s populárními sociálními službami. Zaměříme se hlavně na Facebook a Twitter.
Linuxový desktop v posledních letech zažil zemětřesení. Nejprve bylo již vyladěné KDE 3.5 v distribucích nahrazeno zdaleka nehotovým KDE 4.0, Canonical začal v Ubuntu tlačit Unity a ani vývojáři GNOME se příliš nepoučili — GNOME 3 a především Gnome Shell mezi uživateli sklízí rozporuplné reakce. Někdo se změnám přizpůsobil, někdo utekl k lehkotonážním prostředím s Xfce v čele — a několik lidí se rozhodlo, že využije síly svobodného softwaru a bude udržovat KDE 3 a GNOME 2. Tak vznikly projekty Trinity Desktop Environment a MATE.
Najít kvalitní a ještě k tomu bezplatný software na konverzi video souborů není vůbec jednoduché. HandBrake jím však bezesporu je. Vedle domyšleného uživatelského prostředí se může pochlubit také slušnou podporou formátů a navíc si jej každý může nainstalovat na všechny tři nejznámější platformy – Windows, Mac OS X i Linux.
Po minulém článku představujícím především programy pro výuku psaní všemi deseti bych rád předvedl dvojici sofistikovanějších aplikací — TIPP10 a především Amphetype, jenž se hodí ke “čtení” celých knih prsty.
Thunderbird je oblíbený svobodný multiplatformní e-mailový klient, jenž v základu nabízí uživatelům funkce pro příjem a odesílání e-mailů. Pokud chtějí uživatelé více funkcí, mohou sáhnout po některém rozšíření. Jedním z nich je také Lightning, který do aplikace přidává kalendář s možností vytváření událostí a úkolů. Pojďme se tedy podívat, co všechno dokáže a jakým způsobem vám usnadní práci a zamezí tomu, abyste na něco zapomněli.
Nahrávání obrazovky slouží nejčastěji využíváno k nahrávání videonávodů na používání různých aplikací. Vedle samotného zachytávání obrazu je však možné zaznamenat také zvuk a nahrát například komentář z mikrofonu nebo prezentaci vedenou z daného počítače. Ať už ale máte jakékoliv využití, budete muset použít k tomu vhodnou aplikaci. Jednou z nich je také výborný recordMyDesktop.
CuBox je miniaturní počítač izraelské firmy SolidRun. Jak je u podobných výrobků zvykem, je postaven na platformě ARM - stejně jako populární a bohužel obdobně těžko dostupný Raspberry Pi. Než se ale dostanu k napsání plnohodnotné recenze včetně všech možných benchmarků, dovolte mi vás navnadit a přiblížit vám mé první dny s CuBoxem poněkud odlehčenější formou.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: