Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 492: ScrabbleXKCD česky.
Jak se dělá Plasmoid – 2 (popup IDOS)Po minulém krátkém představení Plasmoidů si dnes ukážeme, jak lze vytvořit vyskakovací Plasmoid a jak v Plasmoidech používat různé ovládací prvky.
Jaderné noviny – 2. 12. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc8. Citáty týdne: Dave Airlie, Jon Smirl, Matt Mackall. Vkládání chyb a vkládání neočekávaných požadavků. Další pokus protlačit utrace do hlavní řady. Odstraňování rwzámků a IRQF_DISABLED. Jaderná podpora pro infračervené přijímače.
Pure Data: Patch, který řídí ambisonický systém„Zapomeňme, že Pure Data umí spoustu krásných věcí v matematice, fyzice a v 3D prostoru. Pure Data není jen programovací prostředí, programovací jazyk a software, ale je ještě něco jiného,“ prozradil mi hned na úvod interview přední multimediální umělec Aleš Zemene (aka rootkit) v alternativním kulturním centru Trafačka, kde má svou alchymistickou laboratoř. V hodinové diskuzi jsme rozebrali Pure Data ze všech stran a část rozhovoru po krátkém historicko-technickém rozboru publikujeme.
Videobuf: Správa bufferů pro ovladače V4L2Ovladač Video4Linux2 mají v podstatě relativně jednoduchou úlohu: Naplnit velké buffery v paměti snímky obrazu a přenést je mezi zařízením a uživatelským prostorem. Správa těchto bufferů, i když má své vlastní složitosti, bývá od ovladače k ovladači vcelku podobná. Tento úkol standardizovaným způsobem řeší podpůrná vrstva videobuf.
Komiks xkcd 207: Co je XKCD?XKCD česky.
Hardwarové novinky – 51/2009Tento týden se podíváme na budoucnost Intelu pro příští rok, první šestijádrový procesor pro desktopy postavený na 32nm výrobním procesu. Následovat bude hned trojice zajímavých pamětí, nové flash čipy od Toshiby a nakonec slibované zdroje Enermax.
Velký hardwarový článek (HW redaktoři o roce 2009)Nejlepší produkt roku. Nejhorší produkt roku. Zajímavosti, inovace a nejlepší trendy. Hloupost roku, zklamání a nejhorší trendy. Mobilní grafika. GPGPU a procesory. Článek/interview/web roku. Výhled do příštího roku.
Laboratoře CZ.NIC oznamují vydání nové verze open-source programu DSGUI pro přístup k Datovým schránkám. Toto vydání přidává podporu pro více uživatelských účtů a podporu pro nastavení HTTP/S proxy pro připojení k Datových schránkám. Změnilo se také ukládání uživatelských dat - od této verze se všechny data ukládají do vyhrazené složky v domovském adresáři uživatele.
Aplikaci DSGUI máte možnost stáhnout na stránkách sdružení věnovaných Datovým schránkách.Registrovaní uživatelé mají možnost si ve svém profilu povolit zasílání souhrnu, co se za předchozích sedm dní na portále událo. Email je automaticky generovaný, v redakci uvažujeme o změně. Jednotlivé možnosti jsou popsány v Robertově blogu. Vyjádřete svůj názor a ovlivníte podobu této služby.
Tým vývojářů digiKamu vyzývá uživatele, aby zasílali své fotografie pro splash-screen příští verze digiKamu a showFoto. Opravná verze 1.1 by měla vyjít koncem ledna 2010.
Bylo vydáno XBMC 9.11 Camelot. Přináší nový výchozí skin, mnoho vylepšení UI, podporu pro titulky ve formátu MPL2, lepší prostorový zvuk a další novinky. Součástí oznámení o vydání je i podrobný seznam změn.
Podle wikipedie dnes Linus Torvalds slaví čtyřicáté narozeniny. Všechno nejlepší.
Jeremy Allison píše o přípravách na vydání 4. verze Samby. Samba 4 by mohla vyjít už v roce 2010 - je potřeba spojit kód souborového serveru a winbindd ze Samby 3 s kódem Active Directory ze Samby 4. Nový CIFS protokol (SMB2, zavedený ve Windows 7) bude pro testování k dispozici už v Samba 3.5.0 a stabilní podpora přijde v 3.6.0.
Video od ENAC ukazuje, jak mohou (s opatchovaným jádrem a X.org) fungovat stávající linuxové aplikace s vícedotykovým displejem. Více na enac.fr.
LinuxCrunch představuje zcela nový program pro editaci videa: VLMC (VideoLAN Movie Creator) - ano, pracuje na něm organizace VideoLAN, která mimo jiné vyvíjí přehrávač VLC. VLMC je postaven na Qt (4.5+), zatím ale nevyšla žádná verze. Instrukce pro kompilaci najdete na wiki.
Vyšla Alien Arena 7.33. Mezi novinky patří vestavěný IRC klient, umístění hráčů v prohlížeči serverů, podpora headshotů, zlepšený anti-lag, různé optimalizace a opravy, nová mapa (dm-deathray) a vylepšené grafické efekty.
Vyšlo KMyMoney 3.95 (beta) pro KDE4. Vývojářům v tomto vydání šlo především o zachování všech možností předchozí verze. V dalších vydáních se dočkáme lepšího využití technologií KDE4.
Náročnější uživatele by mohl zaujmout krátký úvod do dlaždicových správců oken.
Historicky první Perl 6 adventní kalendář je za námi. Přinesl ukázky zajímavostí z Perlu 6 z nichž většinu spustíte v současnosti nejpokročilejší implementaci Rakudo Perl 6. První oficiální použitelná verze Perlu 6 vyjde na jaře příštího roku.
Jan Sedlák z redakce zive.cz bude dnes ve 21:10 mluvit o Linuxu na osobních počítačích v pořadu Ekonomika na ČT24.
Vývojáři digiKamu představují Exposure Blending plugin, který má být součástí verze 1.1 kipi-pluginů pro digiKam (vydání je plánováno na konec ledna 2010). Tento nástroj umožňuje vytvořit z několika snímků jeden pseudo HDR snímek, přičemž využívá stávající CLI nástroje z Huginu a Emblendu.
Michael "Monty" Widenius, zakladatel MySQL, spustil kampaň (jejíž součástí je petice za zachování tohoto databázového systému) s názvem "Zachraňte MYSQL!", která má za cíl informovat o rizicích spojených s pohlcením Sun Microsystems společností Oracle. Tvrdí, že by Oracle získal příliš velkou moc nad databázemi a mohl by toho zneužít. Spoustu otázek s tímto tématem spojených zodpověděl také ve svém blogu.
Phoronix.com přináší výsledky testů, jejichž úkolem je porovnat výkon 32bitového jádra bez a s podporou PAE a 64bitového jádra. Mezi prvními dvěma byly minimální rozdíly, ale třetí jmenované bylo ve většině případů znatelně rychlejší. Testy proběhly na Ubuntu 9.10.
Patrick Aljord vylepšil svůj plasmoid pro zobrazování atheistických citátů. Celý je napsaný pomocí HTML, CSS a JavaScriptu.
OSNews píše o nové verzi systému webOS 1.3.5 pro telefon Palm Pre (zlepšena výdrž bateria a zrušen limit počtu aplikací) a dalších věcech, které se v Palmu chystají.
Očekávaná nedobytnost kvantového šifrování se zatím nepotvrzuje. Slabé místo zpracování dat při tomto šifrování bylo nalezeno, více na blogu Bruce Schneiera a v příslušné prezentaci.
Dnes kromě nového roku slavíme ještě Public domain day, svátek veškeré tvorby, ke které již vypršela autorská práva. Více na publicdomainday.eu.
Uživatelé populárního antispamového systému SpamAssassin dnes narazili na problém. Po půlnoci totiž začalo platit pravidlo "FH_DATE_PAST_20XX", které přidávalo každému mailu pár bodů navíc. Na vině je regulární výraz "Date =~ /20[1-9][0-9]/", který kontroluje, zda není mail vytvořen příliš daleko v budoucnosti. Budoucnost tedy právě nastala.
Řešením je vypnutí pravidla nebo jeho úprava - například
score FH_DATE_PAST_20XX 0.0
v /etc/mail/spamassassin/local.cf.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: