Portál AbcLinuxu, 23. července 2025 13:40
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 291: DůstojnýXKCD česky.
Storage Area Network – 3 (stavební bloky 2)V třetím díle seriálu o Storage Area Networks navážeme tam, kde jsme minule přestali. Popsali jsme zařízení na ukládání dat a jedno zařízení sloužící k jeho přenosu – FC SAN Switch. Dnes budeme pokračovat a představíme si zařízení router, stejně jako jednotlivé vrsty FC protokolu a pracovní režimy jednotlivých portů v FC switchích.
openMagazin 6/2010Zveme vás k přečtení letního openMagazinu. Má 80 stran a je plný recenzí, návodů a novinek. Přečtěte si důvody, proč některé školy a organizace používají open source software – škol utěšeně přibývá. Dozvíte se o novém operačním systému z Ruska a můžete si připomenout všechny útoky firmy SCO proti Linuxu – a že jich bylo. Ale to není vše!
Novinky v KDE 4.5 v obrazechKDE SC 4.5 dnes vyšlo, tak se podívejme, co pro nás vývojáři připravili za novinky.
KMyMoney – Hele, kámo, půjč mi bůraKdyž jsem začal psát seriál o KMyMoney, vůbec mě nenapadlo vyzkoušet půjčky. Až když jsem začal aplikaci KMyMoney překládat, zjistil jsem, že tato část KMyMoney je velmi propracovaná a rozhodně stojí za další díl seriálu.
Unixové nástroje – 17 (printf, wc, nl, tee)V tomto díle si představíme program printf
sloužící k formátování a výpisu textu, dále wc
, který umí spočítat počet řádků, slov, znaků či bajtů v textu, potom nl
, který umí očíslovat řádky, a nakonec tee
, který umí výstup jiného programu ukládat do souboru a zároveň vypisovat na standardní výstup.
XKCD česky.
Jaderné noviny – 28. 7. 2010: Potřebuje Linux znát čas vytvoření souboru?Aktuální verze jádra: 2.6.35-rc6. Citáty týdne: Ted Ts'o, Russel King, Andrew Morton. Začíná plánování Jaderného summitu 2010. Časy vytvoření souboru. Zcache: Komprimovaná cache stránek.
HW novinky: Supermyš Razer a 2TB disk SamsungMinulý týden jsme se konečně dočkali 2GB GeForce GTX 460, která řeši snad jedinou možnou drobnou bolístku na této povedené kartě. Na trhu se také objevil 2TB disk Samsung s pouze 3 diskovými plotnami, což znamená zejména pokles spotřeby. Na závěr si ještě přidáme novou herní supermyš Razer a také extrémně účinný 450W zdroj Fortron.
Srovnání správců souborůKaždý uživatel pravděpodobně používá pro práci se soubory a adresáři některý ze správců souborů, jichž je pro linuxové systémy dostupné velké množství. Ty lze rozčlenit do dvou hlavních skupin – dvoupanelové filemanagery, jednopanelové a správce souborů, které jsou součástí některého z desktopových prostředí. V tomto článku se podíváme na to, jak se od sebe tyto aplikace vzájemně liší a jaké pokročilé nástroje pro práci se soubory a adresáři nabízejí.
Během konference vývojářů Debianu Debconf10, která právě probíhá v New Yorku, bylo oznámeno, že Debian 6.0 „Squeeze“ byl zmrazen. To znamená, že nebudou přidávány žádné nové vlastnosti a veškerá energie bude věnována ladění a přípravě na vydání. Squeeze bude obsahovat Linux 2.6.32, KDE 4.4.5, Gnome 2.30.0, XFCE 4.6.2, X.org 7.5, OpenOffice.org 3.2.1, Apache 2.2.16, PHP 5.3.2, MySQL 5.1.48, PostgreSQL 8.4.4, Samba 3.4 a další.
Server Developer.com uveřejnil zajímavý článek věnující se 10 experimentálním projektům v jazyce PHP. Dočtete se například o LisPHP - PHP implementaci Lispu nebo o Quercus - plné implementaci PHP v jazyce Java.
Vyšla nová verze IDE NetBeans - 6.9.1. Obsahuje všechny červnové a červencové patche plus vylepšení v JavaFX debuggeru a podporu JavaFX 1.3.1. V release notes se mluví i o vylepšení výkonu, avšak žádné bližší detaily vývojáři neposkytli.
Ajax GUI framework qooxdoo se dočkal verze 1.2. Ta přináší lepší podporu Selenium pro tvorbu automatických testů. Dále je novinkou virtual list, který pojme mnohem větší množství dat. Opraveno bylo na 200 bugů. Vývojáři se chlubí rozsáhlým manuálem čítajícím 400 stran. Ten je nově přístupný přes SVN. Více detailů v oficiálním oznámení.
Chcete sa zbaviť nadriadeného a byť povýšený na jeho miesto? Dajte mu do počítača detskú pornografiu a zavolajte políciu. Takýto bol plán údržbára po dlhodobých sporoch so školníkom na jednej z Londýnskych škôl.
K zvratu došlo len vďaka tomu, že páchateľ nepozametal za sebou všetky počítačové stopy. Napriek tomu nevinný človek prišiel o zamestnanie, o dobré meno a čelil nepríjemnému policajnému vyšetrovaniu. Na správu agentúry AP upozornil server Slashdot.Nová verze populární tahové strategie FreeCol. Ve verzi 0.9.4 byla opravena řada závažných chyb, včetně memory leaků, které zpomalovaly hru.
Spustí-li se příkaz date +"%T %D" zítra brzo ráno, šest minut a sedm sekund po páté, vypíše 05:06:07 08/09/10. Toto kouzelné datum a čas se bude opakovat ještě osmého září. Jen ten příkaz bude muset být upraven.
Za stiahnutie filmu The Hurt Locker (Smrť čaká všade) hrozí pokuta v mimosúdnom vyrovnaní až 2500$ (približne 1900€). Producenti zhromažďovali IP adresy všetkých, ktorí si sťahovali tento film zo siete bittorrent, a teraz chcú tento zoznam priložiť k žalobe pre porušovanie autorských práv.
Výrobce smartphonů značky BlackBerry, společnost RIM, začíná mít v některých státech problémy. Zprávy přenášené jejími přístroji jsou bezpečně šifrovány (AES nebo 3DES), což společnosti neumožňuje předávat informace o uživatelích státním orgánům, protože v určitých případech nemá nikdo kromě zákazníka k nešifrované podobě zpráv přístup.
Služby uživatelům BlackBerry hodlají omezit např. Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Indie. Problém byl v médiích zmíněn také v souvislosti s Evropskou komisí, která přístroje BlackBerry nedoporučuje, pravděpodobně z důvodu bezpečnostních problemů. Informace přinesly i HN v článku Oběť vlastní dokonalosti? BlackBerry omezuje stále více zemí. Zdá se, že silné šifrování je označováno jako bezpečnostní problém. Omezování používání BlackBerry bývá také zdůvodňováno bojem s terorismem. S principem šifrování zpráv na zmíněných zařízeních se lze seznámit na webu společnosti.Na webu Linux User & Developer se věnují Drupalu 7. V poměrně obsáhlém článku byste měli najít vše, co potřebujete vědět o této chystané verzi systému pro správu obsahu.
Vyšla nová verze správce sbírek pro KDE Tellico 2.3. Díky použití KDE bugzilly se podařilo opravit více chyb a přidat více nových vlastností. Nově lze importovat data z OpenLibrary a Freebase či kombinovat data z více zdrojů.
Potenciální ztráta dat hrozí všem, kdo provozují NoSQL databázi Apache CouchDB ve verzi 1.0.0 a mají nastaveno "delayed_commits" na true - tj. výchozí hodnota. Informují o tom vývojáři. Verze 1.0.1, která by měla vyjít tento týden, chybu bude řešit.
Alexandr Faaborg potvrdil v příspěvku na mozilla.dev.apps.firefox, že čtvrtá verze Firefox bude obsahovat po vzoru Google Chrome tichý režim aktualizací. Platí to však pouze pro menší updaty, větší změny bude muset uživatel potrvdit sám. Vývojáři doufají, že tím přinesou větší zabezpečení.
Nouveau, svobodný ovladač pro grafické karty NVIDIA, který je od verze 2.6.34 součástí linuxového jádra, bude od verze 2.6.36 obsahovat podporu pro Kernel Mode Setting (KMS) i pro novou generaci Fermi.
Canonical chce sledovat počet instalací systému Ubuntu. Do repositáře Ubuntu 10.04 LTS přibyl balíček canonical-census, který každý den pošle (přes HTTP) jedno 'pingnutí' Canonicalu. Popis balíčku v repositáři: "canonical-census - pošle Canonicalu pingnutí 'Žiji'". Odesílané informace zahrnují počet již provedených pingnutí (ukládáno lokálně), název distribučního kanálu, název produktu (získaný ze systémových DMI informací) a verzi systému. Firma Canonical sponzoruje vývoj distribuce Ubuntu a zdá se, že ji zajímají především počty OEM instalací (např. od firmy Dell).
Vyšlo KDE 4.5.0. Mezi novinky patří podpora WebKitu, lepší výkon, stabilita, nová keš pro ikony atp., zlepšená Plasma a mnoho dalšího. Vizte zdejší článek Novinky v KDE 4.5 v obrazech.
Vývojáři odhalili plány pro Netbeans 6.10. Hlavním cílem je vylepšování podpory Java EE a snaha sjednotit způsob práce s jednotlivými aplikačními servery. Mezi další cíle patří práce na podpoře PHP, Javascriptu, HTML a CSS a dále zlepšení výkonu celého IDE. Pozornosti se také dočkají databáze Oracle DB a MySQL. Zdroj: H-Online.com.
Pravděpodobně byl vyřešen jeden z problému teoretické infomatiky. P!=NP. A Proof That P Is Not Equal To NP?, Issues In The Proof That P≠NP.
Byla vydána čtyři nová vanilla linuxová jádra 2.6.35.1, 2.6.34.3, 2.6.32.18 a 2.6.27.50. V starších větvích je řešen například problém při přejmenovávání souborů v GFS2 (Global File System). V hlavní větvi byl tento problém vyřešen již 15. července úpravou jediného řádku.
Uživatelé mobilů s Androidem si užívají mnohem méně sexu než příznivci konkurenčních iPhonů. Podle průzkumu seznamky OkCupid měli uživatelé Androidů poloviční počet sexuálních partnerů ve srovnání s majiteli telefonů iPhone. O této důležité a záslužné studii informuje The Register.
Hewlett-Packard údajně chystá tablet s linuxovým systémem webOS na 1. čtvrtletí 2011. Měl by se jmenovat Hurricane. Pokud to tak opravdu bude, HP bude mít mezi svými produkty hned tři různé tablety se třemi různými operačními systémy (kromě Hurricane chystají ještě Slate s Windows 7 pro podnikové zákazníky a elektronickou čtečku Zeen s Androidem).
Antivirová firma Kaspersky objevila trojského koně pro systém Android. Škodlivý kód, který je distribuován jako schovaný v běžném aplikačním balíčku APK, se jmenuje Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.a a je to pravděpodobně první malware tohoto typu pro Android. Trojan se maskuje jako přehrávač médií.
Aldon Hynes na blogu píše o tom, jak ze svého komunikátoru Nokia N900 udělal webserver komunikující po IPv6. Používá k tomu balíček Kernel Power a lighttpd. Pokud máte IPv6 konektivitu, můžete navštívit jeho web a například díky prográmku v PHP zkontrolovat stav baterie. Jiný program v Pythonu pracuje s GPS a můžete tak vidět, kde se Aldonova Nokia právě nachází.
OSnews.com informuje o rozhovoru Jono Bacona, který působí jako Community Manager ve společnosti Canonical, se serverem derStandart.at (rozhovor je v angličtině). Jono v něm mluví například o GNOME a GNOME Shell nebo o důležitosti trhu s netbooky. Canonical podle jeho slov neplánuje forkovat GNOME. Zda a případně kdy se v Ubuntu objeví GNOME Shell, zatím není rozhodnuto. Diskutovat se o tom bude na říjnovém summitu vývojářů.
Vědci prokázali, že nejvyšší počet tahů nutných pro složení libovolné kombinace Rubikovy kostky je 20 (tzv. Božské číslo Rubikovy kostky). Strojový čas poskytl Google (přibližně 35 CPU-roků, Google však neprozradil, jaké počítače použil). Všech kombinací je mírně přes 43 miliard miliard. Výpočet byl založen na rozdělení možných počátečních pozic na 2,2 miliard skupin, z nichž každá čítala 20 miliard pozic.
Číslo bylo dále sníženo vyřazením duplicitních a symetricky stejných pozic, až se dostalo na 56 milionů skupin o 20 miliardách. Spočítání jedné kombinace by na běžném desktopovém počítači trvalo 20-30 sekund. Vedoucí výzkumného týmu prof. Davidson řekl, že si lidé mohou výpočet ověřit: "Stačil by na to malý superpočítač". Odkazovaná stránka cube20.org mimo jiné ukazuje, jak kostku "zamíchat", aby se docílilo počáteční kombinace, o které se jako první prokázalo, že vyžaduje k vyřešení 20 tahů. Nejvíce kombinací lze složit s minimálně 18 tahy. Informuje také BBC. Další na řadě je 4vrstvá varianta kostky...Server Sme.sk informuje, že Google od 16.8. začne se svými speciálními auty fotit ulice 9 slovenských měst: Bratislavy, Bánské Bystrice, Košic, Popradu, Prešova, Žiliny, Trenčína, Trnavy a Prievidzy. Veřejnost se bude po slovenských městech moci poprvé virtuálně projít do konce roku 2011.
Vývojáři uvolnili k dispozici první betaverzi očekávané nové verze kancelářského balíku OpenOffice.org verze 3.3. Přináší změnu interface u Impress, zlepšení používání thezauru, nový FindBar pro hledání v dokumentech a zvýšení počtu možných řádků v Calcu. Projekt je nyní ve stádiu testování a odchytávání chyb, nové funkce již přibývat nebudou. Detaily v plném výčtu změn.
Vyšel nový Adobe Flash Player. Verze 10.1.82.76 řeší několik vážných bezpečnostních problémů.
Vyšlo Banshee 1.7.4. Jedná se o další verzi na cestě ke stabilní 1.8, která by měla vyjít na podzim. Přináší uživatelský manuál, vylepšuje rozšíření Metadata Fixup a podpora nákupu na Amazon.com je rozšířena o PDF a videa. Dále bylo opraveno několik chyb. Podrobnější informace naleznete v poznámkách k vydání.
Google vydal první betaverzi prohlížeče Chrome 6. Přináší rychlejší JavaScript, vylepšené automatické vyplňování údajů pomocí nástroje AutoFill a nový user interface (menu se teď skrývá pod jediným buttonem). Více v oznámení na blogu Google.
Server ITBiz.cz informuje o vydání třetí bety očekávaného Firefoxu 4. Novinkou je podpora multitouch a optimalizace JavaScriptu, kterou ale pocítí pouze ti, co používají ve svých skriptech složitější matematické výpočty. Více v release notes.
LinuxGames.com informuje, že id Software uvolnil zdrojáky her Wolfenstein a Enemy Territory pod GPL. Stahovat z pomalého FTP serveru můžete ET-GPL.zip (Wolfenstein: Enemy Territory), RTCW-MP-GPL.zip (Return to Castle Wolfenstein, multiplayer) a RTCW-SP-GPL.zip (totéž v single player verzi).
Magazín Businessweek uvádí, že společnost Oracle podala žalobu na společnost Google kvůli platformě Android. Google údajně porušuje patenty a autorská práva související s platformou Java, která Oracle získal akvizicí společnosti Sun Microsystems.
Linuxplanet píše o prohlížeči a editoru obrázků Fotoxx. Je to jeden z přehlížených programů, který si zaslouží více pozornosti. Jeho hlavní síla je v možnostech úprav/oprav fotografií.
Analytici z agentur Forrester a IDC řekli v rámci největší linuxové konference LinuxCon (koná se v Bostonu), že Linux překonal období nejistoty a je nyní volbou číslo jedna pro podnikové nasazení. Jeffrey Hammond, vrchní analytik pro Forrester Research, řekl "Gratuluji, jste na straně vítězného týmu".
Petr Mrázek píše o možnostech nastavení desktopového prostředí KDE4 v režimu kiosk. Existující nástroje (Kiosk Admin Tool) pro KDE4 nejsou na takové úrovni jako dřívější pro KDE3, ale i tak poskytují nejdůležitější funkce. Petr pracuje na jejich zlepšení.
Vývojář Qt a KDE Aaron Seigo píše ve svém blogu o tom, jak programátorům zpříjemnit psaní dokumentace, kterému se většinou obloukem vyhýbají. Jeden z možných způsobů, který u Aarona zafungoval, je použití wiki.
Linux.com popisuje, jak použít předdefinovaný Bluetooth profil PAN (Personal Area Networking) pro propojení linuxových počítačů, sdílení připojení k síti apod. Mimo jiné je to šetrnější k bateriím než WiFi. Na druhou stranu ne všechny (zejména) starší telefony implementují kompletní Bluetooth stack.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
oddelenie wifi od lokalnej siete | 1 | 8.8. 13:33 |
nafoukana windosacka mechanika | 9 | 12.8. 21:39 |
Jakou grafickou kartu zvolit | 13 | 12.8. 02:16 |
ACER Aspire 1360 a nefunkčná wifi na ubuntu | 1 | 9.8. 10:57 |
Poradte aku vyvojovu embedded dosku (ARM ?) | 5 | 10.8. 13:35 |
Baterie - nejde | 11 | 11.8. 20:38 |
qwertz | 2 | 11.8. 11:28 |
Ethernetová karta | 13 | 11.8. 17:28 |
Cisco 800 router | 3 | 11.8. 17:26 |
Broadcom 802.11g Network Adapter | 0 | včera 15:35 |
fdisk -l ukazuje něco jiného než fdisk /dev/.. | 0 | včera 17:20 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MySQL query z PHP | 14 | 10.8. 10:52 |
Pomoc s query | 4 | 12.8. 20:59 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
ord() v (b)ash ? | 3 | 9.8. 11:24 |
ncurses a utf-8 | 5 | 11.8. 15:10 |
Par otazek ohledne GITu | 9 | 12.8. 10:17 |
V akom jazyku na GUI pre konzolové aplikácie. | 4 | včera 14:50 |
Opensource skladovavy software | 2 | 12.8. 14:54 |
Python a pojmenovana roura (uz zase) | 1 | 12.8. 15:10 |
Java: JTable cell renderer | 11 | 12.8. 21:16 |
Python: zachycení chyby | 5 | včera 00:45 |
Ako dobrá je optimalizácia kompilátora? | 3 | včera 12:54 |
Problemy s .htaccess | 6 | včera 17:24 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
ftp na AIX | 3 | 11.8. 07:14 |
pureftpd neskompiluje na AIX 5.3 - problem s ptrace | 5 | včera 13:31 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.