Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 4. 10. 2012: IPv6 NAT a co dále bude v Linuxu 3.7Aktuální verze jádra: 3.6. Citáty týdne: Kees Cook, Rusty Russell, David Miller, Jon Masters. Vytvořena pracovní skupina linuxové bezpečnosti. Standardizace virtio. Zpochybnění omezení odkazů. Začleňovací okno verze 3.7, část první.
OpenAFS – zálohování do volumůPlynule navážeme na minulý díl a nastavíme automatické zálohování vybraných skupin volumů. Ukážeme si také, jak snadno mohou uživatelé tyto volumy připojit a používat.
Zálohování a obnova PostgreSQL metodou PITR (point in time recovery)Pro zálohování databázového serveru se obvykle používají nástroje pg_dump v kombinaci s jeho obnovením pomocí standardního klienta psql (to v případě logické zálohy, která probíhá vytvořením sekvence SQL příkazů) nebo nástroje pg_restore. Tato klasická metoda zálohování pomocí kompletních dumpů databáze má své přednosti ale i omezení. Mezi přednosti patří jistě to, že je možné zálohovat kteroukoliv databázi, případně jen několik tabulek.
Komiks xkcd 607: 2038XKCD česky.
HW novinky: AMD „Piledriver“ je zde, cena je parádníTakřka přesně rok od uvedení prvních desktopových CPU rodiny „Bulldozer“, uvádí společnost AMD její vylepšenou verzi „Piledriver“. Novinek je pár, CPU jsou o něco lepší, ale zázraky se prostě nekonají, neboť výrobní technologie se příliš nezměnila. Kromě toho se také ale podíváme na několik novinek u Intelu…
Doom 3 BFG Edition, které představuje nejen technická vylepšení původní střílečky, bude bez oficiální podpory Linuxu, navzdory tomu, že podpoře nic nebrání. Podpory Linuxu se tak uživatelé dočkají asi až s uvolněním zdrojových kódů, ke kterému by mělo dojít zanedlouho.
Uvolnění JavaFX pod open source licencí se opozdí, původně k tomu mělo dojít do konce roku. Nyní se mluví o únoru 2013. Mezitím pokračuje bezpečnostní audit a práce na lepší struktuře a sestavovacím systému projektu.
Muktware informuje o reklamním spotu na monitory. Ve výtahu se propadne podlaha. Naštěstí pouze virtuální, zobrazena pomocí Linuxu na devíti monitorech.
Na Phoronixu vyšlo drobné shrnutí konference LinuxDays, která se konala minulý víkend v Praze. Autor nešetří kritikou a označuje událost jako zklamání, především poukazuje na nezvládnutou organizaci.
Ve středu 24. října od 14:15 se v místnosti RV101 v budově Centra pokročilých inovačních technologií Technické univerzity v Ostravě uskuteční přednášková akce zástupců Red Hatu. Akce je určená nejen pro studenty, ale i pro příznivce Linuxu a open source obecně. Posluchači se dozví, na jakých open source projektech Red Hat momentálně pracuje a jak se můžou případně zapojit. Lukáš Czerner bude přednášet o tom, jaké je to vyvíjet souborové systémy v linuxovém jádře, Kamil Páral se podělí o zkušenosti s tím, co obnáší testování komunitní distribuce, a Libor Zoubek ukáže, jak jednoduše nasazovat aplikace v cloudové službě OpenShift.
Martin Bekkelund na blogu publikoval recentní zkušenost ženy, které Amazon kompletně zablokoval přístup k jejímu účtu včetně knih zakoupených pro Kindle (samozřejmě s DRM) — bez udání důvodu. Podobnou zkušenost má např. jeden redditor (viz celou diskuzi).
Vyšel Git 1.8.0. Mezi nové funkce patří pomocník pro přístup ke GNOME Keyringu, podpora SVN 1.7 v git svn a spousta drobností.
Vyšlo Mono 3.0. Nabízí kompletní kompilátor C# 5.0 s podporou asynchronního programování, profil 4.5 jako výchozí, vylepšení v garbage collectoru nebo různé assemblies z ASP.NET WebStack.
Vyšel Wayland 1.0. Wayland zatím není ve stavu, kdy by mohl nahradit X11, ale postupně si získává své příznivce, kteří pro něj přidávají podporu do různých toolkitů apod.
Ako informuje TorrentFreak zakladatelia ThePirateBay sa nechali počuť, že ich nové riešenie pozostávajúce zo 17 virtuálnych strojov, switchov a rútrov po prechode do "cloudu" spotrebuváva 2500 W. Táto spotreba radí TPB medzi "najzelenšie" v zozname TOP 100 najnavštevovanejších stránok sveta. Riešenie pred tým pozostávalo zo 16 samostatných serverov a 3 switchov o celkovej spotrebe 6000W. Taktiež celková veľkosť stránok vrátane niekoľko mesačných záloh kódu a databáz nepresahuje 500GB.
Uživatelé aktuálních verzí Javy jsou ohroženi exploitem, který umožňuje únik apletů ze sandboxu. Dobrovolníkovi trvala oprava chyby půl hodiny a opravu zaslal do Oracle ve snaze urychlit vydání oficiálního patche. Oracle má ale v plánu nechat uživatele v ohrožení další čtyři měsíce, protože opravnou verzi plánují až na únor 2013. Nejlepším řešením tak zůstává se minimálně Java pluginu pro prohlížeče zbavit.
The Pirate Bay je odteď blokováno i v Irsku, a to u tamního UPC. Blokaci předcházel soudní spor, ke kterému se ale nedaří dohledat podrobnosti. Hudební průmysl se současně snaží o blokaci dalších webů, a to v sousedním Spojeném království. UPDATE: Blokování byla jen technická chyba na straně UPC.
Bylo zveřejněno video z konference TEDGlobal 2012 konané od 25. do 29. června v Edinburghu představující Mozilla Popcorn. Cílem Mozilla Popcorn je dostat na web videa, která jsou stejně interaktivní jako web samotný. Interaktivní dynamická HTML5 videa mohou obsahovat další informace, obrázky, mapy, části jiných videí, odkazy na webové stránky nebo i náhledy webových stránek. K vytváření interaktivních videí je určen Popcorn Maker běžící ve webovém prohlížeči. Uživatel sledující ve webovém prohlížeči HTML5 video jej tak může okamžitě "vylepšit". Popcorn Maker ve verzi 1.0 by měl být uvolněn v listopadu.
Betaverze patche pro Team Fortress 2 obsahuje soubory zmiňující podporu Linuxu. Konkrétně se podařilo odhalit změny v shell skriptu (který teď kromě OS X podporuje i Linux) a změny ve výčtech podporovaného hardwaru v souvislosti s Linuxem. Jde tak o další potvrzení, že se linuxová verze blíží.
Řada svobodného hardwaru a softwaru Arduino se dočkala dalšího přírůstku. Je jím 32bitové Arduino Due postavené na procesoru ARM Cortex-M3. Nutno podotknout, že Raspberry Pi vyjde cenově výhodněji, i když se svým účelem odlišuje.
Byl vydán KDevelop 4.4.0 — obsahuje novou uvítací obrazovku a opravy chyb.
V jádře 3.6.2 a novějších byla nalezena chyba v ext4, která způsobuje poškození nebo ztrátu dat. Chyba byla backportována i do řad 3.4 a 3.5.
Všechny ovladače pro Raspberry Pi jsou nyní plně open source. Po dohodě s Broadcomem se totiž podařilo uvolnit zdrojový kód ovladače VideoCore pod licencí BSD. Raspberry Pi se tak stává první multimediální ARM platformou typu SoC s otevřenými ovladači poskytnutými výrobcem.
The H představuje nástroj TCHead. TCHead je určen k dešifrování a ověření informací uložených v hlavičce TrueCryptového kontejneru. K tomu samozřejmě potřebuje heslo. Není-li heslo k dispozici, dokáže pracovat se seznamem hesel (slovníkový útok). Výkonnostně je použití nástroje TCHead na hlavičky TrueCryptových kontejnerů několika řádově pomalejší než použití "louskače hesel" John the Ripper na běžné hashe. Důvodem je použití PBKDF2 v TrueCryptu. V článku se uvádí, že na běžném počítači lze pomocí TCHead vyzkoušet cca 1000 hesel za minutu.
Podle nizozemského soudu má nelegálnost obsahu posuzovat hostingová společnost, nikoliv soud. XS Networks je dle rozhodnutí soudu totiž zodpovědné za škody způsobené hostovaným webem, protože firma nechtěla web zastavit do případného rozhodnutí soudu o jeho nelegálnosti. Žalující stranou je v tomto příadě BREIN a zmiňovaným webem je SumoTorrent, který je v provozu dále, ačkoliv v jiné zemi.
BREIN je v Nizozemí úspěšný prakticky ve všech žalobách, mimo jiné se mu podařilo zakázat The Pirate Bay a zakázat i tamní Pirátské straně zpřístupňovat TPB přes svůj otevřený proxy server. BREIN dokonce chtěl odstranění nástroje pro obcházení cenzury, protože může být použit k obcházení soudních příkazů, přitom sám BREIN neváhá cizí autorská práva porušovat.
Po získání peněz na další vývoj live distribuce Slax, vydal Tomáš Matějíček testovací verzi Slax 7.0, která je v základu s KDE 4 ještě menší, než stará verze 6 s KDE 3. Tato verze je dostupná i v 64bitové verzi.
S fullscreen hrami na Linuxu je to aktuálně složité, protože je okolo způsobu implementace spousta nejasností. Ryan C. Gordon (icculus) a Sam Lantinga připravili návrh, jak by mohla probíhat indikace fullscreenu pro správce oken a jak by se řešilo přepínání rozlišení. Jde jim o podporu tohoto v SDL. Mezitím se ozval Martin Gräßlin z KDE, kterému se to až tak moc nelíbí, ale i tak vyjádřil návrhu podporu.
Začaly práce na portování OpenJDK na ARM64. Cílem je to pro ARM tentokrát udělat pořádně. 32bitový ARM má totiž podporu dvojí: proprietární od Oracle a pak open source s tím, že ta od Oracle je lepší. Pro 64bitový ARM by to tedy mělo být obojí v jednom - výkon a otevřený zdrojový kód.
OpenBSD 5.2 vyjde 1. listopadu. Oficiální píseň je ale už od 6. října k dispozici. Nejnovější hudební hit z produkce OpenBSD v rytmu samby s názvem Aquarela do Linux! (MP3, OGG) vychází ze slavné písně Aquarela do Brasil. OpenBSD vývojáři nechápou, že se linuxovým vývojářům nelíbí, že existuje software, který běží pouze pod Windows, přitom jim ale vůbec nevadí, že software, na kterém pracují lze spustit pouze pod jejich konkrétní linuxovou distribucí. Místo aby byly dodržovány standardy se "linuxismy" do unixových standardů protlačí: "Linux, the one and only true Unix, We are in every way Posix, ...".
Grafický toolkit Motif byl uvolněn pod licencí LGPL v2.1. Ve verzi 2.3.4 jej najdete na SourceForge. Pokud vás ovšem toolkit takového stáří ještě zajímá...
Zařízení s operačním systémem Android bude dle slov výzkumné společnosti Gartner v roce 2016 na světě více než s Windows. Předpokládaný stav ke konci tohoto roku je 608 milionů pro Android a 1,5 miliardy pro Windows. Pokud se ovšem rozhodneme pro jednou věřit Gartneru, jehož dřívější (negativní) předpovědi o Linuxu úplně nevycházely.
Už túto stredu (31.10 o 20:00) sa v pražskom hackerspace brmlab bude konať Malinový večer (Raspberry Night) určený pre všetkých priaznivcov Raspberry Pi a embedded systémov všeobecne. V pláne je pár prednášok (budeme radi, keď pošlete aj svoju!), ale hlavnú časť večera má tvoriť diskusia, kde sa majitelia týchto hračiek môžu podeliť o svoje skúsenosti, radosti a starosti. Samozrejme bude možné si Raspberry Pi na mieste zakúpiť a pre fajnšmekrov bude k dispozícii malinové pivo, malinovka, či malinové tyčinky.
Která linuxová distribuce je nejvhodnější pro použití ve vestavěných (embedded) systémech? Dle vývojářů projektu Yocto žádná. Nejvhodnější je vestavěný Linux vytvořený na míru danému zařízení. Cílem projektu Yocto je nabídnout vývojářům vestavěných linuxových systému vše potřebné. Byl uvolněn projekt Yocto ve verzi 1.3.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Zyxel ES-105E | 4 | 23.10. 05:01 |
Koupe notebooku - Lenovo IdeaPad Y580 | 2 | 21.10. 21:16 |
network dongle | 9 | 23.10. 19:06 |
OpenELEC RPI - tvheadend | 0 | 23.10. 18:30 |
Vodne chladenie servera | 19 | včera 19:53 |
Koupit T420 teď nebo později? | 20 | včera 23:47 |
Levná grafická karta pro akceleraci HD videa | 1 | 25.10. 22:19 |
USB FM tuner fungující v Linuxu? | 0 | 25.10. 16:35 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
DB tiering | 4 | 23.10. 20:21 |
Mysql problem s Procedurou | 5 | včera 18:09 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Dva dotazy ohledně programování | 4 | 24.10. 15:39 |
Objasnění vstupů/vystupů | 1 | 20.10. 20:53 |
Kompilace OpenELEC - chyba | 4 | 22.10. 22:38 |
Jak na spouštění vlastních programu v Shellu | 6 | 21.10. 15:11 |
Jak vygenerovat pole a naplnit je | 6 | 22.10. 10:07 |
Jak kontrolovat PID? | 16 | 24.10. 12:36 |
shell - oprava kódu | 9 | 23.10. 15:20 |
C# animace tabControl | 1 | 22.10. 21:47 |
Jak smazat nadbytečné mezery | 19 | včera 09:07 |
Kam se ukládájí data co uživatel stiskl na klávesnici? | 12 | včera 19:14 |
Visual C++ | 9 | včera 21:31 |
Jak udržet proměnné ve funkci | 14 | včera 16:22 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
Pripojenie k jabber serveru | 5 | 24.10. 23:34 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
md5sum hp-ux | 7 | 23.10. 19:41 |
BSD nebo linux na VPS | 10 | včera 20:50 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: