Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Co nového ve světě železa? Procesory, grafické karty, úložná zařízení. Komentáře a hodnocení.
Ač je tento týden zejména ve znamení nových Radeonů, kdy AMD představila celou škálu karet až po nejvyšší modely s HBM pamětmi, včetně makety duální karty, dnes se jim vyhneme. Nejasností je zatím příliš, takže se pojďme podívat na jiná klasická témata, na jiné hardwarové novinky, které mohla AMD tak trochu zastínit.
Dnes v souvislosti s Computexem a skutečností, že během této akce je novinkám v IT věnováno vyšší množství pozornosti, probereme chystané novinky v oblasti grafických karet. Dojde jak na Radeon Fury, jehož uvedení je doslova na spadnutí a který přinese světu první nasazení HBM pamětí v této oblasti. Dojde také na chystanou generaci GPU architektury Nvidia Pascal, která zahájí svoji pouť světem jhiž příští rok, a to s veškerou parádou. Podíváme se ale také, jaký prostor se nabízí AMD v rozumném využití současných GPU, kde minimálně jedno skrývá příjemné tajemství a vše zakončíme jedním SSD restem z minula.
Přehled novinek v oblasti hardwaru, které se objevily v době konání megavýstavy Computex 2015, shrnujeme v dnešním prvním dílu, který se této akci věnuje. Pokud vás zajímá, jaké novinky si pro nás přichystali výrobci SSD řadičů, NAND flash čipů, rozhraní, ale i výrobci vlastních SSD, čtěte dále. Budoucnost SSD kondenzovaná v jednom článku.
Vypukl Computex, a tak se strhla smršť více či méně zajímavých témat. Jednou z těch největších je představení třetí generace rozhraní Thunderbolt. Tohle rozhraní se vám bude opravdu líbit, takže jen můžeme doufat, že si třeba konečně najde cestu i do světa IBM PC. Pokud ne a bude nadále Mac-exkluzivitou, tak se pro jistotu podíváme v dnešních HWN i na další témata.
Po křemíku přijdou další prvky, které umožní posun výroby pod hranici 10 nanometrů. Na tu se připravují všichni, v čele s Intelem. Vedle tohoto tématu se podíváme na jedné straně na počátek konce DDR3 pamětí a na straně druhé na připravovaný standard umožňující využití NVDIMM modulů v DDR4 slotech.
Dnešní díl bude tak trochu speciální, protože se nám vyrojilo několik nových informací týkajících se nadcházející řady Radeonů nové generace. Povíme si tak blíže, jak se to má s HBM pamětmi a co AMD plánuje pro nadcházející měsíce. Není toho málo, zejména když se na to podíváme optikou stále přetrvávající letité 28nm výroby u TSMC.
Na nové Radeony nadále čekáme, protože to, co se valí na OEM trh nyní, jsou jen skladové zásoby starších čipů. Stejně tak ze skladových zásob bude ještě nějakou dobu fungovat nabídka LTE modemů Nvidia i500, jejichž vývoj a výrobu firma nyní ukončila. S výrobou čipů podle všeho po 14nm éře skončí i francouzsko-italský výrobce STMicroelectronics. Tak snad aspoň jednu pozitivní věc pro dnešek? No … na trh míří 9dolarový pidipočítač typu Raspberry Pi.
Čína si s embargem poradí po svém, to je asi jasné. Ale jestli to bude dlouhodobě výhodné řešení, teprve uvidíme. Dále se ale podíváme i k AMD na chystané grafiky (plus jednu zajímavou základní desku), Intelu na procesory Broadwell a také si ukážeme jeden zvláštní monitor.
Dnes to bude převážně o únicích informací. Jen díky nim si totiž můžeme nastínit chystané hi-end procesory Intel pro desktopy, stejně jako aktuálně nejnovější ohlášenou x86 architekturu od AMD, která je plánována na příští rok. Zastavíme se též u toho, proč Intel nesmí dodávat Xeony do Číny.
Zatímco MediaTek vyrábí svůj nejnovější 10jádrový počin u tchaj-wanské TSMC, a to morálně zastaralou 20nm technologií (o kterou se zákazníci podle všeho moc neperou), Qualcomm již prchl ke 14nm FinFET procesu u jihokorejského Samsungu. Komu z nich se povede líp, ukáží až závěrečné měsíce roku, takže se kromě toho zatím podívejme i na stav trhu s úložišti typu SSD a co za harddiskovou novinku chystá výrobce Seagate.
Dnes se věnujeme zejména nastupující generaci SSD tvořených novými NAND flash čipy s vysokými rychlostmi a řadiči podporujícími nová rozhraní a komunikaci pomocí NVM Express. Zavítáme ale i do oblasti LCD monitorů.
Výrobou zakázkových čipů se už AMD dávno živí. Nejnovějším velkým počinem bylo x86 APU pro next-gen konzole Xbox One a Playstation 4. Vedle toho ale podle nepotvrzených informací pracuje i na SoC pro facebook.
Zdá se, že současný vývoj trhu grafických karet, kde Nvidia přebírá od AMD postupně stále větší podíl na trhu velkých karet, jí dává prostor pro pozvolné tempo v přípravě novinek. Tak zde máme nová 28nm Titan X, nástupnický „Pascal“ přijde asi až napřesrok. To Intel se musí snažit víc, neboť licenční politika ARMu jej stále více ohrožuje levnými čínskými výrobky.
Za nejnovější bombou stojí patrně jistý ukvapený manažer v LG. Display, který poodhalil ostře střežené tajemství chytaného 8k Macintoshe. Běžný LCD/PC svět nám dnes představí Asus se 144Hz IPS monitorem a řekneme si také nejnovější informace o výrobě čipu Apple A9 chystaného pro příští generací produktů s „i“ ve jménu. Zakončíme fotografiemi Radeonu R9 390.
Od začátku roku se objevilo nejen mnoho nových fotoaparátů, ale také nové koncepty, které budou letos udávat tón. Spektrum digitálních fotoaparátů je nyní natolik nové, že jsem se jej rozhodl vyčlenit do samostatného článku, speciálu o fotopřístrojích.
Jsou výstavy, na kterých by to člověk čekal a ono nic. A pak jsou akce, v jejichž souvislosti se najednou sejde kotel klíčových oznámení. Dvě nejvýznamnější se týkají obou konkurenčních výrobců GPU. Jak Nvidia, tak AMD poodhalily nástupnické grafické karty stavějící na nových čipech. Kromě toho nás čekají další neméně zajímavé novinky.
Dnes se podíváme na to, co dalšího vymáčkne AMD z 28nm výrobní technologie s chystanými x86 APU řady „Carrizo“. Není toho málo, tyhle čipy budou skutečně velmi zajímavé ve svých segmentech spotřeby a Intelu zachraňuje reputaci jedině vlastní, technologicky značně nadřazená 14nm výrobní proces. Ale to jednoho dne srovná AMD použití 14nm FinFET od GlobalFoundries/Samsungu, tkaže se rovnou podíváme, co Samsung kutí z 10nm hlediska. Jo a taky co chystá Intel na období 2017 až 2020.
Dnes se podíváme na chystané novinky v 1x-nanometrové FinFET výrobě jak u TSMC, tak u Samsungu. Rozjíždí se totiž pomalu sériová výroba i větších ARM SoC, po které nemůže jednoho dne následovat nic jiného než první malé x86 procesory a podobné produkty. Též se podíváme na nové monitory, zmenšené GeForce GTX 960 (rovnou dvě) a nakonec také jednu hodně podivnou paměťovou kartu, která by neměla uniknout vaší pozornosti.
První výrobci se začínají loučit s rozhraním, které svoji existenci víceméně spojilo s Applem. Dále se podíváme na to, jak to vypadá s chystanými procesory Intel, novinky rozhraní DisplayPort a také na velmi pěkný a pekelně levný ARM s podporou H.265 a 4k.
Vedle nového onboard počítače od Raspberry Pi se podíváme na překvapivé novinky u Intelu, co chystá Nvidia se svými čipy Tegra a nemineme ani nové CPU a GPU architektury samotného ARMu a také jeden velmi sofistikovaný svářecí přístroj.
Po uvedení GeForce GTX 970 na trh začaly postupně vyplouvat na světlo informace, které této kartě dávají dosti odpornou pachuť. Nvidia tentokrát přestřelila až příliš a na popularitě jí to rozhodně nepřidá. Ale aby to nebylo jen depresivní, podíváme se na jiná zajímavá témata.
Končí sezóna podkuřování akcionářům a začíná sezóna vystřízlivění. TSMC, která uvedla opožděně 40nm i 28nm výrobní proces, nenápadně ignoruje své dřívější přísliby nejen ohledně 20nm a 16nm procesu FinFET, ale odsouvá i 10nm technologii. Ale aby to nebyla jen křemíková deprese, podíváme se i na další témata.
Dnešní díl hardwarových novinek opět věnujeme zejména věcem z výstavy CES. Zastavíme se ale i jinde, takže nás vedle SSD pro letošní rok čekají nové počiny u MediaTeku, informace k novým Radeonům a zase další úsměvné snažení výrobců (Ultra)HD TV.
Tento týden je ve znamení každoroční monstrózní akce CES v Las Vegas, Největší výstava IT a dalších souvisejících věcí (včetně TV apod.) letos sice nepřináší velké revoluční věci, ale i tak je tu řada zajímavostí, na které se společně podíváme. Dnes na první část zahrnující 5k produkty, monitory FreeSync, novou Tegru X1 a GeForce GTX 965M pro notebooky a nakonec i nová levná SSD s čipy TLC.
Jobs je 6 stop pod zemí, takže proč vlastně ne. Vždyť i on by stejně u továren Samsungu skončil, jelikož to je nejrozumnější varianta pro výrobu next-gen ARM SoC Apple A9. Ale nebude to jen o Applu, podíváme se též na novinky u Intelu, Biostaru, Galaxy a … no vlastně ještě jednou u Samsungu.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: