Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Co nového ve světě železa? Procesory, grafické karty, úložná zařízení. Komentáře a hodnocení.
Jakýkoli další vývoj na poli kapacit pevných disků již bude muset počkat na příchod technologie HAMR. Jak HGST/WD, tak Seagate (s HDD divizí Samsungu) již zvýšili hustotu záznamu na plotnách i počet ploten na maximální mez. Důkazem je nový 8TB SMR disk Seagate, který míří na trh. Dále se podíváme na novinky ohledně AMD a toho, kam firma směřuje pro nejbližší roky.
Odvěcí rivalové v ladění svých GPU pro výrobní procesy tchajwanské TSMC, se pomalu začínají loučit. AMD míří zpět do svého vlastního lůna, do bývalé firemní výrobní divize, nyní známé jako GlobalFoundries. Nvidia setrvává u ověřeného partnera na Tchaj-wanu. Co to bude znamenat?
Paměťové čipy typu HBM (High Bandwidth Memory), společné dílo JEDECu, AMD a Hynixu, jde do výroby. Na grafikách se objeví již s příští generací Radeonu R9 390X a konečně tak pošle do … úzké hrdlo nízké paměťové propustnosti.
Zatímco AMD se nejspíš chystá opět trošku recyklovat, Nvidia inovuje a uvádí Teslu se zbrusu novým GPU. Podíváme se též na nové chladiče Noctua, ale hvězdou tohoto týdne je nový unikátní monitor od EIZO, který nejenže je dostupný běžnému smrtelníkovi, ale má ono příslovečné...
Vedle připravovaných nových megačipů pro Radeony i GeForce se dnes speciálně podíváme, co se děje u Intelu a jak dopadly jeho námluvy s ARMovými výrobci v Číně.
Dnes se podíváme opět na několik novinek uplynulých dní, jimž dle mého názoru jednoznačně vévodí vpravdě historický počin společnosti MSI. Ta se totiž rozhodla odlišit svoje herní notebooky opět o něco více, a tak po vynikajícím 2.1 zvukovém systému DynAudio, tak trochu výrazně méně impozantních síťovkách Killer či podsvícených klávesnicích SteelSeries, přichází s novou úrovní spolupráce s tímto výrobcem. Srdcem nového notebooku GT80 jsou sice skvělé vnitřnosti, ale teprve pohled na jeho klaviaturu rozehraje srdce každého hráče, stejně jako psavce.
Zdá se, že FullHD je z hlediska mnoha různých produktů již pasé. Snad jedině ty ohavné 15,6palcové TN displeje s rozlišením 1366×768 přežijí aktuální módní vlnu začínající na WUXGA a končící na 4k. Bude to ale čím živit? Na to odpoví AMD s konkurentem pro GeForce GTX 980.
Jedna legenda končí, neustála tlak doby. IBM se dohodla s GlobalFoundries a za poměrně krvavých podmínek jí odprodává své výrobní kapacity. Ani další témata nepotěší: Broadwell-E se zpozdí, opravu bugu TSB přinese až Broadwell-K. Mám ale i veselejší zprávy.
Mooreův zákon skřípe v základech již nějakou dobu, to není tajemství. Je to z nemalé části dáno již více než lineárně rostoucí náročností příprav nových výrobních procesů a nejinak tomu bude i u 14nm technologie, u které to Intel oficiálně přiznal. Navíc první 14nm procesory rozhodně nebudou hi-end, který by se držel zákona o dvojnásobku tranzistorů na čipu každých X měsíců (za X si dosaďte libovolnou aktuální variaci na původní prohlášení Gordona Moora). Podobné trápí i výrobce GPU, kteří již vyjádřili své mírné obavy z budoucích 8k monitorů.
AMD má novou ředitelku. AMD uvedla levné osmijádro. AMD do konce roku uvede APU Carrizo. AMD v něm představí CPU architekturu Excavator. AMD je prostě boží. Na co jsem ještě zapomněl? Jo aha, Nvidia taky snad, možná něco má. Jedno takové celkem povedené GPU…
BendGate je novým heslem, které si Apple nedá za rámeček, podobně jako před lety AntennaGate. Jenže dnes už nemá u kormidla Jobse schopného vymámit z jalové krávy tele, ale obyčejném Cooka. Než se ale ponoříme do nejsmradlavějšího bahna současné IT doby, podíváme se na další témata.
Konektorů, které v sobě kombinovaly více různých rozhraní, přinesla minulost již spousty. Eleganci oboustranného USB Type C se ale nic nevyrovná, když jej nyní nově doplňuje svojí funkcionalitou také rozhraní DisplayPort. Dále se podíváme na nové GeForce GTX 970 a GTX 980 a také co chystají AMD i Intel mezi x86 procesory.
Poslední týden patřil neoddiskutovatelně fotografické akci Photokina 2014 konané opět po 2 letech v německém Kolíně. Většina dění se tak točila kolem fotoaparátů a objektivů, ale mám pro vás milé překvapení, v dnešním dílu HW novinek nenajdete ani jediný foťák. Zato si povíme o budoucnosti NAND flash, která se právě pořádně rozjela, a poodhalíme si také plány Samsungu na vlastní grafický procesor.
V posledních dnech se sešlo několik věcí, které mají velký význam do budoucna, přitom jsou však buď jen drobnou evolucí, nebo jen potvrzením toho, co se očekávalo již dlouhé měsíce. Takže ač tu máme zajímavé novinky, jsou ve své zajímavosti vlastně nudné a předvídatelné. Naštěstí ne všechny.
Servítky si tchaj-wanský výrobce rozhodně nebere a svoje úpravy si nechal dokonce patentovat. Ale nebude to dnes jen o Intelu, podíváme se i na čtyři nové produkty AMD, bombastické oznámení Matroxu (pokud to nevíte, tak to je firma, která byla kdysi slavná svými grafickými kartami ;-) a také nové fotomoduly od Sony.
Světem IT poslední dobou hýbe příchod standardu DDR4, který ukončí kralování DDR3 pamětí, jež jsou na trhu od roku 2007, a doufejme přinese i nové výkonnostní možnosti pro levné grafické karty. Vedle 3D DDR4 a LPDDR4 se podíváme na PLS 4k monitor, nový Radeon R9 285 a nějaké ty foto nesmysly…
Megabrutální 18jádrový Xeon-EP generace Haswell se přitom vejde do 145W TDP, tedy do zhruba 8 wattů na každé své jádro. To je jednoduše úžasné. A mám tu i další úžasné věci, třeba jako zrcadlovku Pentax se zelenými LED v gripu (!) nebo novinky kolem 20nm ARMů.
Dnes to bude víc témat: několik GeForce převlečených za Quadra, problémy Intelu s rozšířením TSX v Haswellech a Broadwellech, chystaný Radeon s next-gen GPU a FirePro na něm založené a nakonec jedno moc sympatické EIZO. To vše signalizuje blížící se konec okurkové sezóny.
Nabídky tohoto typu samozřejmě nejsou určeny každému. Běžný uživatel František prostě nemůže jen tak přijít do IBM, vzít si továrny a k tomu 1 miliardu dolarů. Ale rozhodně se nám mezi IBM a GlobalFoundries schyluje k obrovskému „obchodu“. Podíváme se též na situaci kolem 64bitových ARMů a novou úžasnou výpočetní kartu od AMD.
Samozřejmě pouze pokud na něj budete mít. Tato nejvyšší řada desktopových x86 CPU Intel ale bude stát za hřích. Letní díl doplníme úspornými x86 SoC, inovovanou 64bitovou architekturou ARM, chystanými novými GeForce a jedním SSD od Kingstonu.
Letní okurková sezóna vrhá do světa převážně ohlášení toho, co výrobci teprve chystají. Dnes si tedy nepovíme o konkrétních nových produktech, místo toho se podíváme, co se pro nás chystá v horizontu nadcházejících řekněme 12 měsíců.
Z nově zveřejněných roadmap vyplynulo, jak to Intel vidí s overclockerskou variantou 14nm Broadwellu a jak to též vidí s jeho nástupcem. Tam nás informace již netěší. Podíváme se dále na dvě skvělé pasivně chlazené GeForcky od Palitu, dvě UltraHD novinky, nové Raspberry Pi a také kdo první uvede na trh produkty uvnitř osazené čipy vyráběnými 16nm technologií FinFET u TSMC…
Roky 2013 až 2015 byly, jsou, resp. budou zlomové. Začalo to s DRAM a NAND flash čipy, které na sub-20nm technologii přešly jako první. Pokračovalo to prvními zkušebními ARMy, ještě letos pak přijde Intel se 14nm x86 procesory Broadwell a v příštím roce jej doprovodí celý peloton produktů, nad kterými svedou boj o zákazníka ty největší výrobní společnosti světa. „Plážový písek“ vytažený Czochralskiho metodou do ušlechtilého 300mm ingotu zdaleka neřekl poslední slovo.
Další generací přelomové „3D technologie“ vybavil jihokorejský gigant svá SSD, Nejnovější generace již nese v jednom pouzdře celkem 32 vrstev NAND flash die, čím dále snižuje výrobní náklady. Podíváme se dále na to, jak to bude s výrobou příští generace Apple ARM SoC a také na chystaný Nvidia Maxwell.
Alespoň to tedy tvrdí. AMD si zahrálo na prognostiky a očekává, že během příštích pěti let dá dohromady řešení, které výrazně překoná vše, co dnes máme na trhu. Komicky v tomto kontextu působí skutečnost, že Nvidia i Samsung couvají ze serverových ARM čipů, ale takový už je IT svět. Nakoec se ale také podíváme na jednu moc hezkou … zrcadlovku.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: