Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Co nového ve světě železa? Procesory, grafické karty, úložná zařízení. Komentáře a hodnocení.
Společnost EverPro výrazně posouvá hranice dosahu jednoho USB 3.0 kabelu. Napájet s ním nepůjde, ale zato přenese data na extrémní vzdálenost až 100 metrů díky optickým vláknům. Podíváme se dále na vývoj v oblasti PCI Express 4.0, chystané levné Haswell Refreshe od Intelu, jednu moc zajímavou desku od ASRocku a další témata.
ASMedia údajně nebude pro AMD připravovat jen SATA Express řadič, ale spolupráce bude daleko hlubší. Tam, kde Intel vymýtil veškerou konkurenci na své platformě, se ji AMD chystá navrátit zpět. Je to dobrý nápad?
Druhá polovina tohoto roku bude ve znamení generační obměny. Spolu s hi-endovou platformou Intel Haswell-E přinášející až 8jádrové / 16×HT procesory, se objeví i čipset Intel X99 a podpora pamětí DDR4…
Výročí 20 let od vzniku procesoru Pentium sice proběhlo již loni, ale vem to čert, třeba Intel nechce slavit ty první modely s legendární chybou, ale ty následné, opravené. Každopádně slavit chce. Vedle toho nás čekají jako obvykle i další témata, mimo jiné 16nm SSD a novinky ohledně Steam platformy jako celku.
Až mám problém v tomto týdnu vypíchnout jedinou zajímavost do nadpisu. V posledních dnech se toho odehrálo opravdu hodně, dnes si tedy povíme o více tématech, od výroby velkých procesorů malými nanometry až po nový elektronický displej.
„Haswell Refresh“ konečně míří na trh a konečně se Intel chopil za čumák a tak tu od dob 32nm „Sandy Bridge“ zase máme CPU s pořádně kvalitním přenosem tepla z čipu na heatspreader. Takty kolem 5,0 GHz tak budou opět na denním pořádku. AMD si připsala úspěch v zahrnutí své FreeSync technologie do DisplayPort standardu, povíme si ale také o problémech u TSMC.
Nvidia má problém, AMD Radeon R9 295 X2 jí totálně zbořil plány. Tak jako vícekrát v minulosti (zářným příkladem bylo uvedení superlevného Radeonu HD 4850, který zcela deklasoval v poměru výkon/cena konkurenční GeForce), i nyní se AMD podařilo Nvidii zavařit. Její plány na duální GeForce GTX Titan Z tak padají, karta se musí změnit. AMD si ale již duální grafiku odfajfkovala, takže zatím v poklidu ohlašuje své velké plány na poli CPU i APU.
Nová PCI-Expressová verze SATA rozhraní pomalu klepe s novými čipsety Intel 9. řady na dveře. Výrobci díky němu přinesou podporu pro SSD s rychlostmi výrazně převyšujícími 6,0Gbps SATA modely. Vedle toho se podíváme na nejnovější informace o výrobě současných i next-gen GPU a zakončíme neobvyklým 3D fotopřístrojem Lytro Illum.
Dnešní díl je takovým technologickým speciálem. Vedle překvapivého řešení, které zvolil Intel pro jednočipové Atom produkty pro smartphony si totiž podrobně rozebereme novou dohodu firem GlobalFoundries a Samsung, které spojují síly nad vývojem 14nm FinFET technologie. Svět pod 20nm hranicí, jaký nám byl poslední roky rýsován, se dneškem mění. Thunderbolt 3.0 vedle toho vypadá jako minoritní zpráva, ač jí rozhodně není.
Společnost Corning, tvůrci Gorilla Glass, jsou nakonec těmi, kdo Thunderboltu v rámci USB 3.0 vyfoukl jeho optickou ideu. Nové kabely podporují daleko větší délky než běžné metalické USB 3.0. Ale není to jediné téma, podíváme se i na dvě fotografické záležitosti, které dávají zajímavý náhled do budoucna.
Tento týden nepochybně patřil AMD. Uvedla na trh hned dvě třídy zcela odlišných produktů, které nebudou tím, co by kupovala majorita zákazníků, ale jistě ukazují flexibilitu a rozsah vývojových a výrobních možností firmy. Zlí jazykové si to mohou klidně přeložit tak, že tímto krokem AMD dohání jak Intel, tak Nvidii.
Pomalu vyplouvají na povrch detailní informace o chystaném duální Radeonu s 2× GPU „Hawaii“, který se na trh chystá již příští týden. Karta to bude vpravdě šílená: vodní chlazení a TDP 500 W, o cenovce ani nemluvě. Podíváme se ale i na další témata, včetně přehledu Haswell Refresh CPU, tedy lehce inovovaných Intel CPU, která se blíží…
Kalifornská Nvidia pořádala tento týden v San Franciscu svoji GPU Technology Conference. Jako obvykle na ní došlo k ohlášení nových produktů a představení nových architektur. Jde o změny poměrně významné, takže se na ně dnes podrobněji podíváme.
Modrý laser je tu s námi již zatraceně dlouho. Sony předváděla první prototypy „DVR Blue“na CEATECu v říjnu 2000, první spotřebitelské produkty dorazily na trh v dubnu 2003 a nejpozději s příchodem PlayStation 3 došlo ke zpečetění osudu konkurenčního formátu HD-DVD a penetraci Blu-ray mezi širé masy. Je tak nejvyšší čas představit si nástupce, který jako bájný Fénix povstává z popela svého předchůdce, když staví na stejné vlnové délce laseru. Představuje se Archival Disc, šestivrstvý optický kotouček o stovkách gigabajtů úložného prostoru.
Jelikož nám skončilo MWC 2014 ve španělské Barceloně, bylo by hříchem ignorovat lídra mobilního trhu, společnost Samsung. Vedle jejích produktů se ale podíváme i ke konkurenci a také k Nikonu, který opět posunul hranici možného až k nemožnému.
Tento týden by ve znamení probíhající výstavy Mobile World Congress 2014 (MWC) ve španělské Barceloně. Došlo tedy zejména na nová ohlášení v oblasti ARM čipů a architektur a všeho souvisejícího se smartphony či tablety. Vedle těchto témat se dnes ale podíváme i na jiná zajímavá, z týdne minulého.
Dnes to bude hlavně o Nvidii, jelikož se v posledních dnech hodně činila. Na trh míří její tři nové 28nm grafiky. Dvě spadají do nové generace „Maxwell“, třetí pak je něčím, co by šlo označit za „Kepler Definitive Edition“. Povíme si ale i o trablích AMD s paměťovými moduly v Evropě a také o tom, jak to vypadá s „Broadwellem“…
Hlavním tématem je dnes nově ohlášená architektura Nvidia „Maxwell“. Ačkoli o ní už víme léta, zpoždění ve výrobních procesech nakonec zpozdily i její uvedení, k němuž i tak dochází na letité 28nm technologii, vyladěné na maximum. Vedle této architektury se samozřejmě podíváme si na další zajímavá témata…
To by to nebyl Facebook, aby zase nevymyslel něco, co mu umožní efektivněji skladovat naše osobní data :-). Na svět tak pomalu přichází jeho systém využívající tří/čtyřvrstvé BDXL disky. Kromě toho si povíme něco i o 20nm ARM SoC od Qualcommu, jenom pasivně chlazeném Radeonu a paměťových kartách od Kingstonu s novou rychlostní specifikací.
Největší novinkou posledních dní je jednoznačně představení ARM procesorů Opteron od AMD. Osmijádrový testovací kit začne AMD rozesílat svým partnerům již brzy, a to rovnou s upravenou Fedorou + LAMP/Java. To Seagate pro změnu plánuje již brzké uvedení svého 6TB disku, jako konkurenci k HGST, plněnému heliem. Na závěr se zastavíme mezi středoformátovými fotoaparáty, kde se schyluje k završení revoluce, kterou APS-C a full-frame prodělaly již dávno: přechodu od CCD k CMOS čipům.
Dnes konečně opustíme výstavu CES 2014 a budeme se věnovat „normálním“ tématům. Začneme chystanými 16jádrovými procesory AMD architektury Steamroller, vezmeme to přes výše zmíněnou GeForce, směrem k Intel Broadwellu a výlet završíme v laboratořích společnosti Huawei.
Dnes to bude převážně o novém x86 APU od společnosti AMD, které je sice výtečné, ale mohlo být ještě daleko výtečnější. Pojďte se tedy podívat na příběh procesoru kombinovaného s grafikou, který staví na 2 těch úplně nejnovějších dostupných technologiích, ale 3. taková mu nebyla dána sudičkami do kolébky&hellp;
Tento týden probíhá obrovská (nejen) IT akce CES 2014 v Las Vegas. Jak to tak už bývá, zatímco přes Svátky jsme si odpočinuli, hned po Novém roce se na nás vrhá o to větší várka novinek právě z CESu. Rozdělíme si je tedy do dvou článků, přičemž dnes se podíváme mimo jiné na novinky u AMD a Intelu.
Jelikož se blíží konec roku a hned začátkem ledna vypuká monstrakce CES 2014, je jasné, že nyní těsně před svátky již jen zameteme podlahu a posbíráme poslední zajímavá témata tohoto roku. Kupodivu se ale i tak našlo několik věcí, které rozhodně stojí za přečtení, jelikož … no proč bych vás ještě chvíli nenapínal :-) …
Trpaslíci nosící internetové pakety si štěbetají o tom, že již na jaře by měla Nvidia přijít s nástupnickou architekturou „Maxwell“. Kolik je na tom pravdy, to bude hlavní dnešní téma. Podíváme se ale i na jiná…
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: