Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Co nového ve světě železa? Procesory, grafické karty, úložná zařízení. Komentáře a hodnocení.
Vedle fenoménu kryptoměn, který v těchto týdnech totálně změnil poměry na trhu grafických karet, se blíže podíváme na další zajímavé téma: příchod levných monitorů se 4k UltraHD rozlišením na trh v příštím roce…
Zatímco minulý týden patřil převážně herní konzoli Sony Playstation 4, tento pátek si popovídáme více o Xboxu One. I velký zlý Microsoft uvedl na trh svůj next-gen přístroj, který je v mnoha ohledech konkurentovi od velké zlé Sony podobný. Přesto je rozdíl dostatečný, aby si vybral každý. Dojde pak samozřejmě i na další témata.
Sony oslavila s PlayStation 4 ve dnech od jejího uvedení velký úspěch. Prodalo se vše, co bylo k dispozici a prodá se to i v budoucnu. Hlad trhu je od uvedení předchozí generace konzolí v roce 2006 obrovský. Podíváme se samozřejmě ale i na další témata…
Procesorový gigant podle všeho nestihne implementovat SATA Express rozhraní do čipsetů pro „Broadwell“, takže nás čeká jistý (ne)malý odklad. Vedle toho se podíváme na zajímavé novinky od AMD vzešlé z jeho APU konference a zjistíme, co je nového mezi paměťovými kartami…
Pokud bych něco označil za zprávu týdne, pak je to uvedení Radeonu R9 290 od AMD. Tahle karta totiž zamířila na trh s cenovkou, která dává vzpomenout cenovému masakru, který Nvidii připravil Radeon HD 4850 před 5 lety. Ale podíváme se samozřejmě i na další témata…
K ARMu se dnes buď přidáte, nebo vám začne ukusovat vaše zisky. Tohle pro mnohé smutné, pro jiné radostné zjištění, dopadlo nyní i na Intel. Procesorový gigant následuje šlépěje konkurenčního AMD a spouští výrobu ARM procesorů pro jednoho ze svých partnerů…
Jak AMD, TSMC a jiní, tak i Intel se trápí s každou novou generací výrobního procesu víc a víc. Optimistické odhady kolem 14nm tick procesu jsou dávno ty tam a jen s každým dalším čtvrtletím sledujeme, jak Intel pozvolna odsouvá uvedení „Broadwellu“ o další kus do budoucna. Podíváme se ale i na další témata.
Pomalu se blíží moment, kdy AMD vypustí do prodeje nový hi-end s novým GPU, Radeon R9 290X „Hawaii“. Na internetech se tak již nyní povalují vedle oficiálně prozrazených specifikací také fotografie referenčního modelu ukazující obrovské GPU, 512bitovou paměťovou sběrnici i napájecí kaskádu…
Vedle jednoho nového foťáku si dnes povíme o čtyřech nových Xeonech Phi, novinkách přichystaných Nvidií v rámci škádlení konkurenční AMD, která zrovna uvádí hromadu nových grafik, a podíváme se i na jeden vpravdě šílený napájecí zdroj…
Dnes se vedle jiných témat podíváme na to, jak si vedou přední světoví výrobci ve vývoji nových výrobních technologií, kterými bude zajištěna produkce čipů pro budoucí generace všemožných produktů, ARM SoC pro smartphony a tablety počínaje…
Dříve, nebo později to muselo přijít. AMD startuje další malou revoluci v oblasti GPU. Jejím vrcholem bude GPU s více než 6 miliardami tranzistorů, propustností 512bitové paměťové sběrnice přes 300 GB/s a výkonem přesahujícím 5 TFLOPS…
Fenomén tick-tock výroby, kdy se vždy po roce střídá náběh ověřené architektury na novém výrobním procesu s vylepšenou architekturou na procesu lepší, opět následováno touto architekturou na procesu zase o pár nanometrů menším, má v desktopech své časy spočítané. Intel bude tick-tock procesory uvádět nadále jen pro mobilní segment, v desktopech bude nabízet pouze tock generace.
Brian Krzanich (CEO Intel) ukázal běžící „Broadwell“. Embedded procesory AMD pro příští rok. Seagate navazuje na WDC a uvádí 5mm vysoký 2,5" HDD s jednou plotnou. E Ink uvedl displej Carta, nástupce Pearl s o polovinu lepším kontrastem. Olympus OM-D E-M1, výtečná inovace Micro Four Thirds systému.
Jednou z novinek posledních dní je reakce Microsoftu na lepší parametry APU v Playstation 4. Xbox One tedy zrychlí, my se vedle toho pak podíváme na další témata zahrnující várku nových CPU Intel „Haswell“, spuštění výroby DDR4 čipů nebo třeba moc pěkný kompakt od Canonu…
Dnešní díl vyplní závěr letního sucha převážně netradičními tématy. Vévodí jim jistě chystaná zapisovatelná Blu-ray média s udávanou životností 1000 let, ale podíváme se i na architekturu IBM Power 8, vývoj kolem 220W procesoru AMD FX-9590 a zastavíme se i u Sony a jejích foťáků…
Vedle tématu zmíněného v nadpisu se v dnešním dílu podíváme na překvapující strasti, které má nenasytná TSMC s 28nm výrobou a svými konkurenty, nahlédneme do plánů Intelu s nadcházejícími Atomy a představíme si nové základní desky Gigabyte pro APU AMD „Kaveri“, včetně jedné pro zvukové fajnšmekry…
Jelikož to dnes zahájíme poněkud kyselým povídáním o Thunderboltu a o tom, jak Intel elitářským přístupem v podstatě zabránil jeho masivnímu rozšíření, spravíme si chuť budoucí generací pokrokových 3D V-NAND flash čipů od Samsungu, podíváme se na jednu moc hezkou grafickou kartu a na závěr si zase trošku zarejeme…
Nejnovější verzi rozhraní USB lze svým způsobem považovat za poslední hřebíček do rakve masivnějšího rozšíření Thunderboltu: dosahuje totiž na jeho rychlosti. IBM pro změnu otevírá platformu POWER, AMD chystá 20nm Radeony a Panasonic představil Lumix GX7…
Dnešní díl bude převážně o tématu, které může změnit rovnováhu sil na poli čipů ARM v nadcházejících letech. Samsung nejenže investuje obrovské peníze do navýšení počtu open-source vývojářů, ale výrazně změní i strategii vývoje hardwaru, tedy ARM SoC pro ultramobilní segment. Podíváme se ale i na další témata…
Vypíchnout do nadpisu dnešního dílu něco výjimečného nelze. Dnes nás zkrátka čeká sedm takových standardně zajímavých novinek, kde si každý jistě vybere tu svoji srdcovou a stejně tak i naopak jednu takovou, za kterou by mi nejraději vynadal :-)
Dnes to bude zčásti o NAND flash čipech. Nejprve si povíme o testovací produkci 16nm čipů u Micronu, poté o extrémně rychlých SDHC UHS-II kartách od Toshiby a pak už oslím můstkem přejdeme k diskovým plotnám s technologií SMR, abychom vše zakončili pohledem na příští generaci GPU…
Chystané nové APU od AMD bylo spatřeno ve statistikách jednoho z BOINC projektů. Vedle něj se podíváme na nové rozhraní nejen pro mobilní SSD, kam míří výrobci grafických karet s ohledem na poklesy poptávek, jak bude Nvidia řešit problém s Tegrou 4 a nakonec si dáme i dva foťáky od Sony.
Dnes se podíváme primárně na to, co podle všeho kuchtí Intel kolem svých 14nm produktů. Dojde ale i na první plnohodnotně 8jádrový ARM, úsporné verze „Richlandu“ od AMD, dohodu TSMC s Apple a revoluční 40Mpix+ zrcadlovku od Canonu…
Nvidia vedle tuctové GeForce GTX 760 přišla s jedním hodně šokujícím ohlášením. Její technologie a patenty bude možné si nově licencovat, případně použít již hotová GPU řešení ve vlastních produktech. Inspirace ARMem je zde zjevná. Podíváme se také ale na pole SSD, kde se poslední dobou urojilo hned několik zajímavých věcí…
Jelikož jsme se minule věnovali výhradně Intelu a příznivci jediného dalšího výrobce výkonných x86 CPU by se mohli cítit dotčeni, popovídáme si dnes pro změnu o AMD. Vedle nové generace AMD APU „Richland“ a jejího chystaného 28nm nástupce „Kaveri“ se dnes podíváme na šílené 5GHz procesory s TDP 220 W…
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: