Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Co nového ve světě železa? Procesory, grafické karty, úložná zařízení. Komentáře a hodnocení.
Intel opět po nějaké době oprášil z mého pohledu již poněkud vyčpělý projekt Larrabee. Poněkolikáté jej znovu přejmenoval, připravil několik líbivých fotek a pár informací, ale vše to má stále stejnou pachuť…
Hlavní novinka tohoto dílu sice spadá do tohoto týdne, ne minulého, ale občas se prostě nedá čekat. Nové MacBooky Pro totiž přichází s velký evolučním skokem. Sousloví „Retina Display“ se od nynějška Apple neskloňuje jen u iPodů, iPadů a iPhonů, ale nově také u MacBooků…
Hranice možného se nám pomalu posouvají pod další psychologickou hranici stavějící na „umělé“ jednotce délky. Výrobci NAND flash pamětí a produktů na nich postavených nyní pomalu prolamují 20nm hranici. Zatímco Intel se zastavil přesně na ní, Toshiba se SanDiskem zamířily ještě o jeden nanometr níže…
Z dnešního dílu je těžké vypíchnout nějaké téma jako hlavní, takže bodově: podíváme se na chystaný procesor „Ivy Bridge“ bez grafického jádra, nové ARMové servery od Dellu, nenasytnou duální grafiku od PoewrColoru, jedny superrychlé DDR3 paměti a vše zakončíme moc, moc hezkou zrcadlovkou od Pentaxu…
Thunderbolt konečně přichází a my se spolu můžeme nyní podívat na první základní desky jím vybavené. Ale aby to nebyla nuda, dáme si ještě druhé velké téma: Nvidia Kepler, tedy hlavně ten skutečný Kepler s více než 7 miliardami tranzistorů v GPU.
Toto téma jsme naťukli již dříve, ale dnes si můžeme ukázat konkrétní měření, která nejen odpovídají na otázku z nadpisu, ale také nastiňují řešení onoho palčivého problému. Vedle Ivy Bridge se ale také podíváme na to, jak to bude s 3,5palcovými disky a Toshibou, jenu moc divnou GeForce od Gigabyte a jeden ještě divnější monitor od AOC.
V dnešním dílu si ztrestáme slíbený dluh z minulého týdne. Představíme si nejnovější duální grafiku od Nvidie, povíme si, jak je na tom TSMC s 28nm výrobou a jaký moc hezký ARM CPU se jí podařilo vyrobit, abychom vše završili novými enterprise SSD od Hitachi a jednou hodně moc velkou televizí od Panasonicu.
Jako vždy při skutečně významné události hardwarové světa, i dnes se budeme věnovat pouze jednomu tématu, ale zato podstatně ukecanější formou. Intel totiž uvedl své 22nm procesory rodiny „Ivy Bridge“, které jsou nejen prvními 22nm čipy této komplexity, ale navíc využívají nový výrobní proces s tzv. „3D“ tranzistory. Jak se povedl přechod od „32nm TOCK“ architektury „Sandy Bridge“ k „22nm TICK“ architektuře „Ivy Bridge“?
Dnes si kromě jiných témat povíme hlavně o Nvidii, která není zrovna dvakrát spokojena se situací ve výrobě současné generace GPU a ani do budoucna nehledí na moc optimistické předpoklady. Sama přijímá řadu opatření a dnes si tedy nastíníme, co se vlastně děje a jaké dopady to bude mít pro léta nadcházející…
Vedle uvedení čipsetů Intel 7 řady v čele s typem Z77 se dnes podíváme na nová SSD řady 910 od téže společnosti, jednu zajímavou informaci o SSD řadičích Indilinx/OCZ a také prognózu vývoje trhu desktopových HDD.
Po minulém speciálu o nové grafické kartě Nvidie se dnes vrátíme do starých dobrých kolejí. Vedle tří zajímavých grafik, kterým se prostě nelze vyhnout, nás čeká jedno neméně zajímavé jednočipové SSD od TDK a také povídání o stavu 28nm výroby.
Zhruba dva a půl měsíce to trvalo, než Nvidia uvedla na trh plnohodnotnou, tedy 28nm konkurenci k Radeonům HD 7970. Dnes se tedy podíváme jen na jediné téma, ale zato pořádně do hloubky. Nvidia „Kepler“ alias „Fermi Reloaded“ přichází…
V dnešním dílu se podíváme na chystané 22nm procesory rodiny Intel „Ivy Bridge“, nové superlevné Opetrony od AMD vycházející pochopitelně z architektury „Bulldozer“, několik novinek kolem nástupnických APU „Trinity“ a také jeden zajímavý externí disk od WD…
Úřední šiml je konečně spokojen, takže si ve společnosti Western Digital mohou trochu odfrknout. Jejich odfrknutí ale má mírnou antimonopolní pachuť, vedle které se dnes samozřejmě podíváme i na další hardwarová témata…
Správně by téma z nadpisu mělo patřit až do Hardwarových novinek pro příští týden, ale to byste mi neodpustili. Vedle nového iPadu se ale podíváme i na nové Radeony HD 7800, dva moc pěkné atypické HD 7970 a také jeden šílený zdroj.
Kromě toho, že si představíme jeden moc sympatický pasivně chlazený Radeon od Sapphire a to, jak hodlá Western Digital vyřešit své dilema s Evropskou komisí, se hlavně zaměříme na novinky kolem SSD s řadičem SandForce SF-2281, asi současným nejnasazovanějším řešením.
Dnes nás čeká šestirychlostní BDXL vypalovačka, dva velmi zajímavé pevné disky, jedna neméně zajímavá grafika a již slíbený bezzrcátkový Pentax.
Můžeme za to poděkovat flexibilitě architektury AMD GCN, ale nově uváděné mainstreamové, tedy levné Radeony HD 7700 jsou prvními novodobými kartami, které podporují double-precision. Vedle nich se podíváme na nová SSD firmy Hitachi a vše završíme jednou zajímavou kovovou krabičkou od Olympusu ukrývající zbrusu nový CMOS čip.
Pokud jsme před deseti lety počítali rozlišení digitálních fotografií na jednotky megapixelů, v této dekádě to budou desítky. Nikon jasně novou zrcadlovkou určuje další směr. Vedle této foto záležitosti se ale podíváme na nové počiny AMD a Intelu, vše pak završíme jedním chladičem, který nám opět potvrdí pravidlo známé z automobilového, leteckého či kosmického průmyslu: Číňané neumějí moc vymýšlet, ale umí skvěle kopírovat.
Dnes se vedle nových Radeonů podíváme také na chystané grafické novinky pro rok 2013, které kutí inženýři v Intelu. Díl završíme jedním z posledních HDD od Hitachi, 4TB rychlým DeskStarem.
Dnes to bude několik novinek týkajících se grafických výrobců. Podíváme se na to, jak se Intelu podařilo získat OpenGL certifikaci pro své IGP, kterak Lucid ukončila marnou snahu za prosazení technologie/čipů Hydra a co je nového mezi grafikami od VIA. Chybět nebude ani část týkající se dopadu záplav u výrobců HDD na výrobce GPU.
Dnes to bude tak trochu připomínat studenou válku, neboť velkou část dílu věnujeme všemožným novinkám o procesorech/SoC rodiny Intel Atom. Přední výrobce polovodičů se opravdu činí a samozřejmě na letošním CESu nechyběl s mnoha novinkami. Vedlo toho si pak představíme dva typické zástupce nastupujících tříd LCD monitorů, které snad konečně smetou TN panely do toho nejlevnějšího podpalubí, kam ani chudý člověk s trochou cti nezavítá :-).
Hlavním dnešním tématem je budoucnost tak, jak ji na podzim nastínil vědecký šéf Nvidie Bill Dally, více toho totiž jako protiváhu minulého povídání o Radeonech HD 7000 nabídnout nemůžeme. Vedle toho se ale podíváme na problém, který má AMD se staršími čipsety ještě z dob ATI, nové produkty Zalmanu a vše zakončíme novým standardem paměťových karet XQD.
Ač k plnohodnotnému představení Radeonů generace HD 7000 a tedy i celé architektury Graphics Core Next dojde až 9. ledna na výstavě CES 2012, byly pro 22. prosince vyvoleny nemnohé redakce po celém světě, aby zvěstovaly zprávy o novince vpravdě evoluční, zčásti i revoluční. Vězte, že na trh (za)míří první grafické karty vybavené 28nm GPU a zbrusu novou, od základů překopanou architekturou. A tak si opět přerušme standardní tok běžných hardwarových novinek, neboť firma AMD uvádí Radeony HD 7000…
Dnes se podíváme na dvě nové rodiny procesorů, které, ač tak nadpis naznačuje, nestojí proti sobě. Zatímco 6jádrový Intel Sandy Brige-E míří do desktopů, 16jádrové Optery naopak do serverů. Vedle nich si povíme něco málo o serverovém laškování Hewlett-Packard s ARM procesory a také o novém grafickém jádře, které bude CPU od ARMu doprovázet v nadcházejících letech.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: