Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Co nového ve světě železa? Procesory, grafické karty, úložná zařízení. Komentáře a hodnocení.
Hlavní novinkou v tomto dílu je bezesporu „Kal-El“ od Nvidie. Vedle něj se podíváme na to, čím zatraktivňuje své desky pro Sandy Bridge-E společnost Gigabyte, jak je na tom Intel s 22nm verzí Larrabee a na závěr si necháme dva velmi zajímavé foťáky od Panasonicu.
Tchajwanská TSMC se jako vždy snaží vyvolat dojem, že její nový výrobní proces je fajn a zákazníci se nemají čeho bát. Zatím nemáme zprávy z druhé strany, ale s rozjezdem 28nm výroby to dle prohlášení firmy opravdu vypadá lépe než před lety se 40 nm. Firma je tak daleko, že již ukázala i první 20nm procesor. Vedle toho se dnes podíváme na jeden moc krásný foťák, situaci kolem HDD, jednu slibnou základní desku a ani tentokrát nevynecháme jednu zajímavou grafiku.
Do uvedení prvních 28nm grafik (bez ohledu na to, do jaké generace budou morálně spadat) nám ještě zbývá dost času, ale AMD si nenechala na vlastní akci Fusion 2011 ujít příležitost, aby nepotrápila konkurenční Nvidii. Má již k dispozici funkční čipy. Vedle toho se dnes podíváme na nejrychlejší Sandy Bridge, nové super-efektivní zdroje Seasonic, 3D brýle Nvidie druhé generace, jeden paměťový kit a také to, co Intel chystá pro notebooky z hlediska displeje.
Dnes se podíváme na slíbené procesorové zprávy. Začneme novými i plánovanými kousky od Oracle, abychom následně přesedlali opět k AMD a řekli si pár slov o nástupci Bulldozeru. Vše doplníme o nové 8GB DDR3 paměti, dva tablety od Samsungu a završíme tradičně „jednou zajímavou grafikou“ (což je letos postupem času stále těžší a těžší :-)).
Minule jsme se trochu zdrželi u procesorů AMD „Bulldozer“, dnes si tedy dáme takové první „letem světem“ skrze novinky posledních týdnů, které se sluší zmínit. Příští týden nás čeká několik procesorových novinek, dnes si pro změnu představíme jeden moc krásný displej od Toshiby, jeden moc krásný LCD monitor od HP a dvě důležité foto novinky. Vše završíme tradičním občasníkem na téma „další podivné grafické karty“…
Hlavním tématem tohoto dílu bude to, co jsem přislíbil před týdnem. AMD po mnoha letech uvedla zbrusu novou architekturu Bulldozer i na desktopy, a tak se víceméně můžeme podívat na to, co je nového, jak si Bulldozery stojí oproti konkurenci a jak to ovlivní trh procesorů pro příští rok…
Vedle nejnovějšího počinu amerického SanDisku, jenž naznačuje již nadpis, se dnes podíváme opět na SoC Nvidia Tegra 3, o němž se objevily nesmírně zajímavé informace. Dále nemineme dvě nové klávesnice Corsair se spínači Cherry MX Red, jeden zajímavý monitor, ale na úvod pár slov o buldozerech…
V uplynulém období nám proběhlo několik zajímavých akcí, kdy mimo jiné Intel představil jak pár věcí kolem Sandy Bridge-E, tak se nám objevily základní desky s čipsetem X79 od mnoha výrobců. Dále dnes nebude chybět vůbec první veřejná demonstrace 28nm GPU AMD, aktualizace stavu kolem Nvidia Tegra 3 a jeho následovníků, jeden zajímavý zdroj a několik paměťových karet. Jako třešničku si pak ukážeme vývojovou verzi stroje s osmi kartami Intel Larrabee.
V dnešním dílu se povídáme na nová dvoujádrová APU AMD, budoucnost dle TSMC, zajímavý USB 3.0 hub od VIA a také novinky v oblasti počítačových zdrojů.
Tento týden se společně podíváme na první procesory rodiny AMD Bulldozer, které zamířily na trh, dále na dvě základní desky s APU Fusion E-450, dva 4TB pevné disky a dvě mobilní novinky od Samsungu běžící na Androidu. Vše završíme trojicí zvukovek Creative Labs s novým čipem Sound Core 3D.
Jako první si tento týden přiblížíme dluh z minulého, a sice 20Mpix bezzrcadlovku Samsung NX200 s několika novými objektivy. Následně se podíváme co je nového u GlobalFoundries, jaké nové hybridní SSD/HDD připravila firma OCZ a na závěr si ukážeme dvě zbrusu nové klávesnice s mechanickými spínači.
Tento díl HW novinek je tak trochu netradiční. Protentokrát si odpočineme od procesorů, základních desek či grafických karet a podíváme se na zajímavé novinky v jiných oborech. Čeká nás jedna WiFi konektivitou obdařená řada SDHC karet Toshiba, zajímavé notebooky Samsung, dvě sympatické foto-novinky od Panasonicu a nakonec také malá revoluce ve vypalování, u níž už jistě mnozí tušíte…
Vedle jedné poměrně zajímavé miniITX desky pro platformu AMD „Llano“ se podíváme na dvě nové technologie od Nvidie, novinky kolem čipů, jež bude pohánět iPad 3, ale závěr věnujeme dvěma parádním novým foťákům od Sony, které zase o kus posouvají hranice.
Kolem PCI Express sběrnice se odehrály v uplynulých (tý)dnech dvě poměrně zajímavé věci, na které se podíváme. Nemineme ale ani další, tentokrát oficiální informace kolem 28nm GPU Nvidia, jak z úst samotného výrobce GPU, tak jeho tchajwanského dodavatele TSMC. Závěr bude patřit zajímavých externím diskům ADATA a jedné hodně ultimátní „videokameře“.
Vedle chystaných APU AMD Fusion pro příští rok se dnes podíváme na dvě novinky u DDR3 pamětí, nejrychlejší Radeon HD 6950 na trhu, pár drobností kolem USB 3.0 čteček paměťových karet, ale vrcholem je asi připravovaná specifikace USB výrazně posilující napájecí schopnosti této sběrnice.
Ač je pořád značně okurková sezóna, stále je o čem si povídat. Tento týden to bude nejnižší varianta chystaných procesorů AMD „Bulldozer“, dvě zajímavé grafiky GeForce, u nichž ani tak nejde o 3D výkon, jako spíše o počet připojitelných monitorů, dále pár novinek kolem SoC Tegra 3 „Kal-El“, architektury Nvidia „Kepler“ a konečně také chytaném standardu pro 3D aktivní brýle.
Ani pro dnešní díl nebyla nouze o zajímavá témata. Začneme výhledem na procesory Intel až do roku 2018 následovaný hodně výkonnou grafickou kartou od Asusteku, která nenese ventilátor, novými SSD od OCZ s kapacitou až 3,2 TB, abychom si od obvyklých témat odskočili k chystanému Android 3.0 tabletu HTC a novému foťáku firmy Olympus.
Tento týden se podíváme, co pro nás na příští rok chystá společnost AMD v oblasti desktopu, jaká bude Nvidia Tegra 4 a následný GPGPU/HPC projekt Denver a doplníme si informace o několika zajímavých nových HDD (6,0Gbps Velociraptory, 1TB notebookový disk od Toshiby). Třešničkou na dortu bude, dá se říci neodolatelný, 4×USB 3.0 řadič od firmy Highpoint.
Dnes se podíváme na několik chystaných novinek. Vedle specifikace SATA 3.1 s novým univerzálním rozhraním se Intel pokouší prosadit PCI Express ×2 slot, Nvidia se trochu rozhovořila o Kepleru a nakonec si povíme, jak se to má s firmami Apple a Samsung a co má s jejich právní bitvou společného TSMC.
Pro dnešní díl se sešlo několik vskutku různorodých témat. Jihokorejskému Samsungu se před několika týdny zadařilo vyrobit první jednoduchý 20nm ARM procesor, AMD představila Radeon HD 6990M, VIA pro změnu první desku s procesorem Nano X2 E a v závěru se podíváme na nové fotoaparáty Olympus a čerstvé informace o chystané výrobě Playstation 4…
V dnešním dílu se podíváme podrobněji na tři témata. Pomalu se nám rýsuje doba, kdy nás výrobci paměťových čipů, po někdejším oznámení Samsungu, začnou ve větší míře zahlcovat informacemi o vývoji DDR4, kterým se agentura iSuppli nyní podívala blíže na zoubek. Dále nás čeká jedna velmi zajímavá grafika od Zotacu, a to zejména pro ty z vás, kteří hraní her moc neholdují, největší část článku však věnujeme novinkám kolem Pentaxu a jeho nového mirror-less systému.
V dnešním dílu hardwarových novinek se opět, již poněkolikáté, vrátíme k Intel Larrabee, o němž se snad již definitivně dá říci, že nakonec na trh přeci jen zamíří (byť v jiné podobě). Vedle toho si popovídáme o novinkách, které chystá PCI Special Interest Group pro PCI Express verze 4.0 a 5.0 a vše završíme jedním neodolatelným monitorem od japonského EIZA.
V dnešním dílu hardwarových novinek se opět vrátíme k chystané nové generaci grafických procesorů AMD, která by měla dorazit na trh někdy ke konci roku. Vedle toho nemineme dvě nové, sice ne moc zajímavé grafiky, jednu hodně zvláštní myš od Hewlett-Packard a podíváme se i na aktualizaci standardu DisplayPort 1.2 s podporou až 33+ metrů dlouhých kabelů.
Dnešní „dohánění“ zpoždění se nese v duchu povídání o chystaných procesorech od AMD i Intelu, prodeji S3 Graphics a situace kolem architektury Nvidia Kepler. Na to, že je červenec, tak si rozhodně nemůžeme stěžovat ani na letní sucho, ani na okurkovou sezónu.
Jistě jste si všimli, že léto, období dovolených, nám trochu zacvičilo s vydáváním hardwarových novinek, ale nebojte, nic neopomeneme. Dnes doženeme částečně skluz z druhé poloviny června, kdy přijde řeč na grafen, chystanou, svým způsobem přelomovou architekturu GPU AMD a také vysvětlení toho, jak to OCZ zamýšlí dále se zdroji PC Power & Cooling.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: