Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
U dotazů a komentářů na AbcLinuxu.cz jsem ochoten tolerovat zobrazování:
plné IP adresy v čitelném formátu |
|
17% (193) |
části IP adresy (např. 192.168.x.x) |
|
5% (58) |
unikátního hashe IP adresy, který nelze převést zpět na konkrétní IP adresu |
|
22% (243) |
ničeho, ponechat současný stav (pokud budu identifikován jakkoli jinak než jménem nebo přezdívkou, přestanu sem chodit) |
|
56% (634) |
Celkem 1128 hlasů
Vytvořeno: 3.9.2007 18:30
Tiskni
Sdílej:
IP adresa -> hash
skutečně náhodné, není na tom co luštit. A vzhledem k tomu, že těch kombinací není tolik (v reálu daleko méně, než 4 mld), není problém si to náhodné mapování někam poznamenat. Pravda, hash není úplně popisný název. Ale věta "který nelze převést zpět na konkrétní IP adresu" snad srozumitelná je, ne?
x
komentářích se pak řeší, že by to ale nemělo jít převést zpět na konkrétní IP adresu. Říkal jsem si, že když to napíšu ještě jinak, třeba už další takový komentář nebude…
jak dlouho by trvalo rozluštit IP z hashe, vzhledem k omezenému počtu IP?Pokud se použije implementace, kterou navrhl Michal Kubeček, bez hacknutí serveru Abíčka to nerozluštíte.
Já jsem doplnil, že by se měl místo čísla doplňovat jeho hash.Aha, netušil jsem, že v tom je právě to podstatné. Neuvádíte žádnou výhodu toho doplnění, já vidím dvě nevýhody:
Výhoda je v tom, že pro odhalení IP adres uživatelů, nestačí hacknout server, ale je třeba ještě prolomit hashovací algoritmus. Zmíněné nevýhody samozřejmě nevýhodami jsou, jsem si jich vědom.
Mimochodem, celá tato diskuse mi přijde kontraproduktivní, podle mého by se ta energie, práce a čas mohly věnovat užitečnějším vylepšením Abíčka
Za důležitější považuji např. toto:
Výhoda je v tom, že pro odhalení IP adres uživatelů, nestačí hacknout server, ale je třeba ještě prolomit hashovací algoritmus.Ten si stačí přečíst ve zdrojácích
Bezpečné přihlašování (ať už HTTPS*, nebo metoda výzva-odpověď)https://www.abclinuxu.cz/
Přidání kolonky "jabber" do profilu uživateleKdyž to není v Bugzille, tak to nikdo nechce
Větší možnosti přizpůsobení rozvržení stránek (layoutu) potřebám uživatele.Nevyhovuje vám v něčem současný defaultní layout? Nebo jenom chcete mít svůj? V druhém případě můžete použít uživatelský styl.
Obávám se, že jsi nepochopil, co jsem myslel "prolomením hashovacího algoritmu" - nemyslel jsem tím, že útočník pozná algoritmus nebo mu porozumí, ale stav, kdy útočník je schopný z hashe vypočítat původní čistý text (v našem případě IP adresu)
HTTPSMluvilo se o tom tady: ABCLinuxu a bezpečnost hesla?. Ale pořád to ještě není dotažené: pokud se uživatel přihlašuje až při vkládání příspěvku, použije se HTTP, případně uživatel musí ručně přepsat adresu na HTTPS. Navíc inteligentní webová stránka by měla uživateli zabránit v nezabezpečeném přihlášení (aby omylem neposlal heslo nešifrovaně), případně mu toto přihlášení umožnit, ale předem ho varovat.
JabberOno to ale v bugzille je: Bug 6. Bohužel nadpis požadavku není zcela výstižný, takže jsi to možná přehlédl.
Rozvržení stránekLíbilo by se mi, kdyby se ze stránky stala "Pracovní plocha" a uživatel si mohl umístit jednotlivé portlety podle sebe, případně některé skrýt, jiné zvětšit... podobně jako to může dělat v GUI aplikaci s nástrojovými okny. Chtělo by to AJAX a spoustu práce, uznávám, že je to velké sousto, ale bylo by to fajn.
P.S.Jestli ti vadí moje tykání, tak se omlouvám. Ale vykání v internetu považuji spíše za konfrontační a nepřátelské, a já tady na Abíčku rozhodně nepřátele nehledám.
HASHPokud by v databázi byla dvojice IP+hash, a útočník se dostal k DB, není co řešit, převede si libovolný hash zpět na IP. Pokud by tam byla dvojice IP+id, zobrazovalo se hashované id, a útočník se dostal k DB, vezme databázi, projede všechna id hashovací funkcí a má opět dvojice IP+hash, ve kterých stačí vyheldávat.Obávám se, že jsi nepochopil, co jsem myslel "prolomením hashovacího algoritmu" - nemyslel jsem tím, že útočník pozná algoritmus nebo mu porozumí, ale stav, kdy útočník je schopný z hashe vypočítat původní čistý text (v našem případě IP adresu)
HTTPSNenapadlo mne, že někdo s profilem nepoužívá trvalé přihlášení. Ano, tohle by se dalo vylepšit, ale podle mne důležitost není o moc vyšší než zobrazování hashe IP adresy.Mluvilo se o tom tady: ABCLinuxu a bezpečnost hesla?. Ale pořád to ještě není dotažené: pokud se uživatel přihlašuje až při vkládání příspěvku, použije se HTTP, případně uživatel musí ručně přepsat adresu na HTTPS. Navíc inteligentní webová stránka by měla uživateli zabránit v nezabezpečeném přihlášení (aby omylem neposlal heslo nešifrovaně), případně mu toto přihlášení umožnit, ale předem ho varovat.
JabberTo jsem přehlédl, hledal jsem jen "profil" a "jabber". A ta samotná chyba je dost o něčem jiném, pouze zobrazení jabber ID je proti tomu maličkost.Ono to ale v bugzille je: Bug 6. Bohužel nadpis požadavku není zcela výstižný, takže jsi to možná přehlédl.
Rozvržení stránekK tomu ani AJAX potřeba není, ale o takovém požadavku slyším prvně. A anketu na toto téma navrhovat nebudu, tahle mi na dlouho stačila…Líbilo by se mi, kdyby se ze stránky stala "Pracovní plocha" a uživatel si mohl umístit jednotlivé portlety podle sebe, případně některé skrýt, jiné zvětšit... podobně jako to může dělat v GUI aplikaci s nástrojovými okny. Chtělo by to AJAX a spoustu práce, uznávám, že je to velké sousto, ale bylo by to fajn.
P.S.Neberu tykání nijak zle, vím, že je to na internetu zvykem. Sám ale lidem, se kterými se neznám, vykám, a nevidím "na internetu" nic tak extra, proč bych to měl dělat jinak.Jestli ti vadí moje tykání, tak se omlouvám. Ale vykání v internetu považuji spíše za konfrontační a nepřátelské, a já tady na Abíčku rozhodně nepřátele nehledám.
Vlastně máš pravdu, neuvědomil jsem si, že tabulka IP adres a IDček v databázi bude dost malá na to, aby si ke všem záznamům útočník mohl vygenerovat hashe a pak v nich zpětně vyhledávat.
HTTPSTrvalé přihlášení samozřejmě používám. Ale HTTPS je tu docela krátce a dost lidí o této možnosti asi vůbec neví, případně se někdo omylem může přihlásit bez šifrování. Prostě by to mohlo být uživatelsky přívětivější a každou stránku s přihlašovacím formulářem přesměrovat na HTTPS.
Také by bylo vhodné kontrolovat IP adresu uživatele (pokud se to ještě nedělá) a zabránit tak ukradení session (když útočník odposlechne nešifrovanou cookie).
JabberTen požadavek je stále ve stavu "Nový" a přesto, že je to v podstatě banální úprava, na něj zatím nebyl čas.
Dále na svůj seznam přání přidávám WYSIWYG editor příspěvků (zachovat XHTML validitu a množinu dostupných značek, ale zvýšit uživatelskou přívětivost). Dokonce je na to i Bug 78
Rozvržení stránekAJAX sice není nutný, ale je vhodný (ne pro celý web, ale pro stránku, kde si uživatel sestavuje vlastní rozvržení). A dělat novou implemetaci takového layoutu bez ajaxu bych považoval za chybu.
JabberUmožnit zasílání novinek na jiný e-mail nebo dokonce na Jabber není triviální úprava. Samotné přidání Jabber ID do profilu je tam zmíněné jen okrajově, a upřímně moc nechápu, k čemu by to bylo dobré – e-mail tam taky není, žádná jiná IM síť taky ne, tak proč zrovna Jabber ID? Navíc není problém jej napsat do textu "O mně", pokud jej chcete zveřejnit. Mimochodem, těch "banálních" úprav, na které zatím nebyl čas, je v té Bugzille spousta.Ten požadavek je stále ve stavu "Nový" a přesto, že je to v podstatě banální úprava, na něj zatím nebyl čas.
ale nikde sa verejne nezobrazuje (resp. na slusnych weboch)Asi by ses divil. Vím o Intervalu a blozích na Aktuálně.cz. Minimálně Interval za slušný pokládám.
Kde je definováno že IP adresa je "tvůj osobní" ůdaj? Kdyby IP adresa byla "osobní" ůdaj, nemohl by jsi vůbec využívat IP síť jelikož by s tebou nemohl nikdo komunikovat - aby ten tvůj osobní údaj nikdo neviděl. Mimo jiné, myslíš že je velký problém jí zjistit i když u tvého příspěvku napsaná (nemyslím z logů na servru)? Problém to není, většinou stačí velmi málo sociálního inženýrství ... A jelikož z praxe vím jak je snadné jakékoli údaje o člověku takhle získat, nijak se s nimi netajím, v patičce mám souřadnice kde bydlím, a klidně se podívej na IP adresu ze které tohle píšu: 217.77.165.36 ... tak a je ti to k něčemu platné?
PS: To je stejný případ jak když někdo (většina lidí) považuje za osobní údaj SPZ (RZ) svého auta a tak ji na fotkách pro jistotu začmárává, ale že když jede po ulici tak jí vidí tisíce lidí, to nevadí ...
Ale možnost (nejlépe strojově) vytřídit všechny tvoje účty za posledních pár let, nebo všechno, co jsi dělal na Internetu
To je na mne trochu moc velký myšlenkový skok. Jak byste si to konkrétně představoval?
Na různých serverech pak jistě budete mít různé ID své IP, takže přinejmenším tento problém vyřešen.
No, když už používáš takovýhle přirovnání - stejně tak za tebou může někdo chodit, sbírat účtenky nebo sledovat kolik kde platíš... Pokud si o tobě bude někdo kdo má důvod a možnosti chtít opravdu něco zjistit, udělá to a IMHO skutečnost že u tvých příspěvků na fóru není vidět tvá IP adresa ti proti tomu moc nepomůže.
Kdyby se z mě neznámého důvodu nezačala IP adresa všude schovávat a byla naopak všude zveřejňovaná, způsobilo by to maximálně to, že by se některý lidi (schovávající se za falešný pocit anonymity na internetu) začali chovat slušně.
Pokud se bude zobrazovat IP adresa, tak se to leda vyhrotí a "schopnější hlupáci" sem budou psát svoje bezcenné příspěvky pod TORem a neuvidí na ně ani správci serveru.Otázka je, jestli mu to bude stát za to.
todle akorat bude vnaset rozepre do komunity.
To by ovšem bylo něco naprosto nového… :-)
Pripada mi, ze redakce nevi co roupama a vymysli opatreni ktery se v konecnem dusledku obrati proti ni, resp. proti provozovateli portalu, protoze zvysovani restrikci muze vest tak akorat ke snizeni popularity a tim i navstevnosti. Kdyby radsi neco udelali s poctem a kvalitou clanku, ktere tu vychazi. Za posledni dobu je to dost zalostne a krome diskuznich for, zpravicek a nekterych blogu me sem nic netahne.
Ahoj, Leoši, vy se od toho distancujete, že popíráte nějakou souvislost s takovýmto nápadem?
Já sám jsem proti zveřejňování IP adres, to je moje pojetí svobody. Snad to bez toho, vy, jako redakce, zvládnete?
Svoji IP davam tomu, komu chci.
Doufám, že si uvědomujete, že to znamená každý počítač, se kterým kdy komunikujete v rámci Internetu.
Zní to, jako kdyby to bylo hodně. Ale je to stále strašně málo, uvažujeme-li o těch miliónech počítačů, s kterými nekomunikuji a kteří ji tedy nedostanou.
No, když myslíte…
ISP to udělat může, ale nemusí... Ale to by bylo na delší debatu. Platné politiky RIPE nenařizují registrovat inetnum: objekty takovým způsobem, aby byl koncový uživatel přímo zřejmý - je to sice doporučovaný postup, ale není závazný.
Mně se to IP nelíbí. Je to soukromý údaj
To se člověk dozví věci…
Já si opravdu myslím, že znalost IP by měla zůstat mezi mnou s správcem/správci serveru a ostatním do toho nic není. Vy s tím nesouhlasíte?
Nesouhlasím. Hlavně proto, že si nějak nedokážu představit fungování Internetu za předpokladu, že IP adresa bude považována za tajný údaj. Leda že byste měl IP adresu jen pro okrasu a pro potřeby směrování by se používala nějaká jiná adresa. Pak byste si tu IP adresu mohl třeba naložit do formaldehydu a utajovat do alelujá.
považuji za přirozené, že se pod ně podepíšuAno, pod své názory se na tu nástěnku také podepíšu, ale nepřipojím tam svou adresu.
Jinak, myslim, ze to tu uz zaznelo, se zobrazenim IP nesouhlasim, mozna ten hash, ale hlasovat nemohu, nebot chodit sem a prizpivat bych asi neprestal.Otázka ale není, co chcete, ale co jste maximálně ochoten tolerovat. Podle komentáře soudím, že hash. Takže hlasovat klidně můžete. Otázku jsem schválně formuloval takhle, protože kdyby se ptal na to, co chcete, a vyšlo např. že 70 % chce zachovat současný stav a 30 % chce zobrazovat hash, nedozvím se, zda těch 70 % je zásadně proti zobrazování hashe a považovali by to za omezování nebo by dokonce přestali komentovat, nebo je jim to jen je jedno a připadá jim osobně zbytečný.
tajný
", "soukromý
", "osobní
".
Třeba můj automobil je osobní a soukromý, není tajný, protože různě postává na ulici a já v něm jezdím veřejně. Ostatní lidé by v něm neměli mít možnost jen tak jezdit, takže klíčky od vozu -- osobní a soukromé -- tajím ve své kapse. Dá se říct, že klíče, nebo řekněme vzor vroubkování na klíčích je už tajný údaj. A to přesto, že do vozu se DÁ dostat i jiným způsobem, což mi jistě mnohá lama ráda vmete do tváře (proč schováváš klíčky, když si to stejně za 5 minut můžu otevřít sekerou).
Vůz má SPZ, kterou považuji za mou soukromou a rovněž osobní, protože visí na mém automobilu. Opět - není tajná. Ale někteří lidé chtějí, aby byla tajena. Pokud její získání vyžaduje 2 minuty (zadat do google mou ip, vypadne obrázek mého auta), může někoho napadnout z nudy zavolat poldům, že viděl zmiňovaný vůz stát před tou bankou, co včera vyluxovali nějací šikulové. Samozřejmě to neznamená, že to někdo udělá, ale někdo dá přednost tomu, aby to TAK SNADNO udělat nemohl. Například tím, že mu dobu získání informace prodlouží o pár hodin.
Moje adresa (ať už IP nebo poštovní či email) je osobní, je soukromá, opět není tajná (zná ji mnoho lidí a nejsou vázáni mlčením :D), ale zase -- měla by být tajena, aby její získání nežádoucími osobami bylo znesnadněno. Například když mi někdo bude chtít cestou z práce poškrabat auto, tak by neměl mít možnost pomocí googlu zjistit během 5 minut kde bydlím a které je to moje, ale mělo by mu to trvat řekněme víc než 3 hodiny :)
Samozřejmě se najde lama, co řekne, že když se budu na internetu chovat slušně, nikdo mi chtít škrabat auto nebude :D
Mam sve duvody, proc nechci, aby si kdokoliv mohl precist svoji (pozn.: asi jsi chtěl říct "moji"Jestli nejsi jistý magistr s IQ 251, nemáš se za co stydět.) IP adresu.
to jsou uvahy. proc rovnou nenakopeme do prd*ele Philip Zimmermanna za jeho snahy o PGP?
Opravdu nevidíte podstatný rozdíl mezi snahou chránit soukromou komunikaci mezi dvěma osobami před přečtením třetí stranou a snahou chránit anonymitu veřejně přístupných (a za tímto účelem zveřejňovaných) komentářů? Pro mne je to zatraceně velký rozdíl. A pokud si uvědomíte, že druhým smyslem PGP (a asymetrické kryptografie vůbec) je podpis, tj. ověření autenticity původu dat (např. právě toho komentáře), nebojím se říct, že přinejmenším tato polovina funkčnosti PGP jde dokonce přesně proti tomu, co prosazujete.
proc vubec existuje tor (i kdyz co muze byt jednodussi, nez kontrolovat anonymni sit a rikat, ze je anonymni...)
Pokud by TOR a jemu podobné aktivity z Internetu zmizely, nepovažoval bych to za ztrátu, ale spíš za pozitivní vývoj. Tedy přesně naopak než u asymetrické kryptografie. Možnost anonymně otravovat a urážet lidi mi nikdy jako užitečná a zachováníhodná nepřipadala.
Jste si skutečně jistý že je správné soudit případnou utilitu podle jednoho člověka který ji používá? A co chudáci čínští disidenti, ti nesmějí vůbec nikam přispívat aniž by je chytli a zavřeli?
Jirka B. sice použil imho agresivní tón, ale ona anonymita je mnohdy důležitá - vezměme si třeba linku bezpečí, kdyby nebyla anonymní, děti tam nezavolají.
Jste si skutečně jistý že je správné soudit případnou utilitu podle jednoho člověka který ji používá? A co chudáci čínští disidenti, ti nesmějí vůbec nikam přispívat aniž by je chytli a zavřeli?
Jednoho? Vy vážně věříte, že Jirka B. je nějaká mimořádná výjimka? Tak to byste se měl trochu rozhlédnout po webových diskusích - a tady je to jen homeopatický odvar, zkuste třeba diskuse pod (všeobecnými) články na iDnesu. Opravdu ani trochu nevěřím, že mezi zastánci a uživateli anonymity internetového prostředí na jednoho Jirku B. připadá stovka čínských disidentů. Podle mne spíš na jednoho čínského disidenta připadá tisícovka Jirků B., kterým dělá dobře možnost anonymně nadávat, komu se jim zlíbí, tisícovka warezáků, kteří mohou spát trochu klidněji, a tisícovka tatíků, kteří navenek vystupují jako strážci Jedině Správné Morálky, ale na pornositech jsou pečení vaření. A ty tři tisíce (nebo spíš ještě víc) sborem volají: "Neberte nám anonymitu, myslete na toho chudáka čínského disidenta!"
Jirka B. sice použil imho agresivní tón, ale…
Sprostým nadávkám říkáte "agresivní tón"?
…vezměme si třeba linku bezpečí, kdyby nebyla anonymní, děti tam nezavolají.
Nevšiml jsem si, že by ABCLinuxu sloužilo k řešení problémů dětí, kterým někdo ubližuje. Opravdu nevidím důvod, proč by se měl někdo bát hlásit se ke svému dotazu nebo odpovědi v poradně, případně komentáři v blogu. Protože ze sebe udělá blbce? V tom případě by si aspoň lépe rozmyslel, co píše, než to napíše.
Jste si skutečně jistý že je správné soudit případnou utilitu podle jednoho člověka který ji používá? A co chudáci čínští disidenti, ti nesmějí vůbec nikam přispívat aniž by je chytli a zavřeli?Samozřejmě že si nemyslím že je pouze jediný zlovolny uživatel užívajíci TOR, nicméně přišlo mi že jste reagoval hlavně na Jirku. Ovšem v tomto mám podobný názor jako na trest smrti - za toho jednoho nevinného to nestojí.
Omlouvám se, ty jsem poněkud přehlédl. Ono trochu podstatně více hruběji mluvíci kolega člověku vezme iluze a člověk si chtě nechtě musí zvyknout :'(. (doufám že si tohle nepřečte :D)Sprostým nadávkám říkáte "agresivní tón"?
V tomto připadě jsem použil linku důvěry jako příklad. Někteří lidé by se prostě mohli stydět za to že mají tak trapný problém.Nevšiml jsem si, že by ABCLinuxu sloužilo k řešení problémů dětí, kterým někdo ubližuje. Opravdu nevidím důvod, proč by se měl někdo bát hlásit se ke svému dotazu nebo odpovědi v poradně, případně komentáři v blogu. Protože ze sebe udělá blbce? V tom případě by si aspoň lépe rozmyslel, co píše, než to napíše.
Hmmm, jak tak na to koukám tak si vlastně nejsem jistý který postoj obhajuji (pro zobrazení či nezobrazení identity), neboť obhajuji spíše oba. Super :'(
pravo na anonymituTo je rozhodně zajímavé právo, docela by mne zajímalo, kde se v tom virtuálním světě vzalo. A taky by mne zajímalo, kolik obhájců práva na anonymitu je zároveň tvrdě proti právu muslimských žen nosit na veřejnosti burku. To je totiž svým způsobem aplikace "práva na anonymitu" v reálném světě.
Oznaceni debil je nadavka. Pokud vim nedavno se zde probiralo ze prave toto dela PT a je mu to (krom jinych veci) vycitano.
Nemyslim ze je takovy problem zachovat se dle krasneho vyroku: "Nesouhlasim s tebou ale budu zcela branit tvoje pravo na tvuj nazor."Prestoze IP nemusi vzdycky rikat, o koho se jedna (proxy ve firme, privatni IP prostor nejake sidlistove site), i tak uz muze zverejneni castecne identifikovat zdroj.
A o to právě jde. Když názory o tom, jak je Linux v praxi naprosto nepoužitelný, protože vůbec nefunguje, budou ze sítě firmy známé jako dodavatel windows-only řešení, bude jasné, odkud vítr fouká. Když velkohubý příspěvek údajného profesionála s dvacetil lety zkušeností s nasazováním enterprise řešení bude ze školní laborky nějakého gymplu, pomůže to nahlédnout ty profesionální zkušenosti v pravém světle.
TOR je nahodou skvela myslenka. … Existuje hodne nastroju, ktery byly vytvoreny za dobrym ucelem, ale existuje spousta lidi, kteri toho zneuzivaji.
A také existuje řada nástrojů, které byly sice vytvořeny za velmi pochobným účelem, ale jejich tvůrci si kvůli imagi vymysleli ušlechtilou zástěrku. TOR řadím jednoznačně do té druhé skupiny. To máte jako s nmapem - jeden by rád věřil, že je ten nástroj primárně určen pro správce systému, kteří si chtějí otestovat svůj systém; jenže k čemu jsou tam pak, u všech rohatých, všechny ty ukrývací a znenápadňující volby?
ma redakce zpusob jak si IP porovnat sama, a tyto jedince uklidnit.To právě nemá, protože banování bylo komunitou Abíčka zamítnuto už dříve. Takže redakce má možnost zjistit tu IP adresu, ale pak už má jen tu samou možnost, jako ostatní – normálně lidsky dotyčného přesvědčit, aby toho nechal. Což je sice metoda globálně nejlepší, ale poněkud pracná, a dokud se nepodaří dotyčného přesvědčit, může řádit dál.
Jak s informací o stejné IP adrese naloží záleží na každém čtenáři.No právě... A třeba tato diskuze ukazuje, jak jsou všichni poučení, a kdyby byla v anketě zaškrtávátka, tak by se určitě nikdo neozval s tím, že součet není 100% atd.
Uvítal bych kdyby se zobrazovalo, z jaké země je člověk připojený, vlaječka - abych si nemusel myslet o těch, kteří píší ze zahraničí, že jsou idioti, když nepoužívají diakritiku
Také by bylo hezké dělat třeba každý týden/měsíc statistiky a grafy používaných prohlížečů, států, operačních systémů...
č
lépe vypadat, když místo něj napíšete c
, které se plete se skutečným c
, to je mi skutečně záhada. To je jeko kdybyste napsal, že líp vypadá takový čtverec, který je vlastně kruh.
Vám oběma bych doporučil kapitolu "Nadaný" z knihy Duše moderního člověka od Carla Gustava Junga. Kromě jiného se tam píše:
Tyto dojmy a spousta dalších podobných maličkostí mě přivedly k poznání, že v Americe veřejný život apeluje na inteligenci, zatímco v Evropě je přistřižen podle hlouposti. Amerika vyžaduje a podporuje inteligenci, zatímco Evropa se ohlíží, zda hlupáci stačí držet krok.*
A problém s tou diakritikou je podobný. Normální je psát s diakritikou a pokud s tím má technika problémy, pak je to chyba, závada. Tuto závadu je potřeba řešit, místo braní ohledu na hlupáky (v tomto případě špatně napsané programy).
Pokud někdo píše bez diakritiky tak tím nejen obtěžuje ostatní, ale také podporuje současný špatný stav programů a rozhodně tím nepodporuje pokrok.
*) Berte ohled na dobu, kdy ta kniha vyšla, mnoho se změnilo a na dnešní Ameriku to už moc nesedí.
Plná IP adresa není z bezpečnostího hlediska dobrý nápad
Nesouhlasím. Jen málo věcí je z bezpečnostního hlediska horších než falešný pocit bezpečí. Tedy například pocit, že když se u příspěvků nezobrazuje IP adresa, nemusí se člověk bát mít systém děravý jako cedník (zatímco kdyby se tam zobrazovala, pak by to teprve začalo být nebezpečné).
Prekvapuje me, kde se bere nazor, ze IP adresa by se mela utajovat. Tradicne se jedna o nijak neutajovany udaj - viz treba hlavicky mailu (kde prvni mailserver je tradicne totozny s odesilatelem), finger, who, talk. Do budoucna to take nevypada na jeji utajovani - napr. pri pouziti SIPu se v idealnim pripade (zadny NAT ci jine obstrukce) volajici (a tedy prakticky kdokoliv) dozvi IP adresu volaneho prakticky na zacatku handshake.Já doufám, že ti utajovatelé IP adres budou čím dál důslednější, pak z internetu vymizí tak nějak přirozenou cestou. Jenom doufám, že nebude nutné na Abíčku odpovídat na moc dotazů "NATuju IP adresu na náhodně zvolenou a nejde mi internet. Co s tím?"
Koukám, debata na úrovni.Že ano? A hned od prvního příspěvku v tomhle vlákně.
Nějaký argument by nebyl?Proč by ne. Ale já jsem zdvořilý, dám vám přednost, můžete první argument v tomto vlákně položit vy.
Když jsem se díval na výsledky poprvé, bylo něco přes polovinu pro první možnost, poslední měla asi čtvrtinu. Někdy je zajímavé sledovat i časový průběh výsledků anety. Nebo by v tomto případě byly zajímavé výsledky zvlášť za přihlášené a za nepřihlášené…
Náhodní a občasní návštěvníci jsou zásadně proti a přestali by na Abíčku komentovat (nebo jej dokonce úplně číst, protože závorka je formulována takhle tvrdě).
No, já bych tomu zase tak moc nevěřil. Zvolit v anketě možnost "přestal bych sem chodit" je jedna věc a skutečně to udělat je něco úplně jiného.
skutečně to udělat je něco úplně jiného.Je to droga.
Buď můžete tolerovat zveřejňování alespoň hashe, nebo nechcete tolerovat ani to. Žádná varianta mezi tím neexistujeale otázka nestojí zda "alespoň hash" - otázka stojí "adresa" XOR "část adresy" XOR "hash" XOR "nic", přestože reálně zcela jistě jiné varianty existují (skoro bych řekl, že možnost "tolerovat adresu" prakticky implikuje "tolerovat část adresy")
Otázku jsem takhle formuloval schválně, protože není potřeba zjistit, kolik lidí by zobrazování hashe nabo IP adresy uvítalo, ale kolik je protia přesně na to jsem odpovídal
(pokud by to 1 člověk uvítal a dalším 99 je to jedno, může se to realizovat; pokud by to 1 uvítal, jedno je to 98 lidem a jednomu to vadí tolik, že by odešel, byla by realizace chybou, ten jeden člověk by odešel).aha, když to 100 lidem bude vadit, ale žádný neodejde, protože dobré věci zde převáží nad jednou špatnou prkotinou, tak to chybou nebude?
Že lidi odpovídají na jinou otázku, než která je v anketě položena, je problém předevšim jich samých – pak není problém formulovat jakoukoli otázku tak, aby mi na ni odpověděli, jak já chci. Výborné pro výzkumy veřeného mínění a podobné akce.a přesně to jsi podle mě udělal - nedal jsi možnost vyjádřit se negativně, protože asi nikomu zde by zavedení zobrazení IP za odchod nestálo, takže kdyby všichni přistoupili na doslovnou interpretaci dotazu, mohli by tak akorát klikat na první tři varianty, které by mimochodem fakt chtěly checkboxy, a ty bys mohl presentovat, jak si uživatelé nadšeně vybrali, jestli chtějí jedno, druhé či třetí, neboť neměli možnost dát najevo, že nic nechtějí
ale ne všichni jsou registrovaní právě jednou. Někteří vůbec, někteří možná vícekrát (resp. vystupují zde jako registrovaní i neregistrovaní, ať už pod stejným nebo jiným jménem).A to je opravdu ale opravdu strašné, asi neusnu. Neboli celkem asi pět místních rejpalů s tím nemůže žít a má nutkavou potřebu šmírovat IP adresy a hrát si na detektiva.
že porovnání těch neregistrovaných přispěvatelů by možná poskytlo zajímavé odhalení.To jistě, přinejmenším bych si z toho odhalení určitě ucvrnknul do kalhot.
náladu na čtení komentářů od arogantních anonymů taky nemám, ověřit si anonymovu „minulost“ (podívat se na jiné jeho komentáře) a tak omluvit jednotlivé výstřelky taky nemůžu, tak holt budu anonymy blokovat po prvním komentáři.Z toho si taky ucvrnknu do kalhot, no snad helpnou ty Pemprsky. :-P
ale mazat příspšvky protože se nějakému jirsákovi nelíbí... nezatuhnul jste někde v minulosti?O mazání jsem nepsal, psal jsem o blokování, což znamená, že se mně další příspěvky téhož autora nezobrazují (nebo třeba v diskuzi s emi zobrazují šedé a menším písmem). Mazání příspěvků se na tomto serveru nepraktikuje. Nicméně je věcí majitelů tohoto serveru, jak rozhodnou – kdyby se rozhodli, že dají právo mazat příspěvky třeba sousedovic papouškovi, tak to tak prostě udělají. V minulosti jsem nezamrzl, takže jsem si stihnul všimnout, že už nepatří všechno všem, ale věci mají své majitele, kteří o nich rozhodují a jsou za ně zodpovědní. To že majitelé Abíčka udržují tento server velmi svobodný, o spoustě věcí nechají rozhodovat komunitu a respektují její rozhodnutí, i když by sami rozhodli jinak, není jejich povinnost. Stejně tak nebylo jejich povinností zveřejnit tuhle anketu, která mohla podle reakcí v komentářích Abíčko poškodit (což mne ani nenapadlo, to bych tu anketu nenavrhoval). Co víc, i když o něčem rozhodne komunita, zodpovědnost za takové rozhodnutí (resp. za to, že to rozhodnutí komunity respektují), leží opět na majitelích tohoto serveru. Ale vy jste ochoten, a dokonce tolerovat…
uživatel: kolik neveřejných IP adres naše sít' používá? správce: je to přes 15.000 pocitacu = 15.000 neverejnych adres uživatel: a mezi kolik adres se to deli? správce: všechno to jde pres jednu ven uživatel: jen přes jednu? uživatel: takže třeba na getip.com se ukáže 15 tisícům počítačů stejná IP? správce: joZ naší sítě chodí na abclinuxu celá řada lidí, protože máme v síti hromadu routerů s linuxem, bsd atd... Kolikrát si mezi sebou posíláme po jabberu nějaké blogy, diskuse a další články do kterých společně přispíváme. Tím pádem zákonitě musí být z jedné sítě ve více diskusích i stejné IP adresy, ale s rozdílným nickem. Proto se ptám k čemu to vlastně bude dobré? Akorát tím zjistíš co už se dávno ví, že píše někdo vícekrát pod jednou IP adresou a rozdílným nickem. Veřejné IP adresy u nás moc nefrčí po tom co vybrali pár lidí policajti za sdílení dat