Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Když jsem na název článku (Linux očima jeho odpůrců) klikal, představoval jsem si vzhledem k médiu něco jako solidní analýzu předsudků či dojmů, které o Linuxu existují. S tím, že by mohlo být nastíněno, proč takový dojem či předsudek vzniká a jak ho případně vyřešit (např. změnou přístupu).
Článek ovšem připomíná úrovní používání pojmů a logiky spíše zápis do blogu, a nedosti na tom, leckteré FUDy ještě přiživuje. Celkově by se dal shrnout do věty: "Linux je špatný, protože to není Windows, a dokud to nebude Windows, tak nebude lepší."
Pod článkem je samozřejmě diskuse, kterou zde nehodlám opakovat, ale pokud by někdo měl zájem zkusit napsat podobný článek v kvalifikovanějším duchu, ozvěte se mi pls, rád s tím pomohu (jakožto ne-odborník na Linux, přesto však dlouholetý uživatel, také i s formální stránkou článku). Třeba ho místní redakce vezme :)
Pitomé krátké zápisky. Nicméně, nevím jak velký budu mít úspěch, ale když píšete knihu a tušíte, že čtenář si poté bude chtít přečíst další podobnou od jiného autora, podívejte se zhruba jak se v těch podobných jmenují hlavní postavy a nedávejte jedno a to samé úplně jiné postavě než pro jakou je použito v té druhé knize. Ještě větší důraz bych na to kladl, když píšete vícedílné dílo a víte, že čtenář bude číst najednou dvě taková na přeskáčku ;-)
Případně bychom mohli nějak standardizovat vlastnosti postav podle jejich jména.
Zúčastnili se:
Dneska mi kamarád poslal jeden odkaz. Jako řidič jsem si při pohledu na to uvědomil pár věcí. No, koukněte na to a sami uvidíte.
Tak úprava, pokud máte slabý žaludek tak se tomu odkazu vyhněte
inšpirovaný screenshotmi reálneho MacOS X (R) a radou z prvého pokusu po krátkom čase prinášam verziu 0.2 s množstvom vylepšení... ;) http://194.145.139.212/gallery/picture.php?cat=40&image_id=487
zdravim, moja modifikácia slax-u (slax inštalovaný na hdd + upravené rc.d skripty + doinštalované current balíčky) na mac os... dúfam že sa bude páčiť ;) http://194.145.139.212/gallery/picture.php?cat=40&image_id=486
Zatoužil jsem po vlastní kompilaci PHP 5 - potřebuji totiž několik rozšíření, z nichž některá dostat do Kubuntu 5.10 z existujících balíčků asi moc dobře nejde. Rozhodl jsem se proto kompilovat, vzít to z gruntu i s Apachem a své zážitky z tohoto dobrodružství si poznamenat. Předesílám, že tento postup ještě není kompletní.
Nějak jsem se domníval, že počítačoví nadšenci alespoň občas od počítače odejdou. Vánoce mi připadají jako docela dobrá příležitost, ale jak to vypadá, tak to tak vůbec není.
Tak mi to nedalo a pohrál jsem si z Mplayerem ve Slackwaru. Prošel jsem různé konference a nakonec jsem rozchodil Mplayer v konsoli a pod rootem. Zjistil jsem že příkaz mplayer dvd://2 spustí video, ale nenašlo to titulky. Vzhledem k tomu, že jsem konsolový fanda, zdá se mi to docela dost dobrý. V grafice jsem to nenastavoval. Jsem líný kopírovat skiny.Jen jsem zatím nepřišel na to jak ho spustit jako uživatel. Takže suma sumárum, hraje to pod rootem a nejdou tomu titulky. Parametr -sub to sice snese, ale to je tak asi všechno. Budu hledat dál. Obraz to má v konsoli úplně báječnej.
Tentokrát rovnou přiznám nulovou přidanou hodnotu tohoto blogu, je to jen zkopírovaný odeslaný mail.
Pokud ano, přečtěte si otázku v této staré diskusi a toho času poslední příspěvek pod ní.
:-)
Tak takto ma dnes 25. decembra privítal Google, keď som chcel hľadať odpoveď na môj problém s FTP serverom priamo cez search bar z Firefoxu. To isté mi vypíše aj keď idem hľadať priamo cez address bar.
...stretol sa už niekto s niečím podobným?
P.S.: Asi mám vírus pod linuxom :D
Nevím jestli něco takového existuje, ale podle mě ne. Jestli ale někdo o něčem ví ať mi dá vědět nebo ať někdo přeloží do češtiny The Definitive Guide to ImageMagick. Byl bych za to vděčný!
Mozna si jeste vzpomenete, ze cca. pred 14 dny jsem tu resil problem s reklamaci vykradeneho setu. A nastal cas vyjadrit CZCku pochvalu. Nejen ze vyridili reklamaci v pohode, ale jeste dokazali nahradni set sehnat pred vanoci, presneji 23.12. mi zazvonil mobil s oznamenim ze setik je na sklade. Takze jim timto dekuji a preji prijemne svatky.
Hraju si ze Slackwarem. Je Štědrý den a protože děti jsou ve světě, má milá v Egyptě a já v Praze a je klid a pohoda, tak jak to tak vidím, nejsmysluplnější činnost je hra ze Slackwarem. Nainstaloval jsem si co se mi líbilo a zjistil jsem jak snadné je udělat baliček tgz z rpm. Což jsem hned využil a pokusil se nainstalovat několik aplikací. Ale netušil jsem jaká je to piplačka.
Knock, knock...
Who's there?
Marry.
Marry who?
Marry Christmas :)
Původně jsem se tomu chtěl vyhnout, ale tomuhle se prostě nedalo odolat :-). Krásné vánoce.
Toto je další z kategorie zápisků, které píšu kvůli sobě, a ne kvůli čtenářům. Ale nemůžu si pomoct.
Když už se tak rotrhl pytel s vánočními dárečky, rozhodl jsem se také potěšit uživatele svých programů a vydal jsem hned dva najednou.
#!/usr/bin/env python import base64 print base64.decodestring("UHJlamkgdmVzZWxlIFZhbm9jZSA6LSk=")
Tak jako každý rok i letos měl čekal boj s odvěkými rivaly - balícím papírem a stužkami. A i letos jsem nakonec nad nimi zvítězil :-) Zatím jsem balil jen dárky pro přítelkyni. Pro rodinu mě to čeká zítra. Takže zítra vyzývám balící papír znovu na souboj:-)
Vyšlo nové Wine 0.9.4, takže nejvyšší čas vyzkoušet Google Earth.
Na starších verzích jsem měl trochu problémy, ale nová, čistá instalace a nastavení WINE pomocí Wine Tools (tedy i funkční Internet Explorer 6) se podařila. Instalace Google Earth byla také bez problémů a spuštění nakonec taky. Google Earth se ovšem chová přesně tak, jak píší o Google Earth na WineHQ App DB - nefungují menu (schovat se ale dají pomocí CTRL+1 a CTRL+2), fonty jsou trochu rozhozené, ale zoomovat a vyhledávat jde.
Ještě chci zkusit World Wind, ale ten asi neprojde... :-)
Nový major release NetBSd je tu. Zatial som si nevsimol ziadnu spravicku, tak aspon v rychlosti tu. Mam na Vianoce pracicku...
Tak jsem zase jednou zavital na disku do mist kam se odvazi podivat jen tar pri zalohovani a objevil sem tam adresar s krasnym nazvem "holky". Zkuste si tipnout, co bylo uvnitr! (odpoved: 3hc4p4 4 ux1ft50p yk4ru61fn0k)
Mate taky takove adresare, u kterych je obsah uplne jiny nez jmeno?
Tak a mame tu vyhlaseni: v adresari holky skutecne jsou konfiguraky postfixu a apache. Jak se tam dostali nevim, ale jsou tam. Ale mozna tam patrej - neco maji spolecnyho. na prvni pohled slozity, ale ve skutecnosti.......jeste slozitejsi :D
Jak asi víte, před půl rokem jsme nastartovali projekt online linuxové učebnice. Zhruba 16 kapitol je napsaných, ale dvakrát tolik je úplně prázdných. Stačí se podívat na přehled změn.
Jelikož o Vánocích mívají lidé více času, co kdybychom si nadělili pod stromeček dokončení první části učebnice? Je nás tu dost na to, abychom s ní pohli dopředu a neměli žádnou prázdnou kapitolu.