Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Lítal jsem včera po Praze a sháněl ještě dárky. Předvánoční Praha...to je snad za trest Ale pozitivum bylo, že jsem se zašel mrknout na Anděl do (relativně) nového Apple Center okouknout jednu z mých oblíbených inkarnací UNIXu, pokecat s někým, kdo do toho vidí trochu víc a žasnout nad tím železem, na kterém to běží...a osypat se nad cenovkami
Velkými sympatiemi k platformě Apple jsem se nikdy netajil a ani nepopírám, že by ty sympatie za předpokladu dostatečného kapitálu přerostly v dlouhodobý vztah...
Živě.cz spekuluje o tom, že Microsoft koupil společnost Opera Software. To by byl skutečně povedený "dárek" nám uživatelům. Nevěřím tomu, nevěřím..
Zapis jen pro pripad ze by nekdo potreboval switch - klienta. Tato krabicka je skorem dokonala.Ma 4 porty RJ45 externi antenu 2x USB 2.0 a da se pouzivat nejen jako AP ale i jako klient. Staci jen stahnout z asusacke stranky firmware 1.9.5.0 nebo vyssi a je skorem vystarano.V menu wireles a polozce advanced nastavit station nebo ethernet bridge a je hotovo. Zarizeni se pak chova transparentne a v siti neni vubec videt.
Tak jsem v koncích.
Na své druhé stránce (lopuch.unas.cz) jsem chtěl vytvořit login pro redakci tohoto časopisu, ale nějak mi to nefachčí. Když dám login a heslo, které je v databázi tak mi to hodí hlášku: ˇSpatné heslo. A nad tím se mi zobrazí, že mám špatné paramtery u MySQL_Fetch_Row($promenna). Včem dělám chybu. (Až se to vyřeší hodim tam i session :-)).
Tomu ani nebudete věřit!
Rozhodl jsem se dělat blog -- občasník o C,C++, Linuxu, PHP atakdále. Tak se těšte, jak vás tady budu otravovat těmahle věcma :-). No tak snad by to bylo pro dnešek všecko.
Už dlhšiu dobu ma v našom firemnom FreeBSD systéme (popísaný v mojom seriále)trápil jeden problém. Zo záhadných dôvodov jeden z užívateľov po určitom, vždy inom čase po prihlásení (niekedy po polhodine, niekedy po troch až štyroch hodinách) vždy zahltil systém. Medzi procesmi sa objavil jeden alebo niekoľko bežiacich "zombíkov" kioexec a tie zahltili systém až do 98 %. Na plynulosť práce servera to kupodivu veľký efekt nemalo a ostatní užívatelia mohli pracovať, spomalenie bolo iba malé. Ale štvalo ma to, že tento problém mal len ten jeden užívateľ a u ostatných som danú nestabilitu nepozoroval
Před časem, myslím na rootu, proběhlo odhalení, že BFU je zkratka ryze českého původu, spáchaná nejspíše redaktory Netmagu blahé paměti. Ale dneska jsem ve Wikipedii narazil na DFU (Dumb Fucking User). Že by BFU byl vlastně jenom překlep?
se prý jmenoval seriál, který vysílala česká redakce BBC kdysi v osmdesátých letech. Pokud vám název částečně, ale ne zcela, připomíná jisté klasické dílo, tak podle ukázek vám je ho připomíná správně.
Ukázky vysílala dnes česká BBC v rámci seriálu o své historii. Jak asi víte, česká BBC zítra a koncem ledna končí. Poslouchal jsem ji více či méně pravidelně (i když tenhle seriál si nepamatuju) v podstatě po celý svůj život a bude mi chybět.
Jen jsem se potřeboval vypovídat a tohle je první blog, který jsem našel.
P.S.: Neví někdo, zda a kde se dá stáhnout na stránkách BBC alespoň jeden ze zmiňovaných seriálů jinak než přes rtsp protokol?
Před nedávnem jsem dával dohromady jedno DVD a trvalo mi to tři dny plné vzteku. Dnes vyrábím další DVD a čeká mě něco podobného, protože jsem si minule nenapsal žádné poznámky. Takže si je píšu teď
Před časem jsem si tady postěžoval, jak si ze mě BIOS a disk ve starém počítači utahují (viz http://www.abclinuxu.cz/blog/Eregonovy_vymysly/2005/11/13/109090).
Minulý víkend jsem si znovu udělal čas a vytáhl z rukávu poslední trumf - radu z diskuse pod tím původním blogspotem, abych vytvořil samostatnou partition pro /boot.
Jak už asi tušíte podle nadpisu, zafungovalo to a BIOS se pořád ještě nepokusil mě začít přesvědčovat o tom, že mám jen 2,5 GB disk místo 80 GB - bootoval jsem prozatím cca 5x.
Jinými slovy mám teď Kubuntu 5.10 na všech PC, o která se starám, a jsem spokojený (nepočítám jeden krumplík s W98 a pominu taky to, že jedno to Kubuntu jsem si updatnul na Dapper Drake).
Tak se nám to blíží.... již skoro tradiční lanparty, kterou přezdívám "Vánoce s Quakem, aneb jak jinak nejlépe prožít vánoční svátky!".
V současné době píšu semestrální práci. Protože je to jen předstupeň k diplomce, rozhodl jsem se to udělat pořádně (to znamená napsat v LaTeXu). Vzhledem k tomu, že rozdíl mezi (vytištěným) dokumentem z Wordu/Writteru/... a LaTeXem už poznám na první pohled, tak ani jiná volba nebyla.
Někteří mí kamarádi už vědí, že aktuálně používám vývojovou větev své oblíbené distribuce. K tomu jsem nyní přidal i vývojové jádro a hned se vynořilo několik plusů.
Tak jsem si dnes k vánocům nadělil pořádný dárek. Jelikož jsem se svými pokusy o poznání systému svůj Arch Linux dokonale rozhodil, tak jsem si řekl, že zkusím něco jiného. Po krátken rozhodování to padlo na Debian.
Tak jsem obcházel městské trafiky, ptaje se na nové číslo jediného informačně hodnotného časopisu o IT v ČR (LinuxEXPRESS)
Většina prodavačů/prodavaček jen zakroutilo hlavou, jako že vůbec neví o co jde. Jen jedna postarší pani se na mě podívala vážným pohledem a zeptala se mě: "Už vám byo osmnáct?" (pani byla evidentně nahluchlá)
A co vy?? Jste už plnoletí nebo si ještě pořád nemůžete číst o linuxu??
Odjakživa jsem byl zastáncem Centrum.cz. Kolegům se schránkou na Seznamu jsem se smál a opěvoval dokonalost svého oblíbence včetně jeho úchvatné reklamy. Bohužel tak jako se s přibývajícím věkem mění lidé, u serverů tomu není jinak.
Nejdřív mě napadlo napsat o tom zprávičku, ale přecejen je to trochu off-topic.
No prostě, kdybyste si náhodou někdo ještě pro své programátorské či jakékoliv jiné textové počínání ještě nevybral svůj oblíbený monospace/fixed width font, tak tohle je docela zajímavá stránka, kde tak můžete učinit.
Tak Fedora Core 5 vyjde později, zato prosincový RedHat Magazine si mohu přečíst již dnes.
To by mě zajímalo, co musím udělat, abych na svůj
nový počítač nainstaloval Windows XP SP2, když Fedora Core 4 tam nalezla naprosto v pohodě...
Tak vypada to ze den D nadesel
Pred casem (je to tak rok) jsem si poridil nove PC a muj stary dobry pocitac, ktery semnou travil dobre i zle casy a fungoval bezmala sedum let (vymenena jen grafika) putoval k me sestre, ktera byla neuveritele stastna. Jen sem ji k tomu dokoupil velky disk protoze stary dobry seagate 4,3GB uz co se tyce velikosti nestacil. Je pravda ze jeho zvuk byl krapet pronikavejsi nez na zacatku, ale stale fungoval skvele.
Mno, nyni zavital k sestre Jezour a prinesl ji pod stale nenazdobeny umely stromecek novou krabici obsahujici nove PC. Po jeho rozbehnuti a pripojeni na sit me vyskocilo okenko na mem icq se zpravou, ktera ve me vyvolala krasne vzpominky na uplynulá leta stravena s mym PII.
Tak jsem si přes swaret postavil úplně nového Slackwara.Začal jsem od base a postupně přidával. Musím říct, že mít systém kde mám opravdu jen to co chci a ještě navíc ve velmi čisté podobě byl takový můj linuxový sen. Žádný předimenzovaný KDE, ale instalovat si je to co potřebuji, třeba xfce4 nebo flubox, případně nějaké utility jako TeX a jiné pro uživatele nutné věci. Prostě v rc.d/rc.modules zapnu je to co chci, stačí to udělat hezky ve VIMU a je to. Zdá se mi to jako linuxové nebe bez mráčků.
Tak jsem si zkusil nainstalovat Eclipse s podporou českého jazyka - funguje skvěle, naprosto báječně. Instalovat lze i doplňkové moduly, např. emf, sdo, xsd, GEF, VE, uml2 nebo wtp a to rovněž v češtině. Toto je obvyklá kombinace modulů, které si instaluji a fungují docela spolehlivě. Co mi ale na Eclipse vadí je fakt, že po nainstalování některých modulů (EclipseME, PHPEclipse) přijdu o funkcionalitu některých již instalovaných modulů.
Za svůj život jsem vyměnil mnoho ICQ/Jabber klientů. Zkoušel jsem snad už všechny (všetně těch pro KDE/QT - ačkoli KDE nepoužívám). Pak jsem natrvalo zakotvil u GAIMu, ale i ten mě někdy štval. Zejména jeho "fíčurka" u znovupřipojení na jabber server, kdy se ukáže roaster, mě doháněla k šílenství.
Moje Eclipse 3.2 (Version: 3.2.0 Build id: I20051102-1600) a J2SE 5.0 (build 1.5.0_06-b05) nějak úplně nezvládá debugování náročného projektu...