abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2001 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Jsem velký Fanda

    31.12.2005 19:07 miblog | Michal Vyskočil | Jen tak | Přečteno: 1071× | Komentářů: 4, poslední 1. 1. 2006 | Hodnocení: 33 % (2 hlasů)

    Jsem největší fanda skupiny Divokej Bill, aspoň podle last.fm


    migrácia blogu z myblogsite.com -> blogger.com

    31.12.2005 18:02 Joseho_blog | jose17 | Přečteno: 1795× | Komentářů: 4, poslední 31. 12. 2005 | Hodnocení: 17 % (2 hlasů)

    Pred pár týždňami mi zrušili blog na myblogsite.com (stal sa plateným) a tak som bol prinútený premýšľať čo s ním. Príspevky som zazálohoval do .xml súboru a začal pokukovať po serveroch, kam by som ho naimportoval. Celkom sa mi pozdával blogger.com, no bohužiaľ neposkytovali službu pre import súborov z myblogsite.com. Rozhodol som sa teda, že sa o to pokúsim vlastnými silami.


    Screenshoty E17

    31.12.2005 17:24 imout blog | imout | Přečteno: 2697× | Komentářů: 15, poslední 1. 1. 2006 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    Pár screenshotů z ještě nevydaného Enlightenmentu 0.17


    Můj miláášék

    31.12.2005 17:14 Nesmyslný Svět | wifinista | Blbosti | Anketa | Přečteno: 1424× | Komentářů: 22, poslední 2. 1. 2006 | Hodnocení: 44 % (3 hlasů)


    null

    31.12.2005 15:30 null | Virgil | Linux | Komentářů: 39, poslední 5. 1. 2006 | Hodnocení: 78 % (12 hlasů)

    null

    Ignorace Jindřicha Plešingera

    31.12.2005 15:21 | Bones | Ostatni | Anketa | Komentářů: 40, poslední 1. 1. 2006 | Hodnocení: 21 % (13 hlasů)

    Co takhle úplně ignorovat Jindřicha "xplesu" Plešingera? Co takhle přestat si všímat jeho provokativních příspěvků? Zjevně je to člověk, který rád provokuje a baví ho, když to lidi vytáčí. Tím, že mu budete odpovídat mu hrajete do ruky a on si bude dovolovat čím dál tím víc. Jediným způsobem, jak ho odsud vyhnat je ignorovat ho, pak odejde.

    Proto se obracím s výzvou na čtenáře AbcLinuxu: ignorujte Plešingera.


    GCC začíná zrychlovat

    31.12.2005 15:12 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | Linux | Přečteno: 1856× | Komentářů: 20, poslední 2. 6. 2006 | Hodnocení: 50 % (2 hlasů)

    GCC 4.0 bylo pro mnoho lidí určitě zklamáním. Před vydáním GCC 4.0 se všude roznášelo, že GCC čtvrté řady bude generovat rychlejší kód. Nakonec se ukázalo, že 4.0.X generuje pomalejší kód a že slibované optimalizace budou přítomny až v řadě 4.1. Proto sleduju vývoj GCC 4.1 (betaverze v Portage).


    Mišelín

    31.12.2005 14:40 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 1250× | Komentářů: 10, poslední 31. 12. 2005 | Hodnocení: 16 % (15 hlasů)

    Mišelín

    Musím částečně souhlasit

    31.12.2005 13:42 "Skládat papír" | vogo | Linux | Přečteno: 1390× | Komentářů: 5, poslední 1. 1. 2006 | Hodnocení: 92 % (4 hlasů)

    Pan Plešinger si z nás dělá legraci...


    Silvestr? Velké oslavy a nebo raději malý kruh přátel

    31.12.2005 13:40 haaja | Haaja | Život | Anketa | Komentářů: 7, poslední 31. 12. 2005 | Hodnocení: 44 % (3 hlasů)

    A je to tady, poslední den dnešního roku, je to už dlouholetá tradice spojená s oslavou, alkoholem, zábavou...

    Nevím proč, dříve jsem to nikdy nějak neřešil, ale nyní přemýšlím jestli je lepší oslavit silvestra s pár přáteli někde v klidu a nebo jít na nějakou mega párty, kde sice budou také lidi co mám rád, ale zároveň tam budou i lidé, kteří mi jsou "proti srsti".


    Asi to dopadne, že půjdu slavit v malém kruhu (cca 15 lidí), nějak nemám sil na větší párty.

    Letošní vánoční svátky nepatří mezi ty mé šťastnější, přišlo moc zklamání koncem roku. Doufám, že alespoň nový rok začnu lépe, než končí ten letošní.


    A co vy? Jak slavíte silvestr?


    null

    31.12.2005 13:20 null | Virgil | Linux | Komentářů: 10, poslední 23. 1. 2006 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    null

    blogy na ABC linuxu

    31.12.2005 13:15 i hate mondays;) | eXces | Obecne | Komentářů: 8, poslední 1. 1. 2006 | Hodnocení: 8 % (4 hlasů)

    Už dlouho jsem sem chtěl napsat, co si myslím o blogování na tomto serveru. Naštěstí jsem ho intenzivně zažil i bez blogů, tak můžu porovnat.

    Blogy jsou skvělým místem pro flame. Bezesporu. Občas je to fakt sranda.

    Někdo dokonce pochopil a do blogu zde si píše postup, kterým něco zprovoznil, něco udělal. To je podle mě hlavní síla blogu. Vždy si své poznámky na ABC můžu najít a můžou je využít i ostatní...

    Dřív probíhal veškerý život v diskuzích. Často tam tedy odpovídali lidi, kteří problému neporozuměli, nebo napsal pouze naštvané "použij google", ale i přes to mám pocit, že v diskuzi se vyřešilo daleko víc problémů než dnes. Dnes si každý zkontroluje co je nového za blogy a diskuzi kontroluje jen sporadicky. Dříve se stalo jen vyjímečně, že nějaká otázka zůstala bez odpovědi..


    "strašný" kecy pana Neznaboha

    31.12.2005 13:08 i hate mondays;) | eXces | Linux | Komentářů: 20, poslední 6. 1. 2006 | Hodnocení: 33 % (16 hlasů)

    Klidně mu všichni dávejte nuly, tím to vyhrajete!


    PF 2006

    31.12.2005 12:22 | Bones | Ostatni | Komentářů: 3, poslední 24. 4. 2007 | Hodnocení: 50 % (2 hlasů)

    #!/usr/bin/env python
    print u"\u0050\u0072\u0065\u006a\u0069\u0020\u0073\u0074\u0061\u0073\u0074\u006e\u0079\u0020\u006e\u006f\u0076\u0079\u0020\u0072\u006f\u006b\u0020\u0032\u0030\u0030\u0036\u0021\u000a"
    


    Ojedinělost

    31.12.2005 12:05 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 1093× | Komentářů: 33, poslední 27. 1. 2006 | Hodnocení: 20 % (31 hlasů)

    Ojedinělost

    X

    31.12.2005 11:53 CAD | XXX | X | Komentářů: 4, poslední 2. 1. 2006 | Hodnocení: 0 % (1 hlasů)

    X

    Černobílý telefon? Teď?

    31.12.2005 11:07 Kilo šťávy z lachtana | Jan Grmela | Ostatní | Přečteno: 2069× | Komentářů: 29, poslední 3. 7. 2009 | Hodnocení: 67 % (2 hlasů)

    Myslím si, že počet lidí, kteří by si v dnešní době chtěli koupit černobílý telefon je už minimální. Barva je prostě in. Jenže co když chcete telefonovat a ne koukat a display plný animací?


    Gentoo, čas, stroj, ja

    31.12.2005 08:38 Onééé 2 | kotrcka | Operacne systemy | Komentářů: 21, poslední 31. 12. 2005 | Hodnocení: 17 % (2 hlasů)

    Pod blogom Kororaa - test2 by si tu otazku asi nikto nevsimol, tak sa spytam konkretne v novom zapise. Je sanca, ze od 14:00 do 23:59 dnesneho dna sprevadzkujem funkcne Gentoo s X, fluxom a xmss? Mam 650 MHz Pentium III s 384 MB, 7200 rpm disk, 512 kbps pripojenie na net, 3com 905 sietovku. A pisem asi 3 znaky za sekundu. Neviem, co by este mohlo ovplyvnit rychlost nainstalovania. Takze, Vase tipy prosim :-)


    PHP4 vs PHP5 z pohledu nových projektů

    31.12.2005 00:00 mrzutej | mrzout | internet | Anketa | Přečteno: 1863× | Komentářů: 2, poslední 13. 1. 2006 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Pár dnů před Ježíškem na blogu LaTrine vyšlo oznámení o blížícím se vydání Nette, nového frameworku pro PHP. Jeho tvůrce si mezi PHP komunitou v minulosti získal respekt svým sexi převaděčem Texi.

    Již pod prvním oznámením jsem si posteskl, proč má být ochuzen o vymoženosti, které do PHP vnesla pětková verze.


    #01 - Nový server

    30.12.2005 21:33 djjet | djjet | Debian | Komentářů: 13, poslední 31. 12. 2005 | Hodnocení: 8 % (4 hlasů)

    Tak a začínam pracovať na novom servery

    konfigurácia:
    CPU: Pentium® 4 2,4GHz/1MB cache/533BOX(FC-PGA) mPGA 478
    MB: Intel® BLKD865PERLL/Rock Lake
    - Intel LAN Pro 100
    - Intel audio AC97
    - Intel SATA RAID
    - Fireware IEEE1394
    RAM: 512 MB DDR400
    HDD: 2x WESTERN DIGITAL® 120 GB,SATA II,7200rpm,8MB cache
    NET: Realtek RTL-8139
    GC: S3 Trio 64V2/DX 2 MB
    CD: LG DVD ROM 16x/40x
    FDD: APLS 3,5"

    Operačný systém: DEBIAN SARGE 3.1 build 20050305

    Prvý krok bude nainštalovať základný systém a rozbehať SATA RAID1 - mirroring cez softwarovú podporu kernelu.


    Kororaa - test2

    30.12.2005 21:17 Onééé 2 | kotrcka | Operacne systemy | Komentářů: 8, poslední 31. 12. 2005 | Hodnocení: 33 % (1 hlasů)

    Tak mi to nedalo a skusil som este raz instalaciu Gentoo-based systemu Kororaa. Chcel som prekusnut problemy s hladanim HW (v mojom pripade teda sietovka). Nuz horsie to ani dopadnut nemohlo. Po instalacii z base CD to odo mna pytalo aj package CD. Naco? Preco? Ved ja chcem instalovat z netu. Takto mi to vlastne chcelo prikazat, aby som mal bud KDE alebo GNOME. A ked JA nechcem? Nepaci sa mi to. S Kororaa som skoncil. Ked, tak max. skusim original Gentoo. A slubujem, ze si na to cas najdem. A napisem Vam.


    Můj projekt TuxBASE

    30.12.2005 20:21 Nesmyslný Svět | wifinista | Linux | Anketa | Přečteno: 1099× | Komentářů: 19, poslední 30. 1. 2006 | Hodnocení: 50 % (2 hlasů)

    ANKETA

    V tomto článku bych vás chtěl seznámit s mým webem, důvody proč vznikl a jaké mám s ním plány do budoucna


    resize partition

    30.12.2005 19:33 i hate mondays;) | eXces | Linux | Přečteno: 1633× | Komentářů: 7, poslední 30. 12. 2005 | Hodnocení: 33 % (2 hlasů)

    Tak jsem resizoval. Měl jsem sda6 (15GiB ext2), sda7 (15GiB - nepoužívané), sda8 (nevím kolik,ale málo - SWAP. Na sda6 docházelo místo a tak jsem to chtěl sloučit se sda7, protože už jsem ji nepoužíval.


    Linux poznámky II

    30.12.2005 17:47 Tady je Vencourovo | vencour | Linux - IT | Přečteno: 1119× | Komentářů: 3, poslední 31. 12. 2005 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    Už nějakou dobu si dělam poznámky, jak co řešit, teďka je potřebuju vidět i bez přihlášení, tak je zveřejňuju (aby nebyly odložené).


    SLAX 5.0.5 czech edition

    30.12.2005 16:58 Nesmyslný Svět | wifinista | Linux | Přečteno: 1305× | Komentářů: 9, poslední 31. 12. 2005 | Hodnocení: 33 % (4 hlasů)

    Tenhle článek jsem napsal pro svůj web TuxBASE.NET, ale tam si ho moc lidí nevšimne - na druhou stranu když ho budu publikovat tady bude to tak trochu reklama.
    originál se nachází zde a řekl bych že je to asi ten nejlepší článek co jsem napsal. Jedinej článek kterej mu snad ještě může konkurovat je tenhle dost bylo kecání okolo, tady je co jsem slíbil:

    Jak jsem začínal

    30.12.2005 16:19 Nesmyslný Svět | wifinista | Linux | Anketa | Přečteno: 1021× | Komentářů: 13, poslední 31. 12. 2005 | Hodnocení: 42 % (8 hlasů)

    Aby tu něco bylo...
    Tak ještě napíšu jak jsem začal se systémem Linux. Od jakživa jsem děsně zvědavý a když jsem slyšel že exsituje jiný OS než od M$ začal jsem hledat, bez internetu to bylo ale těžký. Ale jednoho krásného dne jsem zašel do knihkupectví a pod Počítačema byly nějaký nový knížky a na hřbětě měli napsáno Linux, byly to samé několikaseti stránkové bible. Protože jsem do té doby o linux ani neslišel začal jsem temi knížkami listovat. Bohužel cena byla taky v řádech několiasetikorun a já měl v kapse jen 200kč. Když už jsem zkoro odcházel všiml jsem si Knížky 'Přecházíme na LINUX' nebyla to sice žádná bible, po prolistování sem objevil i obrázky.


    Kam se podělo /proc/acpi/sleep?

    30.12.2005 15:33 Kilo šťávy z lachtana | Jan Grmela | Linux | Přečteno: 1745× | Komentářů: 2, poslední 30. 12. 2005 | Hodnocení: 33 % (1 hlasů)

    Tenhle týden jsem si čistil počítač. A to pořádně. Mazal jsem balast na disku, ~/tmp, neposlouchanou (a neposlouchatelnou) hudbu, zbytečné soubory. Mimoto jsem aktualizoval software a s tím souvisela i aktualizace jádra.


    Porovnání

    30.12.2005 15:25 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 1186× | Komentářů: 37, poslední 31. 12. 2005 | Hodnocení: 20 % (10 hlasů)

    Porovnání

    Strč prst skrz firewall (NAT Traverse)

    30.12.2005 12:01 bohous | Bohumír Zámečník | Různé | Přečteno: 2954× | Komentářů: 6, poslední 30. 12. 2005 | Hodnocení: 92 % (4 hlasů)

    Chcete se zvenčí připojit k počítači, který leží za NATem (má tedy pouze privátní IPadresu)? To přece nejde, řeknete si. Ale co když se snaží dva počítače, které oba leží za NATem, nemají tedy veřejnou IP a ani nemají forwardovaný port z brány? Pak to společnými silami zvládnou. Bez třetí strany (která má veřejnou IP). Stačí jim k tomu program NAT-traverse.


    Horizontal vs. vertical hinting

    30.12.2005 11:08 Kilo šťávy z lachtana | Jan Grmela | Software & hardware | Přečteno: 1927× | Komentářů: 19, poslední 30. 12. 2005 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Je tomu už nějaký ten pátek, co jsem vyprodukoval poslední blogspot. Nějak nebyla nálada. K tomu dnešnímu mě donutila až jedna zajímavost, na kterou jsem při hraní si s nastavením window manageru přišel.


    emulace playstation

    30.12.2005 11:06 i hate mondays;) | eXces | Linux | Komentářů: 21, poslední 7. 10. 2008 | Hodnocení: 33 % (3 hlasů)

    Playstation doma nemám. Asi proto, že hry až tak moc nehraji a hlavně nemám ani pořádnou televizi. A ani ji nechci. Ale vím, že v linuxu playstation emulovat jde.

    Jdou použít třeba tyto emulátory: PCSX2 a ePSXe

    Bohužel s tím nemám zkušenosti, nevím nakolik je emulace funkční, nemůžu to ani vyzkoušet nemám žádnou hry na playstation..

    Nezkoušel to někdo? Postupně bych si sem doplnil zkušenosti s použitím nějakého emulátoru, rád bych si zahrál Ghost In The Shell a to v PC verzi nevyšlo;) Nehrál to někdo? Nevíte jestli to půjde?


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.