Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Rozcestník portálů na abclinuxu.cz máme rozdělen na dvě části. Na hlavní straně je stabilně šest RSS feedů, na všech ostatních stránkách je pak v levém sloupci rozcestník delší (i když se zobrazují jen poslední dva články - ne tři jako na HP).
Protože se pořád ozývají další zájemci o zařazení do našeho rozcestníku, musíme zvažovat, které odmítnout a kterým vyhovět. Pomozte nám v rozhodování hlasováním v anketě o tom, které servery ponechat (a které vyřadit).
Na jednom blogu jsem četl názor na špatný vliv reklamy na děti, konkrétně se probírala reklama na brambůrky kdy dědek podrazí holí babce nohy aby mu nesebrala pytlík. I přes to že mu už předtím vzala zuby (nebo si je půjčujou).
Asi bych se měl správně pohoršovat nad tím, jakým způsobem lidé tráví Vánoce, které vlastně pro většinu nejsou těmi Vánocemi jak jim rozumějí křesťané, ale něčím co by se dalo nazvat oslavou slunovratu. Jenže se mi nechce se pohoršovat. Je mi to celkem jedno.
Od pánů z D-Linku jsme zakoupili switch DGS-3312SR. (Množné číslo není myšleno jako plurál majestikus, myslím jím "nás" jakožto společnost, která mě zaměstnává.) Switch i s všelikým příslušenstvím jsme zakoupili prostřednictvím prověřeného dodavatele a s ničím nebyl problém. Tedy až na jednu maličkost.
Tak uz to byva kdyz si clovek neprecte manual ani k tak trivialni veci jako je ADSL splitter. Ja blbec ho totiz zapojil za analogovy vystup z NT (ISDN linka), jenze ten kram ma byt mezi zasuvkou na zdi a NT.
Takze pro priste, RTFM.
Po dlhsej dobe vkladam dalsi zapis do blogu. Moje predchadzajuce starosti s rozbehanim videokamery JVC-GR-D270 su v predchadzajucich castiach blogu, tak ich neidem pisat znovu.
Pravdupovediac od posledneho pokusu som ani nemal nejak cas skusat grabovanie z kamery. Az vcera ma uz k tomu manzelka donutila. Medzitym som skompiloval jadro 2.6.14.4 kvoli inym drobnostiam - hlavne GPRS modemu Zadacom, ktory popisem niekedy neskor.
Ci to bolo novym jadrom - moduly som mal skompilovane rovnake, alebo moj linux casom dozrieva (opacny proces ako windows) :-) ale po pripojeni kamery a spusteni kino
to uz bezalo v pohode. Asi bol problem naozaj iba v jadre 2.6.13.3 a starsich...
O zásadním nedostatku běžných programovacích jazyků a jeho drzém řešení.
Poslední dobou věnuji až nezdravé množství času pročítáním a přispíváním do místních diskuzí a obzvláště komentářům k blogům, které se pořád rozrůstají. A přestože to považuji za zajímavé a často se něčemu novému přiučím nebo něco nového objevím, přijde mi, že to psaní a čtení napsaného je moc pomalé. Hlas je přece rychlejší než text.
Co nemusím, to pod rootem nedělám, ovšem kvůli jednomu příkazu se samozřejmě nepřetrhnu a když to tedy jde, tak už to udělám. To je běžná věc.
Tak jsem s předstihem dostal vánoční dárek - LCD Samsung 940B 19" (za něco přes 12.000,-)
Situace kdy mám na každém počítači několikakilobajtový soubor obsahující moje todo už naštvala i mě a rozhodl jsem se pro nějakou centralizovanou správu. Po chvíli hledání na freshmeatu mi jako jediné rozumné řešení připadá nějaká jednoduchá webová aplikace, protože nějaký groupware se mi provozovat nechce.
Jak muj titulek naznacuje, chci vam nastinit me zazitky nakupu po Internetu. Jelikoz jsem v Australii, tak take pridam male srovnani.
V předchozím zápisku jsem si stěžoval, že atmelwlandriver nejde zkompilovat. Ale nyní slavím alespoň menší úspěch. Povedl se mi zkompilovat jiný ovladač - at76c503a.
Zdrojáky z debianu, opatchoval jsem přiloženým patchem a nainstaloval jsem potřebný firmware.
S velkou pompou jsem si pořídil wi-fi klienta SMC 2662W-AR a zkusil jsem ho rozchodit. Stáhnul jsem si CVS verzi atmelwlandriver a následoval instalační proceduru, která je opravdu jednoduchá: make a make install.
Jenže končím u ...
O čem sní feministky? Přece o mužích. O mužích, kteří jsou muži a chovají se jako muži. A nemá to co dělat s emancipací. Jak si tak pomalu stárnu, tak vidím,že v dnešní době kdy se ozývají nejrůznější hlasy, hlavně z tábora feministek,všímám si, že nejvíc nespokojenosti z muži projevují emancipované ženy.
Po dlouhy instalaci se mi konecne povedlo rozchodit slacka na 100% ..pravda byl to porod, pro linuxovyho analfabeta, ale strejda google vzdy dobree poradi
"Licensee acknowledges that Licensed Software is not designed or intended for use in the design, construction, operation or maintenance of any nuclear facility."
Java tedy běží na množství zařízeních, vyjma jaderné :-)
Blížia sa vianoce a tak je načase upratať.. :) Áno, tušíte správne.. tento blog bude plný šokujúcich čísiel a dych vyrážajúcich štatistík. :)
Před chvílí se kě mě stavil 12-ti letý kamarád mého mladšího bratra, že dostane na vánoce počítač, ale potřebuje pomoc. "Ten borec co to prodával říkal, že je tam nainstalovaný nějaký Linux."
Napadlo mě v poslední době opět zkusit GNOME, které mě mnoha svými vlastnostmi docela láká. Normálně používám Xfce a jedna z věcí, které Xfce má a GNOME chybí je možnost přepínat plochy kolečkem myši kdekoliv na volném kousku desktopu. GNOME to dokáže pouze na pageru. Navíc je to v GNOME dost pomalé (slovem dost se tu myslí znatelně pomalejší než v Xfce). Takže co s tím? Součást GNOME, která je za toto zodpovědná je window manager a ten gnomí se jmenuje Metacity.
Používám GNOME 2.10 (protože Fedora, nrpms.org už víckrát ne!), ale když jsem zkoušel GNOME 2.12, dopadlo to víceméně stejně.
Moja skúsenosť so zvýšenie výknu disku na maximum, alebo na hodnotu ktorú poľadujete. Tieľ odporúčam prečítať man hdparm
, a s niektorými premennými neodporúčam experimentovať. Od prípadných škôd sa dištancujem. Nastavenia som vykonal na nbk Compaq Presario, disk Toshiba, 4200 rpm. Výkon a stabilita.
Linux nabízí víc možností, kam uložit, resp. kdy a odkud ho spustit (rozuměj skript s pravidly iptables). Ještě jsem nenašel nějaké obecně platné doporučení. Dá se uložit např. do /etc/init.d/ a spouštět ho symlinkem z /etc/rc.S nebo /etc/rc.2, Slackwaristi např. do /etc/rc.d/. Napadá mě i /etc/network/if-up.d. Nebo taky úplně jinam.
Já ho ukládám do /etc/init.d/firewall.rules a spouštím ho v /etc/rc.S. Pokud je na tom něco špatného, tak mě prosím poučte. A hlasujte :-)
Uživatel z poněkud exotičtější země si na zkoušku nainstaloval úžasný nový mail klient, o němž si právě přečetl oslavný článek na známém linuxovém serveru. Stáhl si do něj svoji poštu a rozhodl se její velkou část přesunout do jiné složky. Vybral proto příslušné maily a zvolil v nabídce možnost ,,Přesunout``. Ale místo toho aby byl vyvolán dialog nabízející výběr složek do nichž lze poštu přesunout jsou všechny vybrané maily nenávratně smazány.
Co se stalo? Chyba v programu? Chyba hardwaru? Teroristický útok?
Mel jsem problem s amavisem, odmitl zpracovavat postu. Zjistil jsem, ze to je tim, ze po sobe nemaze docasne adresare a dojde tak k prekroceni limitu souboroveho systemu.
Dnes jsem dostahoval iso image Slackware 10.2 a rozhod jsem se ho hned vyzkouset.