abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2001 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Darky

    30.12.2005 03:13 Dizzyho_Blog | dizz | Velke radosti a drobne starosti ... | Komentářů: 8, poslední 4. 2. 2008 | Hodnocení: 44 % (3 hlasů)

    Tak jsem se rozhodl ze se pochlubim 2 peknymi darecky ktere jsem dostal (at ostatni puknou zavisti :) ) Prvnim je plysovy tucnak , a musim rict ze je opravdu povedeny .. podoba se nejvic tuxovy co jsem tak bezne videl je cca 50cm vysoky. http://www.bubacek.cz/detail.php?id_items=25531&cat=AAAAAG - ja mam ten veci vykonejsi model :D Druhym nemene peknym je soka skreta ktery sedi za stolem a na stole je komp - teda spis terminal protoze je tam jen monitor a klavesnice - dukaz ze tam nema Windows :D

    Tak tise zavidte (nebo spis nahlas at z toho mam radost).

    .

    30.12.2005 00:12 . | ..... | Hacking | Komentářů: 12, poslední 30. 12. 2005 | Hodnocení: 17 % (2 hlasů)

    .

    Jak jen jsme bez ní mohli žít?

    29.12.2005 23:37 Tady je Vencourovo | vencour | Bláboly | Přečteno: 1075× | Komentářů: 6, poslední 16. 1. 2006 | Hodnocení: 78 % (3 hlasů)

    Asi od července máme net přes wifinu. Instaloval to kamarád a kolega z práce, jelikož s tim měl praxi, tak si na to trouf. Spojení bylo tehdy nic moc, jeli jsme tak do 2Mbps a na 61-64% signálu. Připojení jsme byli přes panelovou anténu - jednou ji dokonce dali "parťáci" na hromosvod, za to bych jim fakt něco udělal, kdybych byl nervák.


    Wikipedie není propaganda

    29.12.2005 22:46 elviin | elviin | takruzne | Přečteno: 1453× | Komentářů: 9, poslední 20. 9. 2014 | Hodnocení: 20 % (5 hlasů)

    Kdo je zasvěcený do problematiky menšin v ČR, mohl by přidat komentář k následujícímu textu. Článek je z kapitoly Demografie z anglické Wikipedie. Tučně je nedávno přidaný problematický text. Tvoří tedy aktuální verzi.


    Klávesnice Český amatér - HOTOVO

    29.12.2005 22:41 bohous | Bohumír Zámečník | Útržky kódu | Přečteno: 3024× | Komentářů: 4, poslední 29. 12. 2005 | Hodnocení: 89 % (3 hlasů)

    Máte rádi programátorské rozložení klávesnice? Tedy spojení původní anglické klávesnice (a jejích speciálních znaků) s českou (s nabodeníčky), kde ale nemusím přepínat. Já ho mám fakt rád! Dnes se mi jej konečně podařilo implementovat.


    null

    29.12.2005 16:23 null | Virgil | Linux | Anketa | Komentářů: 28, poslední 30. 12. 2005 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    null

    Jak se to jmenuje?

    29.12.2005 14:32 dejma | Dejma | Komentářů: 8, poslední 30. 12. 2005 | Hodnocení: 17 % (2 hlasů)

    Hello lidi,
    Jelikož už jsem zoufalý, doufám, že se tu objeví nějaký znalec amerických grotesek a helpne mi.
    koukam na film cislo pet zije a videl jsem v nich starou dobrou cernobílou americkou grotesku se třema magorama, jak se mezi sebou stale mydli a hasteri. Ten hlavni s patkou neustale krouti nosem tomu blbemu plasetemu. Kdo vi o cem mluvim, jiste pusti nostalgickou slzu.
    Davali to za komacu na ZDF nebo ARD a videl jsem to jako maly smrad.
    PROSIM JAK SE TO JMENUJE?
    Diky za pripadne echo, budu vdecny

    n/a

    29.12.2005 14:32 Salutis | Salutis | Komentářů: 5, poslední 30. 12. 2005 | Hodnocení: 93 % (5 hlasů)

     

    AbcLinuxu.cz nebo Root.cz

    29.12.2005 12:20 4u | Fuky | Index | Anketa | Přečteno: 700× | Komentářů: 144, poslední 2. 1. 2006 | Hodnocení: 47 % (5 hlasů)

    Hlasuj a zdůvodni ;-)


    8 MB

    29.12.2005 09:14 Onééé 2 | kotrcka | Operacne systemy | Komentářů: 13, poslední 1. 1. 2006 | Hodnocení: 11 % (3 hlasů)

    Tak som si dnes v praci uvedomil, o kolko miesta na disku nas MS /nie Ministerstvo Spravodlivosti ale MicroSoft) obera. Na konci disku si zvycajne uberie 8MB. Ak si to vynasobime 100 milionmi instalacii, tak je to 800 milionov MB, co je 800 tisic GB alebo 800 TB. Co by bolo, keby som mal k dispozicii taku kapacitu? Juj. Asi by som sa zapojil do projektu www.zalohovanieinternetu.sk :-)


    Gentoo bez stage1?

    28.12.2005 23:03 imout blog | imout | Přečteno: 1544× | Komentářů: 24, poslední 2. 1. 2006 | Hodnocení: 67 % (1 hlasů)

    Asi mi něco něco uniklo? Nebo se podpora stage1 jen tak potichu vytratila?


    LIRC snadno a rychle

    28.12.2005 22:43 "Skládat papír" | vogo | Linux | Přečteno: 11678× | Komentářů: 13, poslední 3. 2. 2011 | Hodnocení: 100 % (15 hlasů)

    Další moje mini How-To, tentokráte zprovozníme LIRC :), i když to není nikterak složité...


    Kororaa - test

    28.12.2005 22:26 Onééé 2 | kotrcka | Operacne systemy | Komentářů: 4, poslední 29. 12. 2005 | Hodnocení: 11 % (3 hlasů)

    Nebude to dlhy zapis. A predsa ho rozdelim na 3 casti.

    1. Skusit som ho chcel koli tomu, ze ma lakalo Gentoo a toto je jedna z rychlejsich ciest, ako ho spoznat.

    2. Nabootojem a ta super mega hyper kvalitna rozpoznavacia sucast instalatora nespoznala ziadnu sietovku (mam 3com 509)

    3. Samotnu instalaciu ani nespustam, vyberam CD a reboot do Slacku.


    null

    28.12.2005 22:19 null | Virgil | Linux | Komentářů: 24, poslední 9. 2. 2006 | Hodnocení: 92 % (4 hlasů)

    null

    Srovnání Linuxu s Windows trochu jinak (1. část)

    28.12.2005 20:31 Proti proudu | TomCat | Aktuálně | Přečteno: 2270× | Komentářů: 61, poslední 2. 1. 2006 | Hodnocení: 82 % (24 hlasů)

    Jak si tak čtu plamenné diskuze okolo článku na Root.cz a některé další komentáře třeba tady na ABC Linuxu, je mi docela smutno. Ten článek sám o sobě z hlediska administrátora Linuxu vypadá jako čistý FUD, z hlediska administrátora Windows jako stokrát opakované fráze... Otázka k zamyšlení potom je, proč měnit systém a jak se na to dívá uživatel. Jak se k tomu postavit z hlediska správce nebo IT manažera? Kde je vlastně pravda?


    Gaim a ICQ multiple files/directory transfer

    28.12.2005 19:53 Joseho_blog | jose17 | Komentářů: 5, poslední 29. 12. 2005 | Hodnocení: 89 % (3 hlasů)

    Ak by Vás to niekoho zaujímalo tak toto je odpoveď Jonathana Clarka -- programátora, ktorý v gaime opravil/dopracoval icq file transfer na otázku prečo/kedy gaim bude podporovať prijímanie viacerých súborov naraz či celých adresárov.

    Jozef,

    Thanks for dropping me the email.

    I'll be looking at Gaim's OSCAR file transfer code over the next 2 weeks, trying to get thing spruced up a bit before release. Unfortunately, my undergraduate research is taking a lot of my time right now. Whether or not I'll have time to implement the multiple files features or not, I don't know.

    However, if you are a programmer or know anyone that is, I know the procedure necessary to handle these features and will describe it to anyone who wants to implement it.

    - Jonathan

    Takže tak.. Pekné sviatky, -- Jose

    Domena & BSD

    28.12.2005 12:42 prokop | Václav Prokop | Všechno co mě napadne | Komentářů: 11, poslední 28. 12. 2005

    Konecne sem si zaregisroval domenu, diky za predchozi prispevky, ale localhost ani remotehost to neni :). Nejpozdeji do zitra to bude...
    www.rm-v.net :)

    Napadalo me to pri prohlizeni linuxovych prikazu
    tedy rm -v



    Dalsi novinka je ze sem na P233 s 32MB-RAM rozchodil FreeBSD s KDE 3.0 :). Ono se to nezda, ale funguje docela dobre jen bych chtel dokoupit nejakou tu pamet. 32MB je opravdu az smesne, ale neverili by jste jak tezko se shani SD RAM s taktem 66Mhz! :(


    .

    28.12.2005 09:26 ... | ...... | neLinux | Komentářů: 17, poslední 29. 12. 2005 | Hodnocení: 81 % (9 hlasů)

    .

    Slackware a Acer

    28.12.2005 09:01 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 962× | Komentářů: 13, poslední 1. 1. 2006 | Hodnocení: 33 % (2 hlasů)

    Vyzkoušel jsem na svém notebooku Acer TravelMate 2313NLM nejrůznější distra a zjistil jsem že nejvýhodnější pro něj je Slackware. Momentálně mám na něm 10.2. Acer má z linuxov7mi distry jeden problém a to je, že nejde přepínání zpět z grafiky do konsole. Prostě alt+f1-f6 nefunguje. Tedy u Mandrivy, Debianu a Fedory. Pouze Slackware s tím nemá potíže. Proč je tomu tak nevím, ale je to tak.


    Vtip pro zasmátí

    28.12.2005 08:37 Category 1100 | alium | staré zápisky | Přečteno: 2584× | Komentářů: 11, poslední 28. 12. 2005 | Hodnocení: 87 % (10 hlasů)

    Vtip!

    0.0.1. aneb Číslování verzí

    28.12.2005 06:56 eXtempore | xkesh | ajtý | Přečteno: 2941× | Komentářů: 12, poslední 30. 12. 2005 | Hodnocení: 67 % (5 hlasů)

    Programů se píše a vyvíjí spousta. Zvláště v branži OpenSource. A zvláště tam, kde nejde v první řadě o komerční prodej produktů, se číslují verze zajímavým způsobem. Určitě jste si toho už všimli.


    Trable se scannerem ve windows

    28.12.2005 00:03 Dejvův blog | David Jaša | Ostatní | Přečteno: 1646× | Komentářů: 5, poslední 28. 12. 2005

    Tak nevím, jestli je chyba jenom mezi klávesnicí a židlí nebo i někde jinde.

    Příběh

    Situace: nedávno jsem tátovi rozjel scanner HP ScanJet 3770 (na Win 98SE, sane ho nepodporuje*). Dnes něco potřeboval a nejelo to.


    Linux očima jeho odpůrců

    27.12.2005 21:30 mrzutej | mrzout | linux | Přečteno: 2463× | Komentářů: 29, poslední 8. 1. 2007 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Dnes na rootovi vyšel perferktní pokus vyvolat flamewar. Autor jakoby nestranně popisuje důvody, proč linux nekraluje na firemních desktopech a serverech. Přitom ale nezmiňuje milionkrát opakovanou oponenturu k těmto tvrzením.

    Na druhou stranu nezmiňuje ani podle mne zásadnější argumenty nahrávající pro Windows.


    FCKGW? Dnes?

    27.12.2005 21:23 Zpátky po 10 letech | brozkeff | Osobní | Přečteno: 1597× | Komentářů: 6, poslední 31. 12. 2005 | Hodnocení: 67 % (1 hlasů)

    Dneska mě na ICQ napsal jeden takový pičmulínek, že prý četl můj článek a tak tomu asi rozumím, a jestli nevím, proč mu Windowsy detekujou disk jenom jako 128G, když on má 250G. Samozřejmě měl WinXP bez Service Packů...


    Minolta Dimage 7

    27.12.2005 20:16 blog můJ | Tlapicka | Linux | Komentářů: 11, poslední 3. 1. 2008

    Tak jsem si od ježíška dostal foťáček. Není sice nový, ale je to přesně to, co jsem chtěl...... Fotografie v nejvyšší kvalitě ukládá do formátu RAW. K jeho převedení do čitelné podoby je zapotřebí firemní soft, který je samozřejmě pod Widle.

    Tak jsem nevěřícně a skepticky zvedl telefon a volám strejdovi Googlovi, jestli jako neví, co s tím. K mému velkému překvapení to netrvalo ani 5 minut a už jsem ten RAW měl v Gimpu. Našel jsem totiž

    GIMP Dimage color plugin
    a dokonce jsem zjistil, že už to mám nainstalované.

    Takže až mi zase někdo bude tvrdit, že Linux nemá podporu pro jeho HW, tak vezmu svou Minoltu a vyfotím si ho v největší kvalitě.


    Upgrade: Matrox G400 => G550

    27.12.2005 18:45 Onééé 2 | kotrcka | Operacne systemy | Komentářů: 17, poslední 30. 12. 2005 | Hodnocení: 50 % (2 hlasů)

    Tak sa to podarilo. Jezisko mi dnes cez UPS doniesol najvzacnejsi darcek (samozrejme okrem zdravia). A mohol som vymenit vo svojom pocitaci graficku kartu Matrox G400 za jej modernejsieho braceka G550. Konecne sa mi na nu podarilo dost nasetrit. A za ten obraz to stoji. Tak som sa chcel pochvalit. Iba tolko. Placte a setrite tiez :-)

    Co jsem dneska objevil

    27.12.2005 17:16 The Joys and Sorrows of Being an IT Freak | Daniel Kvasnička ml. | Komentářů: 5, poslední 27. 12. 2005 | Hodnocení: 83 % (2 hlasů)

    Někteří budete třeba následující dva programy znát, ale já o nich dodnes nevěděl (nekamenujte mě za to, prosím) a protože je považuju za zajímavé (podle toho, co o nich zatím vím), tak se podělím o odkazy:

    • Album Shaper & Reveal - dva multiplatformní (Qt) nástroje pro úpravu a katalogizaci fotek. Docela se divím, že se o nich nemluví více.
    • Celestia - multiplatformní simulátor otevřeného vesmíru, pěkná podívaná! (bez OpenGL se neobejdete)

    První dojmy z Pythonu

    27.12.2005 15:50 miloslavponkrac | Miloslav Ponkrác | Jen tak | Přečteno: 2343× | Komentářů: 44, poslední 12. 6. 2007 | Hodnocení: 72 % (6 hlasů)

    Už dlouho pokukuji po tom, že zapojím do své práce programovací jazyky jako Python, nebo Ruby. Celkem dlouho jsem studoval různé tutoriály těchto dvou jazyků, abych se rozhodl, který z nich si vyberu. Nakonec to bylo celkem jednoduché, rozhodl jsem pro Python. Důvody byly dva. Jednak dnes si nechci nic začínat s jazykem, který nepočítá již v jazyce s Unicode řetězci, což je bohužel případ Ruby. Druhý důvod je spíše emocionální, neobjektivní a nespravedlivý. Ruby mi některými svými způsoby připomínalo Perl, což je jazyk, jehož syntaxi a některé způsoby vysloveně nesnáším a tento můj rasistický postoj se bohužel promítá i do Ruby.


    Šmírácká vyhláška

    27.12.2005 14:26 Kacířské myšlenky | Luk | Ze života | Přečteno: 2055× | Komentářů: 32, poslední 14. 2. 2006

    V tomto zápisu nebudu na vyhlášku nadávat (i když se mi její znění, ale i samotná povinnost záznamu, hrubě nelíbí), ale spíš se pokusím nějak stručně vyjádřit, co její existence znamená. Není toho totiž málo, a přitom odevšad slyším množství zmatených výkladů, jdoucích ode zdi ke zdi.


    n/a

    27.12.2005 13:51 Salutis | Salutis | Komentářů: 9, poslední 16. 2. 2006 | Hodnocení: 96 % (9 hlasů)

     

    ROOT.CZ "pohledem odpůrce"

    27.12.2005 11:08 lzapův svět | Lukáš Zapletal | Linux | Anketa | Přečteno: 3081× | Komentářů: 73, poslední 15. 3. 2006 | Hodnocení: 62 % (7 hlasů)

    Na serveru root.cz vyšel článek, ve kterém autor shrnuje některé nedostatky a problémy při nasazování Linuxu v IT. Jelikož s touto problematikou mám nějaké zkušenosti, dovolím si to pojmout z druhé strany.

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.