Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Snažil jsem se používat perlovský program XGame, který umí spustit hru na oddělené relaci Xek - můžete pak snadno přepínat zpět na desktop. Moc mi nevyhovoval. Třeba se ty neduhy dají nějak vyřešit, ale to je jedno.
Jak zalohovat v danem rsync modulu jen vybrane adresare a ostatni vynechat? Pri prvnim letmem pohledu do manualove stranky rsyncu mi to nebylo jasne, ale ted uz to chapu. Pro zajemce uvadim zde.
Již není nutné přidávat speciální repository (myslím tím KDE-Redhat), stačí jen spustit yum update
Hurá...
Moc rád vzpomínám na ty chvíle kdy jsem se z různými děvčaty "namlouval". Slovo namlouvání pomalu zmizelo ze slovníku, stejně tak jako slovo "milá.". Dnes se obě tyto slova používají většinou ve zcela jiné souvislosti. A je to škoda. protože přesně vystihují daný stav. když se lidé seznamují, tak se namlouvají.
Měli jsme během posledních pár dnů trable s wifinou, občas ani nebyl na wifi interfejsu signál, přestože na fyzické vrstvě se zdálo vše ok, v seznamu providerů v okolí. Popisoval jsem svuj problém na živěCz, na czFreeNet se mi nechtělo proklikávat skrz menu. Tak mi ani nikdo neodpověděl
Po týdnu a půl trápení se zarůstajícím nehtem na palci pravé nohy jsem se rozhodl, že navštívím doktory na chirurgii. To jsem ale netušil, co mě čeká.
V minulých dnech nám byla sdělena senzační zpráva - v Praze budou jezdit tramvaje s designem od věhlasné firmy Porsche. Ano, ty tramvaje vypadají docela pěkně, troufám si říci, že lépe, než když je navrhovali "mistři světa" Kotas nebo Tučný (přestože proti těmto pánům vůbec nic nemám). Ale zaujalo mě něco jiného - že se každý cestující stane (dobrovolně či nedobrovolně) účastníkem reality show.
Elektonické mýtné je fajn. Zase nás o kousíček posouvá od doby kamenné (doufejme, že ne do pekla. Doufám, že to bude co nejdřív fungovat i pro osobní auta a na všech důležitých silnicích a dálnicích.
Rozhod sem se, ze opet zkusim slacka na svuj stroj...prece jenom v "kklikacich" distribucich jako je SUSE a Mandriva se toho moc nenaucim...tak si du pro vasi podporu..am do toho jit nebo se na to vykaslat a nechat si suse??...rad bych se neco naucil...ale prece jenom prislovi "kdyz to funguje tak se do toho nehrabej" taky neni az tak marny...zajimal by me na tohle vas nazor...
Nemate uz nekdo zkusenost s Javou 5.0 pod Gentoo? Koukal jsem do portage a sun-jdk je tam jako nestabilni. Potrebuju se na ni ucit a nainstalovat ji, ale nevim, nemam s tim zkusenost..
Kovářova kobyla chodí bosa - nakonec jsem i já přešel na nové KDE 3.5 :-). Při psaní recenze jsem úplně zapomněl vyzkoušet, jestli jede Gmail v Konqueroru. Ale zdá se, že jede bez problémů, takže doufám, že Google brzo rozšíří počet podporovaných prohlížečů o Konqueror 3.5 (aka jeden ze dvou nejlepších prohlížečů vůbec). No a já děkuji vývojářům KHTML za skvělou práci!
Stávalo se mi občas na routeru, že po update venkovní IP adresy zapomínal dhclient
updatnout výchozí směrovač. Nedávno taky mělo UPC výpadek a já jsem nebyl doma v době, kdy to mělo už jet. Napsal jsem tedy jednoduchý watchdog, který se snaží zjišťovat, zda je vše v pořádku:
tak dnes jsem se rozhoupal po pul roce presvedcovani sama sebe ze bych to mel zkusit
a po tydnu stahovani suse jsem prave vlozil dvd do mechaniky
14:00 tak instalace je za mnou vcetne netu tak a jdu zkoumat za prve
jak pridat zdroje a pak se kouknu jak nainstalovat ati grafiku
A sakra pripalil jsem svemu diteti obed
tak obed jak takz zachranen. pridani zdroje bylo utrpeni zjistuju ze asi trpim
natvrdlosti kdyz se mu snazim vnutit celou cestu na ftp
misto adresare nu aspon uz nezapomenu
Nedá mi to a musím se připojit do diskuse kolem Gnome a vůbec kolem grafického prostředí. Nebudu zde uvádět jakékoliv odborné argumenty, leč a pouze praktické zkušenosti člověka, který k PC přišel v pozdním věku, k Linuxu ještě pozdějším a o sobě by rozhodně nechtěl a ani nemohl tvrdit, že je Guru, jež má systém v malíčku.
Za poslední dva dny jsem se prokousával snad stovkami příspěvků, blogpostů a článků na téma Linusových dezinterpretovaných výroků ohledně GNOME, idiotů, nacistů a dalších podobných spolehlivých katalyzátorů diskuzních flejmů. Nutno dodat, že každý druhý nedouk, hlupák, puberťák nebo fanatický fundamentalista cítí nutkavou potřebu se k věci vyjadřovat, a to nejčastěji ve stylu "já používám KDE/Qt a GNOME/GTK+ je hnus" nebo nějak naopak či zase podobně... Téměř každý z těchto jedinců předvádí záviděníhodnou neschopnost dohlédnout dál než na vlastní stůl a mnozí dokonce dál než na špičku vlastního nosu...
Dnes jsem přemýšlel co pro mě vlastně znamená když se řekne GNU/Linux a došel jsem k pár zajímavým věcem, a hlavně k tomu že mě do značné míry duševně poznamenaly...
Hledám touto cestou spolupracovníky pro projekt ekonomického informačního systému pro menší a střední firmy. Mělo by jít o komplexní multiplatformní informační systém zahrnující všechny běžné subsystémy. Přes otevřenost zdrojových kódu předpokládám hlavně komerční šíření.
Prodej podpory a úprav systému podle požadavků uživatelů.
Prešiel nejaký ten čas a tak pridávam pár noviniek o laptope za 100 dolárov.
LaTeX bych zakázal. Má příliš mnoho společného s tvrdými drogami: Je silně návykový, při jeho pravidelném užívání má člověk pocit radosti bez dalších zjevných příčin a z pohledu věci neznalého průměrného Wordisty se šíří undergroudovou komunitou a všichni kdo v tom jedou jsou dost mimo realitu; například když tvrdí, že k PDF je nějaký zdroják a nechtějí poslat ten .doc, ze ketrého dokumet vzniknul.
Poté, co jsem zavadil o dva a půl roku starý článek Je nás jen 0,7%?, mě napadlo podívat se, jak jsme si za tu dlouhou dobu polepšili.
Bohužel neznám mnoho aktualizovaných zdrojů takovýchto statistik (doufám, že v diskusi se nějaké dozvím, třeba s grafy dlouhodobého vývoje...), tak jsem se kouknul na toplist.cz...
... a stále mi to příjde nic moc. Jediné, co je aspoň trochu povzbudivé, že těch 20% neIE browserů už nelze ignorovat, takže tlak na standardizaci webů tu je, (i výsledky se pomaloučku dostavují, viz sliby a sem tam i činy na poli internetbankingu).
Ale podíl Linuxu stále pod jedním procentem - kde je problém? Každou chvíli vyjde zpráva o přechodu na Linux na desktopech u té či oné instituce, tak jsem čekal víc.
..predtim 2x problem s RTL ... Jak ma v sobe kousek, byt jen malicky od Realteku, uz mam problemy...
Po umornych nocich kdy jsem poprve onen router stavel s 3x eth rtl a shanel vselijake info od manualu az po vesnicky myty a to jen proto, aby za velmi kratkou dobu melo co se poskodit.. zkratka a dobre odpalkoval se HDD (dva sroubky navic na podlaze, ktere nikde nechybi) a tedy cela procedura znova, nebot stare postupy, kdy se nademnou snad smilovala Nebesa za prasatko nefungoval = 3 dny umorne shanecky iinformaci a pote jak zazrakem to opet fungovalo ... zahada mezi nebem, zemi, case, klavesnici, mnou a zidli.. lec preci jen se povedlo.
Profláklý text anonymního autora, převzatý z webové stránky http://magovec.misto.cz/pribeh.html. Protože těžko říct, jestli a jak dlouho tam ta stránka ještě vydrží, tak to (bez svolení, neb nevím, koho se na to zeptat) přebírám i sem. Tak trochu inspirován aktuálními debatami tady všude kolem. Třeba to ještě někdo nečet...
Na cuni.cz si se snad domluvili :-/
Grrrr
Minule jsem psal, jak jsem vyrostl z C++. Protože jsem asi nějak postižený při programování semestrálky v Javě se mi vybavil jeden krásný C++ hack.
Takové poselství před časem vyslal soudce Rudolf Šídlo "kritikovi správního orgánu" Petru Partykovi, když mu uložil trest obecně prospěšných prací (a následně, kvůli jeho nevykonání, náhradní trest vězení). Nyní byl Partyk eskortován do věznice, čímž se dokonalo jedno z největších justičních zvěrstev poslední doby.