Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Playstation doma nemám. Asi proto, že hry až tak moc nehraji a hlavně nemám ani pořádnou televizi. A ani ji nechci. Ale vím, že v linuxu playstation emulovat jde.
Jdou použít třeba tyto emulátory: PCSX2 a ePSXe
Bohužel s tím nemám zkušenosti, nevím nakolik je emulace funkční, nemůžu to ani vyzkoušet nemám žádnou hry na playstation..
Nezkoušel to někdo? Postupně bych si sem doplnil zkušenosti s použitím nějakého emulátoru, rád bych si zahrál Ghost In The Shell a to v PC verzi nevyšlo;) Nehrál to někdo? Nevíte jestli to půjde?
Tak jsem se rozhodl ze se pochlubim 2 peknymi darecky ktere jsem dostal (at ostatni puknou zavisti :) ) Prvnim je plysovy tucnak , a musim rict ze je opravdu povedeny .. podoba se nejvic tuxovy co jsem tak bezne videl je cca 50cm vysoky. http://www.bubacek.cz/detail.php?id_items=25531&cat=AAAAAG - ja mam ten veci vykonejsi model :D Druhym nemene peknym je soka skreta ktery sedi za stolem a na stole je komp - teda spis terminal protoze je tam jen monitor a klavesnice - dukaz ze tam nema Windows :D
Tak tise zavidte (nebo spis nahlas at z toho mam radost).Asi od července máme net přes wifinu. Instaloval to kamarád a kolega z práce, jelikož s tim měl praxi, tak si na to trouf. Spojení bylo tehdy nic moc, jeli jsme tak do 2Mbps a na 61-64% signálu. Připojení jsme byli přes panelovou anténu - jednou ji dokonce dali "parťáci" na hromosvod, za to bych jim fakt něco udělal, kdybych byl nervák.
Kdo je zasvěcený do problematiky menšin v ČR, mohl by přidat komentář k následujícímu textu. Článek je z kapitoly Demografie z anglické Wikipedie. Tučně je nedávno přidaný problematický text. Tvoří tedy aktuální verzi.
Máte rádi programátorské rozložení klávesnice? Tedy spojení původní anglické klávesnice (a jejích speciálních znaků) s českou (s nabodeníčky), kde ale nemusím přepínat. Já ho mám fakt rád! Dnes se mi jej konečně podařilo implementovat.
Tak som si dnes v praci uvedomil, o kolko miesta na disku nas MS /nie Ministerstvo Spravodlivosti ale MicroSoft) obera. Na konci disku si zvycajne uberie 8MB. Ak si to vynasobime 100 milionmi instalacii, tak je to 800 milionov MB, co je 800 tisic GB alebo 800 TB. Co by bolo, keby som mal k dispozicii taku kapacitu? Juj. Asi by som sa zapojil do projektu www.zalohovanieinternetu.sk :-)
Asi mi něco něco uniklo? Nebo se podpora stage1 jen tak potichu vytratila?
Další moje mini How-To, tentokráte zprovozníme LIRC :), i když to není nikterak složité...
Nebude to dlhy zapis. A predsa ho rozdelim na 3 casti.
1. Skusit som ho chcel koli tomu, ze ma lakalo Gentoo a toto je jedna z rychlejsich ciest, ako ho spoznat.
2. Nabootojem a ta super mega hyper kvalitna rozpoznavacia sucast instalatora nespoznala ziadnu sietovku (mam 3com 509)
3. Samotnu instalaciu ani nespustam, vyberam CD a reboot do Slacku.
Jak si tak čtu plamenné diskuze okolo článku na Root.cz a některé další komentáře třeba tady na ABC Linuxu, je mi docela smutno. Ten článek sám o sobě z hlediska administrátora Linuxu vypadá jako čistý FUD, z hlediska administrátora Windows jako stokrát opakované fráze... Otázka k zamyšlení potom je, proč měnit systém a jak se na to dívá uživatel. Jak se k tomu postavit z hlediska správce nebo IT manažera? Kde je vlastně pravda?
Takže tak.. Pekné sviatky, -- JoseJozef,
Thanks for dropping me the email.
I'll be looking at Gaim's OSCAR file transfer code over the next 2 weeks, trying to get thing spruced up a bit before release. Unfortunately, my undergraduate research is taking a lot of my time right now. Whether or not I'll have time to implement the multiple files features or not, I don't know.
However, if you are a programmer or know anyone that is, I know the procedure necessary to handle these features and will describe it to anyone who wants to implement it.
- Jonathan
Konecne sem si zaregisroval domenu, diky za predchozi prispevky, ale localhost ani remotehost to neni :). Nejpozdeji do zitra to bude...
www.rm-v.net :)
Napadalo me to pri prohlizeni linuxovych prikazu
tedy rm -v
Dalsi novinka je ze sem na P233 s 32MB-RAM rozchodil FreeBSD s KDE 3.0 :). Ono se to nezda, ale funguje docela dobre jen bych chtel dokoupit nejakou tu pamet. 32MB je opravdu az smesne, ale neverili by jste jak tezko se shani SD RAM s taktem 66Mhz! :(
Vyzkoušel jsem na svém notebooku Acer TravelMate 2313NLM nejrůznější distra a zjistil jsem že nejvýhodnější pro něj je Slackware. Momentálně mám na něm 10.2. Acer má z linuxov7mi distry jeden problém a to je, že nejde přepínání zpět z grafiky do konsole. Prostě alt+f1-f6 nefunguje. Tedy u Mandrivy, Debianu a Fedory. Pouze Slackware s tím nemá potíže. Proč je tomu tak nevím, ale je to tak.
Programů se píše a vyvíjí spousta. Zvláště v branži OpenSource. A zvláště tam, kde nejde v první řadě o komerční prodej produktů, se číslují verze zajímavým způsobem. Určitě jste si toho už všimli.
Tak nevím, jestli je chyba jenom mezi klávesnicí a židlí nebo i někde jinde.
Situace: nedávno jsem tátovi rozjel scanner HP ScanJet 3770 (na Win 98SE, sane ho nepodporuje*). Dnes něco potřeboval a nejelo to.
Dnes na rootovi vyšel perferktní pokus vyvolat flamewar. Autor jakoby nestranně popisuje důvody, proč linux nekraluje na firemních desktopech a serverech. Přitom ale nezmiňuje milionkrát opakovanou oponenturu k těmto tvrzením.
Na druhou stranu nezmiňuje ani podle mne zásadnější argumenty nahrávající pro Windows.
Dneska mě na ICQ napsal jeden takový pičmulínek, že prý četl můj článek a tak tomu asi rozumím, a jestli nevím, proč mu Windowsy detekujou disk jenom jako 128G, když on má 250G. Samozřejmě měl WinXP bez Service Packů...
Tak jsem si od ježíška dostal foťáček. Není sice nový, ale je to přesně to, co jsem chtěl...... Fotografie v nejvyšší kvalitě ukládá do formátu RAW. K jeho převedení do čitelné podoby je zapotřebí firemní soft, který je samozřejmě pod Widle.
Tak jsem nevěřícně a skepticky zvedl telefon a volám strejdovi Googlovi, jestli jako neví, co s tím. K mému velkému překvapení to netrvalo ani 5 minut a už jsem ten RAW měl v Gimpu. Našel jsem totiž
GIMP Dimage color plugina dokonce jsem zjistil, že už to mám nainstalované.
Takže až mi zase někdo bude tvrdit, že Linux nemá podporu pro jeho HW, tak vezmu svou Minoltu a vyfotím si ho v největší kvalitě.
Někteří budete třeba následující dva programy znát, ale já o nich dodnes nevěděl (nekamenujte mě za to, prosím) a protože je považuju za zajímavé (podle toho, co o nich zatím vím), tak se podělím o odkazy:
Už dlouho pokukuji po tom, že zapojím do své práce programovací jazyky jako Python, nebo Ruby. Celkem dlouho jsem studoval různé tutoriály těchto dvou jazyků, abych se rozhodl, který z nich si vyberu. Nakonec to bylo celkem jednoduché, rozhodl jsem pro Python. Důvody byly dva. Jednak dnes si nechci nic začínat s jazykem, který nepočítá již v jazyce s Unicode řetězci, což je bohužel případ Ruby. Druhý důvod je spíše emocionální, neobjektivní a nespravedlivý. Ruby mi některými svými způsoby připomínalo Perl, což je jazyk, jehož syntaxi a některé způsoby vysloveně nesnáším a tento můj rasistický postoj se bohužel promítá i do Ruby.
V tomto zápisu nebudu na vyhlášku nadávat (i když se mi její znění, ale i samotná povinnost záznamu, hrubě nelíbí), ale spíš se pokusím nějak stručně vyjádřit, co její existence znamená. Není toho totiž málo, a přitom odevšad slyším množství zmatených výkladů, jdoucích ode zdi ke zdi.