Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Nedá mi to, abych se tu nezvěčnil (nebo neztrapnil, co na tom) a užil svých 15 minut slávy. Jelikož nám už maká net, tak můžu poslouchat Rádio Egrensis z Atlasu, v tomhle odkazu je 64kbps asx stream. Když se tak na to koukam, hrajou to samý, co ostatní rádia - ale u mne to je asi srdeční záležitost. Už jejich každoroční narozeniny (1.12.) jsou boží :-)
Když pracuji se soubory, tak většinou používám Midnight Commander (mc), on totiž umí asi úplně všechno co potřebuji. I když přiznám se bez mučení, rád bych i pořádného commandera v X. Při prohledávání na netu jsem několik projektů našel, některé vypadali pěkně, každý měl něco do sebe, ale ani jeden mi nepřipadal použitelný tak jako mc v konzoli.
Pred pár týždňami mi zrušili blog na myblogsite.com (stal sa plateným) a tak som bol prinútený premýšľať čo s ním. Príspevky som zazálohoval do .xml súboru a začal pokukovať po serveroch, kam by som ho naimportoval. Celkom sa mi pozdával blogger.com, no bohužiaľ neposkytovali službu pre import súborov z myblogsite.com. Rozhodol som sa teda, že sa o to pokúsim vlastnými silami.
Co takhle úplně ignorovat Jindřicha "xplesu" Plešingera? Co takhle přestat si všímat jeho provokativních příspěvků? Zjevně je to člověk, který rád provokuje a baví ho, když to lidi vytáčí. Tím, že mu budete odpovídat mu hrajete do ruky a on si bude dovolovat čím dál tím víc. Jediným způsobem, jak ho odsud vyhnat je ignorovat ho, pak odejde.
Proto se obracím s výzvou na čtenáře AbcLinuxu: ignorujte Plešingera.
GCC 4.0 bylo pro mnoho lidí určitě zklamáním. Před vydáním GCC 4.0 se všude roznášelo, že GCC čtvrté řady bude generovat rychlejší kód. Nakonec se ukázalo, že 4.0.X generuje pomalejší kód a že slibované optimalizace budou přítomny až v řadě 4.1. Proto sleduju vývoj GCC 4.1 (betaverze v Portage).
A je to tady, poslední den dnešního roku, je to už dlouholetá tradice spojená s oslavou, alkoholem, zábavou...
Nevím proč, dříve jsem to nikdy nějak neřešil, ale nyní přemýšlím jestli je lepší oslavit silvestra s pár přáteli někde v klidu a nebo jít na nějakou mega párty, kde sice budou také lidi co mám rád, ale zároveň tam budou i lidé, kteří mi jsou "proti srsti".
Asi to dopadne, že půjdu slavit v malém kruhu (cca 15 lidí), nějak nemám sil na větší párty.
Letošní vánoční svátky nepatří mezi ty mé šťastnější, přišlo moc zklamání koncem roku. Doufám, že alespoň nový rok začnu lépe, než končí ten letošní.
A co vy? Jak slavíte silvestr?
Už dlouho jsem sem chtěl napsat, co si myslím o blogování na tomto serveru. Naštěstí jsem ho intenzivně zažil i bez blogů, tak můžu porovnat.
Blogy jsou skvělým místem pro flame. Bezesporu. Občas je to fakt sranda.
Někdo dokonce pochopil a do blogu zde si píše postup, kterým něco zprovoznil, něco udělal. To je podle mě hlavní síla blogu. Vždy si své poznámky na ABC můžu najít a můžou je využít i ostatní...
Dřív probíhal veškerý život v diskuzích. Často tam tedy odpovídali lidi, kteří problému neporozuměli, nebo napsal pouze naštvané "použij google", ale i přes to mám pocit, že v diskuzi se vyřešilo daleko víc problémů než dnes. Dnes si každý zkontroluje co je nového za blogy a diskuzi kontroluje jen sporadicky. Dříve se stalo jen vyjímečně, že nějaká otázka zůstala bez odpovědi..
Klidně mu všichni dávejte nuly, tím to vyhrajete!
#!/usr/bin/env python
print u"\u0050\u0072\u0065\u006a\u0069\u0020\u0073\u0074\u0061\u0073\u0074\u006e\u0079\u0020\u006e\u006f\u0076\u0079\u0020\u0072\u006f\u006b\u0020\u0032\u0030\u0030\u0036\u0021\u000a"
Myslím si, že počet lidí, kteří by si v dnešní době chtěli koupit černobílý telefon je už minimální. Barva je prostě in. Jenže co když chcete telefonovat a ne koukat a display plný animací?
Pod blogom Kororaa - test2 by si tu otazku asi nikto nevsimol, tak sa spytam konkretne v novom zapise. Je sanca, ze od 14:00 do 23:59 dnesneho dna sprevadzkujem funkcne Gentoo s X, fluxom a xmss? Mam 650 MHz Pentium III s 384 MB, 7200 rpm disk, 512 kbps pripojenie na net, 3com 905 sietovku. A pisem asi 3 znaky za sekundu. Neviem, co by este mohlo ovplyvnit rychlost nainstalovania. Takze, Vase tipy prosim :-)
Pár dnů před Ježíškem na blogu LaTrine vyšlo oznámení o blížícím se vydání Nette, nového frameworku pro PHP. Jeho tvůrce si mezi PHP komunitou v minulosti získal respekt svým sexi převaděčem Texi.
Již pod prvním oznámením jsem si posteskl, proč má být ochuzen o vymoženosti, které do PHP vnesla pětková verze.
Tak a začínam pracovať na novom servery
konfigurácia:Tak mi to nedalo a skusil som este raz instalaciu Gentoo-based systemu Kororaa. Chcel som prekusnut problemy s hladanim HW (v mojom pripade teda sietovka). Nuz horsie to ani dopadnut nemohlo. Po instalacii z base CD to odo mna pytalo aj package CD. Naco? Preco? Ved ja chcem instalovat z netu. Takto mi to vlastne chcelo prikazat, aby som mal bud KDE alebo GNOME. A ked JA nechcem? Nepaci sa mi to. S Kororaa som skoncil. Ked, tak max. skusim original Gentoo. A slubujem, ze si na to cas najdem. A napisem Vam.
ANKETA
V tomto článku bych vás chtěl seznámit s mým webem, důvody proč vznikl a jaké mám s ním plány do budoucna
Tak jsem resizoval. Měl jsem sda6 (15GiB ext2), sda7 (15GiB - nepoužívané), sda8 (nevím kolik,ale málo - SWAP. Na sda6 docházelo místo a tak jsem to chtěl sloučit se sda7, protože už jsem ji nepoužíval.
Už nějakou dobu si dělam poznámky, jak co řešit, teďka je potřebuju vidět i bez přihlášení, tak je zveřejňuju (aby nebyly odložené).
Tenhle článek jsem napsal pro svůj web TuxBASE.NET, ale tam si ho moc lidí nevšimne - na druhou stranu když ho budu publikovat tady bude to tak trochu reklama.
originál se nachází zde a řekl bych že je to asi ten nejlepší článek co jsem napsal. Jedinej článek kterej mu snad ještě může konkurovat je tenhle dost bylo kecání okolo, tady je co jsem slíbil:
Aby tu něco bylo...
Tak ještě napíšu jak jsem začal se systémem Linux. Od jakživa jsem děsně zvědavý a když jsem slyšel že exsituje jiný OS než od M$ začal jsem hledat, bez internetu to bylo ale těžký. Ale jednoho krásného dne jsem zašel do knihkupectví a pod Počítačema byly nějaký nový knížky a na hřbětě měli napsáno Linux, byly to samé několikaseti stránkové bible. Protože jsem do té doby o linux ani neslišel začal jsem temi knížkami listovat. Bohužel cena byla taky v řádech několiasetikorun a já měl v kapse jen 200kč. Když už jsem zkoro odcházel všiml jsem si Knížky 'Přecházíme na LINUX' nebyla to sice žádná bible, po prolistování sem objevil i obrázky.
Tenhle týden jsem si čistil počítač. A to pořádně. Mazal jsem balast na disku, ~/tmp, neposlouchanou (a neposlouchatelnou) hudbu, zbytečné soubory. Mimoto jsem aktualizoval software a s tím souvisela i aktualizace jádra.