Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Překvapila mne vlastní žena, už je v linuxu snad zběhlejší, než já :-)
Zkusili jsme v jejím kompu abcLinuxuLive a Knoppix, v jednom šel zvuk (s mudulem od intelu) na oss, v jednom nešla síť. Pak jsem něco dělal u sebe a házela na mne termíny, co slyšim od těch lepších - dělá mi radost, panenka :-)
Posledni dobou jsem se zacal zajimat o KDE trosku vic do hloubky, protoze ma podle mne do budoucnosti(KDE 4) ohromny potencional. Vcelku me mrzi zcela nepodlozene polopravdy mnohych odborniku(at uz radoby odborniku nebo skutecnych).
Jednou z oblibenych polopravd je to ze KDE zabere mnozstvi pameti. To je sice na jednu stranu pravda, ale na druhou stranu dalsi spustene programy uz zaberou, diky sdilenym knihovnam (teda pokud sou napsane pod kde), minimum pameti. Myslim ze ve finale je KDE + Konqueror + Kword mene narocna kombinace nez Fluxbox + Firefox + OOwriter)
Pokracovani priste du spat ;-)Cíl: Vytvořit RAID na naší workstation, aby byla zajištěna ochrana dat při havárii jednoho z disků a aby se po havárii dalo okamžitě pokračovat v práci.
Tak som si povedal, že je čas konečne vyskúšať Enligthenment DR17 a prípadne aj zanechať DR16. V piatok som sa na základe jedného blogpostu rozhodol. Celý víkend som zároveň sťahoval z enligtenment.freedesktop.org snapshoty a editoval zdrojáky plné chýb, aby som to nakoniec aj tak stiahol cez CVS a skompiloval v pohode na prvý pokus.
Mám otázečku u které netušim jestli patří do fóra, takže se raději zeptám tady :-)
Mám doma jako distro gentoo a pokud se pokusím kompilovat cokoliv co závisí na QT (tak nějak jsem odpozoroval, že používá qmake) tak se mi začne sekat mašina. Copak to znamená? Myš reaguje VELICE pomalu, vstup z klavesnice je ignorován (až poté co se vše vrátí do normálu se všechny stitsky "provedou"), hodiny v pravo dole taktéž ukazují pořád stejný čas. "Zaseknutí" grafiky by se dalo přežít, jenže mašina přestane odpovídat i sítově - jako by byla vyplá. Navíc toto "řádění" na 100% nepřežijou všechny spuštěné JAVA aplikace (typicky Azureus, OO.o) a i některé další - při poslédní kompilaci (jenom program kile) spadlo dhcp & pdnsd...
Tak když už jsem si ulevil, tak bych se chtěl zeptat jestli někdo z gentooistů má taky podobné problémy?
V zájmu mé cti mažu obsah tohohle debilního článku. :-)
Článek, který jsem si dneska přečetl, jedná se o tento : Linus versus GNOME ze dne 15. 12. 2005, mne utvrdil v současné nepoužitelnosti Linuxu na desktopu.
Zase jsem googlil jako blázen, abych našel nějaký jednoduchý konvertor mp3ek do oggů (a dalších formátů) na linux. Googlím a googlím, a pořád nejsem spokojený...
Tak uz je zamluvena nekym jinym..
Prodam wifi-b/g pcmcia sitovku asus wl-107g, podpora v linuxu vicemene dobra (chipset ralink 2500 - viz: rt2500 ), takze chodi s kismetem apod. Obnosena moc neni :) Koupena 13.10.2005, takze zaruka jeste skoro 3 roky, protoze pri koupi byla akce s prodlouzenou zarukou. Cenu navrhuju tak na 650kc + postovny, klidne se ptejte. Jeste dodatek, o vikendu jsem z Chomutova, pres tyden z Liberce :)Sice jsem si řekl, že už tu blogovat nebudu, páč mě to nebaví, ale dneska jsem objevil hezký zlepšovák pro Vim. Jmenuje se TabBar a přidá vám do (g)Vimu taby.
Z tohoto blogu se nic nedozvíte, jenom chci položit otázku ne zcela vhodnou do diskuse. Totiž, potřebuju poradit nějaký opravdu hodně exotický formát pro dokumenty, do kterého se dá vložit obrázek a nějaký text (jinak je jedno pro co to bude určené, stačí když to umí tohle). Musí to jít vytvořit nějak přijatelně jednoduše v Linuxu, ale prohlížeč musí jít sehnat co nejhůře :-) Pokud k tomu přihodíte ještě nějaký velmi exotický kompresní formát, budu mít jenom radost :-] Díky a omlouvám se za zneužití blogu…
Právě píši technickou zprávu k semestrální práci. Při psaní používám styl, který byl vytvořen Zdeňkem Wágnerem. Je dostupný na stránce Ústavu konstruování FSI VUT v Brně.
...deleted...
Octave je volně šiřitelný klon Matlabu běžně dostupný jako balíček i pro vaši oblíbenou distribuci. K dispozici je i verze pro Widnows. Následující text představuje první seznámení s tímto systémem pro práci s maticemi, který je zároveň programovacím jazykem podobným Pascalu.
Už je to tak. Čas je mocnější než já. A statistiky mne usvědčují z obludné neschopnosti cokoli změnit…
Tak jsem se rozhodl po delší době čtení Ábíčka, že sem něco přihodím...
Už několik let s pár přáteli řeším jeden problém, a to shodnout se na tom, jak kdo říká své USB přenosné paměti (neutrální název :-)). Po pátrání na netu jsem našel názvy jako: pták, palec, dudlík, klíčenka, usb disketa a další... Proto by mě zajímalo, jak jim říkáte vy? Proto vyhlašuji diskuzi na téma Vy a vaše klíčenka :-)
Právě jsem v jedné diskuzi k blogu narážel na topení koťat a napadla mě zásadní otázka - byli byste schopni utopit kotě?
Já teda asi ne, i když kočky zrovna moc nemusím...vsadím se totiž, že by nasadilo ten svůj smutný pohled a já bych si ho nakonec nechal :-)
Dneska jsem vyzkoušel jedno linuxové distro se jménem XandrOS Desktop 3.0.1 Open Circulation. Po jednoduché instalaci v grafickém prostředí na mě čekalo překvapení. Po vybrání položky v graficky povedeném bootloaderu a po dokončení bootu se spustil průvodce nastavením, který našel a dokonce i nainstaloval můj winmodem, což se mi zatím u žádného distra nestalo.
Dnes byl v Praze ohňostroj a protože je třeba odpočinek od počítače, vyrazil jsem ven abych si ho vyfotil.
Říká se: Jak na Nový rok, tak po celý rok. Takže jsem nelenil a opravil pár chyb na abíčku. Jmenovitě oprava historie hardwaru, divoké výsledky anket, povolení značek INS/DIV, nezobrazování počtu FAQ v sekci Multimedia a pomoc adminům proti trollům zaneřáďujícím diskuse.
Máme doma dvě kočky. Která z nich je asi hezčí?
Ta černější je Psycho a ta strakatější je Oldies. A tady a tady jsou jejich dvě fotky.
Upraveno ... dodány další fotky: Psycho spící, Oldies za vodou, Psycho v detailu, Oldies pózuje.
Ako som vcera pisal, chcel som do konca roka stihnut nainstalovat Gentoo. Bud z nejakeho LiveCD alebo nativne z instalacneho. Bohuzial to nevyslo tak, ako som si prial a tak som to 22:00 zanechal pri experimentovani s GRUB-om a vyhrabal instalacky FreeBSD 5.4. Iste si viete predstavit, ako to dopadlo, kedze teraz tento blog pisem. Mam uz aj Last.FM (nativny), nejake to pisatko (AbiWord), XMMS, epiphany, mc a tak podobne. Ide to skvele a nablizsi vikend sa budem venovat rekompilacii vlastneho kernelu a celeho systemu. Tak drzte palce. Jaj, aby som nezabudol, vyhrali ti, ktori vcera tipovali, ze to nestihnem. TAk sa zda, ze kym bude u mna Gentoo, tak prejde aj dalsi Silvester.
Silvestr byl dlouhý. Byl jsem v blázinci a hezky jsem zorganizoval silvestrovký běh. Žádný zádrhel. To je totiž tak, když si jeden vybere schopné pacienty, svěří jim organizaci a neplete se jim do toho. Maximálně jen rozhodne samé "takové" důležité věci, že až se skončí, směrovníci posbírají fáborky a hodí je do kontejneru. No a vyfasuje stopky. A dává pozor na to aby nebyl zbytečný brajgl.
Mě to blogování nějak chytlo poslední dobou...nebo je to spíš euforie, protože jsem po asi pěti hodinách laborování rozchodil připojení přes infraport z mého IBM R40 k Nokii 6310i? Tak či tak, čtěte dál, chcete-li se dozvědět, jakým způsobem se mi to podařilo.
Tak takhle zacina jedna pisnicka od skupiny Katapult (mnozi jiste znaji). A kdyz uz je tento slavny rok zde, tak jsem si rekl ze to trochu srovname co se vyplnilo a co nikoliv.