Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Zdravim,
chcel by som urobit maly server so specifikaciou:
Webserver - Apache, Fileserver - Samba, Printserver - CUPS, neskor pridam Mailserver - Squirrel a databazu MySQL. Ziadny iny suborovo narocny softver okrem KDE (kvoli pohodlnosti) tam nebude.
HW: Athlon 64 3000+, 1GB RAM, Software Raid - mirroring 200GB.
Distro: Mandriva 2006.
Bude to server pre cca 10-15 ludi (10 PC), ktori ho budu pouzivat vylucne z win2k. Uzivatelia nemaju velke naroky na server (nevyzaduju vela priestoru na disku).
Chcel by som sa opytat, ako velke by ste vytvorili jednotlive partitions ich rozdelenie a pristupove body. Zaujima ma to najma z hladiska bezpecnosti a vytvorenia prislusneho fstab
.
V sucasnosti to mam rozdelene takto:
/dev/md0 /boot 32MB
/dev/md1 / 5GB
/dev/md2 swap 1GB
/dev/md3 /home 193GB
Uvedte prosim Vase navrhy, pripadne sem pridajte vypis z df
Dakujem.
Ferdinand Hotplug byl v poslední aktualizaci zabit a nahrazen čistým udevem. Automatické rozpoznaní hardware se děje pomocí hwd nebo hwdetect.
Na mém stroji se objevily malé problémy s BlueTooth adaptérem MSI, který nebyl rozpoznán. Pomohlo ruční zavedení modulu hci_usb. Jinak zdá se, všechno funguje. Takže pozor na možné problémy.
Jak se daří Vám, co už jste aktualizovali. Všechno v pohodě nebo musíte dopilovávat ručně?
Pro více informací viz stránky Arch
Musím to sem napsat, protože jsem v šoku! Opatchoval jsem si jádro, zavedl a běhalo to hezky. Tak 30-40 KB/s. Ted jsem sedl k PC, neco chtel stahnout a rychlost kolem 120KB/s. A jede to tak pořád!
Právě jsem objevil abclinuxu a založil si blog. Jiní při založení blogu napíšou jednoduchý zápisek typu "Mám nový blog", nebo prostě pošlou výpis hw konfigurace svého stroje. Já se rozhodl, že nic takového dělat nebudu, ale namísto toho jsem se rozhodl před vás postavit tvrdý oříšek. V poslední době jsem totiž čím dál víc stavěn před projekty, kterým důvěrně říkám "Kamikadze". A zrovna teď přede mnou leží jeden projekt, na kterém si asi vylámu zuby dřív, než ho vůbec začnu.
Tak a je to tu. Zhanam notebook od apple. Za rozumnu cenu. A zacali problemy. Nikto nic nema, a kto ma, ten ma za vela penazi. Preto som sa rozhodol zneuzit blog, k nejakym radam.... Resp. aky notebook by ste si kupili aby bol linux friendly a za rozumnu cenu?
Občas se někdo ptá, proč Gmail, mám přece seznam, centrum atd. Seznam i centrum poměrně dobře okopírovali Gmail, ale je tu několik drobností, kvůli kterejm je Gmail trochu napřed...
Bylo nebylo, vyskytoval jsem se na ZČU a tydle skvosty jsem tam našel, uschoval a teď se o ně dělím (v celém znění). Ať žijí matematické hříčky
Nejhorší vlastnost phpMyAdmina je podle mnoha lidí bezpochyby to, že korektně podporuje kódování dat nastavené v MySQL. Mám pocit, že na tento dotaz jsem už odpovídal asi tisíckrát, i když poslední dobou tazatale (pokud je předpoklad, že umějí česky) odkazuji na FAQ, tak stejně je toho moc.
A máme za sebou ďaľší týždeň.
Dnes je ešte síce len štvrtok, ale vzhľadom k zajtrajšiemu štátnemu sviatku je to taký "piatkový štvrtok", takže weekend sa nám začína a pre spestrenie, by som vás chcel odkázať na nasledovnú stránku
P.S. Dúfam, že vás prebrala a potešila takisto ako dnes mňa, keď som ju objavil :)
Vždy, když nevím o čem bych měl psát, a to se mi často stává. A to i přesto, že mám chuť něco napsat, pustím VIM a napíšu "blog". Jak se objeví ta černá obrazovka monitoru, začnou se mi slova samy od sebe řadit a začne mi to myslet. Většinou to jsou takové prosté vzpomínky nijak zvlášť vzdálené.
Přináším vám žhavé zpravodajství z projektu Online linuxové učebnice. Podařilo se mi nenápadně provést průzkum, nebyl jsem odhalen nepřátelskými sentinely, proklouzl jsem i agentům a bezpečně jsem se vrátil zpět se spoustou informací. Chcete vědět víc?
Dobry den, nebudem dlho rusit. Len kazdeho poprosim napisat webstranku, u ktorej si mysli, ze ma dobre navrhnuty design. Idem si urobit vlastnu a chcem sa inspirovat par napadmi. Zatial mam http://tady.cz/gnuossk/default.htm - tak myslim, ze je co vylpsovat :-)
Jen si to sem plácnu, abych to tu jednou našel a nemusel to furt dokola hledat (a třeba se z toho někomu něco může i hodit).
Před pár dny jsem se, po přečtení několik oslavných ód, rozhodl pro upgrade na nové X. Balíky pro Slacka 10.2 jsem nikde nenašel, takže hurá na kompilaci. Ačkoli se strašně nerad vzdávám, tohle sem zatim vzdal. Pořád jedu na X11R6.8.2. Všechny svý potíže sem nebudu přepisovat, jsou k vidění tady
Je mi z toho trochu smutno, anžto jsem zatím všechny problémy co sem na Linuxu měl nějak nakonec vyřešil. Ale na tomhle sem si vylámal zuby. Ani hodiny Googlování nepomohly. X.org prozatím vede 1:0 :-)Vypadá to že kernel 2.6 se opravdu vylepšuje, dnes mám na notebooku uptime 50 dní a pořád v pohodě funguje :-). Dříve neustále ubývala paměť nebo byly jiné problémy, ale 2.6.14 zatím drží. Ještě tak by mě zajímalo jak zjistit jakou dobu počítač skutečně běžel a nespal v paměti, ale to asi nejde…
Zážitek jedné učitelky: dneska jsem zkoušela jednoho šesťáčka ze zeměpisu a ptám se ho: "Tak kolik měsíců obíhá kolem Země?" A on na to:"Dvanáct a zrovna kolem letí leden!" Nekecám, on to doopravdy myslel vážně, ale je fakt, že mě pobavil.
soutez o nejuspornejsi replikator...
tenhle je pythonuq='"';x="""print "q='"+q+"'"+';x='+3*q+x+3*q+';'+x""";print "q='"+q+"'"+';x='+3*q+x+3*q+';'+xsamozrejme se nepocitaji podvody typu:
import sys print open(sys.argv[0], 'r').read(),
Člověk se jenom trochu otře o pspad*
a hned je oheň na střeše . Přitom jsem sám uznal, že je to vcelku schopný nástroj, který má mnoho zajímavých vlastností. Třeba exporty textu do TeXu, nebo rtf je vynikající funkce.
Pod mým vcerejším clánkem se rozproudila zajímavá diskuze. Precetl jsem si nekolik zajímavých myšlenek, které se nyní budu snažit komentovat, aby se diskuze mohla rozproudit dále.
Nemate nekdo zajem(teda spis naladu) me delat garanta/konzultanta rocnikovy prace? Téma je: Operacni system FreeBSD.
Všiml jsem si, že vyšlo nové jádro a dokonce už bylo v repozitářích, tak jsem ho dal ihned aktualizovat. Od 2.6.15 jsem čekal, že tam najdu opatchovaný cdc-acm tak, aby CDMA nemělo omezenou rychlost. Ten patch už byl slibován do verze 2.6.13, pokud se nepletu. Ale jak to tak vypadá, tak kde nic, tu nic. Jedu na novém kernelu a stále mi rychlost připojení nevyskočí nad 20KB/s:( Takže tam asi ten patch ještě není:)
Dnes ráno jsem vzpomínal na dobu před dvěma lety, kdy jsem akorát docházel do Kaikoory na Novém Zélandu. Bylo léto, svítilo sluce a to že byl leden mi vůbec nepřišlo. i dnes když na to vzpomínám mi vůbec nepřijde divné, že jsem zažil Vánoce a Nový rok v létě. Cesta do Kaikoory je moc hezká. Silnice vede většinou po pobřeží po pravé ruce jsou Jižní Alpy a po levé ruce oceán. samozřejmě pokud jdete po východním pobřeží Jižního ostrova.
Mozilla souce code - najmodulárnejšie zdrojové kódy písané v C a C++ aké pod slnkom nájdete.
Cez sviatky som si chcel oddýchnuť od programovania na svojich nedokončených projektoch. Jednoznačne som chcel využiť technológie Mozilly v nejakej 3D blbinke. Zistil som, že Mozilla má veľký potenciál, ktorým mrhá na obyčajný prehliadač. Prečo je Mozilla taká obrovská, prečo zaberá toľko pamäte a výkonu CPU a prečo vlastne ešte neezistuje OS Mozilla/Linux? Pokúsme si to domyslieť.
Jak se do knihovny volá, tak se z knihovny ozývá.